فیلم‌هایی که در فجر امسال می‌درخشند!
پنج فیلمی که در جشنواره فیلم فجر نباید از دست شان داد

فیلم‌هایی که در فجر امسال می‌درخشند!

نویسنده : alireza_kh

از فردا بزرگترین رخداد سینمایی کشور یعنی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر آغار به کار می‌کند. امسال 22 فیلم به بخش «سودای سیمرغ» راه پیدا کرده‌اند. توضیح دادن در مورد همه این فیلم‌ها هم از حوصله شما و هم خودم خارج است، بنابراین سعی کردیم به پنج فیلمی که احتمالا نظرها را به خودشان جلب می‌کنند، بپردازیم. البته در این بین نباید از فیلم‌هایی مثل «خشم و هیاهو» و «بارکد» بگذریم. خوب این شما و این هم پنج فیلم برتر جشنواره امسال:

 

|| مالاریا 

فیلمی به نویسندگی و کارگردانی پرویز شهبازی که گفته می‌شود چند قدم جلوتر از “دربند” است و تجربه‌‌ای متفاوت‌تر از فیلم‌های قبلی شهبازی در کارنامه کاری‌‌اش محسوب مى شود. فیلم “مالاریا” با نام قبلی “نسیم” آنطور که از خلاصه داستان و تیم بازیگرانش پیداست، ادامه مسیر شهبازی در “نفس عمیق” و “دربند” است، با قصه‌ ای جوانانه و بازیگرانی که نقش اول آن پیش‌ از این جلوی دوربین نرفته‌ بود. ساغر قناعت که در نقش دختری ۱۷ ساله نقش اول “نسیم” را بازی می‌کند، از بین ۱۵۰۰ متقاضی دختر انتخاب شده است. اتفاقی که برای انتخاب نقش اول پسر فیلم نیفتاد و ساعد سهیلی به‌عنوان نقش اول پسر “نسیم” جلوی دوربین رفت. آزاده نامداری هم یکی از عجیب‌ ترین انتخاب‌ های شهبازی برای تیم بازیگران ششمین فیلمش بود، بازیگری که حضورش به‌ عنوان بازیگر و تست گریم اولیه‌اش که قرار بود بدون پوشش چادر باشد، برای خودش و فیلم “نسیم” حاشیه‌‌های بسیاری به‌ وجود آورد. گفته می‌شود شهبازی در تیم بازیگرانش یک غافلگیری بزرگ دارد و آن آذرخش فراهانی پسر بهزاد فراهانی است که در نقش یک خواننده و گیتاریست یک گروه زیرزمینی جلوی دوربین رفته است. فیلم “نسیم” به تهیه کنندگى مسعود ردایى که با حمایت مشترک ایران و لهستان جلوی دوربین رفته است با قصه جوانانه و مهارت شهبازی در پرورش چنین قصه‌ ای می‌تواند شانس خوبی برای او و بازیگرانش در جشنواره سی‌ و چهارم فیلم فجر باشد. بنا به گفته ها مالاریا داستان دختر و پسري است که در تهران گردي‌هاي خود با مردي برخورد مي‌کنند که مشکلي دارد. آن‌ها سعي مي‌کنند راه حلي براي اين مشکل پيدا کنند. از بازی گران آن می توان به ساعد سهيلی، ساغر قناعت، آزاده نامداری و آذرخش فراهانی اشاره کرد .

 

