فوتبال ما کالچوپولی ندارد!
بعد از گزارش کمیسیون اصل نود در مورد فساد فوتبال باید منتظر چه چیزی باشیم؟‎!

فوتبال ما کالچوپولی ندارد!

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

کمیسیون اصل نود مجلس پس از ماه‌ها جلسات پرفشار با افراد متعدد بالاخره تایید کرد که در تمامی ارکان فوتبال ایران فساد موج مکزیکی می‌زند و ثابت شده رشوه، تبانی، شرط بندی، جعل، سوء مدیریت و الی ماشاا... از این قبیل اتفاقات در ورزش فوتبال وجود دارد! «از کرامات شیخ ما اینست / شیره را خورد و گفت شیرین است!» واقعا دوستان زحمت کشیده و تمامی اهالی فوتبال را روشن نموده‌اند! خب فوتبال ناپاک و از آن مهمتر فدراسیون کدخدامنش که سال‌هاست وجودشان ثابت شده و تنها نکته‌ای که تمامی اهالی فوتبال به آن معتقدند همین است. بسیاری از جنجال‌های فوتبال این‌قدر پروسه‌ی طولانی را طی می‌کرد تا به فراموشی سپرده شود، این مشکلات بر همه واضح بود و دیگر نیازی به این جلسات و گزارشی که سراسر کلی گویی است نبود.

حالا که مجلس به این مسائل ورود کرده و قرار است قوه قضاییه آن را بررسی کند باید منتظر چه اتفاقی باشیم؟ کالچوپولی (رسوایی بزرگ فوتبال ایتالیا در سال 2006)؟ مطمئنا خیر، حتی اگر ابعاد فساد فوتبال مانند کالچوپولی هم باشد باز هم برخوردها مانند ایتالیا نخواهد بود، زیرا آن‌جا یوونتوسی که به سری بی سقوط کرد و ای.سی میلان که مالک آن نخست وزیر وقت ایتالیا بود و آن سال لیگ را با امتیاز منفی شروع کرد، باشگاه‌های خصوصی هستند. اما در فوتبال ایران که همه چیز آن دولتی است اگر یک بخش از آن فاسد باشد، یعنی فساد در تمام اجزای آن رسوخ کرده و حل ریشه‌ای این ماجرا یعنی تعطیلی حداقل یک ساله کلیه فعالیت‌های فوتبالی برای خشکاندن ریشه‌های فساد که ناشدنی است.

