جادوی کاغذ و تا
گپ و گفتی با یک استاد اریگامی درباره این هنر جالب ولی نه چندان شناخته شده

جادوی کاغذ و تا

نویسنده : مائده کاشیان

شاید مثل بیشتر افراد، وقتی اسم هنر اریگامی یا «کاغذ و تا» به گوش‌مان می‌خورد، اولین تصویری که به ذهن‌مان می‌رسد همان کاردستی‌های ساده یعنی قایق و موشک کاغذی باشد که در کودکی می‌ساختیم و شاید باورمان نشود همین تا کردن‌های ساده و البته محاسبه شده، به نتایج عجیب و جالبی خواهد داشت، از شکل ران مرغ سوخاری و انواع حیوانات گرفته تا شیوه تا شدن ایربگ ماشین‌ها و تلسکوپ! اگر می‌خواهید با هنر اریگامی بیشتر آشنا شوید، گپ و گفت ما با یکی از استادان این هنر را از دست ندهید. کسی که هنرهای زیادی را تجربه کرده اما هیچ‌کدام برایش جذابیت و خلاقیت اریگامی را نداشته‌اند و الان هفت سال است که با علاقه و پشتکار زیاد آموزش و فعالیت در زمینه هنر اریگامی را دنبال می‌کند. فاطمه رحمانی نسب برگزیده اول کشور در چهارمین مسابقه ملی اوریگامی در دانشگاه امیر کبیر و داور اولین دوره مسابقات اوریگامی در مشهد است.

+ اولین بار چه شد رفتی سراغ اریگامی؟

- حدود دو سال روی فرم دادن پارچه کار می‌کردم اما چون شبیه کارهای صنایع دستی بود که عموما انجام می‌دهند هیچ وقت راضیم نمی‌کرد، من همیشه دنبال یک کار متفاوت بودم. یکبار در اینترنت با یکی از سبک‌های اریگامی آشنا شدم، اتفاقا خیلی هم سبک سختی بود ولی من را جذب کرد. از روی یک عکس شروع به تمرین کردم، الگوهایش را پیدا کردم و بعد هم روی پارچه منتقل کردم. حدود7 ،8 ماه درگیر آن کار بودم.

+ پس با پارچه هم می‌شود اریگامی کار کرد؟

- بله، علاوه برکاغذ از پارچه، ورق فلز و... هم می‌توان استفاده کرد، محدودیتی ندارد.

+ کمی بیشتر از این سبکی که با آن کار می‌کنی بگو؛ اصلا چرا کار با این این روش به قول خودت سخت شروع کردی؟

- سبک «تسلیشن» جذابیتی که دارد، وقتی روی سطح می‌گذاری‌اش، نگاه که می‌کنی از رو یک نمایی دارد، از پشت کار نمای دیگری و اگر روی باکس نور باشد و نور از پشت به آن بخورد نمای دیگری دارد .همین جذابیتش مرا سمت خودش کشید.

+ طرح‌های اریگامی از کجا می‌آید؟

-افرادی هستند که تاهای فرم‌هایی که وجود داشته را کمی تغییر دادند و به فرم جدیدی رسیدند ولی طراحی که بگوییم این شکل را او طراحی کرده در ایران نداریم. اریگامی چیزی نیست که بگوییم صد در صد کار یک نفر است، چون تعداد تاهای اریگامی محدود است و اشکال مختلف از ترکیب تاها بوجود می‌آیند.

+ حتی اگر طرح شکلی را نداشته باشیم باز هم می‌توان اریگامی‌اش را ساخت؟

- هرچیزی که اطرافت می‌بینی را می‌توانی بسازی و محدودیتی ندارد. درست است که طرح را نداری اما خود شکل را که داری، همان شکل و اطلاعات و قوانینی را که داری با هم ترکیب می‌کنی و اریگامی‌اش را می‌سازی.

