زنی آشفته در اجتماع
نقد و بررسی فیلم ناهید

زنی آشفته در اجتماع

نویسنده : alireza_kh

فیلم «ناهید» به عنوان اولین ساخته‌ی بلند سینمایی ِ آیدا پناهنده یک رئالیست اجتماعی است که مشکلات طلاق و ازدواج مجدد در ایران را به نمایش می‌گذارد، این فیلم توانست برنده‌ی جایزه آینده نوید بخش در بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن بشود و پناهنده با کسب این جایزه نام خود را به عنوان یک کارگردان خوش قریحه و آینده‌دار ثبت کرد.

شخصیت اصلی داستان یعنی ناهید؛ درطول داستان قرار است روایتگر زنی باشد که با تقدم و سنتی بودن جامعه‌اش دست و پنجه نرم می‌کند و باید بین انتخاب پسرو همسر جدیدش (پژمان بازغی)، یکی را برگزیند. عشقی پنهان نسبت به همسر جدیدش دارد که در مقابل با بودن فرزند نوجوانش قرار گرفته، این دوگانگی باعث می‌شود تا ناهید (ساره بیات) مدام در جنب و جوش باشد و در فیلم از او بیشتر چهره ای می‌بینیم که در عین تندخو بودن می‌خواهد وفاداری و عشقش را در هرشرایطی به فرزندش نشان بدهد.

در نگاه اول شاید این فیلم را به عنوان یک فیلم فمینیستی بدانیم و برداشت‌مان این باشد که پناهنده به دنبال آن است که زنان را در اجتماع مظلوم و مردان را آدم‌هایی تندخو و ظالم نمایش دهد اما گذشته از این نگاه سطحی، داستان فیلم ریشه در بدگمانی و بدفهمی گروهی از مردان و زنان دارد، رفتارهای بد پیرمرد صاحبخانه و رفتار های احمد (همسرسابق ناهید) هیچ فرقی با رفتار های مادر احمد ندارد در زاویه ای دیگر نیز رفتارهای مهربانانه ی دوست ناهید با مسعود هیچ تفاوتی ندارد پس ما صورت های گوناگونی از شخصیت‌ها، افراد و جنست‌ها را می‌بینیم . نکته گفتی آن است که فیلم می خواهد قوانین عرفی و حکمی ،عادت های رفتاری، بدگمانی های عوامانه ، ارزش های نامناسب و باید و نباید های بی اساس را مسبب خراب شدن زندگی زنی مطلقه بداند که نگرش و رفتار اطرافیان ترس او را نسبت به آینده اش بیشتر می کند.

در رفتار و کنش های بسیاری از بازیگران این فیلم از جمله خود ناهید شاهد تغییر رویه ی ناگهانی و بی منطق هستیم، بطور مثال پناهنده تا اواسط داستان از ناهید شخصیتی مستحکم و مادری دلسوز یاد می کند که نگران وضعیت فرزندش است. پسرِ ناهید که تحت تاثیر پدرش رویه سرکشی را پیش گرفته، تا اواسط داستان توسط فیلمساز پرداخته می شود اما از میانه به بعد، تمرکز از او برداشته می شود و این شخصیت و روحیه نه چندان ملایمش به حاشیه رفته و رابطه ناهید و مسعود جایگزین آن می شود. فیلمبرداری در شمال ایران بازیگران را مجاب کرده تا با لهجه ی شمالی صحبت کنند اما متاسفانه گاهی بازیگران غفلت می کنند و لهجه تغییر می یابد و باعث خارج شدن از حالت معمول فیلم می شود.

فیلم ناهید اگر چه موقعیت های زیادی برای برانگیختن احساسات مخاطب دارد اما سعی خود را بیشتر برآن گذاشته که دغدغه و سخن نهایی اش را به بیننده فهمانده و ازسانتیمانتالیسم یا احساسات‌گرایی پرهیز کند.

