Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - این گل ز بر هم نفسی می‌آید... www.jeem.ir
این گل ز بر هم نفسی می‌آید...
با توجه به اخلاق تان چه گیاهی مناسب حالتان است؟

این گل ز بر هم نفسی می‌آید...

نویسنده : m_fanaei

هم نشین خوب برای هرکس تعریف متفاوتی دارد و این تفاوت به رفتار فرد برمی‌گردد. یکی آرام است و هم نشین ساکت می‌خواهد، دیگری آدم شوخ و بذله گویی است و ترجیح می‌دهد با یک آدم سرخوش روزش را شب کند، البته بعضی هم جذب ویژگی‌های اخلاقی متضاد با ویژگی‌های رفتاری‌شان می‌شوند. تصمیم گرفتیم هم نشینی را به شما معرفی کنیم که بیشتر  شبیه به رفتارتان باشد، هم نشین‌هایی از جنس گل و گیاه. با هر ویژگی اخلاقی و رفتاری که دارید ما برای شما یک برنامه‌ی گیاه پروری ویژه داریم!

 

|| دیفن باخیا، سمی و دوست داشتنی!

شاید یک دیفن باخیا در خانه دارید و گول ظاهر معصوم این گیاه را خورده باشید. اگر در خانه کودک زیر شش سال و آدم شکمو زندگی می‌کند ترجیحا دیفن باخیا پرورش ندهید، در عوض اگر فردی بد صدا با توهم خوش صدایی در اطراف‌تان زندگی می‌کند یک گلدان دیفن باخیا به او هدیه بدهید. سم موجود در این گیاه می‌تواند زبان و حومه‌ی آن را متورم کند تا برای چند روز نطق شخص کور شود به همین دلیل است که در فارسی به آن سم برگ می‌گویند. شاید این گیاه برای افراد شکمو و دارای اضافه وزن، مناسب باشد زیرا چند روز متورم بودن زبان به معنی گذراندن چند روز بدون کالری و یک رژیم بی دغدغه است البته به شرط زنده ماندن. به هرحال این گیاه به نور زیاد، گرما و خاک همیشه خیس نیاز دارد و قیمت آن از 30هزارتومان به بالا متفاوت است.

 

 

|| زبان مادر شوهر، مظلوم و با دوام!

اگر همیشه غر می‌زنید و به همه چیز اعتراض دارید که هیچ ولی اگر کسی را می‌شناسید که هرگز اعتراض نمی‌کند، با هیچ شرایط و موقعیتی مشکل ندارد و لب به گِله کردن باز نمی‌کند گیاه او زبان مادرشوهر است.  می‌توان بی‌حوصله و تنبل‌ها را در این دسته قرار داد با این حساب ما تنبلی نمی‌کنیم  وگیاه زبان مادرشوهر را به آن‌ها معرفی می‌کنیم. این گیاه درست مانند نام مهجور و مظلوم خود بسیار کم توقع است، در واقع توجه بیش از حد به این گیاه باعث نابودی آن می‌شود. به این معنی که تنها خطر واقعی برای آن رطوبت بیش از حد است که باعث پوسیدگی سریع می‌شود. تنها زمانی که خاک کاملا خشک شده باشد، با ریختن آب در حاشیه داخلی لبه گلدان آب رسانی به گیاه باید انجام شود. نام لاتین این گیاه «سانسِوریا» است احتمالا در سرزمین‌های لاتین کلمه‌ی مادر شوهر یک حرف سانسوری  محسوب می‌شود. به هر حال می‌توانید خاطر جمع باشید که این گیاه برای افراد مبتدی و تنبل مناسب است از طرفی نسبت به هم صنفی‌هایش قیمت کمتری دارد، از 15 هزار تومان به بالا!

 

|| بامبو، حساس مثل تازه عروس‌ها! 

