Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - تخته گاز به سوی بی‌احترامی! www.jeem.ir
تخته گاز به سوی بی‌احترامی!
پيرامون موضوعی در آستانه رنگ باختن برای نسل حاضر

تخته گاز به سوی بی‌احترامی!

نویسنده : مازیار حکاک

اگر پای صحبت پدر و مادرها بنشینيد همه معتقدند احترام مقوله‌ای است که روز به روز در بین نسل‌های بعدی کم رنگ‌تر می‌شود. حتما شما هم این جمله معروف که احتمالاً سر در سازمان ملل(!) هم حک شده را شنیده‌اید که «ما جرأت نداشتیم پامون جلوی ننه و ببامون درزا کنیم اما شما....». البته بگذريم از این‌که خیلی وقت‌ها هم پدربزرگ‌ها و مادر بزرگ‌‌ها در نهایت ساده دلی لو می‌دهند، که شازده پسر و گل دخترشان اصلاً تو این مایه‌ها نبودند و لنگ‌شان را که درزا می‌کردند هیچ، به صورت شیرجه‌ای و یا کلاغ پر در سر سفره حاضر می‌شدند!

اما موضوعی که غیر قابل کتمان است کم‌رنگ شدن و رنگ باختن همین کلمه 6 حرفی یعنی «احترام» است، که شاید همین پدر و مادرهایی که امروز مدعی العموم آن هستند با پیروی از شرایط جامعه عامل اصلی آن باشند. در این مطلب سعی داریم نگاهی نسبی به این موضوع در دهه مختلف داشته باشیم. البته با توجه به اين‌که قطعاً در تمام زمانه‌‌ها بچه‌هاي با ادب در حد تیم ملی برزیل داشته‌ایم و داریم و بی‌ادب هم در حد تیم ملی بروکینافاسور داشته‌ایم و خواهیم داشت!

نسل اولی‌ها و ما قبل
درباره این نسل بدون اغراق باید گفت که احترام در بین آن‌ها جایگاه ویژه‌ای داشته است، البته براي بيان علت این‌که احترام آن‌ها یک مقوله تربیتی بوده یا به سلطه و جایگاه پدر و مادر برمی‌گشته است، مدارکی در دست نیست. اما آن جمله معروف یعنی این‌که جرات نداشته‌اند جلوی پدر و مادرشان پای‌شان را دراز کنند واقعاً درباره این نسل مصداق دارد. جالب‌تر این‌که این نسل در بحران‌های سیاسی و اجتماعی کشور و آثاری که به آن‌ها تحمیل می‌شد واقعاً هوای والدین‌شان را داشته‌اند.
  
نسل دومی‌ها؛ نسل جبهه و جنگ
این نسل هم، چیزي از نسل قبلی کم نمی‌آوردند. اگر از بچه‌های دهه شصت بپرسید، اوج احترام گذاشتن‌شان به والدین چه بوده است از هر 10 نفر 8 نفرشان می‌گویند: این‌که پدر ما خسته از سر کار می‌آمد و جلوی تلویزیون درزا می‌کشید و در سوت ثانیه خوابش می‌برد آن وقت ما در نهایت غم و اندوه به جایی دیگر می‌رفتیم و از خیر دیدن سریال محبوب می‌گذشتیم تا پدر آسوده بخوابد. یکی هم نبود آن وسط بگوید پدرجان تو که خوابت می‌آید چرا جلوی تلویزیون دراز می‌کشی؟! دهه شصتی البته مجبور به تحمل صف‌های طولانی برای نان و برنج و نفت بودند، بی‌این‌که نک و نوکی داشته باشند. علاوه براین فضای جبهه و جنگ هم عاملی بود برای رعایت خیلی از مسائل که امروز باید پدر و مادرها خوابش را ببیند، تازه اگر با خلوص نیت بخوابند!

نسل سومی‌ها؛ آغازگران بی‌جنبه بازی!
نسل سومی‌ها را باید آغازگران راه بی‌احترامی به پدر و مادر دانست. البته شاید خیلی هم تقصیر بروبچ این نسل نباشد، رشد وسایل ارتباطات جمعی و فوران اطلاعات از یکسو و کارمند شدن پدر و مادرها و بی‌توجهی به مسائل تربیتی عاملی بود برای این‌که کم‌کم موضوع احترام دست خوش تغییراتی شود. کم‌کم پاها دراز شد، صداها بالا و بالاتر رفت و دست آخر تنبیه بدنی برای فهماندن بعضی از مسائل به پدر و مادر مورد استفاده قرار گرفت!

