روی صندلی اتوبوس نشسته‌ام و با گوشی موبایلم کار می‌کنم. خانم بغل دستی‌ام که یک خانم افغانی‌ست با پرسیدن اینکه: «مدل گوشیتون چیه؟» سر حرف را باز می‌کند. کمی که گرم حرف زدن می‌شویم، می‌گوید که طی یکی دو هفته آینده همراه با خواهر و مادرش راهی نروژ می‌شود و از این بابت خیلی هیجان زده است، می‌گوید درخواست پناهندگی داده و خودش هم باورش نمی‌شده که درخواست‌شان قبول شود.

می گویم: «برای کارِ مهاجرت و اقامت‌‌تان چقدر باید هزینه پرداخت کنید؟»

می گوید: «چون آنجا کشور سوم‌مان محسوب می‌شود برای ما هیچ هزینه‌ای ندارد.»

می گویم:

-چقدر خوب!

اما سریع از حرفم پشیمان می‌شوم و توی دلم می‌گویم:

-چقدر بد!

یاد داستان «بادبادک‌باز» خالد حسینی می‌افتم و تمام تصاویر محنت و درماندگی افغانی‌های آواره می‌آید جلوی چشمانم.با خودم فکر می کنم:

اگر من افغانی بودم آیا حاضر بودم به کشورم بازگردم و قدمی هر چند کوچک برای آبادانی سرزمینم بردارم؟ اصلا مگر آدمی چند سال زندگی می‌کند که عمر گرانقدر خودش را صرف سر و کله زدن با آدم‌های پوچ و تهی مغز کند تا شاید 50-60 سال آینده‌اش بشود شرایطی که الان می‌تواند در سرزمین دیگری داشته باشد؟ چرا باید در راهی قدم بگذارم که می‌دانم شاید میانه‌اش پایان عمرم باشم؟ ...

اما وقتی به حدود سی سال پیشِ همین ایرانِ خودمان برمی‌گردم، می‌بینیم که آدم‌های زیادی بوده‌اند که پاسخ این سوالات برایشان خیلی آسان بوده! همان کسانی که جانشان را گذاشتند کف دستشان و از تمام آرزوهایشان گذشتند تا امروز من با آرامش در اینجا بنشینم و نیازی نباشد تا به پناهندگی در کشور سوم فکر کنم.

 

-چقدر خوب!

چقدر خوب است که ما ایرانی‌ها پیشینه روشنی داریم و آینده روشن‌تری هم پیش رویمان هست، وقتی پیامبر صلح و دوستی 14 قرن پیش فرموده:

«خدا سلمان و طایفه‌اش را جانشین برخی مسلمانان عرب خواهد کرد و آنها (ایرانیان) کسانی هستند که اگر دین خدا آویزه ستاره ثریا باشد، حتما به آن خواهند رسید.»

 

-چقدر خوب!

چقدر خوب است که در سرزمینی زندگی می‌کنم که علی‌رغم مشکلات و دردهایی که هر کدام هزار حرف ناگفته و هزار زخم‌ کهنه است، درد آوارگی و بی‌پناهی و بی‌سرزمینی درد هزار و یکم‌ام نیست... و امروز این را مدیون کسانی هستم که بعضی‌شان هنوز حتی یک مزار هم ندارند...

