امیدواریم به امید
آیا پایان دوحه، ریو خواهد بود؟!

امیدواریم به امید

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

ماموریت خطیری که قریب به 40 سال است مربیان بسیاری در آن ناکام بوده اند، هم اکنون بر دوش محمد خاکپور مدافع مستحکم سالهای نه چندان دور تیم ملی و پرسپولیس و مربی آرام این روزهای تیم امید است. ناکامی امیدها در رسیدن به المپک را می‌توان بزرگترین ناکامی ورزش ایران پس انقلاب اسلامی بر شمرد. از مایلی کهن تا بگوویچ و سیموئز موفق نشدند به این مهم دست یابند. در باب چرایی این ناکامی اتفاقات بسیاری دخیل هستند، اتفاقاتی که تا حدودی گریبان خاکپور و شاگردانش را هم گرفت.

|| پتکی به نام مونترال

آخرین حضور فوتبال ایران در المپیک به سال 1976 برمیگردد و همیشه عدد سالهای نرفتن به المپیک باعث شده تا جوانان کم تجربه در این تیم باری بیشتر از آنچه باید را حمل کنند و پتک ناکامی تیم های سالهای گذشته همیشه بر سر آنها کوفته شود.

|| یتیمی به نام «امید»

کشمکشی که همیشه بین فدراسیون فوتبال و کمیته‌ی ملی المپیک بر سر این تیم بوده در همه‌ی ادوار باعث خستگی و ناامیدی امیدها شده، به زبان ساده‌تر بر سر نخواستن امید دعواست! البته در مواردی مانند انتخاب مربی و گرفتن عکس یادگاری با اعضای تیم قبل از اعزام به انتخابی المپیک، ناگهان این تیم صاحب چند جفت پدر و مادر می‌شود.

|| نظام وظیفه ی ترسناک، باشگاه‌های قلدر، فدراسیون بی‌خیال

گویی فدراسیون قسم خورده هر مقدار که برای بزرگسالان وقت و انرژی میگذارد برای امیدها انرژی هدر ندهد. به عنوان مثال همیشه بازیکنان این تیم مشکل اخذ روادید دارند و فدراسیون همیشه توپ را به زمین سازمان نظام وظیفه می‌اندازد که انصافا این سازمان در اکثر مواقع نرمش نشان داده و با درک شرایط ورزش کشور هماهنگی خوبی با ورزشی ها انجام داده است. منتها مربیان تیم امید همیشه چند بازیکن که حساب ویژه‌ایی روی آنها باز کرده را به این علت از دست داده، تاریخ نشان می‌دهد که اگر فدراسیون مجبور باشد به هر نحوی که شده اجازه‌ی خروج از کشور را می‌گیرد. (استاد پولادی که معرف حضور همگان هستند!) اتفاق عجیب دیگر آنکه باشگاه‌ها که همیشه از دعوت نشدن بازیکنان خود به اردوی بزرگسالان ناراضی هستند با قلدری اعلام می‌کنند به تیم امید بازیکن نمیدهند و دریغ از برخوردی درست از سوی فدراسیون. دیگر حرکت رو به جلوی فدراسیون انتخاب حبیب کاشانی به عنوان همه کاره‌ی تیم امید است تا او از مبلغ قرارداد مربیان تا محل اردو و حل نزاع های همیشگی را پیگیری کند. مسئولیت ناکامی احتمالی هم به گردن اوست. اصلا اصلی‌ترین علت انتخابش همین است! اگر فدراسیون مسئولانه عمل می‌کرد حتی با توجه به اینکه بازی‌های انتخابی که در جریان است در روزهای «فیفا دی» برگزار نمی‌شود اما با رایزنی درست و اصولی از بین «آزمون، عزت اللهی و جهانبخش» حداقل یک نفر از آنها تیم را در قطر همراهی می‌کرد. همانطور که چند تیم این تورنمنت از لژیونرهای خود بهره می‌برند.

|| از همه بدتر: ممد مایلی و قطر

از موزون بودن تیتر فوق که بگذریم حضور استاد مایلی کهن که خودش در سال 2003 مسئولیت همین تیم را بر عهده داشت در تیم هم موهبتی است نه چندان بزرگ هم خطری است نه چندان کوچک! محمد خاکپور که ادای دین به مربی را همیشه سرلوحه‌ی کار خود قرار داده پس از کار زشت دایی در مقابل مایلی کهن احساساتی شد و خواست به هر نحو حق استادش را از فوتبال مملکت بگیرد. البته کیست که منکر زحمات آقای مایلی کهن برای فوتبال باشد اما ایشان در سالهای اخیر ثابت کردند باید چند نفر او را کنترل کنند،حداقل در مورد مصاحبه هایش اینگونه است و صحبت های سالیان اخیر او چیزی جز حاشیه نداشته است. موضوع دیگر برگزاری مسابقات در کشور قطر است و کارشکنی اعراب برای ایرانیان دیگر اتفاقی طبیعی است اما حساسیت این مسابقات آنقدر بالاست که انشاءلله فکری برای مشکلات احتمالی شده باشد.