+ بعد از مدتی مثلا وقتی موشک یا قایق درست نکنیم از یادمان می‌رود، در مورد اریگامی این همه شکل با تاهای مشخص فراموش نمی‌شود؟ 

- فقط باید تکرار و تمرین کنید، ضمنا اول باید از تعداد تاهای کم، مثلا سه تا شروع کنی و فقط کپی کنی. هیچ وقت نمی‌توانی از همان اول متفاوت کار کنی. من خودم بارها به ایده‌ای رسیدم که بعد متوجه شدم فردی قبلا از من آن را انجام داده!

+ کسی که بخواهد اریگامی یاد بگیرد باید استعداد خاصی مثل ریاضی، نقاشی و... داشته باشد؟

- نه، محدودیتی وجود ندارد که مثلا فرد باید مجسمه ساز باشد. البته قطعا فردی که مجسمه سازی بلد است خیلی راحت‌تر می‌تواند با اریگامی کار کند اما این یک استعداد لازم و واجب نیست. مثلا من زمان اولین نمایشگاهم با یکی از سبک‌های اریگامی، سه تا تندیس درست کردم در صورتی که اصلا مجسمه سازی بلد نیستم. مهم این است که به یک فرم و حجم برسیم، هر چند از لحاظ ابعاد و تناسبات ضعیف باشد. در اریگامی باید خودمان را باور داشته باشیم.

+ افراد خلاق در اریگامی موفق‌تر نیستند؟

- همه می توانند کار کنند و خلاقیت دارند اما هرکس به شیوه خودش خلاقیتش را نشان می‌دهد. بعضی از افراد از خلاقیت‌شان اصلا استفاده نمی‌کنند! خود اریگامی به تقویت خلاقیت کمک می‌کند. مثلا در کلاس‌هایم این‌طور با بچه‌ها کار می‌کنم که به بچه‌ها می‌گویم درباره اریگامی که آموزش دادم یک نقاشی بکشند، داستانش را هم بنویسند، شکل اریگامی را هم که دارند.

+از چه سنی می‌شود اریگامی را یادگرفت؟

-از 2، 3 سالگی، از زمانی‌که بچه  بتواند تا کند می‌تواند اریگامی هم یاد بگیرد.

+ حتما به آموزش نیاز دارد یا هرکسی می‌تواند مثلا از طریق اینترنت یاد بگیرد؟

- من خودم بدون کمک هیچکس آموزش دیدم وخیلی پیگیر بودم. حدودا یک سال طول کشید تا من متوجه شوم تا کردن چیست و اصلا چطور باید تا بزنی، چون من هیچ چیز بلد نبودم. اما اگر کسی آموزش درست و اصولی ببیند لازم نیست مثل من این پروسه طولانی را طی کند و خیلی سریعتر یاد می‌گیرد.

+ اگر کسی بخواهد اریگامی یاد بگیرد چقدر باید هزینه کند؟

- هزینه اصلی زمان و حوصله است، چون هرچقدر هم پول بدهی اگر صبر و حوصله نداشته باشی فایده ندارد. البته با تمرین و تا کردن صبر و حوصله خود به خود ایجاد می‌شود. از نظر هزینه مالی اگر با کاغذ کار کنید، به غیر از بحث آموزش هزینه دیگری ندارد و در مورد کار با پارچه هم به نسبت خیلی از هنرها، هزینه زیادی لازم نیست.

+ هزینه کلاس‌ها چقدر است؟

-هزینه آموزش خیلی بالا نیست. فکر میکنم حدودا 100تومان باشد. هزینه ده جلسه آموزش خصوصی خودم،150 تومان است. اکثرا از کلاس خصوصی استقبال می‌کنند.

