درس‌هایی که از سحر قریشی می‌گیریم!

درس‌هایی که از سحر قریشی می‌گیریم!

نویسنده : mohammad_rad

سحر قریشی بازیگر سینما مصاحبه‌ای با رضا رشیدپور در برنامه دید در شب انجام داد. گاف‌های سحرقریشی در این مصاحبه داد روزنامه نگاران و اهالی رسانه را درآورد! سحر قریشی بازیگران مشهور سینمایی را نمی‌شناخت و حتی رئیس سازمان صدا و سیما را نشناخت اما در مورد احمدی نژاد و روحانی به خود اجازه اظهار نظر سیاسی می‌دهد.

یک روزنامه نگار به گاف‌های سینمایی سحر قریشی در گفتگو با رشیدپور، واکنش تندی نشان داد. امید توشه، روزنامه نگار، در واکنش به گاف‌های سینمایی و حجم بی‌سوادی سحر قریشی در گفتگویی که با رضا رشیدپور داشت واکنش تندی نشان داد و از او خواست به حرفه‌ای که دارد احترام بگذارد. متن کامل اینستا پست امید توشه را بخوانید:

 در کشور ما یک رویه زیبایی که وجود دارد این است که افراد یا وارد کاری نمی‌شوند یا وقتی وارد می‌شوند مطمئن‌اند که در آن حیطه به کمال فضل و دانش رسیده‌اند.

 آنقدر این حس در میان هموطنان زیاد است که وقتی به این پسرخاله‌مان که پزشکی خوانده می‌گوییم بیا این آزمایش ما رو بخون میگه: تا تخصصم صبر! اصلا شما در ایران که تصادف می‌کنید جرات ندارید از حاضران در صحنه بپرسید آقا به نظرت مقصر کی بود؟ می‌زنند توی دهان آدم که مگه من افسرم؟ من یه فیلمبردار ساده‌ام که با گوشیم دارم فیلم می‌گیرم.

در مهمانی‌ها خدا نکند یک نفر اشاره‌ای به مسائل سیاسی جاری مملکت کند، همه می‌ریزند سرش که شما تخصصت در این زمینه چیه؟ درسشو خوندی؟ مدرکی داری؟ کار سیاسی کردی؟ خطبه عقدتو رییس دولت اصلاحات خونده؟ عکس با شورت دیپلماتیک (لباس سیاستمداران در اوگاندا) داری؟ چی داری که حرف می‌زنی؟

راستی گفتم سیاست یاد مصاحبه خانم سحر قریشی با رضا رشیدپور افتادم. به نظر من سحر قریشی می‌تواند الگوی همه ما برای گفتن نمی‌دانم و خودداری از اظهارنظر در مورد مسائل متفرقه باشد. همین اواخر هفته قبل دوستان عزیز ما در برنامه دید در شب استاد سحر قریشی را به برنامه دعوت می‌کنند و طبق روال برنامه رشیدپور عکس‌هایی را به مهمان نشان می‌دهد و نظر او را راجع به آن‌ها جویا می‌شود.

 عکس سرافراز رییس صداوسیما را نشان می‌دهند سحر قریشی می‌گوید نمی‌شناسم. کوئنتین تارانتینو را نشان می‌دهند، می‌گوید نمی‌شناسم. فرانسیس فورد کاپولا سازنده پدرخوانده را نشان می‌دهند می‌گوید نمی‌شناسم. رشیدپور فیوز می‌پراند و می‌گوید بابا کاپولا، پدر خوانده… سحر می‌گوید آخی بمیرم چقدر پیر شده، رشیدپور که در حال سقوط به اعماق فاجعه است می‌گوید این آل پاچینو نیست، کاپولاست!

