بازیگر مجموعه شهرزاد که این روزها حسابی مورد استقبال قرار گرفته است، از مردم خواسته که حلال شهرزاد را ببینند! منظور ترانه علیدوستی از گذاشتن این پست اینستاگرامی این بود که ملت به جای دانلود از ده‌ها سایتی که شهرزاد را مفتکی عرضه می‌کنند، آن را قانونی بخرند و ببینند. همین دوماه پیش داوود میر باقری با انتشار ویدیو چند ثانیه‌ای از مردم خواسته بود که کپی‌های سریال «دندون طلا» را خریداری نکنند و دانلود غیرقانونی نداشته باشند. این ماجرا بارها اتفاق افتاده است که فیلم‌های در حال اکران کپی شوند از مارمولک سال 83 گرفته تا مهمان مامان و اخراجی‌ها و پارک‌وی و آتش‌بس و نقاب و... و حالا هم که نوبت سریال‌های بخش خانگی شده، از قهوه تلخ بگیرید تا... اوضاع در موسیقی بدتر هم میشود و آلبوم‌های موسیقی چند ساعت بعد از انتشار روی سایت‌ها قرار می‌گیرند.

کافی است که یک فیلم یا موسیقی طرفدار پیدا کند تا مهربانی ملت گل کند و دلشان بخواهد برای افزایش بازدید سایت‌شان، شادی دیدن فیلم یا شنیدن ترانه‌های جدید را با هم تقسیم و به چشم بر هم زدنی آن را روی اینترنت بارگذاری کنند و در اختیار هموطنان عزیز قرار دهند تا پشت سر هم دانلود شود و همین دلیلی شود که میلیون‌ها بار یک اثر شنیده شود و یا دیده شود ولی عواید آن به اندازه چند صد هزار نسخه هم به دست صاحب اثر نرسد.

اصلا چرا لازم است بازیگر یا کارگردان یک مجموعه از ما خواهش کند که حلال‌وار فیلم‌ش را به تماشا بنشینیم. مگر خود ما نمی‌دانیم که برای ساخت یک مجموعه تلویزیونی عوامل زیادی دست به دست هم می‌دهند و هزینه زیادی صرف می‌شود. اگر سرمایه‌ای که برای ساختن یک اثر صرف شده است به تهیه کننده برنگردد چطور انتظار داریم که آن تهیه کننده باز هم دست به تولید آثار هنری بزند. وقتی یک خواننده چند ماه وقت صرف بیرون دادن یک آلبوم موسیقی می‌کند آیا حق ندارد که توقع داشته باشد، حداقل هزینه شنیدن صدایش را  بدهیم. 

جدای از بحث مالی آیا برای کسی که اثرش به این صورت مورد تهاجم قرار گرفته است انگیزه‌ای برای تلاش باقی می‌ماند تا ایده‌های جدید خلق کند.

برای خرید هر کالایی باید هزینه‌اش را پرداخت. حال این کالا می‌تواند وسیله‌ای باشد در جهت تامین رفاه مادی یا محصولی فرهنگی باشد در جهت استفاده معنوی. سازنده هر دو برای محصول‌شان هزینه و وقت صرف کرده‌اند و توقع بازگشت سرمایه و سود دارند.

ای کاش به تولیدکننده‌های محصولات فرهنگی رحم کنیم و با خرید محصولاتشان به بقای‌شان در فضای فرهنگی کشور کمک کنیم تا حداقل هر روز شاهد کنار کشیدن تهیه کننده‌ها و تولید‌کننده‌هایی نباشیم که عطای کار فرهنگی را به لقایش می‌بخشند و سعی می‌کنند از چند فرسخی فرهنگ هم عبور نکنند!