+ کارهایت را چه می‌کنی؟ می‌فروشی؟

- تا به حال سه نمایشگاه از آثارم برگزار کرده‌ام و به زودی چهارمین نمایشگاهم را خواهم داشت. من در این مدت و حتی زمان برگزاری نمایشگاه‌هایم زیاد به بحث مالی توجه نکردم و هدفم بیشتر معرفی و ارائه کارهایم بود و تمام انرژیم را صرف آموزش درست و اصولی کردم اما انشاالله در نمایشگاهی که قرار است برگزار کنم بحث فروش کارهایم را دارم.

+ استقبال مردم چطور بود، کارهای‌تان فروش می‌رفت؟

- در نمایشگاه اولم که هیچکدام از آثارم را نفروختم، راستش وقتی مثلا یک یا دو هفته روی یک اثر کار می‌کنم و350تومان رویش قیمت می‌گذارم، یک فرد معمولی که می‌بیند می‌گوید چقدر زیاد! اما همان را که به یک حرفه‌ای نشان می‌دهم می‌گوید چرا انقدر کم قیمت زدی؛ارزش این کار خیلی بیشتر است. در مشهد، خیلی از هنرمندانی که نمایشگاه می‌گذارند درگیر این مسئله هستند اما در تهران بازخورد بهتری دارد و برای هنر ارزش قائل هستند و از کاری که خوش‌شان بیایند می‌خرند.

+ وقتی می‌گویی استاد آموزش اریگامی هستی واکنش مردم چیست؟

- بعضی‌ها اطلاعی از اریگامی ندارند و بعد هم که توضیح می‌دهم می‌گویند یک کاردستی ساده است. متاسفانه این هنر را دست کم می‌گیرند.

+ کلا یادگرفتن اریگامی به درد می‌خورد؟!

- برخلاف ذهنیتی که بسیاری از خانواده‌ها دارند که اریگامی فقط یک کاردستی است و کاربرد دیگری ندارد، از اریگامی در صنعت هوافضا، معماری، طراحی صنعتی، روانپزشکی و... استفاده می شود. مثلا در اروپا برای کاهش استرس و اضطراب بچه‌ها از اریگامی استفاده می‌کنند. بستگی دارد با چه دیدی بیایید سمت اریگامی. به نظر من هرکسی که می‌خواهد نوآوری در کارش داشته باشد از اریگامی به راحتی می‌تواند استفاده کند. البته این به معنی این نیست که من همه اطلاعات را دارم و می‌توانم به همه بگویم باید چکار کنند. منظورم این است که اریگامی را یاد بگیرید و بعد ببینید در تخصص و کارتان چه نیازی دارید. اریگامی را وارد کارتان کنید. مثلا یکبار با خانم دکتری که عضو هیئت علمی بیمارستانی بود صحبت می‌کردیم، می‌گفت چقدر خوب می‌شود که داروها را با اریگامی جوری بسته بندی کنیم که فضای کمتری بگیرد.

+ اریگامی در هوا فضا و معماری چه کاربردی دارد؟

مثلا یک آقایی به نام رابرت لانگ است که در سازمان ناسا کار می‌کند، بزرگترین تلسکوپ جهان که تا می‌شود را طراحی کرده. معماران ایرانی زیادی هم در خارج از کشور از اریگامی در بحث معماری استفاده کرده‌اند. هر کلمه‌ای که می‌خواهید را بنویسید و اریگامی را جلویش بگذارید و سرچ کنید، کلی مطلب پیدا می‌کنید. البته به انگلیسی، چون به فارسی چیزی پیدا نمی‌کنید!

+ خانواده حمایتت می‌کنند؟

- زمان برگزاری نمایشگاهم مادرم خیلی حوصله کرد و حمایتم کرد اما در عین حال سختگیری هم کرد. چون کار را نمی‌شناخت و نمی‌دانست کاری که یکسال 24 ساعته پایش نشستم، آینده‌اش چیست. بعد از اولین نمایشگاهم وقتی خروجی کارم را دید کلا نگاهش تغییر کرد و اعتمادش جلب شد. طبیعی هم هست انتظار نداشته باشیم از همان اول همه با ما همراه شوند و درک‌مان کنند.

