اجرا هدف اصلی من در زندگی نبوده و نیست
در گپ و گفت با عبدالله روا مجری خوش اخلاق تلویزیون؛

اجرا هدف اصلی من در زندگی نبوده و نیست

نویسنده : خورشید بانو

عبدالله روا مجری جوان و خوش آتیه‌ی صدا و سیما که علاوه بر فن بیان قوی و تسلط در شاخه‌های مختلف اجرا، اخلاق خوبش هم مثال زدنی ست. او با گذشت چندین سال از فعالیت رسمی و حرفه‌ای‌اش در شبکه‌های مختلف تلویزیون و فعالیت کوتاه مدتش در رادیو، با صداقت تمام گفته: همه آدم‌های روی زمین نیازمند به راهنمایی و حتی گاهی اوقات کمک از سمت دیگران هستند و من همیشه در زندگی‌ام به دنبال کسانی می‌گردم که بتوانند بهترین راهنمایی‌ها را از آن‌ها بگیرم. در ادامه مصاحبه‌ای داشتم با این مجری محبوب تا بیشتر از خودش برایم بگوید.

+ در زندگی چقدر دنبال آرامش هستید و چه چیزی بیشتر به شما آرامش می‌دهد؟

- مسلما اولویت من در زندگی رسیدن به آرامش است. خواب و قدرشناسی بیشترین آرامش را به من می‌دهد.

 + بزرگترین و کوچکترین آرزویی که در زندگی داشتید چه بود؟ آیا به آن دست پیدا کردید؟

- هیچ وقت در زندگی‌ام آرزوی خاص و بزرگی نداشتم و ندارم اما همیشه به چیزهای خوبی رسیدم.

 + داشته‌های خوبی که در زندگی به آن دست پیدا کردید و در حال حاضر دارید، از آن‌ها حرف بزنید، چه بوده‌اند؟

- همیشه دوست داشتم در عرصه‌ی هنر فعالیت کنم، میان شاخه‌های مختلفش قدم بزنم و در بخش اجرای برنامه‌های صدا وسیما فعالیت کنم. در حال حاضر توانسته‌ام تا حدودی در این زمینه فعالیت کنم.

+ یعنی بزرگ‌ترین هدف شما در زندگی داشتن فعالیت در عرصه‌های مختلف هنر و اجرا بوده؟

- نه، مسلما بزرگترین هدفم اجرا و انجام فعالیت‌های مختلف هنری نبوده و نیست. هدف‌های بزرگتری در طول زندگی داشتم که به هر دلیلی به آن‌ها نرسیدم ولی در بخش اجرا و انجام فعالیت‌های هنری توانسته‌ام خودم را ثابت کنم.

+ خانواده تا چه اندازه با فعالیت‌های هنری شما در زمینه شعر و اجرا در رسانه موافق بودند؛ شما را حمایت می‌کردند؟

- خیلی. به جرات می‌توانم بگویم هر کاری را انجام می‌دادم می‌گفتند عالی است و تایید و تشویق می‌کردند. من اعتقاد دارم آدم‌هایی که بدون چشم داشت به شما کمک می‌کنند تا شما به اوج برسی، آدم‌های خیلی خاصی هستند و زندگی من پر از این آدم‌های خاص است و خوشبختانه دوستان خیلی خوبی دارم که همیشه با من دوستی کردند و هیچ وقت در حق من بدی نکردند، تا ذهن من درگیر شود و حتی در بیشتر مواقع همراه من بودند و من موفقیت خودم را مدیون این دوستان و آدم‌های خاص زندگی‌ام می‌دانم.

+ نام چهار کتاب از بهترین کتاب‌هایی که تا به امروز مطالعه کردید چه بوده است؟

- بگذارید نگویم بهترین کتاب چه کتابی است. به دلیل این‌که هر کتاب حداقل یک بار ارزش خواندن را دارد و گذشته از این نظریه، هر روز حس و حال آدم یک جور خاص است. گاهی خوبی و سر حال هستی و گاهی غمگین و کسل و آدم‌ها نسبت به حس و حال درونی آن روز از کتاب یا هر چیز دیگری خوش‌شان می‌آید. اما کتاب‌هایی که تا این زمان از نظر من متن و نوشته‌ی قوی داشتند کتاب پنجره‌های تشنه، کافه پیانو، جای خالی سلوچ و نفحات نفت هست.