وقتی هر روزه در دنیای مجازی با نشر پیام‌هایی مثل «ایرانی نیستی کپی نکنی» و «اگر خون آریایی تو رگاته کپی کن» سعی در اثبات ایرانی بودن‌مان داریم باید عرض کنم که به خاطر حفظ همین ته مانده ادب و هنر کشورمان: ایرانی نیستی اگر به جای خرید محصولات فرهنگی آن‌ها را کپی یا غیرمجاز دانلود کنی!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمد-۱۵۱ :)
محمد-۱۵۱ :)
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
تا وقتی که سایت ها فیلم ها و سریال ها رو بزارن٬مردم هم دانلود میکنن.طبیعیه خب.اول باید فرهنگ سازی بشه بعدش سایت ها رو کنترل کنن.مردم میرن پول میدن حجم میگیرن که دانلود کنن دیگه٬خیلی هم شیک!! قانون کپی رایت چیه اصلأ!!
رادمهر
رادمهر
٩٤/١٠/١٢
٢
٠
من به یک جمله بسنده می کنم..."من یک هنرمندم اما به این معنا نیست که کار رایگان انجام می دهم,من هم مثل شما پول قبض و اجاره خونه میدم" نمیدونم این دوستانی که کپی میکنند و کپی میخرن چرا فکر میکنن که حقشونه از کار دیگران اینجوری استفاده کنن.بحث حلال و حرومش به کنار اما شمایی که کپی میخری حاضری خودت بابت شغلی که داری حقوق نگیری؟
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/١٠/١٣
٠
٣
تا وقتی معنی عشق در سینما زل زدن به یکدیگر و خلق رفتارهای خارج از عادت هنجار شکن باشه ؛تا وقتی سینما روابط نامشروع را افزایش بده؛تا وقتی عشق یک هوس زودگذر باشه و انسانها بی فکر و تنها در جستجوی یار باشند همون بهتر که پول خرج این چرندیات نشود
رادمهر
رادمهر
٩٤/١٠/١٣
٢
٠
شما وقتی یه لوله کش میارید خونتون تا کاری انجام بده اگه به بدترین شکل هم اون کارو انجام بده بازم دستمزدشو میدین(شاید کمتر ولی بهرحال پرداخت می کنین)برای همین این حرف شما یه توجیه غیرمنطقی برای انجام یک کار زشتِ.باز هم هرجور راحتین روزی مردم دست خداست
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
کار سختیه. فعلا که منتظرم دی وی دی قانونی شهرزاد بیاد.
asadzadeh_s
asadzadeh_s
٩٤/١٠/١٢
١
٠
دیده شده که ملت کلا به قانون کپی رایت علاقه ای که ندارند بگذریم ،با این توجیه که چند قسمت اول رو دانلود کنیم ببینیم اگه خوب بود میخریم مثلا دلیل قانع کننده میارن ‌..‌‌و باز هم دیده شده که اگه هزارسال دیگه از مردم خاهش کنیم که سی دی بخرید،موزیک بخرید،سینما برید نخواهند رفت چون میدونن که مفتی رسیدن به فیلم و موزیک و...بهتره چرااا اذیت کنیم خودمون و و بازهم دیده شده که مسئولان هم سرشون گرم توقیف فیلم ها و سریال هاست و دلیلی برای ایجاد قانون سفت و سخت نمی بینند و بازهم دیده شده که این داستان سر درازخواهد داشت.
مرتضی تقی زاده خسرویه
مرتضی تقی زاده خسرویه
٩٤/١٠/١٣
١
٠
تو ایران که هنوز قانون کپی رایت نداریم که بخواییم رعایت کنیم. دوماً ملت پولشون کجا بود که برن بخرن
asadzadeh_s
asadzadeh_s
٩٤/١٠/١٣
٠
٠
به نظرم توجیه نداشتن پول ،و گرنه که ....
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٤/١٠/١٣
١
٠
من که فکر می کنم یک مقداری هم مردم حق دارن... آخه وقتی چند بار رفتن قانونی خریدن بعدش یا اون سریاله نصفه و نیمه تموم شده مثل قلب یخی یا اون آلبوم موسیقی به درد نخور باشه حداقل یه بار دوس دارن که ببینین فیلمو یا موزیک رو گوش بدن بعدش اگه خوششون اومد پولش رو بدن.
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٤/١٠/١٣
١
٠
تازه به نظر من کسایی که با دادن یه آلبوم مشهور میشن و می تونن کنسرت بذارن یا توی شوهای تبلیغاتی برن،،،،، چند برابر پول اون البومه در میارن