+ تا به حال شده ناامید شوی و تصمیم بگیری این هنر را کنار بگذاری؟

- زیاد پیش آمده که خسته و ناامید شده باشم اما هیچ وقت دلزده نشدم.

+ مثلا کجا نا امید شدی؟

امسال می‌خواستم برنامه‌ای را در روز جهانی صلح در مشهد برگزار کنم.یک ماه و نیم دوندگی کردم که شهریور ماه در روز جهانی صلح برنامه ساخت پرنده صلح را به شیوه‌ای متفاوت اجرا کنیم اما آخرش هم به جایی نرسید و مجوز اجرای برنامه را به ما ندادند. یا سه، چهار سال پیش کار پارچه را کنار گذاشتم و درست یک سال برای سازمان‌های مختلف برای برگزاری کلاس و ورک شاپ نامه می‌نوشتم، حتی گفته بودم من رایگان کار می‌کنم فقط حمایت کنید از این کار تا بتوانیم این برنامه‌ها را بگذاریم اما استقبال نشد. خلاصه تصمیم گرفتم دیگر سراغ هیچ سازمانی نروم!

+ اگر به عقب برگردی باز هم اریگامی را انتخاب می‌کنی یا ترجیح می‌دهی مثلا خیاطی یاد بگیری؟

-رشته اصلی من طراحی دوخت بود و همه این‌ها را به نوعی تجربه کرده‌ام اما اریگامی و کار با پارچه انرژی‌ای به من می‌داد که باعث می‌شد سراغ کار دیگری نروم.