|| بادیگارد

کارگردان و نویسنده‌ی این اثر ابراهیم حاتمی‌کیا است. این فیلم هجدهمین اثر از این فیلم‌ساز می‌باشد که در جشنواره‌ی امسال یکی از مدعیان سیمرغ‌‌های اصلی جشنواره است. حاتمی‌کیا با یک فیلم سیاسی که گفته می‌شود به سفارش وزارت اطلاعات ساخته شده به سراغ یک بادیگارد رفته که از عناصر مهم نظام مراقبت می‌کند و این نقش را به پرویز پرستویی یاران دیرین‌اش داده تا 10 سال پس از «به نام پدر» بار دیگر با پرویز پرستویی در یک فیلم سینمایی همکاری داشته باشد. بابک حمیدیان و مریلا زارعی دیگر بازیگرانی که در فیلم «چ» درخشیدند نیز در «بادیگارد» حضور دارند و آهنگسازی این اثر نیز بر عهده کارن همایونفر بوده است. خلاصه باید گفت «بادیگارد» درباره محافظی شخصی به نام حیدر است که از جان یکی از شخصیت‌های مهم نظام محافظت می‌کند اما در جایی و براساس حوادثی متوجه می‌شود که او بیش از آن که به فکر نظام باشد به فکر منافع شخصی است. محافظ شخصی دچار تشکیک می‌شود و همین امر باعث می‌شود که محافظت از آن فرد را کنار بگذارد. اما به دلیل خدمات و خلوصی که در وی وجود دارد او را به محافظت از فرد دیگری می‌گمارند که یکی از فعالان هسته‌ای کشور است. بعضی از رسانه ها نیز در فضای مجازی درباره ی شباهت حیدر بادیگارد به حاج کاظم آژانس شیشه‌ای سخن گفته‌اند. با همه‌ی وجود حالا همه منتظر هستند تا جدیدترین تجربه سیاسی ابراهیم حاتمی کیا را در سی و چهارمین جشنواره فجر ببینند.

 

|| اژدها وارد می‌شود

مانى حقیقى با پنجمین ساخته‌اش “اژدها وارد مى شود” به جشنواره فیلم فجر مى آید. آخرین حضور حقیقى در جشنواره با فیلم “پذیرایى ساده” بود که مورد استقبال همه جانبه جشنواره‌هاى داخلى و خارجى قرار گرفت و البته جزو فیلم هاى تحریمى حوزه هنرى هم بود. نام فیلم در ابتدا “شن، جن، ین” نام داشت که پس از فیلمبردارى به “اژدها وارد مى شود” تغییر نام داد. ماجرای تغییر نام این فیلم از این قرار است که بخشی که مربوط به این نام در فیلمنامه بود حذف شد و همین باعث تغییر نام فیلمنامه شد. یکى از نقاط قوت فیلم طراحى صحنه فوق العاده آن است که مى تواند مورد توجه قرار بگیرد. همچنین بازى همایون غنى زاده کارگردان مطرح تئاتر در فیلم از نکات قابل توجه است. فیلم در سکوت کامل خبرى و بدون منتشر شدن عکسى فیلمبردارى شد. مانی حقیقی دلیلش برای ساخت “اژدها وارد می شود” در سکوت خبری را اینطور توضیح می‌دهد: علت اینکه راجع به فیلم حرف نزدم این است که تماشاگر از صفر و بدون پیش داوری به تماشای این فیلم بنشیند. دوست دارم ببینم وقتی راجع به فیلمی صحبتی نشده و پیش زمینه ای درباره آن وجود ندارد چه تاثیری روی تماشاگر می گذارد.

از بازیگران این فیلم می توان به : امیر جدیدى، همایون غنى زاده، احسان گودرزى، کیانا تجمل و... اشاره کرد .

 