اما اصلا ناامید باشید بلکه بسیار برای صعودمان به «ریو» امیدوار باشید دلیل هم دارم مستنداتش هم موجود است؛ بگم؟ بگم؟ باشه میگم! تعلل نداریم

|| شخص خاکپور به عنوان نفر اول فنی

قطعا کارنامه‌ی خاکپور در باشگاه استیل آذین قابل دفاع نیست اما حضور تیم امید در مسابقات غرب آسیا نشان داد که این مربی آرام و با کاریزما حرفهای زیادی برای گفتن دارد. تیم او بسیار چشم نواز به روز و نتیجه گیر عمل کرد که آن مسابقات با قهرمانی و شارژ روحی برای جوانان تیمش نیز همراه شد.

|| ستاره های فوق العاده ی تیم ملی امید

به جرئت میتوان گفت از نظر مهره خاکپور تیمی را در اختیار دارد که برایش یک خوش شانسی بزرگ محسوب میشود. در هیچکدام از ادوار گذشته ما تیم امیدی نداشتیم که تا این حد بازیکنان لیگ برتری در اختیار داشته باشد. بازیکنانی که علاوه بر اینکه فیکس بازی می‌کنند ستاره‌های تیم‌هایشان هم محسوب می‌شوند. محمد رضا اخباری در تیمی گلر فیکس و ستاره شد که به دلیل حساسیت زیاد هوادارانش هر بازیکن جوانی نمیتواند آنجا دوام بیاورد هرچند که اشک اخباری هم در آمد! دوقلوهای افسانه‌ای از لیدری در باشگاه پرسپولیس به ستاره‌های راه آهن تبدیل شده‌اند. سرعت و تکنیک برادران محمدی و خصوصا چهارچوب شناسی میلاد، نوید حل مشکل گلزنی ما را می‌دهد. روزبه چشمی سال گذشته و امسال با انتخاب درستش عالی کار کرده، علی کریمی ستاره‌ی اصفهان شده، ارسلان مطهری دیگر برای همه‌ی ما به خاطر بازی‌های خوبش در نفت شناخته شده است. میلاد کمندانی هر زمان که در پرسپولیس به میدان آمده باعث تغییر نتیجه به سود پرسپولیس شده است. فقط کاش سه لژیونر و احمد نوراللهی هم موفق به همراهی تیم می‌شدند.

|| اردوهای منظم و با امکانات، شروع محکم و قابل قبول

حبیب کاشانی که در پرسپولیس حسابی کارکشته‌ی فوتبال شده چندین اردوی خوب برای تیم تدارک دید. تقریبا تمام اردوهای مهم همراه با بازی‌های دوستانه خوب خارج از کشور برگزار شدند. اولین بازی ما در این دوره تکرار فینال غرب آسیا بود که بازیکنانمان باز هم سوری‌ها را شکست دادند تا همه بیش از پیش امیدوار شویم که پس از سالها دوباره تیم امید به المپیکی راه پیدا می‌کند که در قاره‌ی آمریکا برگزار می‌شود. البته مهم‌تر از شرکت در المپیک نسوختن یک نسل فوتبالیست جوان است که اگر در المپیک بازی کنند هم تعداد لژیونرهای ما در اروپا زیاد می‌شود -که شدیدا به رشد فوتبالمان کمک می‌کند- و هم راه صعود به جام جهانی روسیه با حضور این جوانان هموارتر خواهد شد.