 برای این‌که عروس‌ها وصله‌ی فامیل خانواده‌ی داماد بودن را به ما نزنند یک گیاه مخصوص عروس را معرفی می‌کنیم . این گیاه باکلاس، قد بلند، پاستوریزه است، با یک غوره سردی‌اش می‌کند و با یک مویز گرمی، درست مثل اخلاق بعضی تازه عروس‌ها. به هر حال بنویسید بامبو بخوانید سوسول و قرتی! چرا؟ ادامه‌ی مطلب را بخوانید تا بدانید. این گیاه در صورت کوچک‌ترین تماسی با مواد ‌شوینده، قرار گرفتن در محیطی با دمای بیشتر از 25 درجه سانتی گراد، عدم تعویض آب به صورت هفتگی، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم‌کم زرد می‌شود و از بین می‌رود. ظرف یا گلدانی که این گیاه در آن نگهداری می‌شود باید ماهی یک بار شسته شود و قبل از آن که گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود. آب مورد نیاز این گیاه را فقط باید از آب معدنی تهیه کنید، چون این گیاه به فلوراید و نمک بیش از حد حساسیت دارد! (واقعا سوسول نیست؟!) حالا اگر بامبو را در دمای ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد، دور از نور مستقیم خورشید و زیر باد مستقیم کولر نگه‌داشتید  (تو رو خدا؟! انتظار دیگه‌ای نداره؟ سالی یک بار سفر به اروپا، انگشتر برلیان؟) پس از مدت ۵ تا ۷ ماه شاهد قد کشیدن عجیب این نوگل نوشکفته‌ی پیچ خورده و سرسبز خواهید بود. نکته عجیب درباره این گیاه این است که بامبو برعکس بقیه گیاهان، ‌نگهداری می‌شود یعنی وقتی نور کمتری به آن برسد، بیشتر در جست‌وجوی نور قد می‌کشد و در تماس با نور زیاد و گرما از داخل می‌پوسد. هر شاخه بامبو از 30 هزار تومان به بالا متغیر است. راستی در هنگام خرید قطره‌ی خوراکی مخصوص بامبو را فراموش نکنید.

 

|| بنجامین، جناب آقای حساس!

در ادامه‌ی دوست شدن با گل و گیاه از آقای حساس پرده برداری می‌کنیم، این شما و این هم بنجامین از خانواده‌ی برگ انجیری‌ها (موراسه) با گیسوان ابلق سبز و سفید. از آن‌جا که بنجامین کمی حساس تشریف دارد مراقب باشید تا نور خیلی زیاد یا خیلی کم به صورتش نتابد. هم چنین باید بدانید بنجامین کم تحمل است مثل افرادی که تحمل هیچ تغییر وضعیتی را ندارند، موقعیتش را عوض کنید خوابش نمی‌برد و برگ‌هایش می‌ریزد. اگر جزو کسانی هستی که با یک تغییر دمای کوچک گرم و یا سردتان می‌شود طوری که کنترل کولر و شعله‌ ‌بخاری در ید قدرت شماست یا وقتی در جایی هستید که همه بافتنی پیچ می‌نشینند، شیشه را پایین می‌کشید فکر خریدن بنجامین را از سرتان بیرون کنید، ایشان سرمایی است و تحمل سوز ندارد. مدیونید ابرو بالا بیندازید و بگویید با این درجه لوس و قهرویی بودن باید بنجامین آقا باشد، درست گفتید. دماسنج این درختچه‌ی خوش آب و رنگ را در تابستان روی 24 درجه و در زمستان روی 15 درجه تنظیم کنید، برای آبیاری هم صبر کنید تا فاصله‌ی خیس بودن سطح خاک به اندازه‌ی یک انگشت در خاک شود. در راستای همان خصلت سرمایی بودن آب را هم دما با محیط کنید و به پایش بریزید. برای خرید این گلدان می‌توانید از پنجاه هزار تومان دست به جیب شوید و تا 300 هزار تومان خرج کنید.

 

|| تراریوم شیشه‌ای، مخصوص سخت پسندها !

تراریوم یک باغ شیشه‌ای دربسته است که در آن چند گیاه سازگار با هم پرورش داده می‌شوند. ظرف این باغ شیشه‌ای معمولا از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف است. اگر زیاد سفر می‌کنید و نگران آبیاری گلدان‌های‌تان می‌شوید یک تراریوم شیشه‌ای بخرید، با توجه به بسته بودن، آب تبخیر شده از سطح برگ گیاهان به صورت قطرات آب روی دیواره‌ی ظرف می‌نشیند و به تدریج پایین می‌آید. در واقع وجود این چرخه‌ی آب باعث می‌شود تا هفته‌ها نیاز به آبیاری نداشته باشد. در مورد انتخاب گیاهان باید در نظر داشته باشید که از نظر نیاز به نور و آب با هم سازگار باشند. تراریوم شاید همزاد اشخاصی است که همیشه مارک می‌پوشند، سخت می‌پسندند و دوست دارند خاص، شیک و متفاوت باشند .

 

|| گل گفتیم آی گل گفتیم...