============ 

* انتشار یافته در روزنامه ی همشهری

* انتشار در سایت سلام سینما

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/١٠/٢٨
٠
٠
بضمن سپاس از معرفی فیلم:) عد چند وقت رفتم سینما برای فیلم فی المدت معلوم ولی پشیمون شدم! کلا فیلم های ایرانی غیر کمدی به نظرم دیدن ندارن!
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١٠/٢٨
١
٠
درباره ی "در مدت معلوم" هم نوشتم در روزهای اینده به محض چاپ در جیم هم قرار میدم، با امیرخانی کارگردان فیلم هم مصاحبه داشتم که میزارم اونم ان شالله ، علت پشیمونی چیه؟ آیا میونه ی خوبی کمدی ندارید !؟ یا جذب این نوع فیلم ها پایینه ؟
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/١٠/٢٩
٠
٠
بعضی از فیلم های ایرانی به نظرم برعکس تبلیغی که براشون می شه خیلی ضعیفن مثل ایران برگر و گینس و ... . بعضی ها واقعا عالین مثل نهنگ عنبر و آخریه ساخته هومن سیدی که فکر کنم اسمش 13 بود. به خاطر همین فیلمهای ضعیفه که ادم ترجیح میده 8 تومن نفری پول سینما نده!
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١٠/٢٩
٠
٠
درسته حرف شما ، البته تبلیغات زیاد نشان از کیفیت بالا نیست این حرف در همه ی امور صدق میکنه و بالاخص امر سینما . نظر بنده این هست که ابتدا از مذاق تون اطلاع پیدا کنید سپس در رابطه با فیلم های در حال اکران اطلاعاتی رو دریافت و بعد رجوع به گیشه کنید . گوش هم به تبلیغات تلویزیونی و غیر تلویزیونی نکنید . برای اطلاع درباره ی فیلم ها بهتون پیشنهاد می کنم به سایت های : سلام سینما ، کافه سینما ، فیلم نیوز و ... مراجعه کنید . در ضمن آخرین ساخته ی هومن سیدی خشم و هیاهو ست پیش از این فیلم اعترافات ذهن خطرناک من رو ساخته و قبل تر فیلم 13 .
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/٢٨
٠
٠
موضوع فیلم جدیده؟ این تقابل سنت و مدرنیته یه جورایی موضوع تکراری هست حالا ممکنه از یه زاویه دیگه ای بهش پرداخته شده باشه یا مثلا موضوع اصلی فیلم درمورد مشکلات خانم های مطلقه و دید اجتماع نسبت بهشون باشه که اگرچه به این موضوع توی سینمای ایران زیاد پرداخته شده ولی انقدر سطحی بوده که واقعا هنوز جای کار داره! حالا این فیلم کدوم یکیه؟ کدوم هدف اصلی فیلم بوده؟ و اینکه این تغییر رویه که از وسط داستان به اشاره کردید فیلم رو لوس و بی مزه میکنه؟ یا نه ارزش دیدن رو داره؟ ممنون البته از معرفی تون :)
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١٠/٢٩
١
٠
کسی نگفته که موضوع فیلم جدید است ، همچنین تقابل سنت و مدرنیته هم در این فیلم موضوع اصلی این فیلم اصلا نیست ، خلاصه بگویم شما فیلمی خواهید دید که در آن زنی مطلقه در سرگردانی و معضلات زندگی خود سیر می کند فیلم بالا و پایینی دارد و اجتماع را حقیقی نشان می دهد ، این فیلم برعکس همه ی اجتماعی های در حال اکران با توجه به موضوعی که دارد اصلا قصد اشک گرفتن از شما را ندارد ، سراسر فیلم شما فقط جلب هدف و مقصود فیلمساز می شوید . اضافه کنم که من به بررسی فیلم پرداختم یعنی نقاط ضعف و قوت را بیان نمودم پس اگر ضعفی گفتم دلیل نمی شود که به قوت های فیلم بی توجه باشید. / در فیلمسازی شاید ساخت یک ایده ی جدید امتیاز محسوب شود ولی ساختن فیلم هایی که موضوعی را تکرار می کنند و از زوایای دیگری نشان می دهند هیچ چیزی از آنها کم نمی شود چرا که طرح دیدگاه های دیگری را با آن موضوع آمیخته و محصولی دیگر به مخاطب نشان می دهند. مطمعن باشید تهیه کننده های ایرانی سرسخت به فیلمنامه های اجتماعی نگاه می کنند ، این فیلم هم که تهیه کنندگی اش به دست بیژن امکانیان بود .
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/٢٩
٠
٠
بله ممنون.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/١٠/٢٩
١
٠
تشکرات.
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١٠/٢٩
١
٠
ممنون بابت نگاهتون :)
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٠/٢٩
٠
٠
معمولا این مدل فیلم ها پر هستند از همین "احساسات‌گرایی"که گفتید! چطوری بدون این عامل فیلم رو پیش بردند؟!
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١٠/٣٠
٠
٠
ممنون بابت نگاهتون ، اینکه چرا کارگردان از احساسات فراوون گریخته جای بحث زیادی داره ، اما کوتاه میتونم بگم میزانسن و چارچوب های خوبش تاثیر گذاری مکفی رو بر مخاطب گذاشته :) ...
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٠١
١
٠
خیلی عالی بود علیرضا جان فقط همینطور پیوسته ادامه بده واسه سایت نوشتن رو:) موفق باشی
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١١/٠١
٠
٠
ممنون عزیزم ، ان شالله در کنار شما به تدریج ... =)))))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٠١
١
٠
به تدریج.... خخخخخخ
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١١/٠١
٠
٠
آقا این به تدریج هم یه شبه خوب سوژه ای شد هااا =))))
پربازدیدتریـــن ها