***

پ.ن1: آقا اگه کسی تو فدراسیون یا سرپرست تیم خودکار دم دستش هست جان ما یادداشت کنه میلاد محمدی دقیقه 85 کارت زرد گرفت. این تن بمیره یادداشت کنید تا بلایی که سر تیم امیدِ منصوریان آمد سر خاکپور نیاید. از ما گفتن بود! سپاهان، رحمان احمدی، السد که همان سال قهرمان شد، امیدوارم خاطرات تلخ‌مان دوباره تکرار نشود.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Samira
Samira
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
خب !این دفه مطلب کوتاه تر بود حالا هر دفعه بیام یه پاراگرافشو میخونم خخ ولی قول نمیدم همشو بخونم
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
خدا آقای نادری رو حفظ کنه که کوتاه تر کرد وگرنه خیلی طولانی تر از اینا بود:)
b_pirani
b_pirani
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
جایزه پیشگوی اعظم نیم فصل اول کی داده میشه لطفااطلاع رسانی کنید..ممنون
Samira
Samira
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
با برد تیم امید خخ قراره یه جشن برگزار بشه که شمارو هم دعوت میکنن بیاین جایزتونو بگیرین😅
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
بنده هم اکنون حاضرم سی دلار به شما بدم و به جیم مهلت بدم یه ماه ديگه پنجاه دلار رو بده بهم! قبوله؟ آقای ضيا اینجا کار دارن باهاتون:)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/١٠/٢٥
١
٠
سلام. برای پیگیری جایزه تون لطفا از طریق پروفایلتون؛ یه پیام به مدیریت سایت بدید. با تشکر
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٥
٠
٠
مجتبی چرا معامله رو خراب کردی! خخخخ
هاچ
هاچ
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
میگن وقتی دلار بشه هزار تومن میدن :دی
سمیرام
سمیرام
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
من شنیده بودم 850 بشه میدن 😅
v-qavam
v-qavam
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
شدیدا از حضور مایلی کهن روی نیمکت می ترسم مخصوصا که الان کی روش جانمان هم اونجاست با هم کنتاکت نکنن خوبه خخخخ خوبیش اینه مایلی کهن باشه جوونامون جرات نمیکنن حتی به حاشیه فکر کنن خخخخخخخخ اون پی نوشت اخر زخم کهنه رو بدجور تازه کرد آقا
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
دقیقا باید چند نفر مایلی رو مهار کنن! خخخخ البته کی روش بعد از بازی با قطر میره. آره هنوز داغ اون اتفاق تلخ رو دل فوتبالیا هست:| این اتفاق تو هر کشوری رخ میداد رئیس فدراسیون استعفا میکرد.تازه تو کره و ژاپن احتمال خودکشی هم بود! ولی ما فقط لبخند دیدیم:| ممنون وحید جان که خوندی :)
سمیرام
سمیرام
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
قراره بریم المپیک؟؟؟(از تند خوانی خودم متوجه شدم خخ) خلاصه به من بگید قراره چه اتفاقی بیوفته😊
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
دقیقا همین اتفاق انشاءالله قرار بيفته.ممنون که تند خوانی کردین:) واقعا خوشحال ميشم میبینم ورزشی مطالعه میکنید :)
M-N-SONEI
M-N-SONEI
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
اول اینکه عالی و همه جانبه نگاه داشتی به موضوع.دوم اینکه قشنگ ماجرا رو شرح دادی.حالا نظر شخصی و احساسی خخ.حیف شد نوراللهی واقعا عالیه حیف .....منم چندتا از بازیارو دیدم روون و جون دار بازی میکنن.خاکپور رو هم دوس دارم فقط خدا کنه تحت تاثیر استاد مایلی جون قرار نگیره.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
قربون تو داداش :) ممنون از محبتت :) دقیقا... کاش نورللهی بود خیلی میتونست کمک کنه. ایشالا مایلی کهن هم فقط در خدمت تیم عمل میکنه :) ممنون داداش که خوندی :)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
ماشالا ، چه کردی داش صالح! :)
صالح
صالح
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
قربونت حمید جان :) مرسی که خوندی :)
م-نص
م-نص
٩٤/١٠/٢٤
٠
٠
مگ مشه؟نه شما مگن نمشه؟مگه مشه یک پرسپولیسی مربی باشه و نتیجه نگیره تیم امید..تیم ملی امید انشاالله امسال سنت شکنی میکند...متنت عالی بود صالح جان
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٥
٠
٠
نه اصلا نمشه! به نکته ی مهم و مثبتی اشاره کردی:) دقیقا به همین دلیل هم که شده رفتیم ریو... ممنون داداش :)
y-naeemi
y-naeemi
٩٤/١٠/٢٥
٠
٠
از همه بدتر ممد مایلی و قطر :)))) صالح جون مثل همیشه خیلی عالی بود ! حقیقتا جریان تیم امید منصوریان بدجوری حالمونو گرفت اون موقع ! امیدوارم با تذکری که دادی این اشتباه تکرار نشه :))) همونطور که طنز خیلی عالی مینویسی مطالب ورزشیت هم خیلی خوبه چون واقعا مسلطی به اطلاعات این زمینه ! دست مریزاد