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
admincheh
admincheh
٩٤/١٠/٢٦
٥
٦
که زمان ما را با خود برده است و شهدا مانده اند.. گاهی فکر می کنم اگه یکی بهم پیشنهاد بده تا پناهنده ی یک کشور دیگه شم با تمام امکانات ، واکنش من چی خواهد بود ؟
Shadi_kh
Shadi_kh
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
ممنون از حضورتون. واقعا تصمیم سختیه :(
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٤/١٠/٢٦
١
٠
نتیجه گیری اش خیلی جالب بود.... ینی ممکنه یه روزی بشه که ما از کشور بریم
Shadi_kh
Shadi_kh
٩٤/١٠/٢٧
٠
٠
ممنون از نظرتون، مهاجرت هم مشکلات خودش رو داره ولی به هر حال اگه به اختیار آدم باشه تحملش راحت‌تره نسبت به وضعیت مهاجرت اجباری افغانستانی‌ها و سوری‌ها.
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/١٠/٢٦
٢
٠
ولی مهاجرت خیلی خوبه یه حسیه که همه دوست دارن تجربه کنن چون مرغ همسایه غازه! فقط یه نکته بیایید به افغانی ها نگیم افغانی بگیم افغانستانی. ازین افغانی گفتن خوششون نمیاد. و مرسی ازینکه به یاد شهدای گمنام انداختینمون
Shadi_kh
Shadi_kh
٩٤/١٠/٢٧
٠
٠
مرسی از نظرتون، من نمی‌دونستم که ممکنه ناراحت بشن، حتما از این به بعد رعایت می‌کنم.
مریم سادات
مریم سادات
٩٤/١٠/٢٦
١
٠
و چه قدر زود داریم فراموش میکنیم شهدامونو:((
Shadi_kh
Shadi_kh
٩٤/١٠/٢٧
١
٠
مرسی از نظرت مریم سادات عزیز، همون‌طور که شهید آوینی توی اون عکس گفته شهدا موندن و زمان داره ما را با خودش می‌بره.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/١٠/٢٦
٢
٠
مطلب خوبی بود ، ممنون به خاطر یاد آوری بادبادک باز :) بشه که بخونمش.
Shadi_kh
Shadi_kh
٩٤/١٠/٢٧
١
٠
ممنون الهام عزیز، امیدوارم بتونید در اولین فرصت بادبادک‌باز رو بخونید. البته فیلمش هم هست ولی به هیچ عنوان نمیشه با جادوی قلم خالد حسینی مقایسه‌اش کرد :)
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٠/٢٦
١
٠
تلخ ولی خب واسه خود مهاجر ها شاید انتخاب بین تلخ و تلخ تر باشه...! ما هم یک همسایه افغانی داشتیم که 10-11 سال پیش رفتند هلند. الان هم وضعیتشون خوبه. شاید اگر مثلا ایران میموندن یا میرفتن کشور خودشون این وضعیت الانشون رو نداشتن! البته به قول معروف هیچ جا خونه آدم نمیشه - یاد و خاطره تمام شهیدان و رزمندگان دفاع مقدس گرامی باد
Shadi_kh
Shadi_kh
٩٤/١٠/٢٧
٠
٠
ممنون از نظرتون :) بله متاسفانه تلخی مهاجرت اجباری برای همیشه توی دل آدم باقی می‌مونه.
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/١٠/٢٧
٤
٤
همون بهتر که افغانی ها محاجرت کننداز ایران نصف دردسرها و مشکلات جامعه زیر سر اینهااست یعنی محض رضای خدا هم که شده از صدتا یک نفرهم ادم حسابی نیست میخوای منفی بده مهم نیس فقط بدان حرفم عین واقعیته
Shadi_kh
Shadi_kh
٩٤/١٠/٢٧
٢
٠
ممنون از نظرت لیلی عزیز، به نظرم بی‌انصافیه که به همین راحتی «نصف» مشکلات جامعه رو بندازیم تقصیر افغانستانی‌ها. تا اون‌جایی که من مطالعه کردم بیشتر بزرگان علت مشکلات ایرانِ ما را ناشی از شخصیت خود ما ایرانی‌ها می‌دونن، اگه علاقه‌مند به این موضوع هستی کتابهایی مثل چرا عقب مانده‌ایم دکتر علی‌محمد ایزدی، جامعه شناسی خودمانی حسن نراقی، ما چگونه ما شدیم دکتر صادق زیباکلام، عقلانیت و توسعه یافتگی ایران دکتر محمود سریع القلم رو پیشنهاد می‌کنم.
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/١٠/٢٨
٠
٠