+ عبدالله روا چقدر شبیه شعرهایش است؟

- اصلا نمی‌توانم درک کنم! مگر می‌شود دو چیز متفاوت شبیه به هم باشند؟! شعر چیز دیگری است و وجود انسان چیز دیگر. من احساس غریبگی با شعرهایم ندارم، همچنین احساس شباهت زیادی هم نسبت به آن‌ها ندارم.

+ از گفته‌ی شما می‌توان اینطور برداشت کرد که شما در زمان شعر گفتن هر چیز در ذهن‌تان را با اصول و قاعده‌ی خاصی روی کاغذ می‌آورید؟

- گاهی اوقات شاعر یا ترانه سرا تلاش و کوشش فراوانی می‌کند تا شعری را به وجود بیاورد و خلق کند. این فن و قدرت قلم شاعر و ترانه سراست و همیشه به این صورت نیست اتفاقاتی که در شعر رقم می‌خورد و حوادثی که در اثر رخ می‌دهد، دقیقا همان اتفاقات و حوادث در زندگی شخصی شاعر به وجود آمده باشد. گاهی اوقات قدرت تخیل و تجربه‌ای که از نظاره کردن زندگی افراد مختلف به دست می‌آید و یا حس همزاد پنداری با تجربیات انسان‌های خاص و اهل دل باعث متولد شدن شعر و یا ترانه‌ای زیبا و به یاد ماندنی می‌شود.

+ چه شد که ترانه سرای برنامه‌هایی شدید که خودتان اجرای آن را بر عهده داشتید؟

- به پیشنهاد و اعتماد تهیه کننده برنامه. این اتفاق اولین بار در برنامه‌ی شیشتاییا (به تهیه کنندگی حامد جواد زاده) صورت گرفت. در قسمت هشتاد این برنامه قرار بر این شد که تیتراژ پایانی تغییر کند و ترانه‌اش ظاهر و محتوای جوان پسدانه‌تر به خود گیرد. شخصا به حامد جواد زاده پیشنهاد دادم شاید من بتوانم ترانه‌ای با این خصوصیات بسرایم. ترانه‌ی «سلام کن رو به چشم خورشید» را گفتم و بعد از مدتی مورد بررسی و تایید دوستان قرار گرفت و به عنوان تیتراژ پایانی برنامه انتخاب شد.

+ چرا وارد حرفه‌ی اجرا شدید و چه دلایلی باعث شد از انتخاب خود مطمئن باشید و تا به امروز در طول راه تغییر مسیر نداده‌اید؟

احساس می‌کردم توانایی اجرا در من وجود دارد و این اطمینان را از بازخورد مخاطبانم نسبت به اجراهای مختلفم در برنامه‌های مختلف به دست آوردم و تمام این نظرات و انتقادات و پیشنهادات باعث شدند به این یقین و باور برسم که اگر در اجرا عالی نیستم قطعا نسبت به خیلی از افراد قابل قبول هستم.

+ به عنوان تماشاگری که اجرای عبدالله روا را می‌ببیند و دنبال می‌کند تا چه اندازه از اجرای خود راضی هستید؟

- قطعا گاهی اوقات یک سری اشتباهات در زمان اجرا از من سر می‌زند که دلیل اصلی آن‌ها سهل انگاری و کم تجربگی من است. اما نسبت به بررنامه‌های اجرای این روزهای تلویزیون خوب و استاندارد عمل می‌کنم و از نحوه‌ی اجرای خودم راضی هستم.

+ روزانه چند ساعت از وقت خود را برای تمرین اجرا صرف می‌کنید؟

- من هیچ وقت برای اجرا تمرین نمی‌کنم، بلکه همیشه خودم را در آن حالت فرض می‌کنم. در کل می‌شود گفت بیست و چهار ساعت شبانه روز را به تمرین برای اجرا می‌گذرانم.

