اخراج مورینیو، مضحک ترین تصمیم تاریخ فوتبال

اخراج مورینیو، مضحک ترین تصمیم تاریخ فوتبال

نویسنده : وبگردی

پیرس مورگان، روزنامه‌نگار مشهور انگلیسی که خود هوادار آرسنال است، یادداشتی خوانندنی درباره اخراج مورینیو در دیلی میل نوشته که متن کامل آن را در ادامه می خوانید:

"فوتبال ورزشی دیوانه وار،با بازیکنان و هوادارانی دیوانه است. دیده ایم که بازیکنان فوتبال با ضربات کاراته هواداران را کتک بزنند، حریف را گاز بگیرند و حتی به خاطر گرفتن یک پنالتی با گلوله کشته شوند. مربی ها با مشت همدیگر را زده اند، دروغ گفته اند و در کنفرانس خبری صحبت‌هایی انجام داده اند که می‌توان به سلامت عقل آنها شک کرد (بله کوین کیگان منظورم تو هستی).
همچنین اخیرا ، تقریبا تمامی اعضای رسمی فیفا در مقیاسی بسیار بزرگ دچار فساد مالی شده اند که البته این موضوع دیوانه وار نیست بلکه بسیار بسیار بد است. ولی تنها چندین اتفاق از اخراج مورینیو، بهترین مربی فوتبال روی کره زمین و شاید بهترین تاریخ، دیوانه وار تر بوده است. وقتی خبر را ساعت 2 ظهر شنیدم، روی کاناپه دراز کشیده بودم و خودم را برای برنامه تلویزیونی شب آماده می‌کردم. در عرض چند ثانیه،خبرگزاری ها بیخیال اخبار اتحادیه اروپا، جنگ با داعش و حتی دونالد ترامپ شدند. خبر مثل خود مورینیو، بسیار حساس و بزرگ بود.
هر کسی نظری درباره سقوط مرد کاریزماتیک پرتغالی با موهایی جوگندمی و زبان سرخ دارد.تمامی نظرها افراطی بود. هیچ واکنشی آرام، حساب شده و منطقی نبود.حتی مرد‌های سن و سالدار هم گریه کردند، عزاداری کردند، خندیدند یا در دفترشان رقصیدند. حتی خانم هایی که هیچ علاقه ای به فوتبال ندارند هم از اخراج مورینیو ناراحت شدند.
واکنش من؟ خوب به عنوان یک هوادار آرسنال باید از ناکامی مردی که لقب مربی من، آرسن ونگر را "متخصص ناکامی" گذاشته خوشحال می‌شدم ولی نبودم. به جایش مبهوت بودم. این شاید بدترین تصمیم در تاریخ ورزش باشد. مورینیو یک برنده در دنیای فوتبال نیست. او برنده اصلی فوتبال مدرن است. در طول 12 سال، او 21 جام را کسب کرده است.


ارزشش را دارد به خودمان یادآوری کنیم: 6 جام در پورتو، یک تیم متوسط پرتغالی که در سال 2004 به قهرمان اروپا تبدیل شد و دو قهرمانی لیگ و یک قهرمانی یوفا نیز با آنها کسب کرد.سپس او به چلسی رفت و در عرض 3 سال، 5 جام به همراه این تیم کسب کرد که شامل دو قهرمانی لیگ ، یک قهرمانی جام حذفی و یک قهرمانی جام اتحادیه است.
8 سال قبل، او پس از درگیری با مالک روس باشگاه، رومن آبراموویچ، در عین ناباوری اخراج شد و به اینترمیلان رفت و در عرض 3 سال، 5 جام به همراه این تیم کسب کرد که شامل دو قهرمانی لیگ،2 قهرمانی جام حذفی و 1 قهرمانی چمپیونزلیگ بود. برای یک چالش جدید، به اسپانیا و رئال مادرید رفت و 3 جام در دو سال به دست آورد که شامل یک قهرمانی لیگ و دو جام است. در پایان به چلسی بازگشت و یک قهرمانی لیگ برتر و یک قهرمانی جام اتحادیه به دست آورد.