شما اگر امار قتل و جنایت را در سالهای ابتدایی مهاجرت افغانی ها به ایران ببینید متوجه رشد بی سابقه ای خواهید شد طی خبر گزاری ایسنا از هر 5مورد قتل و دزدی حداقل 1مورد توسط افغان ها صورت گرفته کتابهایی که معرفی کردید را خوانده بودم و از دلایل عقب ماندگی سیاسی اقتصادی جامعه اگاهم اما یکی از دلیل رشد فساد مهاجرت افغان ها است حالا بعضی ها به خاطر انسان دوستی انکار میکنند اما در اصل قضیه که تفاوتی ایجاد نمیکنه متاسفانه
Shadi_kh
Shadi_kh
٩٤/١٠/٢٨
١
٠
فکر می‌کنم کسی انکار نمی‌کنه که افغانستانی‌ها به خاطر شرایط کشورشون از نظر سطح فرهنگی در سطح پایینی هستند، من حتی این حرف رو از زبان استاد رائفی پور شنیدم! من این گزارش ایسنا که میگی رو نخوندم الان توی گوگل سرچ کردم و با انبوهی از خبرهای قتل توسط افغانستانی‌ها و قتل و توهین به افغانستانی‌‌ها توسط ایرانی‌ها مواجه شدم. شاید بشه فساد توسط افغانستی‌ها رو نسبت داد به فرهنگ پایین‌شون اما نحوه برخورد ایرانی‌ها با افغانستانی‌ها (اعدام بدون دادگاه، ممنوعیت تحصیل و ...) رو به چی نسبت بدیم؟ من هم خودم با مهاجرت بیش از حد افغانستانی‌ها به ایران مخالفم ولی اینکه کسانی با «قطعیت» اونها رو صرف افغانستانی‌ بودن، محکوم و مجازات میکنن قابل قبول نیست. «قطعیت» در مورد خود آدم شاید صدمه‌ای به دیگران نزنه اما «قطعیت» درباره دیگران، ریشه تفکر تروریستیه.// ممنون از نظرت لیلی جان، خیلی خوشحالم که این کتابها رو خوندی :) مطمئنم اگه نسل ما از دلایل عقب‌موندگیش آگاه باشه میتونه در مقام والدین، معلم و یا حتی یک دوست، نسل آینده‌مون رو به خوبی تربیت کنه تا ان‌شاءا... شاهد پیشرفت کشورمون باشیم :)
h.naderi
h.naderi
٩٤/١٠/٢٧
٣
٠
راستی یادمون باشه؛ ما کسی به به نام «افغانی» نداریم. ما «افغانستانی» داریم. یکم عادت کنیم درست میشه. سعی کنیم این عزیزان رو به نام کشورشون بخونیم نه به نام واحد پولی یا قومیت شون
Shadi_kh
Shadi_kh
٩٤/١٠/٢٧
١
٠
نکته جالبی بود، الان ویکی پدیا رو نگاه کردم: « برهر فرد از افراد ملت افغانستان کلمه افغان اطلاق می‌شود اما کاربرد واژهٔ 'افغان' مشکل‌آفرین است: در مفهوم محدودتر این واژه تنها بر یک گروه قومی مشخص اطلاق می‌شود، مردم پشتون، که افزون بر افغانستان، در پاکستان هم یافت می‌شوند. در مفهوم گسترده‌تر، واژهٔ 'افغان' می‌تواند بر هر یک از باشندگان افغانستان اطلاق شود، هم بر خود پشتون‌ها و هم بر غیرپشتون‌ها که هویت خود را با افغان‌تباران تعریف نمی‌کنند. با این حال، هیچ‌کدام از نام‌های دیگر نیز کارایی ندارند: کاربرد واژهٔ 'افغانی' معمولاً اجتناب می‌شود، چون نام واحد پولی کشور است، در صورتیکه واژهٔ 'افغانستانی' نیز غیرضرورتا زاید است (و کاربرد آن در گفتارهای رسمی اجتناب می‌شود)» با این حساب کاربرد افغانستانی هم درست نیست ولی به هر حال مناسب‌تره، مرسی از نظرتون :)
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/١٠/٢٧
٠
٢
و متاسقانه وقتی بعد از سالها از نروژ برگردند به افغانستان، افغانستانی ها اونها رو بعنوان آدمای بسیار فهمیده و کاردرست میشناسند! همون اتفاقی که تو ایران افتاد!!!!
Shadi_kh
Shadi_kh
٩٤/١٠/٢٧
١
٠
بستگی به رشد فکری آدم‌ها داره، کسایی که میرن کشورهای پیشرفته ممکنه واقعا تحت تاثیر محیط اونجا، رشد شخصیتی و فکری داشته باشن و دست پر برگردن. ولی متاسفانه مردم داخل افغانستان یه برنامه فرهنگی خیلی قوی نیاز دارن، شاید اگه مردم افغانستان یه رهبر درست و حسابی داشتن وضعیتشون بهتر می‌شد. ممنون از نظرتون :)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١