ولنتایمذگان خجسته!
درباره پديده «زورچپانی فرهنگی»

ولنتایمذگان خجسته!

نویسنده : محمد ناصر حق خواه

در دنياي آدم واقعي‌ها و آدم الكي‌ها (همان كه اسمش را گذاشته‌اند فضاي مجازي)؛ موج‌هايي به وجود مي‌آيند كه چند روز، چند هفته يا چند ماه دهان به دهان و پست به پست مي‌چرخند و بعد هم مي‌روند قاطي تاريخي كه هيچ كس به خاطر نمي‌آورد. مثل تحريم خريد خودرو داخلي يا سفر نكردن به بعضي كشورهاي خاص كه چند ماه همه درباره‌اش مي‌نويسند و دست به دست مي‌چرخانند؛ بعد هم كه وقت كله پا شدن موج خود ساخته مي‌رسد، جوك‌ها و مزه پراندن‌ها شروع مي‌شود تا گند قضيه در بيايد و كلك كار كنده شود.

اما بعضي موج‌ها كه من اسمش را امواج فصلي مي‌گذارم، تقريبا هميشه هستند و فقط از مناسبتي به مناسبت ديگر اوج مي‌گيرند و فرود دارند.

مثلا موج ادا و اطوارهاي ناسیونالیستی كه وقتي به يك جشن بين المللي يا عيدي كه متعلق به فرهنگ ديگر است مي‌رسيم، اوج مي‌گيرد و  بعضي‌ها به زور چپانانه‌ترين حالت ممكن شروع  به ايرانيزه كردن اين مناسبت مي‌كنند و مي‌گويند: «بابا اصل اين قضيه مال ماست و خودمون فرهنگ شونصد هزار ساله داريم.»

و البته كه داريم و خيلي از لحظه‌هاي تاريخ كشورمان حس خوبي براي همه‌مان ايجاد مي‌كند، اما بحث غير قابل درك «زورچپانيسم فرهنگي» است كه نمونه بارز آن تبديل ولنتاين به سپندار مذگان است؛ يعني همه جاي دنيا ملت ١٤ فوريه (٢٥بهمن) را به عنوان ولنتاين مي‌شناسند و به دوست صميمي، نامزد( نامزد ترجمه قابل انتشار همان واژه‌اي است كه مي‌دانم و مي‌دانيد) و همسرشان هديه‌اي مي‌دهند و علاقه خود را به او ابراز مي‌كنند.

اما دوستاني كه خون آريايي، زيادي توي رگ‌هاي‌شان جوش و خروش دارد با همان قاعده: «بابا اينا همش مال خودمونه و جشن ما رو دزديدن، دارن باهاش پز ميدن» ٢٩ بهمن را سپندار مذگان ناميده‌اند و عروسك و شكلات‌هاي خارجي ولنتاین را در يك جعبه كادوي شيك كه آن هم چيني است (پسا برجام شد؛ هنوز درگير چينيم)، در يك روز كاملا ايراني به عزيزان‌شان پيشكش مي‌كنند. انگار گير كار همان اسم بود كه با لطف و تدبير پدران ما (كوروش كبير و دوستان) اين مشكل حل شد و ما در عرصه جهاني پيش چشم روشن‌ها رو سپيد شديم.

بايد اميدوار بود كوروش كبير كه اين‌قدر دارد لطف مي‌كند و هر روز يك جمله قصار تازه از آن دنيا براي فرزندان آريايي‌اش مي‌فرستد و يك جشن جديد پايه گذاري مي‌كند چند مشكل ديگر ما را هم ختم به خير كند. از جمله تبديل هالوين به «گرخيدار مذگان». همان طور كه نمي‌دانيد و خود من هم تا قبل نوشتن اين متن نمي‌دانستم نياكان ما در گذشته با بر تن كردن رخت و لباس‌هاي ترسناك يكديگر را مي‌گرخانده‌اند و اين روز را گرامي مي‌داشته‌اند كه با سهل انگاري ما، غربي‌ها اين عيد ايراني را ربوده‌اند و تبديل به هالوين كرده‌اند و شعار «گرخيدار خجسته» ما را به «هپي هالوين» مبدل كرده‌اند. يا مثلا عيد مضحك «تنكس گيوينگ» كه سنت «بوقلمون مهرگان» ما بوده و اكنون خارجي‌ها به جاي ما در جشن به اصطلاح تنكس گيوينك بوقلمون مي‌زنند بر بدن. به هر حال بروبكس آريايي منتظر تصميم هر چه زودتر نياكان خود از ديار باقي جهت ابهام زدايي و روشن كردن حقايق تاريخي هستند.