|| دختر

کارگردان این فیلم رضا میرکریمی و نویسنده‌ی آن مهران کاشانى می‌باشد. گفتنی‌ست فیلم خیلی دیر به دفتر جشنواره رسیده و نسخه اولیه ارسالی گویا تکمیل‌ نشده بود و فاقد سکانس پایانی بوده. نکته جالب در مورد فیلم این بود که به گفته جلیل شعبانی، مجری طرح فیلم، تمامی بازیگران تا آخرین مرحله کار در صحنه حاضر بوده‌اند. فیلمبرداری “دختر” به مدت یک‌ ماه در آبادان انجام گرفت و البته این لوکیشن تنها شامل سى درصد از کل سکانس‌های فیلم می‌شد و هفتاد درصد دیگر فیلم در شمال تهران انجام شد. فرهاد اصلانی، مریلا زارعی و ماهور الوند بازیگران اصلی این فیلم هستند. این در حالی بود که در ابتدا شایعه حضور هدیه تهرانی در این فیلم به گوش می‌رسید. اتفاقی که البته رخ نداد و نهایتاً مریلا زارعی نقش اول زن این فیلم را برعهده گرفت. میرکریمی برای سرعت بخشیدن در رساندن فیلم به هیئت انتخاب جشنواره مراحل فنی از قبیل تدوین، صداگذاری، جلوه‌های ویژه و ساخت موسیقی را همزمان با فیلمبرداری آغاز کرد. پیش‌ تولید فیلم هم طولانى شد و میرکریمی دلیل آن را بدقولی‌ های حامی فیلم عنوان و شایعات مطرح‌ شده درباره مشارکت یک بانک خصوصی در تهیه این فیلم را رد کرد. میرکریمی از زمان حضورش با فیلم “زیر نور ماه” در جشنواره فیلم فجر، هیچ‌ دوره‌ای دست‌ خالی به خانه نرفته است، اما دو فیلم آخرش در جشنواره چندان مورد اعتنا قرار نگرفتند. هر چند که در این میان “یه حبه قند” حمایت منتقدان را در زمان اکران به همراه داشت و “امروز” هم با اینکه حضور چندان موفقی در جشنواره نداشت به‌عنوان نماینده ایران به آکادمی اسکار معرفی شد. شنیده‌ها حاکی از آن است که “دختر” فیلمی خانوادگی است و مثل سایر آثار میرکریمی تمی اجتماعی دارد. باید دید میرکریمی می‌تواند با این فیلم دوباره به روزهای اوج خود برگردد یا نه. در خلاصه ی داستان این فیلم آمده : آقای عزیزی سرپرست بخش تعمیرات و نگهداری پالایشگاه آبادان است و برای مراسم خواستگاری دخترش آماده می‌ شود و ستاره دختر دیگرش درهمان روز قصد سفر به تهران برای شرکت در جشن خداحافظی یکی از دوستان هم‌ دانشگاهی‌اش را دارد. پدرش به دلایلی به این سفر مشکوک است و این آغاز ماجراست.

 

