نیاز داری بُخور نیاز نداری بِخر!
ایده‌ای متفاوت برای کمک به نیازمندان؛

نیاز داری بُخور نیاز نداری بِخر!

نویسنده : h_jahanshah

گاهی حتی با یک بشقاب غذا یا یک فنجان قهوه علاوه بر رفع گرسنگی برخی می‌توان امیدوار بود که دلش هم شاد شده و لبخندی از روی رضایت بر لبانش می‌نشیند.

بعضی کافه‌ها یا غذاخوری‌ها هستند که شما می‌توانید پول دو ظرف را بپردازید، اما فقط یک ظرف را تحویل بگیرید و به جای ظرفی که نخورده‌اید، کاغذی را روی دیوار برای کسانی که توانایی مالی برای تهیه آن‌ها را ندارند، بگذارید.

 

|| پولش به حساب من

از این دست کافه‌ها و رستوران‌ها زیاد می‌توان پیدا کرد، اما این بار ۴ دختر دور یکدیگر جمع شده‌اند و کافی شاپ «اتاق ۵» را در لستر راه‌ انداخته‌اند و در آن برای کسانی‌که توانایی پرداخت هزینه نوشیدنی یا خوردنی خود را ندارند، شرایطی را برای این افراد به وجود آورده‌اند که بتوانند با تهیه ژتونی که خودشان پول آن را نپرداخته‌اند، از نوشیدنی‌ها و خوردنی‌های این کافه استفاده کنند.

واجدا یوسف صاحب اصلی کافه به همراه فاطیما، عایشه و ناتالیا این برنامه را پیش می‌برند و به گفته خودشان وقتی می‌فهمند چنین مکان‌هایی در امریکا وجود دارد، به سرشان می‌زند که چنین کسب و کاری را راه بیندازند.

خودشان از این کسب و کار و کمکی که برای بی‌خانمان‌ها به وجود آورده‌اند، ابراز خوشحالی می‌کنند. واجدا می‌گوید: اداره کردن این کافه را هر چهارنفری بر عهده

گرفته‌اند و ساعت‌های کاری را تقسیم کرده‌اند. همچنین آن‌ها تجربه‌ای در اداره کردن چنین فضایی نداشته‌اند، اما از پس آن برآمده‌اند.

او ادامه می‌دهد: ما تلاش کردیم مکانی را به وجود بیاوریم که زن‌ها و مردها بتوانند برای رهایی از فضای کاری و شلوغ بیرون به آن‌ بیاند و از دورهمی‌های خانودگی و دوستانه لذت ببرند.

 

|| مهمانی برای کودکان بی‌سرپرست

محمد رضا هدایتی، بازیگر و خواننده ایرانی که چندی پیش رستورانی را در تهران راه انداخته بود، در آن این امکان را قرار داده بود که وقتی  کسی سفارشی در رستورانش می‌دهد، می‌تواند یک سفارش هم برای خیریه بدهد و در این صورت هم در کار خیری شرکت کرده و هم خودش ۲۰ درصد هم تخفیف گرفته است. 

بعد از این، هر وقت که مبلغ فیش‌های خیریه به یک میلیون تومان برسد، جمعی از بچه‌های بی‌سرپرست یا بدسرپرست را به رستوران دعوت می‌کنند. اتفاقی که چند هفته قبل به نتیجه رسید و گروهی از این بچه‌ها ناهار مهمان محمد رضا هدایتی و رستورانش بودند. البته هدایتی که قول این کار را در برنامه خندوانه داده بود، دوربین برنامه هم آن‌ها را همراهی می‌کرد. خودش می‌گوید این‌کار با کمک‌های مردم انجام شده و امیدوارم در همه رستوران‌های شهر این حرکت ادامه داشته باشد. 