امروز، پاداش او برای چنین رزومه فوق‌العاده ای، اخراج ناگهانی برای 4 ماه ضعیف بود.در حالی که بسیاری به اخراج مغرور ترین، گستاخ ترین و خاص‌ترین چهره فوتبال خندیدند، من خبر را کاملا مضحک دانستم.
بله چلسی فصل بدی را سپری کرد. بله چلسی در 16 بازی لیگ، 9 شکست متحمل شد. بله چلسی در حال حاضر در رده شانزدهم قرار گرفته و در نزدیکی منطقه سقوط است. بله یک انسان که پس از داد و بیداد بر سر یک زن روانی (اوا کارنیرو)، از جامعه طرد شده در کنار زمین ایستاده. ولی خدای من! او همچنان مربی چلسی بود که شش ماه قبل قهرمان لیگ شده بود.چه حد از جنون می‌تواند مردی با چنین موفقیت که هدایت مدافع عنوان قهرمانی را در دست دارد را اخراج کند؟ 
برای اینکه دید بهتری نسبت به این موضوع داشته باشید، آن را در کنار آرسن ونگر فوق الذکر قرار دهید که 11 سال است قهرمان لیگ نشده است و هیچگاه قهرمان چمپیونزلیگ نشده ولی به عنوان یک مربی غیرقابل اخراج شناخته می‌شود. نمی‌دانم چرا شرایط برای چلسی اینگونه پیش رفت ولی این را می‌دانم: ژوزه مورینیو ناگهان از بهترین مربی جهان به بدترین مربی جهان تبدیل نشد.
اگر می‌خواهید کسی را مقصر بدانید، چرا سراغ بازیکنان نمی‌روید؟ یک مشت متکبر مغرور که بیش از حد حقوق می‌گیرند و پیدا کردن مثل آنها در تاریخ فوتبال کار بسیار سختی خواهد بود. هر هفته، پس از هر شکست، اخباری از این‌ها منتشر می‌شد که همگی تقصیر را بر گردن مورینیو می‌انداخت. او رختکن را از دست داده بود. واقعا؟ یا شاید خیلی از این سوپراستارهای نام برده، قلب‌شان ، عطش‌شان، انگیزه شان و تعهدشان را از دست داده بودند؟

به خاطر داشته باشید که این افراد، هفته ای 200 هزار پوند  (حدود یک میلیارد تومان) دریافت می‌کنند که فوتبال بازی کنند. حداقل انتظار هواداران از آنها این است که صد در صد تلاششان را در زمین انجام دهند. ولی نه، حتی شنیدیم که بازیکنان اصلی خود را به مصدومیت می‌زنند تا تحت هدایت مورینیو بازی نکنند. فقط گستاخی محض این رفتار را تصور کنید. عجیب نیست که او در رسانه ها از وجود یک خبرچین در تیمش بگوید.
مربیان فوتبال که برای مدت طولانی جامی کسب نمی‌کنند، مستحق اخراج شدن هستند ولی مربیانی مثل مورینیو، که درصد پیروزی‌هایش به حدی بالاست که هیچ رقیبی در حد و اندازه‌هایش نیست، شایسته زمان و وفاداری بیشتری هستند. گفته می شود گاس هیدینک، مربی هلندی که اخیرا به خاطر نتایج افتضاحش با هلند از این تیم اخراج شده، هدایت چلسی را تا پایان فصل بر عهده خواهد داشت. اگر او از مورینیو برای احیای چلسی بهتر است، پس من دارت ویدیر (شخصیت فیلم جنگ ستارگان) هستم.
فوتبال به پرتگاه حرص و طمع، فساد، خودخواهی و بی طاقتی تبدیل شده است. ولی تا به امروز، انقدر سرم را به خاطر حجم حماقت آن تکان نداده بودم. شرم بر تو چلسی به خاطر کاری که امروز با مورینیو انجام دادی و شرم بر هواداران فوتبالی که با این تصمیم جشن گرفتند. این تصمیم یک ضرر و فقدان بزرگ به لیگ ما هست و خواهد بود، چه این را ابراز کنیم و چه نه.
