يكي از باورهاي زيبا و حكيمانه ما ايراني‌ها اين است كه ژست دانايي، مهم‌تر و در اولويت بالاتر از خود دانايي است؛ مثلا در يك جمع يا يك كلاس هستيم كه از قضا چند نفر باسواد هم در آن جمع وجود دارند. بعد چيزهايي را مي‌شويم كه نه تنها از آن سر در نمي‌آوريم بلكه پا هم در نمي‌آوريم!‌ اما يك ضرب المثل وجود دارد كه مي‌گويد: ندانستن عيب نيست، پرسيدن عيب است! چون شما اگر ندانيد هيچ اتفاقي نمي‌افتد، حتي ممكن است اتفاق شما را بيندازد؛ (يعني مي‌خواهم عمق مطلب را درك كنيد!)

 اما اگر شما سوال بپرسيد و باقي آدم‌ها كه از قضا آن‌ها هم نمي‌دانند، بفهمند كه شما نمي‌دانيد، آن‌گاه خيلي چيزها عوض مي‌شود. آن‌گاه شما ديگر آن آدم قبلي نيست. آنگاه تمام آسمان‌ها به زمين مي‌آيند و تمام زمين‌ها به جنگل‌ها مي‌روند. جنگل‌ها به كوه‌ها مي‌روند، كوه‌ها به آسمان مي‌روند! حتي ممكن است در يك حركت اعتراضي احمدي‌نژاد مجددا رئيس جمهور شود!‌ يا ممكن است كه دولت يارانه شما را قطع كند. به هر حال اين‌ها خطراتي است كه اگر ديگران بفهمند كه شما چيزي را نمي‌دانيد، شما را تهديد مي كند.

اما بنده در طي سال‌ها تجربه و سفيد كردن موها توسط دكلره؛ راهكارهايي را براي چنين مواقع حساس، دردناك و دهشتناك در اين مقال گنجانده‌ام. باشد كه با اجراي مو به موي آن‌ها، با دانايان محشور بشويد!

بهترين و تكنيكي‌ترين راهكار اين است كه اگر واژه يا مطلبي را شنيديد كه نمي‌دانستيد چيست؟ در وهله‌ اول سر به نشان تایيد تكان مي‌دهيد، در وهله‌ دوم براي طبيعي به نظر رسيدن مي‌گوييد: «دقيقا همينطوره. دقيقا». در وهله سوم دوباره سر به نشان تائيد بيشتر تكان مي‌دهيد! در وهله چهارم مي‌گوييد: «واقعا همينطوره. نظر منم همينه» در وهله پنجم سر به نشان تایيد بيشتر تكان مي‌دهيد. در وهله ششم سر به نشان تاسف تكان مي‌دهيد. (مثلا كه عجب حرف به‌ جايي، حيف كه جاهلان نمي‌فمند. البته بايد سعي كنيد با بادي لنگوئج اين‌ها را به طرف مقابل بفهمانيد). در وهله هفتم مي‌گوييد: «نچ نچ نچ نچ هعي...» در وهله N ام سر به نشان تایيد و فهم مطلب تكان مي‌دهيد.

بدين‌ صورت شما يك انسان فهميده و باسواد كه همه چيز را مي‌داند و از همه مباحث سر در مي‌آورد، جلوه مي‌كنيد و خب چه هدفي والات از اين مي‌تواند براي يك انسان وجود داشته باشد! حالا اگر چيزي را ندانستيد هم اهميتي ندارد. چون آموز‌ه‌هاي ناب ما «ژست دانايي بهتر از خود دانايي است». ممكن بود برخي‌ها تصور كنند خود دانايي بهتر مهم‌تر از ژستش است و جرئت و شجاعت «سوال نپرسيدن» را هم نداشته باشند. كه اميد است با توضيحات فصيح و جامع بنده از اين سوء تفاهم به در آيند... آمين!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
آقا حسین
آقا حسین
٩٤/١١/٢٨
٠
٠
بله.باشد که به کار آید!خیلی متشکر از شما.
marjan_mi
marjan_mi
٩٤/١١/٢٨
٠
٠
واقعا همینجوریه. غیر ازینکه نمیپرسند همه خودشون رو عقل کل میدونند و تو هرزمینه ای حرفی برای گفتن دارند :) ؛ یک لحظه نادان ب نظر رسیدن بهتر از یک عمر در نادانی بودن است....
ali
ali
٩٤/١١/٢٨
٠
٠
مرسی از مطلب خوبتون
هاچ
هاچ
٩٤/١١/٢٨
٠
٠
و در بعضی از کلاس های دانشگاه هم این بسیار صادقه. که همه جوری سر تکون میدن که استاد با خودش فکر می کنه پس همه می فهمن دیگه درس دادن من که مشکلی نداره! د خب مسلمونا چیزی رو متوجه نمیشین چرا نمیگین!
پربازدیدتریـــن ها
شاید قهرمان این فصل شویم

ظهور استقلال آرمانی

٩٥/١١/٢٨
گاهی از پنجره بیرون را نگاه کن

به دنیا آمدیم تا به هم کمک کنیم

٩٥/١١/٢٧
ترامپ هستند، 70 ساله از حزب باد!

وقتی از ترامپ حرف می زنیم، دقیقا از چه حرف می زنیم؟

٩٥/١١/٢٨
طنزیات

مصاحبه خبرگزاری مهر با آبراهام لینکلن!

٩٥/١١/٢٨
حالا نوبت من بود

نامه ای به خدا

٩٥/١١/٢٧
شعری سروده خودم

کسی خبر ندارد

٩٥/١٢/٠١
نسل های بعد

خسته تر از آنیم، که فکرش بکنی

٩٥/١١/٣٠
یعنی چه شده بود؟

طبق عادت / قسمت دوم

٩٥/١١/٢٧
نقد و بررسی فیلم فصل نرگس

وعده ما قبرستان!

٩٥/١١/٢٨
یتیم شدم، همین

هر چه صدا می زنم بابا!

٩٥/١١/٣٠
خاطراتی از نمایشگاه پژوهش سال 94

از هم فکری تا اثبات توانایی ها

٩٥/١٢/٠٢
من متخصص هستم!

راه اشتباهی

٩٥/١١/٢٧
مطمئنم اینجاست

هیس، آرام، کسی بو نبرد

٩٥/١٢/٠٢
نسل ما

من آخر دیروزم

٩٥/١١/٣٠
دارم دیوانه می شوم

دختری در آینه

٩٥/١٢/٠٣
چای نخوردن ها بهانه است

تو بیا تو بمان

٩٥/١٢/٠٢
می شود ساده بود و از ته دل خندید

اندر احوالات دغدغه های ریز دخترانه

٩٥/١٢/٠٣
یعنی چه شده بود؟

طبق عادت / قسمت سوم

٩٥/١٢/٠٢
وقتی همه ایران یک رنگ می شود

اولین روز آبی

٩٥/١٢/٠١
برو فاش می کن، مگو چیست فاش!

راز و رمزهای رازداری

٩٥/١٢/٠١
تبلیغات
تبلیغات