وقتی زمین بازی تغییر کرد...

وقتی زمین بازی تغییر کرد...

نویسنده : حکیمه بالال

شیخ نمر اعدام شد...

خبر روی خبرگزاری ها قرار گرفت. برادر شیخ موضوع را تایید کرد. سایت ها، فضای مجازی، روزنامه ها تیتر یک‌شان موضوع اعدام رهبر شیعیان عربستان شد .از این سو  و آن سو پیام های تسلیت و محکومیت هم آمد. از شرق بگیر و ایران و یمن و پاکسان و هند و ... که خود در گیر جنگ و تنش هستند تا آنس سوی کره خاکی و موگرینی و حتی آمریکا که معلوم نیست شاید خودش هم نقشی و دستی داشته است. بانکی مون دبیرکل سازمان دول متحد علیه ملل نامتحد هم به جمع دلواپسان و نگرانان پیوسته و به ابراز نگرانی بسنده کرد.

این اقدام عربستان در حالی انجام شد که تنها حدود پنج روز از هفته وحدت گذشته است. در کشورهای اروپایی و غربی نیز روزهای آغازین سال جدید میلادی است و همه سرگرم جشن‌ها و در تعطیلات زمستانی.

شاید با خودشان فکر کردند اکنون بهترین زمان ممکن است و موضوع چندان رسانه ای و جهانی نمی شود و در سکوتی رسانه ای می گذرد. اما با اتفاقات رخ داده در همان روز انتشار خبر در شهر های تهران و مشهد و حمله به سفارت خانه ی این کشور در ایران و آتش  زدن نشان دادند هنوز خیلی چیزها فراموش نشده است. از حادثه ی فرودگاه جده گرفته تا مرگ هزاران حاجی در ایام حج. در فضاها و پیج های مجازی نیز طبق معمول بحث ها داغ است. یک شیخ عرب را در کشور خودش کشته اند. به من و تو چه؟  زمانی که آن اتفاق در فرودگاه افتاد کسی ککش هم نگزید حالا چرا همه کاسه داغتر از آش شده اند؟  اگر خیلی رگ غیرتشان باد می کند چرا در حادثه ی منا از این تجمعات و سفارت آتش زدن ها خبری نبود؟ هموطنان خودمان از یک عرب کمترند؟ و غیره و غیره و غیره..

اینکه در هر اتفاق افرادی اینچنین هستند که شتاب زده و از روی  هیجانات لحظه ای دست به چنین اقداماتی بزنند جای تعجب ندارد. اما اکنون یک روز بعد از این اعدام، آنچه روی صفحه خبرگزاری های خصوصا خارجی پررنگ شده موضوع حمله به سفارت خانه ها در ایران است.اقدامی که نتیجه ی آن معطوف ساختن توجه رسانه ها از فاجعه ی اعدام به آتش سوزی سفارت عربستان شد.و به نوعی  گلی بود که دروازه خودی را نشانه رفت.

 حالا خیلی ها از این حمله ها حرف می زنند. و این بهترین فرصت را برای عربستانی فراهم کرد که همواره مخالف و ضد ایران بوده است تا به نفع خود از آن بهره برداری کرده و ایران را کشوری ناامن معرفی کند و مهمتر از آن شیعیان را افرادی وحشی بنامد.

و حال می بینیم که بعد از این جریانات، جایگاه معترض و متهم عوض شده است. به قول معروف  دست پیش را گرفته اند که پس نیفتند. حرف از حاضر به بازی نبودن در ایران و مقابل تیم های ایرانی و نیز نپذیرفتن حضور تیم های ایرانی در کشورشان را می زنند. حتی پا را از آن هم فراتر گذاشته و حرف از مهلت 48 ساعته برای خروج سفرا و دیپلمات های ایرانی از کشورشان و قطع روابط می زنند.