همینطور برای بازیکنان چلسی که شک ندارم امشب خیلی از آنها جشن خواهند گرفت، یک صحبت با آنها دارم:به نظرتان مربیان حق نداشتند شما را اخراج کنند در حالی که هفته به هفته نتوانستید در حد انتظارات ظاهر شوید؟ این شاید یک خنده احمقانه روی صورت از خودراضی نازپرورده فراری سوار آنها بیاورد.

ترجمه: روزبه مهری
برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Cold
Cold
٩٤/٠٩/٢٨
٣
٢
من دیوانه مورینیو ام...نهایت نامردی و قدر نشناسی چلسی بود اخراج کردنش...وقتی مورینیو بار اول از چلسی اخراج شد نصف افتخارات الآن رو داشت ولی الآن به عنوان بهترین مربی جهان اخراج شد...فقط امیدوارم منچستر و پاریس نره و دوباره برگرده مادرید
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/٢٩
٠
٠
کلدی با اینکه رئال جزو دوست نداشتنی ترین مسائل در دنیا واسم هست اما چون همیشه رقیبمون بوده واسش احترام قائل بودم.اما اگه مورینیو هم بیاد اتفاقی واسه رئال نمیفته و اوضاعش همچنان همینه.میدونی چرا؟
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/٢٩
٠
١
اوضاع داغونتون تو لیگ.بودنه بنیتسه تفلون و نچسب تو تیمتون. حذف از کوپا دل ری. 4تایی شدن تو سانتیاگو برنابئو در ال کلاسیکو و اتفاقات شوم دیگه ایی که در انتظارتونه همه و همه تقاص اشکهای اسطوره تونه که حاضر بود مجانی واستون بازی کنه و از تمام گلر های حال حاضرتون هم اماده تر بود اما اخراج شد.اشکهای ایکر که به عنوان یه بارسایی بهش میگم مقدس دل تمام فوتبالی هارو به درد اورد حتی هواداران رقیب رو. درسته رئال در کل تاریخش به اسطوره هاش خنجر زده و ظلم کرده اما اشکای ایکر دامن رئال رو گرفت. اخه درست بود اون رفتار با اسطوره؟هرچند بودن بنیتس به نفع همه ی تیمای لالیگا هست!!! منتها امیدوارم زودتر بره و مستر خاص برگرده. رئال با خوزه دوباره مدعی میشه...
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٩/٢٩
١
٠
منم امیدوارم دوباره بیاد رئال :)
Cold
Cold
٩٤/٠٩/٣٠
٠
٠
منم اصلا بارسلونا رو دوست ندارم :))....ولی حرفاتو قبول دارم...پرز انقد غرق دنیای تجارت و تبلیغات خودشه که فوتبال و ارزش یه سری چیزا رو کلا درک نمیکنه...مثل وقتی که دل بوسکه به اون موفقی فقط بخاطر اینکه تیپ و قیافه ای درحد نیمکت رئال نداشت اخراج شد....یا وقتی ستاره هایی مثل اوزیل و دی ماریا بخاطر نداشتن چهره تبلیغاتی فروخته شدن...با کاسیاس هم از اول مشکل داشت چون میخواست رئال یه دروازه بان قد بلند داشته باشه ، آخرم با اشکاش هممون رو گریه انداخت....خدا میدونه که چقد از بنیتس بدم میاد...فقط امیدوارم زودتر بره و رئال هم خوزه یا سیمئونه رو بخره
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/٢٩
٠
٠
