Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - حلال بخندیم! www.jeem.ir
حلال بخندیم!
گزارشی در مورد خنده و شوخی در دنیای مجازی

حلال بخندیم!

نویسنده : سحر نیکو عقیده

در بیو بعضی‌های‌شان نوشته ‌شده‌‌ است: «18+نداریم! تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران» در بعضی‌های‌شان هم چنین جملاتی به چشم می‌خورد: «ورود بی‌جنبه‌ها ممنوع! این‌جا همه‌چی داریم»....

 

گفت‌و‌گو با برخی از دنبال‌کنندگان صفحات خنده‌دار و ایضا بوق‌دار!

|| لایک، تنها به شرط خنده

خخخخ و استیکر آدمکی که از شدت خنده به گریه افتاده‌ است. این‌ها بیشترین کامنت‌هایی هستند که زیر پست صفحات جوک و شوخی از نوع غیراخلاقی، می‌توان پیدا کرد. برای یافتنِ طرفداران، دنبال‌کنندگان و لایک‌کنندگان این صفحات و گفت‌و‌گو با آن‌ها کافیست در صفحه خود یک پست بگذارید مبنی بر گفت‌و‌گو درمورد خنده حلال و خنده غیر حلال و... و بعد هم مشتی از آن جماعت را منشن کنید در زیر پست مذکور و بنشنید به گفت‌و‌گو و گل بگید و گل بشنوید. این شما و این هم بخشی از این گفت‌و‌گو:

Mina*****5 : تا حالا به این موضوع فکر نکردم. نمی‌دونم چرا اما در کل جک‌های بی‌ادبی خنده‌دار ترن!

Moha*****9 : من همه مدل لایک می‌کنم. تا حالا هم فکر نکردم که موافقم یا مخالف. امیدوارم قانع شده باشید.

من: خخخ کاملا قانع شدم. اما خوشحال می‌شم که کمی بیشتر فکر کنید ببینید موافقید یا مخالف. Moha*****9 @

Moha*****9: خب بعضیاشون خنده دارنو خندم می‌گیره و لایک می‌کنم. اما تا حدی که به یه سری چیزا توهین نشه و شورشو درنیارن.

Mim*****in: نمی‌دونم چرا ولی اکثر مردم اینجور جک‌ها رو بیشتر دوست دارن. احتمالا به خاطر اینه که توی جامعه این مسائل کمتر مطرح میشه و جزوی از خط قرمز هاست. حالا به بی‌جنبه یا باجنبه بودن خواننده متن کاری ندارم اما فکر می‌کنم تنها تاثیری که روی آدم می‌گذاره از بین رفتن خجالت و شرم و حیا باشه. طوری که دیگه می‌تونی خیلی راحتو بدون هیچ مرزی با جنس مخالف درمورد هرچیزی صحبت کنی.

Ebra*****di : جدیدا اکثر پیج‌های جک، پر شدن از مطالب جنسی، توهین و... من با اینجور صفحات موافق نیستم. کم پیش میاد که لایک کنم.

من: خب اگر موافق نیستین پس چرا می‌خونید و لایک می‌کنید؟ @ Ebra****di

Ebra*****di: این‌ روزا هرکسی اینستاگرام داشته‌باشه و بخواد گشتی بزنه و بین صفحات جست و جو کنه، حتما به چند تا از این صفحات برمی‌خوره. من هم چنین صفحاتی رو فالو نمی‌کنم اما تا به حال پیش اومده که برای سرگرمی و گذروندن وقت گشتی در این صفحات بزنم و مطالب رو لایک کنم.

Offboy****i : غل... (بیب) اصلا کی .... (بیب) .... (بیب)

Fa******m2 : من موافقم چون جنبه فان داره! جک‌های مثبت هم رفته رفته برای آدم جذابیتش رو از دست می‌ده و خنده‌دار نیست. بعدشم آدم باید خودش جنبه داشته باشه و اگه جنبه نداره نخونه. کسی که با خوندن دو تا جک از راه به در بشه کلا باید دور اینستاگرام و تلگرام و... رو خط بکشه. والا!