نسل چهارمی‌ها؛ نسل مو سیخ سیخی‌ها
در این دوره جایگاه پدر و مادر و بچه‌ها با هم بالکل عوض شد. یعنی این پدر و مادر هستند که باید به بچه‌ها احترام بگذارند نه بچه‌ها به پدر و مادر.  بیشتر بچه‌های این نسل از وضعیت تربیت پدر و مادرشان گلایه‌مندند و به دنبال راهکاری برای تربیت هر چه بهترشان هستند! البته این تربیت ناصحیح پدر و مادرها صد درصد تقصیر بچه‌ها نیست چراکه بچه‌ها وقت این کارها را ندارند و فوکل و موهای سیخ سیخی فرصتی جهت تربیت کردن، برای آن‌ها باقی نمی‌گذارد.

نسل پنجمی‌ها؛ نی‌نی‌ها و دوستان
آخر شما از نویسنده بیچاره چه توقعی دارید که از بچه‌های قنداقی برای‌تان بنویسد. درباره این نسل هیچ تحلیل و خاطره‌ای در دست نیست اما اگر رهرو پیشنیان باشند ره به ترکستان دارند. احتمالاً موضوع احترام در نسل‌های آینده گلاب به روی‌تان شبیه به کاری است که نی‌نی‌های این نسل در پوشک‌شان می‌کنند.

*****

اوضاع وخیم است ولی شانتاژ نکنید!

با دکتر محمدزاده استاد دانشگاه و روانشناس تربیتی و مشاور مسائل خانواده درباره این موضوع هم کلام شدیم. آقای دکتر معتقد بود که اوضاع احترام در بین نسل حاضر آن‌قدر که ما شانتاژ می‌کنیم فاجعه و در حد مرگ نیست، اما در این موضوع با ما هم نظر بود که روند فعلی، روند ناامید کننده‌ای است که می‌‌توان برای نسل‌های بعدی احساس خطر کرد. آقای دکتر روند اجتماعی زندگی فعلی از مشکلات معشیتی تا مسکن و دغدغه آینده بچه‌ها را از عوامل نامحسوس و به نوعی پشت پرده عدم وقت‌گذاری نسبت به تربیت فرزندان دانست و بی‌حوصلگی و بحران عدم توجه به خانواده را از دلایل اصلی کمرنگ شدن احترام و روند رو به افولش در جامعه عنوان کرد.
وقتی به دکترمحمد زاده از تربیت پدر و مادر توسط فرزندان گفتیم، دکتر خندید و گفت: حق هم همین است! امروز پدر و مادر تربیت را سهم آموزش و پروش و یا دانشگاه می‌دانند، آن وقت توقع دارند که فرزندشان در یک حد عالی و متناسبی هم به آن‌ها احترام بگذارد. از طرفی وسایل ارتباطات جمعی نسل جوان را احاطه کرده و هر روز الگویی جدید برای جوانان مطرح می‌شود که با این وضع وقت‌گذاری پدر و مادر برای فرزندان نمی‌توان خیلی توقع ویژه‌ای از آن فرزند داشت.
البته این‌ها مربوط به آن بخشی است که نسبت به تربیت فرزندان بی‌تفاوت هستند، در بین همین پدر و مادرهایی که کارمند هستند داریم کسانی را که به شدت نسبت به تربیت فرزندشان پایبند هستند و از جان و دل مایه می‌گذارند. در واقع ما بحث‌مان پیرامون آن بخشی است که هدف شماست. افرادی که احترام سابق را نسبت به پدر و مادرشان نمی‌گذارند.
به دکتر می‌گويیم که در قرآن آمده که گفتن واژه «اُف» به پدر و مادر جایز نیست چطور است که این روزها همه بچه‌ها برای پدر و مادرها گردن کلفتی می‌کنند و برای تربیت والدین‌شان صدای‌شان را در حد شکسته شدن شیشه‌ها بالا می‌برند؟ دکتر در پاسخ به ما می‌گوید: باید ببینیم آیا قرآن را یا همین مثالی که شما آوردید را ما توانستیم برای نسل حاضر به درستی تبیین کنیم یا نه؟! وقتی در پازل‌های تربیتی ما از جامعه و مدرسه گرفته تا خانواده، کسی برای تربیت جایگاهی قائل نيست و همه توپ را به میدان طرف دیگر می‌اندازند چه توقعی می‌توان داشت.
البته نسل حاضر بسیار هوشمند است یعنی ما هر چقدر از کم کاری این نهادها گلایه کنیم دلیلی برای بی‌احترامی فرزندان به پدر و مادر نیست. نسل فعلی خیلی زود قدرت تشخیص پیدا می‌کند پس نمی‌توان گفت چون نمی‌فهمند این کار می‌کنند اما می‌توان گفت: چون کار بدی را تکرار می‌کنند و واکنشی نمی‌بینند برای‌شان نهادینه می‌شود.


برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
l3igl3oy
l3igl3oy
٩١/١١/٠٨
٢
١
سلام بله روند نا امید کنندس امیودارم بهتر بشه!!!اما وقتی پدر و مادر به تربیت فرزند اهمیت ندن میشه همین دیگه!الان کی به فکر تربیت بچس؟فقط شکم بچه ها پر بشه خودشون تربیت میشن!!!وقتی مادر بچه رو 7 صبح به زور بیدار کنه با گریه بذاره مهد کودک!بچه هم بزرگ شه مادرو با گریه میذاره خانه سالمندان...
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٠٨
٢
٠
آره یه جورایی همینه..... متاسفانه........ تنها پیزی که براشون مهم نیست تربیت بچه هاست.....
sahar.s
sahar.s
٩١/١١/٠٨
١
٠
دوستم ببخشید بین کلامتون! اووووووووووووووووووولللللللللللللللللللللللل !خخخخخخخخ
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/٠٨
٢
٠
با مهد فرستادن بچه ها تو مهم ترین دوره ی شکل گیری رفتار کاملا مخالفم
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/٠٨
٢
٠
مهم ترین دلیل بی توجهی پدر مادر هاست! و واگذاری این کار به مدارس و اینجور جاهاست خودتونم که میدونید تو خیلی از مدارس و دانشگاههای ما چه خبره....
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٠٨
٠
٠
فک کنم اوووووووووووول شدم..... ینی میشه؟؟؟؟؟؟ :)))))
sahar.s
sahar.s
٩١/١١/٠٨
١
٠
هههههههههه ! نیتت خالص نیست× نشد دیگه! ایشالا از دفه دیگه!
٩١/١١/٠٨
٠
٠
نه فكرشم نكن!
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٠٨
٠
٠
دکی جون قرار شد جا بگیری..... نیتم خالصه بابا.... هیشی توش نیست..... :))))
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٠٨
١
٠
من جزو نس نسل سومی هام.... نمیگم خیلی احترام گذاشتم اما همیشه سعی کردم مخصوصا با پدرم محترمانه رفتار کنم..... با صحبت های آقای دکتر مبنی بر اینکه همه دارن توپو می ندازن تو زمینه اون یکی دیگه شدید موافقم.....
milad85
milad85
٩١/١١/٠٨
٠
٠
به نیت اااااووووووووووللییییییی والا دیگه این مطلب خیلی بدبینانه بود هنوز کسانی هستند که رهرو نسل قبلی ها اند.
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٠٩
٠
٠
شمام انگار مثه ما نیتت خالص نیس..... :((( :)))
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/٠٨
٠
١
هیچکی مث دهه شصتی ها نمیشه
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/٠٨
٢
٠
هی روزگار ... به کجا چنین شتابان ...
sahar.s
sahar.s
٩١/١١/٠٨
١
٠
بچه ها من از کجا باس بفهمم نسل چندمم؟ خخخخخخ
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٠٨
٠
٠
شما دهه هفتادی؟؟؟؟ میشی نسل چهارم.....نسل مو سیخ سیخی ها..... البته شما که کلا سرت خلوته..... :)))))))) خخخخخخخخخ (عکس رو گفتم آآآآآآآ، یه وخت به دل نگیری)
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/٠٨
١
٠
اینطور که از عملکرد مثبت شما بوش میاد نسل اول اول اولی :)))))))))
sahar.s
sahar.s
٩١/١١/٠٨
١
٠
ههههههههههههههههه!نسل اولی ک خوبن ک!
mahdi-h
mahdi-h
٩١/١١/٠٨
١
٠
خدا بخیر کنه نسلای بعدیمونو !!!
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/٠٨
٣
٠
مربی و مدل نسل بعد ماییم...پس از خودمون باید شروع کنیم....
mahdi-h
mahdi-h
٩١/١١/١٠
٠
٠
بعله بعله البته
٩١/١١/٠٨
٠
٠
بعله !!
maryam
maryam
٩١/١١/١١
٠
٠
اين منم چرا ناشناس خوردم..
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/٠٨
٢
٠
ما که بین دو نسل گیر کردیم اما من همیشه احترامشونو دارم ومعتقدم از هر دست بدی از همون دست پس می گیری!
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/٠٨
١
٠
خدا به ما رحم کنه با نسل های آتی
s.a
s.a
٩١/١١/٠٨
٠
٠
