قلیان ممنوع!
گزارشی میدانی درباره بسته شدن کافه‌ها؛ از منظر کسانی که اهل قلیان هستند

قلیان ممنوع!

نویسنده : زهرا خنداندل

23 اردیبهشت امسال بود که خبر ممنوعیت عرضه قلیان در مشهد، توسط معاون سیاسی و امنیتی فرماندار مشهد در خبرگزاری‌ها پخش شد. «مصرف دخانیات و مواد اعتیادآور بر سلامت جسم و روان شهروندان، فرهنگ عمومی و اقتصاد جامعه تاثیر مستقیمی دارد، متاسفانه امروز مخاطب این مراکز جوانان هستند و بیشترین ضرر و زیان را این قشر و نیروی فعال جامعه متحمل می‌شوند.» به همین خاطر رفتیم سراغ همین جوانان اهل استعمال دخانیات که قلیان برای‌شان خیلی مضرتر از بی‌کاری و بی‌پولی است(!) تا نظرشان را درمورد ممنوعیت استعمال قلیان در این روزهای سرد بدانیم.

 

|| کافه‌های زیرزمینی باز هستند

معین 32 ساله است، کاسب است و گاهی با دوستانش قلیان می‌کشد؛ او درباره بسته شدن کافه‌ها می‌گوید: «راستش همه جا بسته نیستند، الان یک سری کافه‌های زیر زمینی به وجود آمده‌اند که ما به آنجا می‌رویم، هر چند محیطش مثل جاهایی که قبلا بود نیست و بسته‌تر و خفه‌تر است اما امکان خوبی برای دور هم بودن چند دوست است، در این هوای سرد که نمی‌شود بیرون رفت و گپ زد. تازه قیمتش هم مناسب است، مثلا من و دوستم دوتایی‌که برویم، یک پایه قلیان می‌گیریم، کلا می‌شود 6 هزارتومان. حالا اگر بخواهیم همین پول را در یک کافی شاپ خرج کنیم حداقل نفری 10 هزار تومان بابت یک فنجان قهوه باید پیاده شویم و تازه تخت هم ندارد که راحت تکیه کنیم و چند ساعتی بنشینیم.

 

|| قانون می‌گذاشتند از پذیرفتن بانوان مجرد معذوریم

اباالفضل 29 ساله و سارا 26 ساله مادر و پدر ستایش 4 ساله هستند. سارا اهل قلیان نیست اما شوهرش قلیان می‌کشد. سارا درمورد بسته شدن کافه‌ها می‌گوید: خیلی اتفاق بدی بود چون مردم خودشان قدرت تشخیص دارند با این کار یعنی شما نمی‌فهمید چه چیز برایتان خوب است ما که می‌فهمیم جلویتان را می‌گیریم! شاید بعضی وقت‌ها فضای کافه و برخی افرادی که می‌آمدند درست نبود، اما خوب مثلا قانون می‌گذاشتند از پذیرفتن بانوان مجرد معذوریم، یا به تخت‌های مجردی تا ساعت محدود خدمات داده می‌شد، از این دست قوانین کنترل کننده نه سلب کننده. من و شوهرم گاهی با فامیل‌هایمان می‌رفتیم کافه‌ای که برای کودکان زمین بازی داشت و هم ما مادرها با خیال راحت به صحبت می‌پرداختیم، هم به بچه‌های‌مان سخت نمی‌گذشت و بهانه‌گیری نمی‌کردند، ضمن این‌که قیمت‌ها برای یک دورهمی حتی از خانه هم مناسب‌تر و بهتر بود. ابوالفضل در ادامه حرف‌های همسرش می‌گوید: آخر کارشان هم درست نیست، زمانی که کافه‌ها باز بود هرکس قلیان می‌خواست باید می‌رفت بند و بساطش را از جاهای مشخصی می‌خرید اما حالا سوپرها هم طعم‌های مختلف قلیان می‌آورند، چون فروش دارد، ساده‎‌تر بگویم یعنی الان اکثرا درخانه‌های‌شان یک قلیان دارند که طعم‌ها به سوپرها راه پیدا کردند و یک نیاز شده‌اند. راستش نمی‌دانم چه بگویم حتما به نظر آقایان این‌طور رفتار کردن بهتر است.