یعنی آدم اگر حتی دو بار شبکه یک صداوسیما را هم باز کرده باشد حداقل تارانتیتو را می‌شناسد. حالا تارانتینو را می‌گوییم اسمش سخت است، سرافراز چی؟ البته انصافا این یکی هم سخت است، بچه‌ها تازه داشتند ضرغامی را یاد می‌گرفتند که یهو رفت و یکی دیگه آمد. القصه رشیدپور و دوستان وقتی دیدند قریشی خاضعانه و صادقانه می‌گوید در مورد چیزی که بلد نیست (سینما و تلویزیون) اظهارنظر نمی‌کند چند چهره سیاسی نشان دادند که نظر خانم قریشی را راجع به آن‌ها بدانند.

عکس اول، یوکیو آمانو رییس سازمان انرژی اتمی...  سحر کمی به چهره شرقی و چشم بادامی آمانو می‌نگرد و توی دلش می‌گوید: خدایا این دیگه کیه انداختن تو دامن ما؟ شبیه یکی از شخصیت‌های ای کیو سانه ولی دقیقا نمی‌دونم کدوم! کیه آخه؟ تو اوشین بازی می‌کرد؟ آکیرا کوروساواست؟ پیری‌های لین چان؟ نفوس و مسکن؟ سحر تمام گزینه‌ها را در ذهنش مرور کرد، آنگاه تمام قدرتش را در ذهنش متمرکز کرد و با شجاعت گفت نمی‌دووووونمممم!

بعد عکس آقای احمدی نژاد را نشان دادند که سحر گفت: من آقای احمدی نژاد را از نزدیک و بر سر سفره افطاری دیدم. وقتی آقای احمدی نژاد از یک متر و نیمی من رد شده و به همه ما خوش آمد گفتند، ناخودآگاه و یکدفعه تحت تاثیر کاریزمای ایشان، در همین حال خنده‌ای بر لبان من آمد و با ایشان احوال پرسی کردم. گویی که ایشان را ده سال است که می‌شناسم. در حالی که هیچ حسی نسبت به سیاست ندارم، در وجود ایشان یک کاریزمای عجیبی دیدم و از لبخند ایشان لبخند زدم و از وجود ایشان انرژی خوبی گرفتم.

به نظر من بقیه مزخرف می‌گویند و سحر قریشی هنرمند بسیار توانمندی است. همین که یک نفر بدون این‌که بخواهد امتیاز و مجوزی بگیرد یا بخواهد ریاست فلان جا را عهده‌دار شود و تپه‌های فلان ناحیه را رنگ آمیزی کند و بدون این‌که حتی مشکل خاصی توی زندگی‌اش داشته باشد از احمدی‌نژاد حس خوبی بگیرد این به نظرم نهایت هنر یک انسان است. (افتخاری هم هنرمند بزرگی بود، یادش بخیر) با این حال الان مساله ما این نیست، مساله این است که سحر قریشی بالاخره یک نفر را شناخت.

یعنی اگر آن افطاری برگزار نمی‌شد احمدی نژاد را هم نمی‌شناخت و این نشان می‌دهد هنرمندان ما همانقدر که نسبت به سینما و تلویزیون و اینجور مسایل مفسده برانگیز بی اعتنا هستند، به قدرت هم اعتنایی ندارند بطوری که برای آدم سوال پیش می‌آید که پس به چه چیزی اعتنا دارند؟!

حالا بر فرض گیریم از هیچی اطلاع و به هیچی هم اعتنا ندارند، ولی با رفتارشان که می‌گویند راجع به چیزی که اطلاع ندارید (یعنی راجع به اکثر چیزها به جز میک آپ و چسان فسان و رازهای تناسب اندام) اظهارنظر نکنید.