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٥
٠
٠
واقعا جا داره با اينهمه دلگرمی جایزه ی بهترین کامنت سال رو بگیری یاسین :) خیلی محبت داری دادا و امیدوارم همینطور که میگی باشه:) جریان تیم منصوریان که واقعاً لکه ی ننگی تا ابد بر دامن فدراسیون سلام و صلواتمون گذاشت! اینقدر باید گفت تا همیشه مسببين ش خجالت بکشن.بحث نابودی فوتبال یک نسل جوان بود.اگه تیم لندن ميرفت خیلی تاثیرات مثبت داشت همینطور که اگه ریو بره داره.موفق باشی دکی جان :)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/١٠/٢٥
٠
٠
مرسی صالح جان خیلی خوب مساله رو شکافته بودی. ممدخاکپور کاریزمای خوبی داره ان شاالله که بشه بریم ریو. آقا اون تهش هم خیلی با حال بود:))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٥
٠
٠
قربون تو داداش :) ممنون که خوندی :)
قدسی
قدسی
٩٤/١٠/٢٥
٠
٠
من که برای اعتراض به شرایط موجود(منظورم شرایط فوتباله!). حدود پانزده ساله که کلا فوتبال رو پیگیری نمیکنم. والاااا! ولی چهره خاکپور برام نوستالوژی جذابی بود.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
عجب نکته ای! :) کار خوبی کردین آقای قدسی فوتبال ملی جنگ اعصاب میاره! خیلی ممنون که خوندین استاد :)
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
کاش یه لینک هم بذارید با مضمون خلاصه مطلب! :)) ممنون اقای یعقوبی خدا قوت!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
آقای نادری نگفتن ولی يادشون انداختین شما! خخخخ. واقعا همچین موضوعات رو باید کامل شکافت آخه:) ممنون خاص بانو که خوندین :)
Cold
Cold
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
2 روزه دارم این مطلب رو میبینم ولی وقت نکردم بخونمش....عالی بود صالح ، عالی بود...اینور اونور خیلی زیاد درمورد امید خونده بودیم و بحث کرده بودیم ولی هیچکدوم به این کاملی نبود..جدا از جریان صعود وقتی بازی هاشون رو نگاه میکنم خیلی خوشحال میشم که یه نسل خیلی خوب بعد از این نسل توی تیم ملی داریم....تازه به قول خودت کسایی مثل سردار آزمون و جهانبخش هم الآن باید توی این تیم میبودن....امیدوارم با این همه علاقه جانانه و اطلاعات قوی یه روزی به عنوان یه کارشناس فوتبال خوب ببینیمت :)
سمیرام
سمیرام
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
فکر کنم اگه یه روزی هم بخوان به عنوان کارشناس فوتبال جایی استخدام بشن به دلیل مطلب قبلی تو مصاحبه رد بشن😄
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
قربونت کلدی جان. تو هر وقت بخونی باعث افتخاره واسم:) دقیقا درسته فقط امیدوارم درست استفاده بشه از این ظرفیت. دیروز خیلی رو اعصاب بودن.کلا کادر فنی نیمکت رو فراموش کرده بود انگار :| یاد دورانی افتادم که افشین پیروانی شد سرمربی پرسپولیس اونم بیچاره میکرد تا يه تعویض انجام بده
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
خخخخخخ سميرا بانو میگم مطلب قبلی رو از پروفايلم پاک کنن!
admincheh
admincheh
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
دیروز وقتی بازی شون رو وسطای نیمه گرفتم دیدم دو صفر جلو ان بعد پنالتی رو از دست دادن بعد گل زدن بعد باختن :( چرا سرمربی تو کنفرانس بعدش انگلیسی حرف می زد ؟!مرسی امیدوارم این اما و اگرا بذاره امیدوار باشیم به امید ..
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
فکر کنم مایلی کهن مطلب من رو خونده بود و خواست منو ضایع کنه:| چون از همه تعریف کردم جز اون! دیروز اشتباهات بزرگی انجام داد کادر فنی که امیدوارم واسشون درس شده باشه. چند تا بازیکن تاثیر گذار رو نیمکت بودن وقتی هم که آمدن دیر شده بود. البته پنالتی اگه گل ميشد روند تغيير میکرد که اونم نشد انصافا هم زدن همچین پنالتی خیلی سخته. روزبه چشمی هم گزینه خوبی واسه پنالتی نبود
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
بلاخره خاکپور سالها آمریکا بوده و زبانش خوبه! خخخخ. چون تورنمنت بین المللي هست احتمالا جواب خبرنگارای خارجی رو انگلیسی داده و با ايرانيا حتماً فارسی صحبت کرده. ممنون که وقت گذاشتین و خوندین پاییز بانو :)
alireza_kh
alireza_kh
٩٤/١٠/٣٠
٠
٠
خوب مث خودت ;)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٠١
٠
٠
قربون تو پسر :)
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