 

|| چرا به پارک‌ها گیر می‌دهید؟

محمد دانشجو است و 23 سال سن دارد، وقتی سوال را می‌شنود گوش‌هایش قرمز می‌شود، انگار خیلی دلش پر است می‌گوید: من این‌جا دانشجو هستم هر وقت فامیل‌های‌مان می‌آمدند مشهد می‌بردمشان کافه، چون قیمتش برای من خیلی مناسب بود و زمان زیادی را هم می‌توانستیم دور هم باشیم. در فامیل ما قلیان کشیدن یک سنت است و مرد و زن می‌کشند و ایرادی هم ندارد. کافه‌ها که بسته شد یک قلیان خریدم با تمام لوازمش، اوایل مهر بود که کلی پول جوجه دادم با مادر و پدر و خانواده دامادمان رفتیم پارک وکیل آباد، تا آمدم قلیان را راه بیاندازم جلویم را گرفتند، هرچقدر گفتم بابا این‌جا که هوا آزاد است، چرا گیر می‌دهید گفتند برای ما بخشنامه آمده و مسئولیت دارد اگر گوش ندهی می‌بریمت دفتر و از این حرف‌ها خلاصه زهر مارمان شد آن دورهمی، یکی نیست بگوید کافه‌ها را بستید به پارک‌ها دیگر چه کار داشتید، دلتان می‌خواهد کلا نفس هم نکشیم؟

 