+ ملاک‌های شما برای انتخاب یک برنامه چیست؟

- قبل از به عمل رسیدن یک بوته، شخص تصورات خود را درباره رشد و ظاهر آن گیاه دارد. اما زمانی که همان بوته جوانه می‌زند و رشد می‌کند به این نتیجه می‌رسی چقدر تصورات ذهنی تو با رشد و نمو واقعی گیاه فرق می‌کند. انتخاب یک برنامه دقیقا به همین صورت است. تا روی آنتن نرود و دیده نشود تو نمی‌توانی احتمال بدهی چه بازخوردی از سمت مخاطبان دارد. در حال حاضر ملاک و معیار من برای انتخاب یک برنامه کسب تجربه بیشتر و داشتن آرامش در برنامه هست.

+ برنامه فعلی شما برای زندگی کاری شما چیست و چه هدفی برای آینده دارید؟

- در حال حاضر برنامه‌ی کاری من به صورت تخصصی برنامه «بچه‌های مردم» و «شب‌های فوتبالی» است که از شبکه یک و شبکه ورزش سیما به روی آنتن می‌رود. می‌شود گفت شبکه‌ی یک و شبکه‌ی ورزش خانه‌ی فعلی من است. باید بگویم من برای اجرا در این دو برنامه به خصوص برنامه‌ی شب‌های فوتبالی زحمت زیادی می‌کشم. برای آینده برنامه خاصی ندارم جز این‌که تمام تمرکزم روی تمرین برای بهتر اجرا کردن است تا بتوانم بهترین برنامه‌ها را در تلوزیون به مردم ارائه بدهم.

+ خیلی‌ها با حضور شما در این برنامه و ژانرهای مختلف اجرا مخالف هستند.

- در هر سن و موقعیتی که باشی، وقتی بخواهی کاری را شروع کنی و فعالیت اجتماعی خاصی را انجام بدهی همیشه یک عده مخالف فعالیت تو و حتی حضور تو در ان عرصه هستند. اما پس از گذشت زمان و پیشرفت در ان عرصه حتی تو را تشویق هم میکنند. من وقتی کار نوجوان را شروع کردم و وارد شبکه‌ی دو شدم، خیلی‌ها با حضور و فعالیت من مخالف بودند اما بعدها اکثر افرادی که مخالف حضور من در رسانه و تلوزیون بودند برای بهتر شدنم و کسب موفقیت‌های بیشتر کمک زیادی به من کردند.

+ اگر قرار باشد سبک و سیاق خاصی را برای اجرا انتخاب کنید و در فقط در آن عرصه فعالیت کنید، کدام سبک را انتخاب می‌کنید؟  

- اجتماعی؛ فکر می‌کنم در برگیرنده‌ترین سبکی است که من در آن بد نباشم.

+ چند سالی از فعالیت شما در صدا و سیما می‌گذرد. به نظر شما تا به امروز کدام یک از برنامه‌های شما بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته که در چهار چوب و استانداردهای یک برنامه‌ی تلویزیونی خوب قرار داشته است؟

- سال 92 اقای حامد جوادزاده برنامه‌ای را تهیه کردند به نام «با کی بریم سیزده به در؟» اجرای آن برنامه به عهده‌ی من گذاشته شد. پروژه‌ای بود که تمام این چهارچوب‌ها را در آن جای داده بودند. این برنامه با توجه به زمان پخش نامناسب در تلوزیون، مورد استقبال خوب مردم قرار گرفت. در کنار سختی‌های بسیار فراوانی که این کار داشت، برای من امتیازات زیادی را با خود به همراه آورد و سراسر تجربه و یادگیری بود.

+ تا چه زمانی قصد دارید به این حرفه ادامه دهید؟

تا زمانی که اول مردم و بعد از آن سازمان من و اجرای من را به عنوان یک مجری قبول داشته باشند به کارم ادامه می‌دهم. (با خنده اضافه می‌کند) در حال حاضر با کارم مشکلی ندارم و در این حرفه راحت هستم.