در نهایت ما با هر سلیقه و رفتاری باشیم، هم نشینی با گل و گیاه برای ما سودمند است. گیاهان علاوه بر زیبایی، ایجاد حس آرامش، توانایی تصفیه هوا را نیز دارند. گیاهانی مانند پیچک، فیکوس، شیپوری، زنبق، سرخس، گل داوودی و نخل مرداب در از بین بردن آلاینده‌های شیمیایی موجود در هوای خانه مانند رنگ، محلول‌های شوینده و دود سیگار موثرترند. در واقع این گیاهان فیلترهای طبیعی تصفیه هوا هستند. با این حساب می‌توانید همین هفته خرید گل را در برنامه‌ی کاری‌تان قرار دهید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
admincheh
admincheh
٩٤/١٠/١٥
٢
٠
من عاشق این تراریوم شدم و به احتمال زیاد تا عید یک باغ شیشه ای به گلدونام اضافه می کنم . اصلا هم مارک نمی پوشم ، سخت پسندم اصلا نیستم برین از خانواده سوال کنید اصلا :دی
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٥
٠
٠
خخخخ خیلی باکلاسه، شاید وقتی خریدی تو هم مارک پوش شدی =)))) بالاخره هم نشین رو آدم اثر میذاره دیگه =))) بازم ممنون برای همه زجمتایی که برای این مطلب کشیدی ^_^ :دی
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/١٠/١٥
١
٠
هوم موافقم، من اصن ذهنم سمت اینا نرف و مارک پوش و اینام نیستم ولی ازش خیلی خوشم اومد، در واقع از سازگاری اینا با همم خوشم اومد و جریان ابرسانی زنجیره ایش. خب این محفظه ی شیشه ایش هم خوشگل هس راستش :دی ولی خب راستم میگه چون متفاوته شاید اکثرا ب اون روی قضیه فک کنن تا این رو. الان ک دارم فک میکنم ولی از جریان شیشه میبینم خوشم نمیاد، مثه زندان میمونه، یه شعری هس میگه قفس اگر طلا باشه واسه پرنده زندونه ...
admincheh
admincheh
٩٤/١٠/١٥
٢
٠
با بنجامین هم فکر نکنم بتونم ارتباط برقرار کنم گیاه آقا باشه حساسم باشه نازک نارنجی ام باشه ؟ مگه میشه مگه داریم ؟:دی
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٥
١
٠
یه روزه دست من و تو دق می کنه بنجامین =)))) منم همون زبان مادر شوهر رو فکر کنم بتونم پرورش بدم =)))
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/١٠/١٥
٢
٠
خیلی خوب بود، یعنی خیلیا :)))) من هیچوقت فکر نمیکردم یه معرفی ک حتی نیازشم ندارم بتونه انقد خوب باشه ک منو تا اخر متن بکشونه :) طرز نوشتنش منو یاد مطالب اموزشی علمی نیکولا اینا تو کوله پشتی ک برا نوجوان بود اگر اسمشو اشتباه نکنم انداخت ک سعی میکردن با حرفای اینجوری بچه ها رو مشتاق خوندن کنن :) دست و پنجول تو و پاییز درد نکنه، حسابی خسته نباشید و خدا قوت :) طنز خیلی خوبیم داشت :))
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/١٠/١٥
١
٠
راستی عنوان هم عالیه :) از شعری چیزیه؟ مثلا شعرای حافظ؟ :دی
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٥
٠
٠
قربان شما :)))) امیدوارم مفید باشه و این طرز معرفی باعث آشتی با گل و گياها باشه.... مرسي که خوندی :)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٥
٠
٠
راستی واقعا دست پاییز درد نکنه با عجول بازیهای من کلی هم اذیت شد تازه :))) من سپاسگذارم ازش:)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٥
٠
٠
بله از شعرای حافظه :)))
مرتضی تقی زاده خسرویه
مرتضی تقی زاده خسرویه
٩٤/١٠/١٥
١
١
فقط شمعدونی
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٥
١
٠
شما گل مناسب روحیات خودتون رو پس پیدا کردید :)
meshkat
meshkat
٩٤/١٠/١٥
٢
٠
خیلی قشنگ بود مطلبت، خیلی‎:)‎ اتفاقا بنظر من تراریوم علیرغم باکلاسیش بیشتر بکار ساده پسندهای باهوش میاد، کم توقع و زیبا، تلفیقی از بامبو و زبان مادرشوهره‎;)‎
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٥
١
٠