============

پ.ن: جهت جلوگيري از دلواپسي دوستان وطن پرست بايد عرض كنم كه من هم به لحظه‌هايي از تاريخ مملكتم كه قابل افتخارند، مي‌بالم و عملكردهاي مثبت شخصيت‌هاي تاريخي را ستايش مي‌كنم. هم چنين عاشق نوروز و يلدا و چهارشنبه سوري و مناسبت‌هاي فراموش شده‌اي مثل جشن سده و مهرگان هستم. روي صحبتم با زورچپانان فرهنگي بود و اگر نه شما كه ماهيد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
آقا حسین
آقا حسین
٩٤/١١/٢٢
٠
٠
البته نمونه ی جدیدی به افتخارات ما اضافه شده و آن هم اینکه در جشنواره ی فیلم فجر لباس های جدید را رونمایی میکنیم.یادش به خیر آن زمان جناب کوروش کبیر هم چنین اقدامی را بسیار میپسندیدند.البته هنوز فرصت نکرده اند که سخنی در این باب به گوش یکی از مریدان برانند ولی coming soon.لازم به ذکر است که غربی ها هنوز فرصت نکرده اند این جشن را از ما بدزدند.
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
درود بر شرف ارياييت هم وطن :))))
b_noori
b_noori
٩٤/١١/٢٢
٠
٠
حالا که صحبت از ایرانیزه کردن و ابهام زدایی حقایق تاریخی توسط نیاکانمان شد لازم است از آنها خواهش کنیم طی یک بیانیه رسمی ایرانی بودن ریشه جشن های زیر را نیز اعلام کنند: 1-اوکتوبرست (Oktoberfest)- آلمان 2- جشن فانوس ها- تایوان 3-Dia de los Muertos- مکزیک 4- هینا ماتسوری- ژاپن 5- دیوالی- هند 6- Trung Thu- ویتنام 7- Trung Thu- ویتنام 8- Esala Perahera- سریلانکا 9- Çocuk Bayrami- ترکیه
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
واقعا فكر نمي كردم اين حجم از مناسبت و جشن داشته باشيم تو دنيا :))))
khojastehsadat_mosavifard
khojastehsadat_mosavifard
٩٤/١١/٢٢
٠
٠
خیلی خوب بود..خیلی ازین چیزارو نمیدونستم
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
شايد باورتون نشه ولي خودم هم خيلي از اين چيز ها رو نميدونستم :)))
z_amini
z_amini
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
به حق چیزای ندیده و نشنیده. کلا من تو کار این ملت مونده ام.خداییش من فرصت رو غنیمت شمردم با این مطلب کلی خندیدم. که البته از الطاف اعضای خانواده بی نصیب نموندم که فرمودن:نصفه شبی خل شده.(یه دوبار هم سرشونو چپ وراست کردن)فردا پاشدم یه جشن جدید بنیاد گذاری کردم نگید چرا؟
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
لطفا اين كارو نكنيد :))) . همين جوريش چپ و راست داره جشن در مياد . من اصلا اين مطلب رو ميگم پاك كنن :)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/١١/٢٣
٢
٠
موج ادا و اطوارهاي ناسیونالیستی كه وقتي به يك جشن بين المللي يا عيدي كه متعلق به فرهنگ ديگر است مي‌رسيم، اوج مي‌گيرد و بعضي‌ها به زور چپانانه‌ترين حالت ممكن شروع به ايرانيزه كردن اين مناسبت مي‌كنند و مي‌گويند: «بابا اصل اين قضيه مال ماست و خودمون فرهنگ شونصد هزار ساله داريم.» / ینی شما باید برین همکار جناب حداد عادل بشین کلمات غربی رو خلاقانه به پارسی برگردونین :D
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٣
١
٠
چند بار پيشنهاد شده اما شرايط ماليشون با من هماهنگ نبوده. البته سرم هم شلوغه . وقت فرهنگستان رفتن ندارم متاسفانه :))))
y-naeemi
y-naeemi
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
خیلی خوب بود محمد ناصر جان ! در مورد جملات قصار کوروش کبیر هم خیلی خوب گفتی ! اخیرا ایشون جمله ای فرمودن با این مضمون که "حتی در کله پاچه ای ها هم زبان از مغز گران تر است " این جمله نشون میده کله پاچه از همون اول واس ما بوده اما باز فردا می بینی یکی از این کشور کوچولوهای اطراف به اسم خودش ثبت میکنه !