Reza*****ni : وقتم خالیه و نمی‌دونم چجوری پرش کنم. جک‌های باادبی هم به نظرم خنده‌دار نیستن. اینم می‌دونم که اینجور صفحات جالب نیستن و تاثیر خوبی ندارن. حتی این اکانتم هم فیکه و با اکانت اصلی خودم فالو و لایک نمی‌کنم که آبروم پیش دوست و آشنا نره اما معتاد شدم دیگه. نمیشه کاریش کرد. هعععی...

Zah****td73 : من کاری به مسائل جنسی و اینا ندارم. قشنگ باشه لایک می‌کنم. نباشه هم لایک نمی‌کنم.

من: یعنی اصلا و ابدا جنبه غیراخلاقی موضوع روی شما تاثیر منفی نداره؟! @ Zah****td73

Zah****td73: خب اون‌که برای همه تاثیرگذاره کسی هم نمی‌تونه انکارش کنه! ولی من بیشتر به خنده‌دار بودنش اهمییت می‌دم. اینطوری هم نیستم که همش پی‌گیر باشم و اینجور چیزا رو بخونم و... فقط جنبه طنزش برام مهمه. حالا هر چی باشه! من فکر می‌کنم فقط می‌تونه برای افراد زیر 18 سال مخرب باشه و تاثیرش خیلی زیاد باشه نه برای بقیه.

Me****zafari : به نظر من هرچقدر محدودیت بیشتر باشه آدم بیشتر حریص میشه. آدما همیشه همینطورن. مثلا وقتی کوچیک بودیم و بهمون می‌گفتن کتری داغه، جیزه، توی خفا هم که شده می‌رفتیم بهش دست می‌زدیم تا تجربش کنیم. هر چند که از آخر دست خودمون می-سوخت و بهمون آسیب می‌رسوند. الانم همینجوریه. بس که بهمون گفتن سمت اینجور جوک و لطیفه‌ها نرو یک بار که خوندنش رو تجربه کنی به نظرت جالب‌تر و خنده‌دار تر از مطالب خوب و حلال میاد.

 

گفت‌و‌گو با مدیر صفحه «باتربیتی» در اینستاگرام

جک حلال هم می‌تواند خنده‌دار باشد

 «باتربیتی» یکی از معدود صفحه‌های اینستاگرام با محوریت جک، خنده و شوخی حلال است که حدود 28 هزار دنبال کننده دارد. تصمیم گرفتیم که با مدیر آن در مورد این صفحه صحبتی داشته ‌باشیم. با دیدن بیو آن «+18 نداریم! یک پیج باکلاس!» یک جوان یقه شیخی با ریش پرپشت را متصور شدم. اما عکس‌های تلگرامش با این تصورات حسابی توفیر داشت. یک جوان معمولی که دوست دارد با کلاس باشد، عینک دودی خفن بزند و با دوستانش سلفی‌های خفن-ناک‌طور بگیرد. احسان رزاقی بیست ساله و دانشجوی عمران است و از دو سال پیش تصمیم گرفته که این پیج را بزند. در مورد دلیلش می‌گوید: «می‌دیدم در دنیای مجازی از جک و خنده حلال خبری نیست. کمبودش حسابی احساس می‌شد. این شد که تصمیم گرفتم صفحه‌ای بزنم که در آن خبری از جک‌های مثبت 18 و توهین‌آمیز نباشد. از آن روز تا به حال روزی چهار، پنج تا پست می‌گذارم.»

+ جوک حلال از نظرت چجور جوکی است؟

- جکی که آدم بتواند آن را جلوی خانواده و دوستانش بخواند، بخندد و لذت ببرد. توهینی هم درکار نباشد.

+ جک‌ها ایده خودت است یا آن‌ها را جمع‌آوری می‌کنی؟

- هم جمع‌آوری می‌کنم و هم می‌سازم. اما خیلی وقت‌ها هم به مشکل برمی‌خورم چون پیدا کردن جکی که هم حلال باشد هم خنده‌دار خیلی مشکل است.