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/١٠/١٣
١
٢
سریال اش ارزش خریدن نداره همون بهتر که دانلود کنن ترانه هم حرف زیاد میزنه جدی نگیرین:-)
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٠/١٣
٠
٠
به نظر من همه اینها برمیگرده به سیاست های کلی کشور. یعنی چون از اول تو ایران قانون خاصی واسه کپی رایت وجود نداشته ملت عادت کردن به این سیستم دیگه. یعنی یه جورایی زورشون میاد واسه یه دیسک فیلم مثلا 4 هزار تومن پول خرج کنن! یعنی توی ذهن ما این جا افتاده که یه سری چیزها ارزش مالیش در حد خودش نیست! در صورتی که این اشتباه! من واقعا برام سوال که اگر از فردا بیان قانون کپی رایت رو تو ایران راه بندازن به صورت سفت و سخت؛ دیگه کسی پیدا میشه نرم افزار آفیس که دیگه رو همه سیستم ها نصب هست رو بره برخره! به نظرم از هر 20 نفر شاید یه نفر بخره!
asadzadeh_s
asadzadeh_s
٩٤/١٠/١٣
٠
٠
بعد اون نوزده نفر باقی از اون یکنفر سی دی رو میگیرن رایت میکنن،اینطوری قانون پیچونده میشود ،بعله اینطوریاست
هاچ
هاچ
٩٤/١٠/١٣
٠
٠
آیا این حلال بودن درباره ی موسیقی ها و فیلم های خارجی هم مد نظر هست؟
Vania
Vania
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
سوال خوبی پرسیدی! هرکی میدونه و جواب میده خدا خیرش بده:)
Vania
Vania
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
البته اگه صدق کنه که کلا هممون گمونم یه عالمه فیلم و موسیقی که بماند کل نرم افزارای سیستم هامون رو از راه غیرحلال بدست آوردیم
MahYa_amjad
MahYa_amjad
٩٤/١٠/١٣
٠
٠
حوصله دارینا ، همینطوری دانلود میشن چرا دانلود نکنیم ؟ خخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
قیمتی که دارن این مجموعه رو ارایه میکنن از نظر من خیلی بالا هست یعنی یک نفر بخواد 26 قسمت این سریال رو خریداری کنه میشه به عبارتی 104000تومان / مزحک به نظر میاد
Vania
Vania
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
وقتی کپی رایت رعایت نمیشه دیگه کسی هم زحمت نمیده به خودش بخواد بخره یا حتی شاید با همین توجیه نداشتن قانون کپی رایت تو ایران بیخیال خریدن بشه و منتظر اومدن روی سایت ها..دیگه اینجور وقتا متاسفانه چندان ه حلال بودن و این هام توجهی نمیشه.شایدم اصلا مسئله حلال و حرام بودن این مواردو شامل نمیشه...الان یه سوال هم بررام پیش اومد: بعضی کلوپای سیدی فروشی سی دی اصل رو میخرن بعد کرایه میدن به این و اون.اینم آیا مشکل داره یا نه؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
ما که اونقد صبر می کنیم تا آی فیلم عزیزتر از جان پخشش کنه!! بالاخره یه روزی تلویزیون پخش میکنه و اگرم اونموقع دانلود کنیم حلال میشه!! سخته ها ولی شدنیه! خخخخ
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
مثه من :)))
پربازدیدتریـــن ها
شعری سروده خودم

تنها. تمام عاشقان را باخبر کن

٩٧/٠٣/٢١
ولی اگر نباشند...

نمک های زندگی

٩٧/٠٣/٢٣
تنها آیدا نیست

در آرزوی پسر بودن

٩٧/٠٣/٢٣
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
شرمندگی اش ماند برای دیگران

شهريار يا شهرزاد؟

٩٧/٠٣/٢٢
شعری سروده خودم

تو را چه شد

٩٧/٠٣/٢١
غرق شده ام

به رویا

٩٧/٠٣/٢٣
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
درباره هزار و یک شب شهرزاد

با «شهرزاد» در تهران قدیم قدم زدیم

٩٧/٠٣/٢٣
شاید تو اسمش را عشق بگذاری

دریچه قلب

٩٧/٠٣/٢١
صبرم کم است

من دلم بهشت مي خواهد

٩٧/٠٣/٢٢
شعری سروده خودم

برای مردنم زود است

٩٧/٠٣/٢١
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