به شما چه رییس سازمان انرژی اتمی کیه و چیکار می‌کنه؟ فضول مردمین مگه؟ تارانتینو و کاپولا برای شما نون و آب میشه؟ فقط افه روشنفکری دارین. یه بار گوشت خریدین؟ میوه خریدین؟ رفتین سوپرمارکت ببینین قیمت مواد غذایی چنده؟

 شما نمی‌دونین ولی سحر قریشی از آنجایی که اکثر اوقات در سوپرمارکت‌ها و توی جعبه فیلم‌هاست از قیمت انواع محصولات غذایی اطلاع داره. این همه هم خدا رو شکر موفقه و صد برابر شما هم داره پول در میاره. حالا باز برین فیلم تحلیل کنین و در متد اکتینگ استانیسلاوسکی غور و تفکر کنین. والا… سوئیسه مگه؟ خفه شین پولتون رو در بیارین!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
MahYa_amjad
MahYa_amjad
٩٤/١٠/١٣
٠
٠
این بنده خدا سوژه ای شد عجییییییییب خخ ، اون تلگرامی که براش تو سریال دلنوازان ساخته بودن خیلی باحال بود خخخ
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/١٠/١٣
٠
٠
رضا رشیدپور با سحر قریشی مصاحبه کرد نه سحر با رضا !!!
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٠/١٣
٠
٠
یک انتقاد به کلیت نوشتتون دارم که میگم به امید انکه ناراحتی پیش نیاد یه وقت :) - به نظر من شما اگر متنتون رو یکم جدا جدا میکردید و از حالت یک دستی که الان داره در میاوردید خیلی بهتر بود. یعنی یکم سر و سامون بهش میدادید و میان تیتر واسش مینوشتید. یکی دوتا میان تیتر لازم داشت به نظرم چون علاوه بر اینکه حجمش نسبتا زیاده، این یه دست بودنش تو ذوق خواننده میزده.
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
خانم قریشی به عنوان بدترین مهمان دید در شب از نظر کاربران انتخاب شد ؛ علنا برای جذب مخاطب و دیده شدن برنامه هیچ کاری نکرد در حالیکه میتوانست کمی اطلاعات خود را در حیطه هنر بالا ببرد و با بیانی بهتر اراعه نظر کند ممنون از شما بابت نوشتار این متن خوب
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
ما که این برنامه رو ندیدیم
Cold
Cold
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
بی دلیل دعوتش نکرده بودن...
admincheh
admincheh
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
من می گم خیلی ها مثل سحرقریشی هستن اما خب بنده خدا شد انگشت نمای خاص و عام و البته نمایده بازیگرایی که همینجوری یهوویی بازیگر شدن و معروف !
مرتضی تقی زاده خسرویه
مرتضی تقی زاده خسرویه
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
یاد مسابقه ی ثانیه ها افتادم خخخخ
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
ايشون ادعای فهمیدن هم نداشت و قبلش هم گفت اطلاعاتش ضعیفه. فکر کنم روزنامه نگارایی که ايشون رو بولد کردن و اینقدر انتقاد میکنن خودشون دنبال شهرت و دیده شدن میگردن
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/١٠/١٥
٠
٠
درود بر شما. یادداشت جالبی نوشتید. خبلب زیاد با حرف شما موافقم.. این بزرگواران از اون دسته استارهای میان بر هستند! که به جای پیمودن راه صدساله؛ به دلایلِ غیر فنی و تکنیکال وارد حوزه سینما شدند و حق هم دارند نشناسند! سینماگر محسوب نمیشن و در ردیف بازیگرهای حرفه هم همینطور... داشتن سواد اولیه و اطلاعات عمومی و تاریخ شناسیِ رشته ی کاری، از بدیهیات هر حرفه و شغلی هست. قصدم تخریب این بزرگوار نیست. مثل ایشون فراوان اند ... و البته در همه مشاغل. موفق باشید.
nooshin_tamimi
nooshin_tamimi
٩٤/١٠/١٩
٠
٠
عالی بود قلم نویسنده
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩
شعری سروده خودم

گرگان و سگان دست به دستند...

٩٧/٠٣/٣١
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠
وای از آن روز...

من یک سامورایی هستم

٩٧/٠٣/٣٠