+ کار دیگری هم تا به حال در این زمینه انجام داده‌ای؟

- یک صفحه دیگر هم دارم. با تربیتی کلیپ. اما فالورهایش بالا نیست. فعلا می‌خواهم تمام تمرکزم را روی همین صفحه بگذارم. اما ایده‌های دیگری هم دارم که اگر خدا بخواهد بعدها انجامشان می‌دهم.

+ طی این دو سال از طرف مخاطبان اعتراضی هم شده‌است؟

- بله. تا دلتان بخواهد! من روی مسائل اخلاقی و توهین‌آمیز نبودن مطالب خیلی دقت می‌کنم  اما این‌روزها انگار با هیچ قشری نمی‌شود شوخی کرد. همیشه به یک عده برمی‌خورد و ناراحت می‌شوند. عده‌ای هم هستند که معتقدند جک فقط از نوع بی‌ادبی‌اش خنده‌دار است. آن‌ها هم یکجور دیگر اعتراض می‌کنند. اما خب خدا را شکر طرفداران و دوست‌داران خنده حلال هم کم نیستند.

+ با صفحات رقیب البته از نوع مثبت 18 مواجه شده‌ای؟

- بله. اینجور صفحه‌ها در اینستاگرام کم نیستند. با یک جست و جوی ساده در دنیای مجازی می‌توانید به وفور از این‌جور صفحه‌ها پیدا کنید. مدیرهای این پیج‌ها هدف‌شان جمع کردن لایک و فالور است و برای رسیدن به هدفشان هم حاضرند هرجور جک و مطلبی را منتشر کنند. آن‌ها از جذابیت اینجور مطالب استفاده می‌کنند. مردم هم به خواندن این جک‌ها عادت می‌کنند و کم‌کم این ذهنیت را پیدا می‌کنند که مطلبی خنده‌دار است که حلال نباشد.

+ خودت چقدر به  جک حلال می‌خندی؟

- والا جک حلال کم پیدا می‌شود. بعضی وقت‌ها خنده‌ام می‌گیرد و بعضی وقت‌ها هم خنده‌ام نمی‌گیرد. اما بالاخره باید روزی چند تا پست بگذارم و از زیر سنگ هم که شده جک حلال پیدا کنم.  

+ گرداندن این صفحه چقدر برایت هزینه داشته؟

- حجم اینترنتی  که برای چرخاندن این صفحه خرج می‌کنم باور کردنی نیست. مثلا پیش آمده است که در طی دو روز چهار گیگ اینترنت مصرف شود.

+ پیشنهاد برای تبلیغ در صفحه‌ات هم داشتی؟

- بله زیاد. وقتی فالورها بالا بروند، دایرکت‌ها برای تبلیغات هم زیاد می‌شود. اما اصلا نمی‌خواهم رسالت این پیج را خراب کنم و هیچ‌کدام را قبول نمی‌کنم. مگر این‌که یک پیج مذهبی خوب داشته باشند، محتوای پیج‌شان در راستای پیج و هدف من باشد و از من بخواهند که پیج‌شان را تبلیغ کنم. که آن کار را هم بدون هیچ هزینه‌ای انجام می‌دهم.

+ به نظرت در طی این دوسال توانستی به هدفت نزدیک‌ شوی؟

- بله. خدا را شکر راضی هستم. روزبه روز فالورهای صفحه بیشتر می‌شود و  بازخوردهای بهتری را می‌بینم. مردم می‌آیند مطالب را می‌خوانند، می‌خندند، دوستانشان را تگ می‌کنند و.. همین‌ها نشان می‌دهد که به هدفم نزدیک‌تر شد‌ه‌ام و تا حدودی توانسته‌ام دید خیلی‌ها را عوض کنم. این‌که جک و خنده حلال هم می‌تواند خنده‌دارباشد.

 

|| حلال بخندیم!