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
قربانت ياسين جان. دلتنگتيم برادر . اره بايد مواظب بود بقيه چيزهامون رو ندزدن :)))
MahYa_amjad
MahYa_amjad
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
بله بله ولنتاین هم واس ما بوده رفتن اسمشو خارجی کردن باز تحویل خودمون دادن !خخ
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
بله بله متاسفانه :)))
z_amini
z_amini
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
محیا جان مطمئنی تحویل ما دادن؟:)من فکر میکنم خودمون با اداهای روشنفکری یا تیره فکری ور میداریم. اصولا وقتی میخوایم بگیم روشنفکر و فهمیده ایم میشینیم رو مبل ،یه پامونو میندازیم رو اون یکی پامون.بعد با یه ژست دستمونو‌تو هوا تکون میدیم که:ای آقا .این مال خودمون بود اینا ور داشتن!. خب دوست عزیز!توهم مال خودتونو جشن بگیر .کی گفته بذاری روز اونا جشن بگیری و کادو بدی؟
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
خیلی خوب بود مرسی.. نه ببخشید سپاس :))
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
خواهش ميكنم . نه ببخشيد .... چييز همون خواهش ميكنم ديگه :))))
یکی
یکی
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
کسی نگفته ولنتاین مال ما بوده خارحی ها اسمش رو عوض کردن! میگن وقتی ما خودمون جشن ایرانی داریم به اسم سپندار مذگان و... که قدمت بسیار بیشتری داره چرا به رسم اون ها و به تقلید از اون ها ولنتاین رو جشن بگیریم؟ در ضمن بعضی از ما ایرانی ها فکر میکنیم که هیچ چی نداریم و هر جیز خوب مال اون طرفی هاست. بد نیست گاهی به اصالتمون هم فکر کنیم و به فرهنگ داشته مون که ذره ذره داریم از دست میدیمش.
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
خب بحث اينه كه ما اصلا همچين جشني نداشتيم. شما اگر مدرك موثقي داريد( غير از ويكي پديا :) ؛ هر چند ويكي پديا هم اين روز رو روز عشق يا همچين چيزي نميدونه .روز گراميداشت زن ميدونه) به هر حال اگر مدركي صحيحي راجع به اين كه ما روزي براي ابراز عشق داشتيم و اسمش سپندار مذگان بوده، هست . دوست دارم كه بدونم . ممنونم از اينكه لطف كرديد و نظر داديد :)
یکی
یکی
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
بعضی ها تصور میکنند هر چی مال ملت های دیگه و فرهنگ های دیگه است بسیار شیک و با کلاس و زیباست و ما کلا چیزی نداریم و اگر داریم... این تفکر از ویزگی ادم های حهان سومه.به این طور ادم ها گاهی باید وجود و قدمت بعضی جیز ها متل جشن های ایرانی رو یاداوری کرد.من اسم این رو زور چیانیسم فرهنگی نمیگذارم!!!
z_amini
z_amini
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
موافقم شدیدددددد.
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
من هم اسم اون رو زور چپاني فرهنگي نميذارم؛ من اسم اينكه جشن هاي فرهنگ هاي ديگه رو ايرانيزه كنيم زور چپانيسم فرهنگي ميذارم
ali_sh
ali_sh
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
منم ک حرفی ندارم کلا :/
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
حالا يه چيزي بگين . دور هميم ديگه :)
f.haghighat
f.haghighat
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
من کلا با این متن مخالفم با لحنش مخالف تر سپندارمذگان راست یا دروغ به نظرم رسم زیبایی ست.
