Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - از جشن من تا جشن تو www.jeem.ir
از جشن من تا جشن تو
مروری بر برگزاری جشنواره فیلم فجر در مشهد

از جشن من تا جشن تو

نویسنده : دست قیچی

جشنواره در تهران

سال 89 برای اولین بار این شانس را پیدا کردم که ایام جشنواره فیلم فجر را در تهران سپری کنم. آن زمان هنوز سایت سینماتیکت راه نیفتاده بود که خبری از خرید اینترنتی بلیت باشد. یادم هست از ساعت 8 صبح تا 8 عصر در صف فیلم «جدایی نادر از سیمین» که تا ته کوچه باریک کنار سینما استقلال ادامه داشت، به انتظار ایستادم و در همان صف، رمان «پدرخوانده» ماریو پوزو را تمام کردم. برای همه فیلم‌ها باید صف می‌ایستادم. به بعضی فیلم‌ها می‌رسیدم و به بعضی‌ها نه. برخی فیلم‌ها را نشسته بر صندلی می‌دیدم و بعضی‌ها را از کف زمین و ایضا اندر کف نشستگان بر صندلی! 

اما با راه اندازی سینما تیکت و امکان پیش خرید بلیت‌ها تجربه واقعی جشنواره برای من آغاز شد. از آن به بعد به همراه جمعی از دوستان، بهترین صندلی‌های سینما آزادی را رزرو می‌کردیم و با فراق بال فیلم می‌دیدیم. برنامه روزانه جشنواره‌ای من از این قرار بود:

از ساعت 13 وارد سالن سینما می‌شدم. با بخش مستند آغاز می‌کردم. بعد فیلم اولی‌ها و بعد هم 3 سئانس سودای سیمرغ. در فاصله بین سئانس‌ها در لابی یا گاهی کافی‌شاپ نزدیک سینما آزادی با هیأت همراه(!) راجع به فیلمی که تازه دیده بودیم گپ می‌زدیم. خلاصه‌ای از نکات هر فیلم را یادداشت می‌کردم و باز فیلم بعدی. 12:30 شب که می‌رسیدم خانه تا 3 صبح «هفت» می‌دیدم و بعد می‌نشستم به ریویو نوشتن بر فیلم‌های آن روز که در نهایت در صفحه شخصی‌ام که بعد از 5 سال مشتری خاص هم پیدا کرده، به اشتراک می‌گذاشتم. بعد هم می‌رفتم سراغ مجله فیلم و همشهری 24 که همه ساله یک شماره مخصوص معرفی آثار حاضر در جشنواره منتشر می‌کند. فیلم‌های روزم را چک می‌کردم تا فضای ذهنی‌ام آماده باشد و بعد خواب. بیدار باش ساعت 12:30 و مختصر غذایی و دوباره روز از نو، روزی از نو.

 

جشنواره در مشهد

و اما امسال....

بنا به دلایل کاری و درسی مجبور شدم برنامه تهران را کنسل کنم. از همان ابتدا شایعاتی مبنی بر برگزاری جشنواره در مشهد و نمایش همه فیلم‌ها در آن بر سر زبان‌ها افتاده اما خبر قطعی در دست نیست. 

- یکشنبه 18 بهمن: نام 14 فیلم برای اکران جشنواره اعلام می‌شود.

- دوشنبه 19 بهمن:  برنامه اکران دو روز اول و وعده فروش اینترنتی حداقل نیمی از بلیت‌ها از طریق سامانه سینما تیکت که از 9 صبح روز اکران قرار است آغاز شود.

- سه شنبه 20 بهمن: روز اول جشنواره است. از ساعت 8:50 صبح مشغول ریفرش کردن صفحه سینما تیکت و صفحه‌های اختصاصی سینما هویزه و آفریقا هستم. داستان ریفرشینگ تا ساعت 10:30 صبح ادامه پیدا می‌کند. 

* صف‌های طولانی، شعارهای مردمی و یک روز سینمایی که از کف رفت

نکته جالب توجه این است که وقتی برای تهیه بلیت به سامانه سینما تیکت مراجعه کردم متوجه شدم شهر اصفهان بخشی مجزا برای فروش بلیت‌های جشنواره فجر را در صفحه اول سایت به خود اختصاص داده است. در این بخش اطلاعات کامل و برنامه هر روز جشنواره به طور شفاف اعلام شده است، اما وقتی به صفحه سینما هویزه مشهد رجوع کردم با لیست فیلم‌های همیشگی مواجه شدم، انگار نه انگار که قرار است جشنواره‌ای در مشهد باشد.

متاسفانه به دلیل عدم آگاهی من از شرایط اکران جشنواره فیلم فجر در مشهد یک روز خوب سینمایی را از دست دادم. روزی که می توانستم در سالن‌های مجهز سینمای هویزه و یا آفریقا به تماشای فیلم «بادیگارد» حاتمی‌کیا و «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی بنشینم اما بسیاری از علاقمندان به سینما در مشهد با توجه به سردی هوا، خود را به باج‌های بلیت فروشی رسانده و صف‌های طویلی را تشکیل دادند که این استقبال و شور مردم خون‌گرم مشهد جای تقدیر و تشکر دارد. اما وقتی می‌توان با یک هماهنگی و مدیریت ساده بلیت فروشی را به صورت اینترنتی انجام داد، چرا باید کاری کرد که مردم با صرف وقت و هزینه فراوان جلوی سینما جمع شوند و نارضایتی خود را با شعار «سرابی حیا کن، سینما رو رها کن»  به گوش مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی برسانند؟