ایشون واقعا هوادار آرسنال تشریف دارن!؟ در خوب بودن مورینیو شکی نیست اما در این هم شکی نیست که مورینیو نه بهترین مربی تاریخ فوتبال دنیا هست نه حتی بهترین مربی حال حاضر یا حتی چند سال اخیر دنیا هم نیست. مورینیو خیــــلی خوب بود و قطعا در فهرست برترین مربیان سالهای اخیر فوتبال دنیاست اما این حجم تعریف از ایشون خیلی زیاد یک طرفه هستش. ایشون نه تنها تمام مربیان موفق دنیا رو فراموش کرده بودن بلکه ناکامی های آقای خاص رو هم فاکتور گرفتن! اگه مورینیو بهترین هست پس اون مربی که مورینیو رو با رئال کهکشانی و پر از ستاره 5.0 شکست داد و فقط در دو سال 14 جام کسب کرد چیه؟ مگه میشه پپ رو فاکتور گرفت؟ فرگوسن هم مدت زیادی نیست که رفته آیا افتخاراتش هم رفت؟ انریکه چی که تیم در تحریم خودش رو بدون اینکه بتونه بازیکن بخره به قهرمانی همه ی جام ها رسوند و غیر از سوپر کاپ همه رو درو کرد انشاءلله امروز هم جام باشگاههای جهان رو فتح میکنه.انریکه هم هیچی؟ از بارسلونای محبوب و بی رقیب که بگذریم آیا کارلو آنجلوتی هم افتخاراتش به پای آقای خاص نمیرسه؟ چند سال میلان بی رقیب در اروپا و حتی دنیا با کارلو بود؟ آیا اون میلان که با نستا،سیدورف،گتوزو،مالدینی،دیدا،شوچنکو،کالاتزه،یانکلوفسکی،پیرلو،کافو و... قابل مهار بود!؟ اگه اون فینال کذایی در استامبول و غرور بازیکنا در نیمه ی دوم و ارنج اشتباه در پنالت ها نبود که همین کارلو 3تا چمپیونز فقط با میلان برده بود،همین آقا 2سال پیش کاری که مورینیو عاجز از انجام دادنش در رئال بود رو انجام داد و چمپیونز رو فتح کرد.مربی که در سالیان اخیر 4بار فینالیست چمپیونز بوده و 3بار فتحش کرده از مورینیو کمتره! حالا به جامهای داخلیش کاری ندارم. تازه همن رانیری که مورینیو تحقیرش میکرد 2سال پیاپی با والنسیا فینال چمپیونز بود و یک سالش رو به رئال دل بوسکه باخت یک سالش رو هم به بایرن هیتسفلد! الان هم با لستر سیتی که هیچی هم نبود یقه ی همه رو گرفت و باعث اخراج مورینیو هم شد. دیگه از دل بوسکه،اوتمار هیتسفلد،یوپ هاینکس و خیلی های دیگه میگذرم. درسته منم معتقدم این آقا مربی بسیار بزگی هست و اخراجش صددرصد اشتباه بود و مالک چلسی تاوان هم خواهد داد.گاس هیدینگ همون دوره ایی که آمد چلسی چه کرد که الان بکنه منتها اینکه ایشون رو بهترین مربی تاریخ دنیا بنامیم و بگیم بی رقیب بود همونقدر اشتباهه که اخراجش. نگارنده ی مطلب هم مثل تمام کسانی که واکنشهای عجیبی به این خبر داشتن واکنش عجیبی نشون داده.باید در سطح خود مورینیو ازش تعریف میشد نه اینقدر با تعصب کورکورانه و با لحنی بد و اهانت آمیز نسبت به همه. از دیلی میل عجیبه که همچین چیزی رو چاپ کرده. این نوشته هم از عجایب بود به نظرم. آخ انگشتام! این هم درسی دیگر از تاریخ فوتبال :) خخخخ
Cold
Cold
٩٤/٠٩/٣٠
٠
٠
تمام حرفایی که زدی درست صالح...کارنامه مربیگری مورینیو شاید از خیلیا حتی کمتر باشه ولی بی نظیره...گواردیولا با بارسلونا تو فوتبال فرمانروایی میکرد ولی وقتی به رفت بایرن چی شد؟ تیمی که فصل قبل 3 گانه گرفته بود رو فقط به یه قهرمانی بوندسلیگا رسوند که اونم اگه منصف باشیم هرکس دیگه ای میبود این اتفاق میفتاد چون واقعا رقیبی وجود نداشت...با تمام احترامی که همیشه واسه فرگوسن قائل بودم و خیلی هم دوسش داشتم بنظرت اگه فرگوسن 27 سال فقط سرمربی منچستر نمیبود و لیگای دیگرم تجربه میکرد بازم میتونست 13 بار قهرمان لیگ بشه؟؟...