آقا من بین النسلین (یه چی تو همین مایه هاااااا) هستم! گاهی نسل اولی میشم(در مواقعی که مثلا میخوام از بابامو راضی کنم یه کاری برام بکنه!) و گاهی متاسفانه متاسفانه شطرنجیم کنین، به 3 و 4 میرسه ..... یعنی خودم تا حالا دقت نکرده بودم که رفتارم چه جوریاس... (من چه اعتراف هایی که تو این سایت جیم نکردم.... یکی از دلایلی که میخوام ناشناس بمونم همین اعترافهاست..... خب خجالت آوره دیگه..... ایشاللا داداشم هم این طرفا پیداش نمیشه)
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/٠٨
١
٠
اه اه من که شناختمت :) پسر: {برای مشاهده لطفا عضو شوید!} خونتونم: {برای مشاهده لطفا عضو شوید!} اسم کاملتم :{برای مشاهده لطفا عضو شوید!}!!!:)))
٩١/١١/٠٨
٠
١
نظری ندارم......مجید خوشگله
sahar.s
sahar.s
٩١/١١/٠٨
١
١
خخخخخخخخ ! أصن نفهمیدیم شما مجیدی!!! خخخخخخخخخخخخخ !!!
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٠٨
١
٠
آقا مجید شما ناشناسی؟؟ شه جالب.....
bye
bye
٩١/١١/٠٨
٢
٠
D:
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/٠٩
١
٠
رسیدن به خیر!رفته بودین افق ؟
bye
bye
٩١/١١/٠٨
١
٠
Bayad To dahan Bache felfel berizin ta dige Fosh nade ! mitonid felfel ro az darya khanom Begirid
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/٠٩
٢
٠
فلفل غیر اخلاقیه!خبه تو دهان شما فلفل بریزم؟
bye
bye
٩١/١١/٠٩
٠
٠
آره که خوبه ! ولی کی جراتشو داره ؟!
bye
bye
٩١/١١/٠٨
٠
١
D:
نگارا
نگارا
٩١/١١/٠٩
١
٠
بچه ها به دنیا اومدن که نفهمیدن باید بی احتذامی کنن!!این پدر مادران که اجازه میدن!!بچه باید کتک بخوره بزرگ بشه یادش میشه نشه ام مهم نیس!!!جااااان قربون بچم بشم من!!
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٠٩
٢
١
کتک؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چه خشن؟؟؟؟؟ روش های بهتری هم هست ...........
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٠٩
٢
٠
الان شما رو به جرم کودک آزاری محکوم میکنم........ سحر بدو..... یه آمپول هوا بیار...... :)))))
اسمانه
اسمانه
٩١/١١/٠٩
٣
٠
بی احترامی واقعا داره رواج پیدا میکنه حالا برای پدر و مادر که طبق نص قران کریم حتی نباید به انها اف گفت جایگاه ویژه ای داره ..ولی متاسفانه ...نسل های جدید تر خودخواه ترند و این جمله که میخواستی منو به دنیا نیاری زیاد شنیده میشه....
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/٠٩
١
١
لیکن ما پامونو جلو بزرگتر دراز نمیکردیم
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١١/٠٩
٤
٠
در جایی خواندم : در خانه ای که بزرگ تر ها کوچک می شوند، کوچک ترها هیچ گاه بزرگ نخواهند شد . . .
mr.majdator
mr.majdator
٩١/١١/٠٩
٠
٠
احترام به پدرو مادر شرط اول انسانیته.کاش همه احترام کنند...
چرا ناشناس مهشیدم
چرا ناشناس مهشیدم
٩١/١١/٠٩
٠
٠
با عرض ÷وزش حوصله ی خوندن ندارم
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٠
١
٠
به قول سحر خانوم مشت محکمی بود بر دهان نویسنده این موضوع! :)))))
m-nik110
m-nik110
٩١/١١/١٠
٠
١
الان من میشم کدوم نسل ایا!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
m-ghorbani
m-ghorbani
٩١/١١/١٢
١
٠
نسل چهارمی همون مو سیخ سیخی ها
٩١/١١/١١
٢
٠
خداییش بچه های الان که این قدر جواب میدن که احترام حالیشون نیست چون خونواده ها این بچه ها رو لوس بار میارن چون حوصله بچه هارو ندارن بعد هر وقت گریه کنند سریع خواسته شونو براورده میکنند بچه ها هم لوس و پرتوقع بار میان .
shanba
shanba
٩٢/٠٤/٢٨
٠
٠
کاملا موافقم.پدر و مادرها و بزرگترها از بس به حرف بچه های الان گوش میدن لوس و غر قابل تحمل شدن
m-ghorbani
m-ghorbani
٩١/١١/١٢
٠
٠
چه نسلی هستیم ما!فقط اگه میشه به استثنا بعضی ها رو هم بگید دیگه همه که اینجوری نیستن.از بی احترامی کردن به خصوص به والدین متنفرم و تمام تلاشمو می کنم که خدایی نکرده حرفی نزنم یا کاری نکنم که باعث ناراحتی بشه.
پربازدیدتریـــن ها