+ به گفته‌ی خودتان بیشترین تمرکز و تلاش را در کار و حرفه‌ی اجرا دارید، گذشته از اجرا، شغل و حرفه دومی  که به صورت جدی آن را دنبال می‌کنید، چیست؟

- اگر منظور شما کار غیر هنری است باید بگویم من هیچ کاری بلد نیستم. حتی یک پیچ بازکردن یا حتی پخت یک تخم مرغ ساده! ترجیح می‌دهم در هنر از این شاخه به آن شاخه بپرم و و رشته‌ی جدیدی از هنر را تجربه کنم.

+ و کلام آخر...؟

- می‌خواهم مژده‌ای به دوستان اهل کتاب بدهم. مدتی پیش با جمعی از دوستان و هنرمندان خوش کتاب، کتاب پنجره‌های تشنه به قلم مهدی قزلی را به فایل صوتی تبدیل و منتشر کردیم. مضمون این کتاب نگاه ویژه و تاثیر گذاری به سفرنامه داشته و سبک و قلم جالبی دارد.

(زهرا رستگار - فهیمه ناظمی)

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
admincheh
admincheh
٩٤/١٠/١٠
٠
٠
ای خدا ، ای فلک :| چرا خب :|
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١١
٠
٠
😁پاییز جان خواهر به اعصاب خودت مسلط باش...چن روزه میگم خبر خوب همینه😂
hamid_kh
hamid_kh
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
مراتب همدردی خودم رو ابراز می کنم :|
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
:| ... اقای روا به این خوبی ....
Elham_n
Elham_n
٩٤/١٠/١١
١
٠
جالب بود (:
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٠/١١
٣
١
نمیشناختم ایشون رو، ممنونم که معرفیشون کردید. فقط یه سوال این نوع مصاحبه ها مدلش اینجوریه که از هر چیزی از مصاحبه شونده سوال پرسیده میشه؟ چون به نظرم خیلی سوال ها شاخه شاخه بود و کلا هدف خاصی نداشت غیر معرفی بیشتر مصاحبه شونده.
زهرا
زهرا
٩٤/١٠/١١
٠
٠
باهاتون موافقم
زهرا
زهرا
٩٤/١٠/١١
١
٠
فهیمه حرف اضافه خیلی قسمت حذف شده تو بعضی از جمله ها کلمه ها رو حذف کردین ترکیب جمله به هم ریخته
paria_arbabi
paria_arbabi
٩٤/١٠/١١
٠
٠
فهیمه پخت تخم مرغ؟کاش میپرسیدی غذا هم بلدین درست کنین؟ممنون جالب بود:)))
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١١
٠
٠
اینجور سوالی قرار نبود پرسیده بشه ولی خودشون گفتن دیگه :دی
Mohadese
Mohadese
٩٤/١٠/١١
٠
٠
خوب بود ولي كوتاه و بي هدف سوال ها بيشتر شبيه و نزيك به هم بود
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١١
٠
٠
با تشکر از اقای نادری........دوستان پراکندگی سوالات بیا کوتاه بودن پاسخ ها باببت این هست که مصاحبه برای انتشار در سایت کات شده.وگرنه این مصاحبه متعلق به ربات رسمی ایشون بوده و کامل و جامع هست.
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١١
٠
٠
مصاحبه چهار صفحه بوده. 22 سوال :دی
رسول حفیذی
رسول حفیذی
٩٤/١٠/١١
٠
٠
ممنون که مصاحبه رو گذاشتین
n_koja0077
n_koja0077
٩٤/١٠/١١
١
٠
خوب بود 👏👏👏 ولی کاش کاملش بود😊
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/١٠/١١
٠
٠
این کی هست ؟ بذا بخونم !
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/١٠/١١
٠
٠
من تا حالا اجرای این مجری رو نو تلویزیون ندیدم ، یا شایدی هم دیدم بهش توجه نکردم ! :) برم دانلود کنم اجراهاش رو بعد بیام در ارتباط باهاش نظر بدم ،
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١١
٠
٠
اقای بهمنی:-دی لازم به دانلود نیست الان شبکه وزرزش برنامه دارن
b_noori
b_noori
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