دل بوسکه هم موفقیتاش تو فوتبال باشگاهی فقط و فقط به رئال خلاصه میشه...کارلو آنچلوتی هم جدا از موفقیتاش تو سطح اروپا تو 15،16 سال مربیگری واسه 5 تا تیم بزرگ اروپا فقط 3 بار تونسته قهرمان لیگ بشه...هاینکس هم سرمربی چندتا تیم بوده؟ به غیر از رئال مادرید و بایرن مونیخ تو بقیه تیما چیکار کرده؟ تازه به غیر از بایرن مونیخ با هیچ تیمی قهرمان هیچ لیگی نشده...انریکه هم درسته خودشو نشون داده ولی هنوز جوون تر از این حرفاست که کنار مربیای بزرگ تاریخ بذاریمش...تازه این مربیا تمام افتخاراتشون رو با تیمای همیشه مدعی رو کسب کردن...حالا بریم سراغ مورینیو...پورتو: 2 بار این تیمو قهرمان پرتغال میکنه و قهرمان جام یوفا هم میشه و سال 2004 این تیم رو قهرمان اروپا میکنه ، قهرمانی پورتو تو اروپا چیزی بود که حتی کسی به خواب هم نمیدید....چلسی: بعد از 50 سال چلسی رو قهرمان انگلیس میکنه اونم 2 فصل پیاپی...اینتر: اینتر رو قهرمان سری آ میکنه و سال 2010 باهاش سه گانه رو میبره بعد از 45 سال اینتر رو قهرمان اروپا میکنه....رئال: تو شرایطی میاد رئال که بارسلونا داره تو لالیگا پادشاهی میکنه ، فصل اول جام حذفی رو از دست بارسا میگیره و فصل بعد هم رئال قهرمان لالیگا میشه....چلسی: دوباره برمیگرده باز هم چلسی رو قهرمان انگلیس میکنه....جدا از این که مورینیو هرجا رفته موفق بوده دستاورداش فراتر از جام هاییه که به دست آورده...وقتی پورتو رو قهرمان اروپا کرد بعد از 42 سال یک تیم پرتغالی قهرمان اروپا شد که خودت میدونی چه افتخار بزرگی واسه کل لیگ اون کشوره...وقتی بعد از 50 سال چلسی رو تازه اونم 2 بار قهرمان انگلیس کرد چلسی تو 20 سال قبلش فقط 4،3 فصل جزو چهار تیم بالای جدول بود و 12 سال قهرمانی انگلیس داشت فقط بین منچستر و آرسنال دست به دست میشد ، این یعنی یه مدعی دیگه به لیگ برتر دو قهرمانه اون زمان اضافه کرد....وقتی بعد از 45 سال اینتر رو قهرمان اروپا کرد اولین سه گانه تاریخ سری آ رو رقم زد...وقتی لالیگا زیر سلطه مطلق بارسا بود مورینیو رئال رو قهرمان کرد تازه رکورد امتیاز گرفتن لالیگا رو هم جا به جا کرد و دوباره اون هیجان قبلی رو آورد تو لالیگا....وقتی به کارنامه مورینیو نگاه میکنی میبینی جدا از اینکه تیمای خودشو متحول کرده ، لیگ های تیماش رو هم متحول کرده...تازه از جذابیت ها و جنجال هایی هم که همیشه درست میکنه بگذریم...مورینیو با تمام مربیای جهان فرق میکنه :) رو نیمکت هر تیمی بشینه و تو هر لیگی حضور داشته باشه به اون یه اعتبار مضاعف میده....اوففف چی خسته شدم :))))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/٢٩
٠
٠
اینقدر طولانی شد که فکر نکنم کسی بخونه. اما دوستان فوتبالی بخونید و تبادل نظر کنیم. اصلا تصمیم گرفتم در رابطه با همین اخراج یه مطلب بنویسم
محمدصنعتیـ
محمدصنعتیـ
٩٥/١١/١٤
٠
٠
کثیف ترین فوتبالی دنیا ... ازت متنفرم /// تا باشه از این اخراجا
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