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٣
٠
٠
دروغ هم باشه موافقيد؟؟؟ من با رسم هديه دادن و ايراز عشق مخالف نبودم هاااا. من بحثم به زور ايراني كردن يه مناسبته
خودمم
خودمم
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
حالا نمیدونم هس یا نیس راسته یا دروغ.چه خوشبحال اونایی ک طرفشون باورکرده و بهشون کادو و‌ عروسک میده.هر چند به بهانه دروغ.ما که بی نصیب بودیم.:)))
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
ايضا بنده كه بي نصيب ترينم :))
مهدی
مهدی
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
مخالفم!
e_yousefi
e_yousefi
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
طبق معمول بسیار خندیدم. نمی دونید شما که من چه خاطراتی دارم از دوره تحصیلم در رشته تاریخ و آنزمان ها که تاریخ ایران باستان می خواندیم. خاظراتی از همین آدم های زورچپاان فرهنگی.
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
خوشحالم كه خوشتون اومده. ممنونم از نظرتون :)))
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
جناب حق خواه بزرگوار، ظاهرا عکسِ معنای زیبای فامیلی تون؛ خیلی با حق و حقیقت آشنا نیستید و شدیدا احساس دلواپسی در شما موج می زنه نازنین برادر. اعیاد باستانی از بیش از هفت هزار سال در تاریخ و تمدن این سرزمین وجود داشته ... نیازی هم به حمایت یا تخریب من و شما نداره ... البته که یک مقطعی فعلا اینطور سپری میشه که اینطوری شده که اونطوری نشه ... اما ایمان دارم بالاخره یه روز درست میشه بزرگوار ... / قلم شیوایی دارید اما تبر بر ریشه نزنید... استدعا می کنم تبر رو زمین بگذارید.. این سرما میگذره و من و شما می مونیم و تیرگی ذغال. دوستتون دارم که مفصل عرض کردم. یا حق.
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
اولا خيلي ممنونم از اينكه خونديد و لطف كرديد كه نظر داديد ؛ دوما ظاهرا شما شبيه فاميلتون شمشير رو از رو بستيد كه البته خوب هم هست جهت روشن شدن اصل حرفم تو اين مطلب ؛ سوما خدا رو شكر به هيچ وجه دلواپس نيستم و علاقه اي هم به دلواپس بودن ندارم؛ اما چهارم منظورم رو از حرفم روشن تر خدمتتون عرض كنم ؛ همونطور كه در پي نوشت گفتم من واقعا به جشن ها و مناسبت هاي دوست داشتنيه كشور دوست داشتنيم علاقه دارم و هم چنين به ابراز عشق و علاقه به كساني كه در قلبمون جا دارند عشق ميورزم؛ منظور من از اين مطلب انتقاد از اين بدعت عجيب بود كه يك مناسبت غير ايراني ( كه كاملا محترم هست و حتي ميشه ما هم اين مناسبت رو گرامي بداريم) به زور به يك جشن ايراني تبديل كنيم. در حالي كه جشن هاي خوب و زيبا و فراموش شده اي مثل سده و مهرگان داريم
مهدی
مهدی
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
عالی بود یادداشتت
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
خيلي ممنون
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
خسته نباشی ناصر :) طنز خوبی بود دادا:) شرمنده اگه کم کامنت میزارم اما میدونی که همیشه میخونم مطالب خوبت رو. موفق باشی داداش :)
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
قربانت صالح جان :) . لطف داري هميشه :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
:) ریشت خیلی قشنگه آقای حق خواه
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
چشات ريش قشنگ پنداره آقاي بهمني :)
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