مجله مهر- شراره داودی

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده خسرویه
مرتضی تقی زاده خسرویه
٩٤/١٠/٢٠
٠
٠
خداخیرش بده
z_fakoor
z_fakoor
٩٤/١٠/٢٠
٠
٠
چه قشنگ :)اجرشون با اون بالایی
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢٠
٣
١
طبق اخلاق اسلامی این کار در ملا عام کاملا غلط است.
yasoon
yasoon
٩٤/١٠/٢٠
٢
٠
اگر منظورتون پرداخت هزینه برای کمک به نیازمندان هستش ، باید بگم که قرار کل ملتی که توی رستوران حضور دارن ، از کار اون فرد نیکوکار باخبر بشن !
yasoon
yasoon
٩٤/١٠/٢٠
٠
٠
*قرار نیست ...
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢٠
١
١
کمکی که در ملاء عام باشه برای هر کسی کاملا اشتباهه و در سیره ائمه بشدت بااون مخالفت ورزیده شده.....اینم منبع وسائل شیعه،ج8،ص 308......و همینطور فروع کافی،ج8،ص8،باب فضل الصدقه سر،حدیث 3...../////اگر بخواهین آقا یاسین کامل این دوتا منبع رو مواردی که داخلش نوشته در مورد صدقه مخفی و در ملاء عام کمک کردن نهی شده ،براتون توضیح میدم)البته توضیحش در کتاب اخلاق اسلامی (حجت الاسلام و المسلمین دکتر حبیب الله طاهری) توضیح داده
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٠/٢٠
٠
١
درست جنبه ریا پیدا میکنه ولی شاید از این نظر که رواج میده اینطور کارها رو بد نباشه! البته من اطلاعات کافی ندارم ولی خب قطعا نهی کامل هم نشده به معنایی که شما کامل گفتید اینطور کارها غلط! حتما یه سری استثنا ها داره.
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٠/٢٠
٠
١
مورد بعدی هم به نظرم خود این افراد نخواستن که ریا کنن به این شکل. چون کارشون جذاب بوده خود ملت رفتن دنبالش. یعنی مثلا یه گزارشگر رفته واسه رواج این کار این گزارش رو گرفته. پس پیش داوری شما به نظرم کار درسته نیست.
yasoon
yasoon
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
جسارتا شما دارید بدترین حالت رو در نظ میگیرید.ینی حالتی فرد از روی عمد بیاد و جلوی دیگران ،به اون نیازمند کمک کنه . حضرت علی مگر مقابل چشمان مردم ، دربین نماز به اون فقیر کمک نکردند؟ ؛ مثلا وقتی من میرم و تویصندوق صدقات پول میریزم ، در حالی که چند نفر شاید منو در حین این کار ببینند ؛ کجاش ناپسنده آخه ؟
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
دقیقا منم همین فکرو میکردم.....خب اگر زحمتی نیست هریک از شما در چند خط برای بنده کاره این افراد رو توضیح بدین...باتوجه به اینکه اخرش گفته شده فیلم بگیرن و....:) و همین طور تاکید دارم که حالت طرفداری به خودمون نگیریم.:)
yasoon
yasoon
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
من یه لحظه به شک افتادم ، بحث شما پیرامون صاحبان رستوران و محمدرضا هدایتی هستش یا کسانی که مبلغ رو می پردازند؟؟؟
مرتضی تقی زاده خسرویه
مرتضی تقی زاده خسرویه
٩٤/١٠/٢١
٢
٠
همه چیز که ثواب نیست که، بزار چهارتا آدم گرسنه سیر بشن حالا ریا شد که شد، مهم کمک کردن به هم نوعه.
asadzadeh_s
asadzadeh_s
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
دوباره بخونین مطلب رو به آخرش کار نداشته باشید،گمان نمیکنم گسترش مهربانی و کمک به دیگران جنبه بدی داشته باشه ...
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
آقا یاسین و آقای دلیریان بنده منتظر توضیحتون هستم:)..../////1- شخص عربی از بیابان وارد مدینه شد،و از کریم ترین شخص آن شهر پرسش نمو،مردم حضرت سید الشهدا(علیه سلام)را به او معرفی کردند،سائل خود را در مسجد به حضرت رساند در ضمن شعری نیاز خودرا عرضه کرد،حضرت از قنبر پرسید از مال حجاز چیزی باقی مانده است؟قنبر در جواب گفت:آری به مقدار چهار هزار دینار،حضرت قرار داد،وسپس درب را بسته و از روزنه درب به سائل داد به طوری که سائل چهره حضرت را ندید و امام از او عذر خواهی کرد که دنیا به ما پشت کرده و حکومت در دست ما نیست وگرنه بیش از اینها به شما می دادیم.
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
یکی از دوستان حضرت صادق (علیه سلام)به نام حسین بن ابی العلاء می گوید:من و عده ای از مومنین که عددشان بیش از بیست نفر بود بسوی مکه برای خانه خدا حرکت کردیم،و من در بین راه در هر منظلی که پیاده میشدیم گوسفندی ذبح کرده و به دوستان اطعام می کردم،تا آنکه در پایان سفر خواستم بر مولایم حضرت صادق (علیه سلام)وارد شوم،حضرت به محض ورود :فرمود:حسین،مومنین راذلیل میکنی؟؟ گفتم پناه بخدا می برم از اینکه این چنین باشم،فرمود به من خبر رسید که تو در هر منزلی گوسفندی کشته و به دوستانت غذا داده ای،عرض کردم که من این کار را برای خدا انجام می دادم،فرمود:ندانسته ایی که در بین آنان کسانی بودند دوست داشتند کاری همانند تو را انجام دهند ،ولی در توانشنان نبود،و پیش نفسشان خجال و شرمنده و حقیر آمدند،گفتم از خدا طلب مغفرت کرده و دیگر این کارها انجام نمیدهم.