حال باید دید جامعه ی جهانی و بالاخص مسلمانان در شرایط کنونی چگونه و چه جوابی به عربستان خواهند داد. چگونه انتقام خون شیخ نمر را خواهند گرفت. اقدامی درخور پیش از آن که خبر اعدام زکزاکی‌ها و علی سلمان‌ها و آتش زدن دوباره سفارتخانه‌ای دیگر به گوش برسد. پاسخی البته به دور از هیجان و با نتیجه‌ای مطلوب.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
h.naderi
h.naderi
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
خطبه دوم نماز جمعه رهبری در سال ١٣٦٧ البته من یک نکته ای را عرض کنم من شنیدم که بعضی ها رفتند سراغ بعضی از سفارتخانه ها. من الآن دارم به شما ابلاغ می کنم، به عنوان مسئول دولتی و به عنوان امام جمعه و یک روحانی؛ به سفارتخانه ها نزدیک نشوید. این را بدانید که اگر شما از سیاست انگلیس یا سیاست آمریکا یا هر کس دیگری بدتان می آید راهش این نیست که یک عده ای بروند بی مهار از دیوار سفارتخانه بالا و به سفارتخانه ها نزدیک بشوند، بنده دارم پیش شماها شهادت می دهم که این قطعاً و قطعاً به ضرر اسلام و مسلمین و به ضرر جمهوری اسلامی است. حالا مردم راهپیمایی می کنند، راه می روند، احساسات به خرج می دهند. احساسات صادقانه و درست و منطبق با منطق، در این هیچ شکی نیست. ممکنه تو خیابونها بروند و به هر سیاستی هر چه نظرشان هست بگویند، اما به سفارتخانه ها نباید نزدیک بشوند، اینکه ممکنه دشمن خودش این کار را بکند. ممکنه برخی از عوامل نفوذی دشمن بیایند و در جمعیتی بیافتند، برسند به یک سفارتخانه ای از دیوار بروند بالا یک وسیله ی آتشی بیاندازند یا جایی را بشکنند، خراب کنند، بدانید این کار قطعا بد است و جرم است و به ضرر و اگر کسی آگاهانه این کار را بکند این خیانت است.
م-نص
م-نص
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
خطبه مال 67 است.باید دید الان نظر رهبری چیست.ان هم برای عربستان؟ان هم عربستانی که به برخورد خشن تهدید شده.عربستانی که هیچی نیست
Vania
Vania
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
lتشکر بابت متن خطبه:) خیلی بنظرم با شرایط الان هم جور بود...واقعا خیلی باید سیاست داشت تو این جور مواقع و مواظب بود کاری نکرد که همه چی برگرده علیه خودمون
Vania
Vania
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
جناب نصرالله نیا درسته خطبه مال 67 هست ولی مواردی که ذکر شده و گفته شده چیزهای عمومیه.آمریکا وانگلیس مطمئنا جایگاه بهتری از عربستان نداشته و ندارند.وقتی تو اون موارد توصیه به به این شده که وارد سفارتخانه ها نشن و مراقب توطئئه های خود دشمن هم باشند، اینجا حتی بنظرم بیشتر باید رعایت بشه. چون کشوریه که حداقل اسم کشور مسلمون رو یدک می کشه و این کار خیلی راحت میتونه آتیش تفرقه ایجاد کنه بین مابقی مسلمونا یا حتی شیعه و سنی
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
محمد حسن ، نا امنی اشتباهه ! کسی که خیلی تو حالشه بره بجنگه ، دیگه زورش به سفارت می خواد برسه ؟
م-نص
م-نص
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
دولت تدبیر و امید اصلا تدبیر نداره..خوار و خفیف شدیم رفت...به درک ،روابط ما با سگای سعودی قطع بشه.کاری نمیشه.کاری که قبلا باید میشد ولی نشد میشه.باید عربستان را بکوبیم.ملت ما رو با تدبیر ها تحقیر کردند.اتش زدن سفارت عربستان تقصیر دولته.دولتی که فقط می خنده.دولتی که خیلی چیز ها رو نباید گفت چون میگن بده.
Vania
Vania
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
اینکه دولت تو این مسئله نقش یا تقصیری داشته به کنار.اینکه حتی کم کاری هم ممکنه کرده باشه. اما نمیشه همیشه با زور پیش رفت..
م-نص
م-نص
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
حرمت خانه خدا نبود تا الان صد بار عربستان را با خاک یکسان کرده بودیم
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
آقا مگه الکیه! مسلمان که هستند! بعدشم در دین اسلام فقط در زمان وجود معصوم میشه حمله کرد تا اونجایی که من میدونم. شما الان مشخصه خیلی احساساتی شدی!
asadzadeh_s
asadzadeh_s
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
من مخالف سکوت در برابر ظلمم ،اما مخالف تفریط هم هستم ،اما متاسفانه هیچ وقت در رفتارمون حد وسطی نداشتیم ،هرچند خیلی از دوستان مخالف این نظر بودند که با حمله به سفارت خونه به ضرر ماست بلکه الان اینطور فکر میکنند که ما همیشه حامی شیخ نمریم و اگه لازم باشه بازهم اعتراض میکنیم ولی به نظر من تا زمانیکه این افراط وجود داشته باشه راه به جایی نمی بریم:( مرسی وانیای عزیز
Vania
Vania
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
درسته واقعا نباید در برابر ظلم سکوت کرد اما همونطور که گفتی نه باید افراط باشه و نه تفریط...راه به جایی نمی بریم که بماند به بیراهه هم میریم قطعا..ممنون از نظرت سپینودِ جان
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
دیشب هم یه مطلب با همین مضامین روی سایت بود. اونجا هم گفتم که متاسفانه ملت ما خیلی احساسی و جوگیرانه عمل میکنند که این به ضرر ما تموم خواهد شد قطعا. هرکاری باید سنجیده بشه عواقبش و بعد عملیاتی بشه
Vania
Vania
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
بله متاسفانه..همین کارای احساسی و جوگیرانه هستن و بودن که شرایط رو گاهی مثل الان برعکس می کنن . ضرر به بار میاره..ممنون از نظرتون:)
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
من تازه الان کل قضیه رو فهمیدم :(( غمگینم کرد و کاری از دستم برنمیاد ... :((((
فکرالود
فکرالود
٩٤/١٠/١٥
٠
٠
ممنون به خاطر این مطلب خوبت. اما کاش تیتر مطلبت بيشتر گویای محتوا بود!
MahYa_amjad
MahYa_amjad
٩٤/١٠/١٥
٠
٠
فعلا که دارن روابط قطع میکنن همگی خخ
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