|| رسوایی 2

فیلم سینمایی رسوایی 2 به کارگردانی مسعود ده‌نمکی که با توجه به گفته های محمدرضا شریفی‌نیا سیاسی‌ترین اثر وی محسوب می‌شود در قسمت سودای سیمرغ انتخاب گردیده است. او که پیش از این با سه گانه‌ی اخراجی‌ها مطرح شد، حالا در حال ادامه دادن مجموعه رسوایی است و باید ببینیم آیا موفقیت رسوایی‌ها به اندازه‌ی اخراجی‌ها خواهد بود یا خیر. گفته شده این فیلم ادامه “رسوایی ١” است، چند سال بعد از اتفاقات سری اول را روایت می‌کند و تمام اتفاقات در یک مکان فرضی رخ می‌دهد. فیلمنامه توسط خود ده نمکی به نگارش درآمده و مضمونی عرفانی – اجتماعی دارد. از بازیگران فیلم می توان به : اکبر عبدی، سحر قریشی، محمدرضا شریفی‌نیا، مهران رجبی، فخرالدین صدیق شریف، امیر نوری و... اشاره کرد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
هاچ
هاچ
٩٤/١١/١١
٠
٠
رسوایی 1 رسوایی 2 رسوایی دسته به دسته :|
asadzadeh_s
asadzadeh_s
٩٤/١١/١٢
٢
٠
کلا ده نمکی به سری بندی فیلمها اعتقاد عجیبی داره
elnazi
elnazi
٩٤/١١/١٢
٠
٠
=)))
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١١/١٣
١
٠
پدر خوانده هم 1 و 2 داشت اما این فیلم کارگردانش فورد کوپولا بود و آن ده نمکی انصار حزب اللهی :))
h.naderi
h.naderi
٩٤/١١/١٢
٠
٠
علیرضا برداشت خودت چیه؟ به نظرت جوایز چه طوری پخش میشن؟
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١١/١٤
٠
٠
نمیشه پیش بینی درستی در این روزهای اول کرد اما مطمعنا کیفیت آثاری مثل لانتوری ، بارکد ، خشم و هیاهو ، اژدها وارد می شود و مالاریا از آثار مدعی دیگه بهتره ، بعضی از بازیگرا هم مثل نوید محمدزاده یا هانیه توسلی در تعداد زیادی از فیلما به ایفای نقش پرداختن که میشه گفت شانس بیشتری برای دریافت جایزه دارن . امسال کارگردانای خوبی هم داریم گرچه حضور حاتمی کیا و ده نمکی ( دو شخصیت مجهول الفاز ) جای خیلی از کارگردانای جوون مثل سیدی یا درمیشیان رو تنگ کرده . امیدوارم امسال جشنواره به خوبی و خوشی بگذره و حواشی کمتر از سال های گذشته باشه و همچنین مشهد هم میزبانی خوب و شایسته ای رو برای مردم مشهد تدارک بده .
h.naderi
h.naderi
٩٤/١١/١٢
٠
٠
نکته دوم اینکه جان من اینقدر روزنامه ای ننویس. یک مقداری برداشت خودت و قلم خودت رو داشته باش. وقتی راجع به یک فیلمی می خونه؛ سعی کن چند تا منبع رو بخون و بعدش با قلم و نظر خودت بنویس. اینطوری بهتر میشه
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١١/١٤
٠
٠
موافقم ، این متن کمی روزنامه ای و ثقیل شده ولی خب یک کار گزارشی هست و نه یک یادداشت ، برای اینکه قلم خودم رو ببینید بهتره بعضی از نقدا و بررسی هامو بخونید که بارها در سایت منتشر شده.
MahYa_amjad
MahYa_amjad
٩٤/١١/١٢
٠
٠
حوصله ی ده نمکی رو نداااااااااااارم !انگار شما خیلی فیلم بین هستین ، خوش به حالتون ! به نظرتون کی می بره حالا جایزه ی بهترینو؟!
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١١/١٤
٠
٠
در این روزهای اول حدس بر اینکه کی جایزه رو تو دستاش میگیره کار ساده ای نیست ، من در کامنت های قبلی چندتایی از آثار با کیفیت رو ذکر کردم . اما خب این فقط منحصر به نظر منه... حرفی نیست که بشه بهش اعتماد کرد .
asadzadeh_s
asadzadeh_s
٩٤/١١/١٢
٠
٠
کلا قرار دادن رسوایی رو در پنج فیلم برتر جشنواره که نمیدونم براساس‌نظر سنجی انتخاب شدند و یا حدس و گمان درست نمیدونم ..... بازم نمیدونم ....
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١١/١٤
١
٠
خب به هر حال ده نمکی(جدا از اضافه کاری هاش) جز کارگردان های موفقی بوده که تونسته مخاطب های زیادی رو برای دیدن آثارش به سینما بیاره ، امسال هم قطعا تعداد زیادی رو جذب خودش میکنه ولی این کمیت دلیلی بر کیفیت آثار این کارگردان نیست . سطح مخاطبین هم باید توجه بشه . انتخاب این 5 فیلم هم ماحصل نظریات چند تا از رفقای سینمایی در جیمه :)
z_fakoor
z_fakoor
٩٤/١١/١٢
٠
٠
تو مشهدم برگذار :ز:ميشه؟
asadzadeh_s
asadzadeh_s
٩٤/١١/١٢
٠
٠
احتمالا قراره که بیست و دو فیلم نمایش داده شود ،البته اگر در دقیقه نود و وقت اضافه اتفاقات معمول نیفتد
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١١/١٤
٠
٠
بله ، از هفدهم تا بیست و نه بهمن ماه ، اکثر فیلم ها هم در مشهد حضور دارند ، اکران در سینما های آفریقا ، هویزه و اصغرزاده خواهد بود و چگونگی خرید بلیط هم متعاقبا اعلام میشه .
z_fakoor
z_fakoor
٩٤/١١/١٤
٠
٠
ممنونم :)
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١١/١٣
٠
٠
نمیدونم چرا از "دختر" خوشم امد! به نظرم به خاطر بازیگرهاش | ممنونم به خاطر این معرفی اجمالی و خوبتون
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١١/١٤
٠
٠
ممنونم بابت نگاهتون :)
e_yousefi
e_yousefi
٩٤/١١/١٥
٠
٠
سلامو ببخشید دیر سر زدم. مطلب خوبی بود با این حال می‌تونست بهتر هم باشه. روان تر و البته با نکات بهتر. کمی انشایی شده مطلبتون. در ضمن من هم مخالف قرار گرفتن رسوایی 2 در این لیست هستم چون به نظرم مخاطب زیاد اصلا دلیلی بر موفقیت اثر نیست. البته نظر شخصی منه. هیچ وقت کارهای ده نمکی رو دوست نداشتم. البته به جز اخراجی های 1 که به نظرم بعد از او افتاد به حرفای شعاری و تکراری زدن. ولی خیلی علاقمندم کار آقای شهبازی و میرکریمی و حاتمی کیا رو ببینم. موفق باشید و بیشتر و بهتر بنویسید.
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