ماجراجویی برای کشف واقعیت‌ها
دو فیلمی که باید قبل از مرگتان ببینید!

ماجراجویی برای کشف واقعیت‌ها

نویسنده : زهرا- خسروی

همیشه موقعی که چشم‌های‌مان را ریز می‌کنیم روی صفحه‌ی تلویزیون و منتظریم که حالا چه اتفاقی می‌افتد و گاهی که هیجان فیلم زیاد می‌شود یا موقع‌هایی که ژانر فیلم ترسناک است و جیغ می‌کشیم، همه و همه نشان می‌دهند ما داریم در آن لحظه پا به پای بازیگرانی که خوب در نقش‌شان نفوذ کرده‌اند زندگی می‌کنیم. در این میان فیلم‌هایی هستند که لازم نیست جیغ بکشی یا حتی از ترس بالش را  توی دهنت گاز بگیری! فقط کافی است چشم‌هایت را ببندی و کمی تمرکز کنی، به دقت به حرف‌ها و حرکات بازیگران از خِنگ‌ترین ظاهرها تا به اصطلاح باهوش‌ها خوب دقت کنی، موشکافانه جابجایی‌ها را زیر نظر بگیری و به کوچکترین حرف‌ها شک کنی! به شخصه می‌توانم بگویم حسِ دیدن این فیلم‌ها را جایگرین با بهترین فیلم‌های هالیوودی هم نمی‌کنم. حالا بعد از این مقدمه چینی کوله‌ام مجهز به دو فیلم ماجراجویی و معمایی است که ارزشش را دارند تا میخکوب دنیای‌شان شوی تا همراه و همقدم با آن‌ها به دنبال رَدپاها بروی، کشف کنی و از هیجانِ ماجرایی لذت ببری. اولین فیلمی که قرار است با مجهولاتش از همان نخست دست به یقه شوید فیلم آزمون «Exam»به کارگردانی استوارت هازلدین و تهیه کنندگی گرت یونوین.

هشت نفر به دور نهایی یک آزمون استخدامی راه یافته‌اند. خودشان یا نزدیکان‌شان به یک بیماری ویرووسی مبتلا هستند. بیماری که سر ساعت مقرّری باید قرص آن مصرف شود وگرنه بیهوش می‌شوی بعد تشنج، کُما و در آخر هم مرگ! آزمونی که یک سوال دارد، هشتاد دقیقه زمان برای پیدا کردن سوال. یک برگه‌ی سفید که تنها روی برگه‌ها شماره‌ی افراد آمده است، یک اتاق و یک مامور که وظیفه‌اش تنها و تنها بیرون انداختن افرادی است که از صحنه رقابت حذف می‌شوند. کسانی که با ممتنح صحبت کنند، کسی که دارد آن‌ها را در آن طرف شیشه می‌بیند حذف می‌شوند و همین‌طور کسانی که برگه‌ی خود را خدشه دار کنند و به آن آسیبی وارد شود.

فیلمی محدود به یک اتاق با به چالش کشیدن ذهن‌های آماده هشت ملیت و در این میان حرف از اعتماد است، از فریب، از دروغ، نه تنها آن هشت کاندیدا بلکه ما به عنوان نهمین کاندیدا از نهمین ملیت به دنبال یک سوال می‌گردیم که همان جواب است. هر چند یک اتاق لوکیشنی محدود است اما وقتی فکر و تمرکز می‌کنی تنها پیداکردن سوال است که اهمیت دارد، نه چیز دیگر. همین ابعاد کوچک، کِشش لازم را دارد تا هر بیننده‌ای را به دنبالِ خودش بکشد. برنده‌ی این رقابت سنگین و خسته کننده کیست؟ چه کسی به دنبال خود خواهی‌اش نابود می‌شود؟ چه کسی با گفتن اطلاعاتی که دارد متهم می‌شود و تا پای مرگ می‌رود؟ تنها با دیدن این فیلم می‌توانید به سوال‌های‌تان پاسخ بدهید و دنبالِ آن سوال بگردید، سوالی که خود جواب این رقابت است.

***

***

دومین فیلمی که قرار است هیجان را در بند بند مغزتان رشد دهد و شما را میخکوب مجهولات داستان کند، «شرلوک هلمز» است. همه ما شرلوک را به نام فردی با تحلیل جزئیات و آماده‌ی کشف رازها می‌شناسیم و شرلوک هلمز مدرن همان فیلمی است که ذهن‌های ما را به چالش و حلّاجی کردن دعوت می‌کند.