اما ما در قبال جسم، روح و قلبم‌مان مسئولیم! در قبال صداهایی که می‌شنویم، تصاویری که می‌بینیم و تک‌تک واژه‌هایی که می‌خوانیم. مسئولیم چون این انتخاب‌ ما برای چه دیدن و چه شنیدن و چه خواندن روی قلب و روحمان تاثیر می‌گذارند. می‌توانند ایمان‌مان را بیشتر کنند، حالمان را خوب‌تر کنند و یا روحمان را روزبه روز تیره و تارتر کنند. هیچ‌کس با خنده و شوخی مخالف نیست! در دین‌مان هم تا دلتان بخواهد به این موضوع سفارش شده‌است. یکی از معروف-ترین‌هایش هم این سخن امام علی(ع) است: «دلها همچون بدن‌ها خسته می‌شوند با لطیفه‌ها به آن‌ها استراحت دهید» اما خندیدن به چه قیمتی؟!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/١٠/٢١
٢
٠
خخخخخخ حلال بخندیم:)ممنونم:)خداقوتا:)
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
خواهش میشه
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/١٠/٢١
٤
٠
اگه گفتین تو عربستان وقتی هوا دو نفره است چی کار می کنن؟ ... ... ... هیچ کار خاصی نمی کنن، منتظر می شن هوا پنج نفره بشه تا با همسراشون برن بیرون!
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
:/
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/١٠/٢١
١
٠
خیلی هم عالی. این که تگشون کردی خیلی کار باحالی بوده. چقدر جا خوردن. :))) فقط یه چیزی املای رقیب اون بالا اشتباهی رغیب خورده. ولی کلا مطلب رو یه کله خوندم و خیلی خوب بود. ممنونم. :)
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
اشتباه لپی بوده:دی ممنون که ی کله خوندی=)
z_malaeke
z_malaeke
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
من هم صفحه هایی که جوک های قومی و بی ادبی نداره رو ترجیح می دم خودمم سعی میکنم اینجور جک ها رو نشر ندم به نظر من جک های مودبانه ی خنده دار هم هست که خیلی هاش رو حتی برای مادرم میخونم و ایشون هم میخندن
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
ایول! به این میگن ی جک حلال و با حال ؛)
nooshin_tamimi
nooshin_tamimi
٩٤/١٠/٢٢
١
٠
خنده حلال اسم و ایدش خیلی جالب بود تاحدودی میشه گفت کار نویی بود. خسته نباشید خیلی عالی بود.
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
سلامت باشید نوشین جان :)
mahiii
mahiii
٩٤/١٠/٢٢
١
٠
عالی بود عزیزم.
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
ممنونم
mahnaz
mahnaz
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
از متنا لذت بردم.خسته نباشی
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
خوشحالم لذت بردی ممنون
بی قرار
بی قرار
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
کار جالبی بود.عیب بزرگ جک های غیر حلال همین محو قباحت کارهای زشته.گاهی جوک ها توهین هدف داره ولی بقیه همش میگن این جوکه سخت نگیرید.خب دیگه نمیشه گفت توهین نکنید.
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
بله...یکی از بزرگ ترین آسیب هاش همین شکستن قبحه به نظرم...
فاطمه
فاطمه
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
عالی بود
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/١٠/٢٥
٠
٠
تشکر
frough.moradi
frough.moradi
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
خانم نویسنده عالی بودی نوشتت معرکس همیشه موفق باشی
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/١٠/٢٥
٠
٠
ممنونم عزیزم
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/١٠/٢٣
٠
٠
من خودم جوک حلال می گم اصلا! میومدی با منم مصاحبه می کردی! :دی / خداقوت رفیق :))))
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/١٠/٢٥
٠
٠
کوووو؟؟؟ ی چند تا بگو ببینمممم
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/١٠/٢٦
٠
٠
مرده میخوره به نرده برمیگرده!! :\ حضور ذهن ندارم الان!! :دی
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٤/١٤
٠
٠
جالب بود