ممنون :) من ک از نزدیک این گیاهو ندیدم :دی نظر شما البته که محترمه :) بله چه شود کم توقع و زیبا !! :)))) ممنون که وقت گذاشتید :)
هاچ
هاچ
٩٤/١٠/١٥
٢
١
تازه عروس ها سوسول و قرتی ان؟
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٥
١
٠
قرتی که نه ولی حساس هستن دیگه اکثرا چون شرایط زندگیشون تغییر کرده :)
yasoon
yasoon
٩٤/١٠/١٥
٣
٠
با توجه به روحیاتمون ، مادر شوهر بهترییین گزینه س :|
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٦
١
٠
فکر کنم 60 میلیون از این گیاه لازم داریم :))
yasoon
yasoon
٩٤/١٠/١٦
٠
٠
بیشترررر ... :-)
yasoon
yasoon
٩٤/١٠/١٦
٠
٠
بیشترررر ... :-)
v-qavam
v-qavam
٩٤/١٠/١٦
١
٠
خیلی مطلب خوبی بود تراریوم قیمتش چنده حدودا؟
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٦
٠
٠
قیمتاش متفاوته یه جا 45 تومن بود یه جا 85 تومن البته فکر می کنم جنس شیشه اش هم مهم باشه! ممنون از مشا که وقت گذاشتید.
zohreh_sh
zohreh_sh
٩٤/١٠/١٦
١
٠
منم تراریوم شیشه ای رو دوست میدارم،قیمتش چند؟:))
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٦
٠
٠
:))) متفاوته 45 تومن بود تا 85 شاید بیشت رو کمتر هم باشه :))
e_yousefi
e_yousefi
٩٤/١٠/١٦
١
٠
مطلب بسیار خوبی بود. من خیلی استفاده کردم. البته میشد گل های بی‌عار تر و آسان‌تری مثل سینگینیوم یا پوتوس رو هم معرفی کرد. بسیار راحت رشد می‌کنند و خیلی هم سرسبزند و قلمه زدنشون هم آسونه. بامبو هم البته اونقدرها سخت نیست. من سه عددش رو دارم تو خونه و با همه بی توجهی های این روزها دووم اورده حیوونی. کاش یه وقتی هم بذارید و کاکتوس ها رو معرفی کنید. اون ها هم گل های بی ادعا و خوبی هستند. موفق باشید.
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٦
٠
٠
ممنون :) خدا رو شکر که مفید بوده :) البته ما هدفمون فقط معرفی گیاهان نبود می خواستیم گیاه مناسب هر فرد رو هم معرفی کنیم :) والا ما یه بامبو داشتیم سریع از بین رفت :)) کاکتوس ها دیگه احتیاج به معرفی ندارن :)) ممنونم از وقتی که گذاشتید :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/١٠/١٦
١
٠
من تراریوم شیشه ای هدیه رو دوست می دارم! کی داوطلب میشه به من تراریوم کادو بده؟ البته برای اینکه دعواتون نشه از همه قبول می کنم! دیگه ما اینیم دیگه، چیکار کنیم! :دی
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٦
٠
٠
آقای آستانه میگیرن براتون :دی :))) تراریوم شیشه ای هم شما رو دوس داره :)))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٤/١٠/١٦
١
٠
خیلی مطلب و موضوع جالبی رو انتخاب کردی برای نوشتن. مرسی :))
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٦
٠
٠
مرسی مجبوبه جان البته پاییز نقش اساسی رو داشت در نوشتن این متن و خیلی کمکم کرد :)) ممنون از شما :))
Cold
Cold
٩٤/١٠/١٧
١
٠
چقد بنجامینمو دوست داشتم ، حیف خشک شد :(....خونه ما گل و گیاه زیاد داره چون مادرم خیلی عاشقه گل و گیاهه....بعضی وقتا آب دادنشون یه حس خوبی به آدم میده....مرسی :)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٧
٠
٠
:( چه بد، البته خب خیلی گیاه حساسی هست و احتیاج به مراقبت ویژه داره :) خدا مادرتون رو براتون نگه داره :) ممنون :)
M_Hoseiny
M_Hoseiny
٩٤/١٠/١٨
٠
٠
جالب بود هرچند من اصلا اهل نگهداری گل و گیاه نیستم (متاسفانه)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٩
٠
٠
ممنون که خوندید :) امیدوارم این مطلب شما رو اهلی گل و گیاه کنه :)
Narges_V
Narges_V
٩٤/١٠/١٩
١
٠
خیلی جالب بود مرسی
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/١٩
٠
٠
خواهش میکنم ممنون از شما :)
پربازدیدتریـــن ها