مثال: در پایان لیگ قبل باشگاه پیکان که به دسته پایین‌تر سقوط کرده بود پرونده‌ای گشود که در آن باشگاه راه‌آهن را به تخلف در تاریخ ثبت قرارداد یک بازیکن خارجی‌اش متهم کرده بود. کمیته انضباطی هم که باشگاه پیکان را محق دانسته بود، رای به بازگشت پیکان به لیگ برتر و سقوط راه آهن به دسته یک را صادر کرد که با اعتراض راه آهنی‌ها مواجه شد. در همان زمان اتفاق جالبی افتاد و معلوم شد به دلیل همان کدخدامنشی فدراسیون فرهاد مجیدی هم چند سال پیش با همین تخلف در آخرین ساعات نقل و انتقالات به استقلال پیوسته، فلان بازیکن پرسپولیس هم همین‌طور و خلاصه از این قبیل تخلفات اکثر تیم‌ها داشته‌اند و رسیدگی به شکایت پیکان یعنی رسیدگی به همه آن‌ها و رسیدگی به همه آن‌ها یعنی تغییر نتایج در لیگ‌های گذشته و موازات آن تغییر قهرمان لیگ‌ها گذشته و تیم‌های سقوط کننده آن، به زبان ساده یک فاجعه و رسوائی بزرگ. به همین دلیل در مرحله  دوم راه آهن لیگ برتری باقی ماند و پیکان سقوط کرد تا پرونده گذشته‌ها باز نشود. از این دست مثال‌ها زیاد است و به نوعی همه از هم «آتو» دارند و اگر یکی مجازات شود، همه باید مجازات شوند و مجازات همه مساوی است با تخته کردن در محبوب‌ترین ورزش کشور. به همین دلیل سناریوی شجاعانه ایتالیایی‌ها در ایران امکان اجرا شدن ندارد اما حداقل انتظاری که می‌رود آن است که قدم در راه خصوصی‌سازی بگذاریم و دست از «اهلی=از خودمونه» برداریم، آهسته و پیوسته هم با کارتل‌ها فوتبالی برخورد کنیم، همه این‌ها امکان پذیر نیست مگر با پایان اختلافات وزارت و فدراسیون و قرار گرفتن یک تیم جدی و دلسوز در راس این دو نهاد ورزشی.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١١/٠٨
٠
٠
کاش منم زمینه ای در ورزش بالاخص فوتبال داشتم :))))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٠٩
٠
٠
به جاش ما باید یه دوره کلاس سینما و آشنایی با انواع کتابها رو پیشت بگذرونیم دادا:) ممنون که خوندی علیرضا جان :)
Samira
Samira
٩٤/١١/٠٨
٠
٠
چرادپای پرسپولیس و وسط کشیدین؟(خواستم بگم متن و خوندم خخ) خیلی جای تعجب داشت که مطلبتون کوتاه بود :))😆
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٠٩
٠
٠
دیگه اینقدر از بارسلونا و پرسپولیس خوب گفتم که همه از تعلق خاطر شدیدم به این دو تیم فوق‌العاده خبر دارن:) اتفاقا متن اصلی که نوشتم دو برابر این بود اما گفتم آقای نادری رو زحمت ندم و خودم حذف کردم یه عالمه از قسمت های متن رو:) واقعا ممنون که خوندین کامل :) خوشحال شدم :) موفق باشید سميرا بانو :)
ka_veh
ka_veh
٩٤/١١/٠٩
٠
٠
باز خوبه پی بردن فساد وجود داره وگرنه ما از کجا میفهمیدیم؟:)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/١٠
٠
٠
همینو بگو :) ممنون که خوندی :)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/١١/٠٩
٠
٠
که اینطور! ... خداقوت صالح جان ، مطلب خوب و گیرایی بود :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/١٠
٠
٠
قربونت حاج حمید :)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/١١/٠٩
٠
٠
فساد نه فقط توی فوتبال هاااا! توی همه ی قسمت های دولتی ایران الان موج مکزیکی میره! :)) بر همه هم آشکار شده. :/ فقط یک قسمت متن رو نفهمیدم اینکه الان توی ایتالیا بعد ازین اتفاق (کالچوپولی) چه اقدامی برای از بین بردن فساد در فوتبالشون انجام دادن مگه؟
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/١٠
٠
٠
دقیقا... :(. تو متن اشاره شد تیم فوتبال یوونتوس رو که قهرمان شده بود به یک لیگ پايينتر فرستادن و قهرمانی رو هم گرفتن ازش... اين تازه یه موردش بود برخوردای شدید با افراد و نهادهای زیادی انجام دادن. ممنون که خوندین :)
y-naeemi
y-naeemi
٩٤/١١/٠٩
٠
٠
خیلی عالی بود صالح جان!این مطلب واقعا به موقع بود ولی واقعا کجای فوتبالمون شبیه فوتبال اروپاست که مقابله با فسادش هم مثل اونا باشه!همینکه اعتراف کردن فساد وجود داره جای شکرش باقیه
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/١٠
٠
٠
ممنون دادا:) ولی فقط اعتراف به فساد کافی نیست، برخورد بايدش... :) چطور بود؟ !
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/١١/١٠
٠
٠
سلام: چه میشود گفت جز کاش و حیف!!! یک اراده قوی و .... نیست که برخوردی اساسی کند با این مسائل.اگر درسته شدیدا برخورد بشه و اگر نیست با تهمت زننده برخرود شود تا کسی جرأت نکند این کارها را تکرار کند. زنده و پاینده باشید
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/١٠
٠
٠
سلام. دقیقا درسته استاد همیشه میگن فساد هست اما دریغ از برخورد! ممنون که خوندین آقای حسنی عزیز :)
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٤/١١/١٠
٠
٠
گند بزنن به این فوتبال مریض! اه
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/١٠
٠
٠
:)
میرزا
میرزا
٩٤/١١/١٠
٠
٠
صالح جان! یادداشتتون رو مطالعه کردم. اصلا در این زمینه سررشته ای ندارم و اهل فوتبال نیستم. هنر کنم هفته ای یک جلسه سالن برم که اونم... بماند. خسته نباشی صالح جان :-)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/١٠
٠
٠
آقا این سالن چقدر خوبه :) کلا خیلی خوش میگذره... ممنون که خوندین میرزای عزیز :)
میرزا
میرزا
٩٤/١١/١١
٠
٠
خواهش می کنم رفیق؛ موفق باشی!
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١١/١٠
٠
٠
به قدری که از فوتبال ایران بدم امده حد نداره دیگه! همش پول پول پول!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/١٠
٠
٠
افراد غیر فوتبالی باید برن از فوتبال :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/١١/١١
٠
٠
:) مرسی صالح جان خیلی باحال بود یکمی توضیح بده این کارچوپولی یعنی چی ؟
پربازدیدتریـــن ها