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
و یا در حدیث دیگر شخصی به نام شهاب،آمد خدمت حضرت صادق (علیه سلام)عرض کرد:شما وضع مالی مرا می دانی که بسیار خوب است ،میخواهم با عده ایی از مومنین که وضع مالی خوبی ندارند در سفر مکه رفیق شوم ،و در بین راه آنان را ازنظر مخارج و غذا در رفاه قرار دهم؛حضرت فرمود:چنین مکن،زیرا اگر شما آنگونه که وضعیت اجازه می دهد خرج کنی،رفقای تو نیز آنگونه خرج کنند،به آنها اجحاف خواهد شد ،اگر همانند تو خرج نکنند ذلیل می شوند و تو باعث ذلت آنها خواهی شد ،یعنی این کار تو یا باعث اجحاف و یا باعث ذلت و حقارت آنهاست بنابر این از این کار صرفه نظر نما.
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
خانم عقیقی این درست نیست که شما با ذکر چند ماجرا بگید این مخالف اخلاق اسلامیه! ضمن اینکه اینجا هم قرار نیست اون بچه ها یا خیرها مستقیم هم دیگه رو ببینند و ما سفارشات زیادی داریم به بانی خیر شدن! به نظرم بهتر بود مخالفتتون رو از زبان خودتون جاری میکردید و نه اسلام!!
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
در دستورات رهبران دینی ما بسیار دیده می شود که صداقات و خیرات ،در شب و مخفی به مراتب اجر و پاداشش بیشتر از صدقات آشکار در روز است،چنانکه اما صادق (علیه سلام) فرمود. این دستور یقینا بخاطر همان ظرافت اخلاقی است زیرا در علن و آشکار ممکن است سائل خجالت بکشد و یا وقتی سائل بفهمد که آن احسان از ناحیه شما به ایشان شده استهرگاه چشمش بشما بیوفتد خجل و شرمنده میگردد ،لذا ائمه اطهار (علیه سلام)معمولا در شب های تاریک به سراغ ضعفا و مستمندان می رفتند و چه بسا بعد از شهادت آنان ،مستمندان متوجه می شدند که نان آور شبشان مثلا امام صادق(علیه سلام)بوده.
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
آقا مصطفی بنده این روایات و احادیث رو از کتب معتبر ذکر کردم و این موضوع رو در رشته اسلامی گذروندم.چون مطمعن بودم گفتم واگرنه می تونستم (خوب بود )بنویسم و از کنارش رد شم.و اینکه میگید قرار نیست همو ببینند بنده در باب اون چیزی که در این مطلب ذکر شده بود نوشتم نه باب فکر دیگران.:)
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
و بازهم تاکید میکنم روی نظرم(اخلاق اسلامی)را وکاری به فکر و اندیشه و حدس و گمان قبلیه و سیر کردن و سیر نکردن دیگران ندارم ،همان چیزی که در کتب معتبر یاد شده ذکر شد.کمی تامل هم لازم است.:)
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
من با محمدرضا هدایتی که فیلم گرفته کاری ندارما....!!!! یک نفر رو در نظر بگیرید که میره تو یه رستوران و غذایی رو مازاد از نیازش برای یه مستحق میخره و تو رستوران به امنت میذاره! یک نیازمند میاد به این رستوران و از غذایی که پولش رو یه نفر از قبل داده میخوره! ناخوانی این مسئله با اسلام در کجاشه؟!
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
و بازهم کمی تامل:)......بلاخره که چشم فرد سائل به کسی که داره براش غذا رو میبره و به اون رستوران پول نمیده میوفته یانه؟؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/١٠/٢٠
١
٠
انشالله روز به روز به جمعیت خیر اضافه بشه " تشکر "
مهربانو
مهربانو
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
اگر احساس درد کردی بدان زنده ای-و اگر درد دیگران را حس کردی بدان انسانی----خدا به همه ی اونایی که به فکر دیگران هم هستن خیر و سلامتی بده.موفق باشین
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
در جواب اقای تقی زاده:کمی توجه کنید بنده نوشتم از نظر اخلاق(اسلامی)اشتباست.ننوشتم قراره چهار نفر سیر بشن یا نشن.
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
آنچه که در این واقعه جلب نظر می کند برخورد حضرت است نسبت به سائل ،یعنی علاوه بر آنکه اصل انفاق و بخشش یک عمل انسانی و اخلاقی است نحوه برخورد حضرت با سائل که از پشت درب در حال عذر خواهی به سائل عطا کردن بطوریکه چشم سائل به حضرت نیفتدو خجالت نکشد ،بسیار حائز اهمیت است.
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
این برای حکایت اول بود.
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/١٠/٢١
٠
٠
ایده قشنگیه :)‌ مرسی از شما :))
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