این هم ویدئو آموزش یک اریگامی ساده

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
سلما
سلما
٩٤/١٠/٠٥
١
١
سلام خانم کاشیان ...این هنر و چند وقت پیش تو برنامه تصویر زندگی کانال دو یه خانمه ای رو می اوردن و اموزش میداد ..وشم میاد هنر جالبیه مرسی بابت گزارشتون
maede
maede
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
سلام :) آره منم می دیدم اون برنامه و از همون موقع با اریگامی آشنا شدم.مرسی از نظرت :)
هاچ
هاچ
٩٤/١٠/٠٥
٢
٠
وقتی مایکل واسه سارا قو میفرستاد! اصلا از همون فرار از زندان بود که من چشمم به روی عشقِ درون اریگامی باز شد! ^_^
i.forouzan
i.forouzan
٩٤/١٠/٠٦
١
٠
:))) خخخخخخ
par!sa
par!sa
٩٤/١٠/٠٦
١
٠
عه تو عم گفتی :))
maede
maede
٩٤/١٠/٠٦
١
٠
چه چیزای رمانتیکی یادت میاد!والا من اولین جریانی که به ذهنم میاد همون دختره ست که تو بمباران شیمیایی دچار بیماری شده بود و درنا درست میکرد تا به آرزوش که به دست آوردن سلامتیش بود برسه،آخرشم انقدر درنا درست کرد که اتاقش پر از درنای کاغذی شد ولی خودش مرد!! :)))
h.naderi
h.naderi
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
نمردیم از آخر فهمیدیم این اریگامی چیه!
maede
maede
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
:)
هاچ
هاچ
٩٤/١٠/٠٧
٠
٠
شما اگه یه سرچ می زدین متوجه می شدین چیه (خخخ از سری ستادهای پاسخ دهندگان به مدیران در وقت اضافه) :دی
maede
maede
٩٤/١٠/٠٨
٠
٠
نه هاچ گزارش من اصل قضیه رو خیلی بهتر رسوند😉سرچ تو نت همچین اطلاعاتی نمیده😁😁
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
جالب بود.. ممنون مائده جان:)
maede
maede
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
مرسی :*
asadzadeh_s
asadzadeh_s
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
بسی جالب بود ،البته به نظرم به صبر و دقت زیادی نیاز است .... ممنونم مائده جان
maede
maede
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
دقیقا صبر و دقت و حوصله لازمه که به گفته خانم رحمانی خود به خود تو طول کار ایجاد میشه :) مرسی که خوندی :)
par!sa
par!sa
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
یاد مایکل اسکوفیلد بخیر که منو با این کلمه آشنا کرد :) *__*
maede
maede
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
آها همون فرار از زندانو میگی :) چیه جریانش؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
اسمش خیلی با کلاسه! بهش میخوره یه علم خوف روانشناسی یا اصن مهندسی باشه. مثلا بری بگی متخصص اریگامی هستم، شاخه ی موشک و قایق!! خخخ
maede
maede
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
دقیقا باکلاسیشو خیلی خوب اومدی :))))) یا مثلا شاخه ایربگ و تلسکوپ!!اینطوری بیشتر کلاس کار می بره بالا :))
Mina_n
Mina_n
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
چه جالب من فقط موشک تونستم بسازم :)
maede
maede
٩٤/١٠/٠٦
١
٠
کلیپ هاشو بزن تو نت ببین با تمرین و دقت میشه شکلای بیشتری یادگرفت یا حتی اگه تخصصی آدم بره دنبالش هرچی که اطرافت هست،میشه اریگامیشو ساخت:)
MahYa_amjad
MahYa_amjad
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
من الان قایق و موشک بلدم خخخ چنتا کلیپ دیدم اما خرابکاری میکنم همش ، یاد نمیگیرم
maede
maede
٩٤/١٠/٠٨
٠
٠
ناامید نشو،چندین بار که خراب کردی دوباره شروع کن.حوصله کن تو این هنر😊
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
ممنون مائده عزیز:) با اینکه من فقط بلدم درنای کاغذی درست کنم ولی برام خیلی جالب بود که با پارچه هم میشه این کارو کرد، کلاس براش برگزار میشه و نمایشگاه و اینا... ممنون:)
maede
maede
٩٤/١٠/٠٨
٠
٠
آفرین درناهم خوبه😉واسه خودمم جالب بود که با پارچه و حتی ورق فلزهم میشه اریگامی کار کرد.ممنون که گزارشو خوندی نیلوفرجان😘
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/١٠/٠٧
٠
٠
هنر دوست داشتنی و شیرینیه :) اتفاقا حدود دو هفته پیش رفتم کلاس هاشو ثبت نام کنم که گفتن کلاس هاشون مخصوص بچه هاست :| :| الان منتظر ببینم کلاس بزرگسالان نزدیک کجاست دقیقا؟! خخخ // مرسی مائده جان :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/١٠/٠٧
٠
٠
تا این حد دوست داری؟ دمت گرم! موفق باشی :))
maede
maede
٩٤/١٠/٠٨
٠
٠
آره منم خیلی اریگامی رو دوست دارم😊باتوجه به صحبتایی که خانم رحمانی درمورد اوضاع تدریس این هنر کردن اونجا که رفتی حتما سطحش خیلی ابتدایی بوده و تفریحی با بچه ها کار میکردن!جهاددانشگاهی کلاس اریگامی میذاره😊ممنون از نظرت😘
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٠/٠٧
٠
٠
گزارش جالبی بود. منم یک مدت اریگامی کار میکردیم ولی خب به علت مشغله های که پیش امد دیگه دور شدم ازش
maede
maede
٩٤/١٠/٠٨
١
٠
ممنون/چه خوب که کارکردین😊ولی به نظرمن برای فرار از مشغله های ذهنی دوباره برین سراغش.
رحمانی نسب
رحمانی نسب
٩٤/١٢/٠١
٠
٠
سلام به همه شما عزیزان . حوشحالم که از مطالب لذت بردید . کلاسهای اریگامی بزرگ و کوچک نداره . فقط شیوه ارئه و اموزش هست که برای کودکان و بزرگسالان متفاوته . درصورتی که شما عزیزان مایل باشید در زمینه اموزش من درخدمتتون هستم
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