|| یک تفریح و دورهمی سالم و ارزان قیمت مثل کافه بیاورید 

امیرحسین 26 ساله و همسرش آرزو 24 ساله است، هر دو اهل کافه و قلیان هستند، وقتی با این سوال مواجهه می‌شوند که نظرتان درمورد بسته شدن کافه‌ها چیست آرزو می‌گوید: یک جایی بود که می‌شد با شوهرمان و دوستان خانوادگی‌مان برویم بنشینیم، مخصوصا زمستان‌ها، اصلا به گفته مسئولان دخانیات بد، اه و آشغال... شما یک تفریح و دور همی را از ما گرفتید، خوب حالا به جایش بیایید یک تفریح و دورهمی سالم و ارزان قیمت مثل کافه را جایگزین کنید. به خدا دلمان می‌پوسد توی خانه، مشهد هیچ جایی برای تفریح ندارد، فقط می‌شود لمباند و خرید کرد! امیر حسین می‌گوید: ما هفته‌ای یک‌بار می‌رفتیم کافه با دوستان‌مان، حالا قلیان خریده‌ام و شب درمیان توی خانه راه می‌اندازیمش، اگر واقعا هدف جلوگیری از اعتیاد جوانان به قلیانبود که الان بدتر شده است، همه رفته‌اند یک‌دانه برای خودشان خریده‌اند و حتی توی مراسم خانوادگی‌شان هم همراه دارند. 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
zakhar
zakhar
٩٤/١٠/٠١
٢
٠
هه...همیشه فقط صورت مسئله رو پاک میکنن...راجع به این مسئله حرف زیاد داشتم ولی میدونم اینجا جاش نیس....
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/١٠/٠٢
١
٠
چرا؟ اتفاقا همین جا جاش هست چون خیلی از جونها از این قضیه ناراحت هستند
Cold
Cold
٩٤/١٠/٠١
٥
١
تا کی میخوان تو همه چیز به جای ما تصمیم بگیرن نمیدونم...
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/١٠/٠٢
١
٠
احسنت.منم همین
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/١٠/٠٢
١
٠
منم نمیدونم والا!!!
b_pirani
b_pirani
٩٤/١٠/٠٢
١
٠
بایدسطح سواد.اگاهی خیلی بالا بره تاخودافرادسراغ قلیون ملیون نرن
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/١٠/٠٢
١
٠
خیلی از افراد با سواد وبا آگاهی زیاد هستند که قلیون می@کشند، الزاما بی‌سوادها دنبال قلیون کشیدن نیستن، اما با این حرفتون که طرف باید خودش بخواد که نکشه موافقم
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٤/١٠/٠٢
٢
٠
آخه قلبون کشیدن یک عده ای توی یک جای دربسته مثه کافه چه ضرری داره که همش بهشون گیر میدن؟؟؟؟؟؟
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/١٠/٠٢
١
١
دوست دارن گیر بدن!! زورشون زیاده...
imanhkt
imanhkt
٩٤/١٠/٠٢
١
٠
ای بابا قلیون چیه میکشین ... حیف بدنتون نیست ... فقط سیگار ... والله :دی
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/١٠/٠٢
١
٠
واقعا!! :)))
محمد-۱۵۱ :)
محمد-۱۵۱ :)
٩٤/١٠/٠٢
٠
٠
شیشه هم خوبه ها!!با درخت و دیوار و سنگ صحبت میکنی!!تجربه ی باحالیه!!(الکی مثلأ من معتادم)من معتاد نیستمااا!!داستان درست نکنین واسه ما!!!شانس نداریم ک :)
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/١٠/٠٢
٠
٠
ای بابا یک عد شیشه‌ای هم پیدا شد.... خخخخخخخخخخ... :)
MahYa_amjad
MahYa_amjad
٩٤/١٠/٠٢
٠
٠
در مورد این زوج آخر قلیون تفریح سالمشونه ؟خخ
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/١٠/٠٢
٠
٠
نه تفریح با قیمت مناسب شون هست، چون به گفته خودشون مشهد هیچ جای گردشی نداره
v_mehr
v_mehr
٩٤/١٠/٠٢
١
٠
ما عملا باید هر طرح و برنامه ای که ریخته میشه رو بدون (دموکراسی )اطاعت کنیم.کافه سنتی خداییش وقت گذرونی خوبی بود.هرکی دوس داشت قلیونم می کشید اونی که نمخاست از دور همی لذت میبرد و تنقلات میخورد.
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٠/٠٢
١
٠
به نظر من که کار بیهودایه! کسی که بخواد قلیون بکشه میره باغ و هزار جای دیگه! ته تهش میرن خونه های هم که بعد ممکنه در کنار قلیون، کلی چیز دیگه که خیلی بدتر از قلیون هستش هم مصرف کنند!
zakhar
zakhar
٩٤/١٠/٠٢
٠
٠
دقیقا....منم میخواستم به اینکه دخترپسرا واس قلیون میرن خونه اشاره کنم...
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/١٠/٠٣
١
٠
قلیان مضخرف ترین تفریح دنیاست واقعا جز بیکاری و گذران وقت چه دلیلی برای قلیان کشیدن هست!
PATRICK_S
PATRICK_S
٩٤/١٠/٠٣
٠
٠
لايك
PATRICK_S
PATRICK_S
٩٤/١٠/٠٣
٠
٠
هر چي بدي از شراب براي شراب خوار بگي بي فايدس بايد بزنيش صداي دشمن پيشي بده. اما درباره قليان مردم دنبال دشمني كوچولو با حكومت اند اگه طرح بزارن به هر خانواده يك قليون بدن و هفته اي جيره تنباكو بدن مردم قليونا رو ميشكنن ميگن قليون فلانه پشمدانه و اين مردم غيور لب به قليون نمي زنن مگين نه. خب هركي نظري داره.
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/١٠/١٨
٠
٠
سلام ، تولدتون مبارک :)
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