اما نکته‌ای که باید مد نظر قرار داد این است که فارغ از گستردگی فیلم‌ها، چنین تجربه‌ای عملا با رفتن به جشنواره «کن» نباید تفاوت چندانی داشته باشد. سفر به قصد سینما و 10 روز کاملا سینمایی که در آن هیچ دغدغه دیگری نداری را سپری کردن. این است حال و هوای واقعی جشنواره و الا با سینما رفتن عادی فرقی نمی‌کند. فقط بلیت‌اش گران‌تر است، تازه خیلی از آثار به دلیل عجله برای رسیدن به جشنواره مسلما از کیفیت فنی آنچنانی هم برخوردار نیستند.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/١١/٢١
٠
٠
ممنون از گزارش و یادداشت شما ... من هم در سالن بودم. مشهد از اساس با برگزاری موافق نیست رفیق! این خانه از پای بست .. / هر سال همین قدر تن لرزه می گیریم که چه فیلمهایی میان، چیا نمیان ... و هر ساله هم "خاکستری ترین" ها رو میارن که مبادا بادی بجنبد و شاخه ای بشکند ... بگذریم..
dastgheichi
dastgheichi
٩٤/١١/٢٧
٠
٠
واقعا متأسفم برای شهری که این همه هنرمند دارد (به ویژه در عرصه سینما) اما مسئولانش عرضه یا (بدتر) دلسوزی لازم برای هماهنگی یک برنامه ده روزه را ندارند.
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/١١/٢١
٠
٠
حالا بادیگارد رو دیدین چه طور بود؟ من که تصمیم داشتم برم بادیگارد رو ببینم ولی به دلیل اطلاع نداشتن از چگونگی رزرو و اینا و حوصله نداشتن برای صف واستادن گذاشتم بعدا که اومد رو پرده ببینم :)
dastgheichi
dastgheichi
٩٤/١١/٢٧
٠
٠
بادیگارد یک افتتاحیه عالی و یک پایان بندی فوق العاده داشت که همین ها برای اینکه ارزش دیدن داشته باشد کافی است. دغدغه مرکزی فیلم هم خوب است اما به قول نامجو «لیکن چه چاره از بخت گمراه» که اصولا در بیان قصه و شخصیت پردازی دچار لکنت است. شخصیت بادیگارد را باید پیش خودت بسازی. دغدغه اش مشخص است ولی اصولا شخصیت پردازی نشده است و از اول تا آخر مثل بچه ای است که بیهوده ناز می کند. زن اش با بازی مریلا زارعی، زیادی کلیشه ایست. نابغه قصه هم انگیزه های درستی ندارد و .... و همه اینها باعث شده شعارهای فیلم در بطن درام جا نیفتد و بدجوری گل درشت و بی ربط به موقعیت جلوه کند. در نهایت من که به فیلم «چ» نمره صفر از 5 داده بودم، بادیگارد را 1 از 5 می دانم و به نظرم نسبت به «چ» چند گام جلو تر است.
khojastehsadat_mosavifard
khojastehsadat_mosavifard
٩٤/١١/٢٢
٠
٠
خوب بود....مرسی تچکر تچکر تچکر
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/١١/٢٢
١
٠
بادیگارد تکرار نمیشه توی جشنواره احتمالا ؟ :D
dastgheichi
dastgheichi
٩٤/١١/٢٧
١
٠
تا این لحظه (که البته عذرخواهم بابت تأخیر در پاسخگویی) خیر. هیچ برنامه ای برای اکران فوق العاده و خارج از برنامه فیلم ها اعلام نشده
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١١/٢٢
٠
٠
چی میشه گفت! آدم نمیدونه باید از هنر و سینما دفاع کنه یا از اینکه نمیذارن یه سری کارها تو این شهر اتفاق بیفته! آخه از طرفی فیلم های امروزی هم خیلی به سمت بی بند و باری میرند و از یه طرف دیگه مسئولین شهر هم زیادی شورش رو در میارن دیگه.
dastgheichi
dastgheichi
٩٤/١١/٢٧
٠
٠
چی بگم والا! گلایه بی بند و باری ها را باید پیش مسئولین ارشاد و البته خود فیلمسازان برد. دوستان اخلاق مدار که عالم سینما را چندان پاک نمی بینند و از آن حذر می کنند. می مانند آنها که خودشان را نگران مسائل اخلاقی نمی کنند که خب خروجی اش می شود همین که می بینید. اما ارشاد همچنان می تواند با درجه بندی سنی فیلم ها، اخلاق را در مخاطبان سینما مدیریت کند. در هر دو حال قضیه ربطی به آقا بالا سر های درون شهری ندارد که در حوزه خودشان قوانین خاص وضع کنند. مگر سیستم فئودالی راه انداخته ایم؟ اگر مردم این را طلب می کنند، وظیفه مسئولین است که انجامش دهند و اگر قدرتش را ندارند خب استعفا بدهند یا علنا بیان کنند که ایراد کار از کجاست.
dastgheichi
dastgheichi
٩٤/١١/٢٧
٠
٠
در هر حال چیزی که من شاهدش بودم، فقط و فقط بی احترامی به مخاطب بود. مخاطبی که باید یک روز کامل را در استرس سپری کند که آیا بلیت گیرش می آید یا نه. وقتش هم تلف شده و تنش در سرمای هوا لرزیده. اگر از اول می گفتند جشنواره در مشهد نیست بهتر بود تا اینکه به این شکل با وقت (و شاید حتی سلامت) مخاطبان بازی کنند. آخرش هم فیلم با تأخیر اکران شود و وقتی در سالن نشستی باز ببینی یک چهارم سالن خالی است. (منظورم در مورد فیلم «اژدها وارد می شود» مانی حقیقی است)