به نظرم همون برنامه های اجتماعی رو اجرا کنن خیلی بهتره ، من که برنامه شب های فوتبالی با اجرای ایشون رو میبینم اعصابم به هم میریزه آخه اطلاعاتش خیلی کمه در زمینه ورزش!! و سوتی خیلی میده،اسما رو فراموش میکنه و ....
دکتر منتی
دکتر منتی
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
متن مصاحبه، موقع خوندنش، کاملن لهن و گفتار خود ایشون رو منتقل میکرد :دی ،برای من جالب ترین پاسخشون، پاسخ به این سوال بود : «روزانه چند ساعت از وقت خود را برای تمرین اجرا صرف می‌کنید؟» کلن در حال اجرا زندگی میکنن خخ ! خیلی جالب بود به کل :) مرسی؛ تبریک بابتش
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
ممنون دکتر:)
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
اصلا از ایشون خوشم نمیاد... آدم خوبیه ولی توی برنامه های ورزشی اصلا خوب اجرا نمی کنه... همین برنامه شبکه ورزش رو اصلا دوست ندارم
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
اقای روا بجز بررنامه ی شب های فوتبالی برنامه های دیگه ای هم اجرا میکنند :)
f_farrokh
f_farrokh
٩٤/١٠/١٢
٢
٠
سلام،فهیمه بانو:) خوبی خواهرم؟ منم به جمعتون پیوستم! این مصاحبه فوق العادست:) ممنون از شما و آقای روا:)
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
ممنون عزیزم :) خوش اومدی :)
hamid_kh
hamid_kh
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
آقا اصلا اون پوستر رو دیدم شک نکردم خودتون نوشتید خخخخخخخ
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١٢
١
٠
چیییییییییییییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من؟؟؟؟؟؟؟؟ اتفاقا تیترش رو خود اقای روا گفتناااا......
MahYa_amjad
MahYa_amjad
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
از آن می گویند رو همین ایشون اجرا نمیکنه ؟ تو کلاس ما چند نفر عاشقشن، آخه چیه مد شده هر کی عاشق یه مجری، بازیگری میشه . مصاحبه تون خوب بود ایشالا بازم مصاحبه خوب بگیری
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١٣
١
٠
دوست عزیز هر حمایت و طرفداری ای به این معنی نیست که عاشق‌فرد باشیم.من دوست های شما رو نمیشناسم پس نظری ندارم.ولی در باره ی همه افراد این طرز تفکر درست نیست... ممنون از لطفتون🌹
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/١٠/١٢
٠
٠
یک خسته نباشید بخاطر این مصاحبه عالی و جالب ... به امید موفقیت های روزافزون برای شما :)
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١٣
٠
٠
ممنون از شما 😃البته باید بگم بنده فقط ویراستار بودم خانم رستگار‌زحمت مصاحبه رو کشیدن
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/١٠/١٣
٠
٠
:)) ... مهم هم همون ویراستاری مطلبه که باعث زیبایی اون میشه وگرنه که مصاحبه کردن که کاری نداره :))
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١٣
١
٠
ممنون از لطفتون... البته خانم رستگار برای این مصاحبه خیلی زحمت کشیدن
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/١٠/١٣
٠
٠
شوخی کردم :) .... دست مریزاد به هر دوی شما عزیزان :)
n_koja0077
n_koja0077
٩٤/١٠/١٣
٢
٠
مصاحبه عااالی بوددد🌹🌹🌹👌👏👏👏👏👏
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٤/١٠/١٤
٠
٠
💞🌹ممنون
f_farrokh
f_farrokh
٩٤/١٠/١٥
٠
٠
سلام:) چه خبر از ربات آقای روا؟
f_farrokh
f_farrokh
٩٤/١٠/١٧
٠
٠
سلام گلم:) ممنون از نظرسنجی ربو روا^_^ بوس،بوس:)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١