مارک گیتیس نویسنده‌ی خلّاق شرلوک هلمز مدرن! از فصل چهارم آن خبر داده است، فصلی که به قول او قرار است مسیر زندگی شخصیت‌های اصلی را با برگشت دوباره موریارتی (دشمن  شرلوک) تغییر دهد. بازیگرانی که به وسیله‌ی این سریال جذّاب به اوج شهرت رسیدند. بندیکت کامبریج و مارتین فریمن در نقش‌های شرلوک و یار همیشگی او دکتر واتسون هستند. این فیلم پر از اتفاقات هیجان انگیز است، شرلوک طبق روال کاری‌اش که نقش کاراگاهی در خیابان بیکر است در خانه‌اش منتظر می‌شود تا کسی بیاید و درخواست کمک کند. اگر پرونده برایش جذابیت داشت قبول می‌کند و شما را پا به پای خود به عمقِ داستان می‌کشاند .

تمامی سه فصل از شبکه نمایش در ایران پخش شد، در شکل همان سه اپیزودی که فصل چهارم آن در پیش است. در انتهای اپیزود سوم فصل آخر، شرلوک راهی صربستان می‌شود که بعد از چند دقیقه پرواز، برادرش مایکرافت که در روال فیلم کمک کننده او در جریان حل معماهایش است و در زبان عامیانه جاهایی که شرلوک بی‌احتیاطی می‌کند و گند ماجرا در می‌آید او کمکش میکند، با وی تماس می‌گیرد و می‌گوید «انگلستان به تو احتیاج داره!» شرلوک با تعجب علت را پرس و جو می‌کند که مایکرافت از بازگشت موریارتی به او خبر می‌دهد، همان دشمن شرلوک که در فصل دوم با شلیک گلوله‌ای در دهانش خودش را کُشت. اما حالا ادعای زنده بودن می‌کند و در یک زمان تمامی تلویزیون‌های انگستان تصویر او را نشان می‌دهند که می‌گوید: «دلتون برام تنگ نشده؟»

پیشنهاد می‌کنم فصل چهارم را از دست ندید، و اگر دوست دارید بیشتر در مورد بازیگران این فیلم بدانید لینک زیر را پیشنهاد می‌دهم

yon.ir/ZtqJ

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمد-۱۵۱ :)
محمد-۱۵۱ :)
٩٤/١٠/٠٥
٠
٠
حالا اگه قبل از مرگ این دوتا فیلم رو نبینیم٬اتفاق خاصی میفته اون دنیا؟!عایا نکیر و منکر از محتوای این دوتا فیلم سوال در میارن؟! : - )
زهرا- خسروی
زهرا- خسروی
٩٤/١٠/٠٥
٠
٠
صرفا محض جلب بیننده!!:)
h.naderi
h.naderi
٩٤/١٠/٠٥
٠
٠
آفرین. معرفی فیلم هم می نویسید. خیلی خوب هم نوشته شده بودند.
زهرا- خسروی
زهرا- خسروی
٩٤/١٠/٠٥
٠
٠
خیلی ممنون جناب نادری:) ذوق مرگ شدیم از تعریفتان:)))
aynaz_sahrivar
aynaz_sahrivar
٩٤/١٠/٠٥
٠
٠
هر دو رو دیدم و ه ردو هم به اندازه ی کافی برام جذاب بودن البته اولی بیشتر از دومی فک کنم تو شبکه ی نمایش هم پخش شد :))))))) عالی بودن سلیقه ی خوبی هم دارید ها
زهرا- خسروی
زهرا- خسروی
٩٤/١٠/٠٥
٠
٠
آیناز خوبم مرسی از لطفت:) بله هر دو از شبکه نمایش پخش شدن، این شرلوک م که جان و دل ماست این:))))
sepide.b
sepide.b
٩٤/١٠/٠٥
٠
٠
شرلوک هلمز از عشاق دوران نوجوانی ماست، وقتی هم فهمیدم خیالیه شکست بزرگی خوردم اما همچنان ذوق مرگانه منتظر فصل جدید هستم :دی
زهرا- خسروی
زهرا- خسروی
٩٤/١٠/٠٥
٠
٠
آی سپیده گفتی!! من که وقتی فهمیدم خیالیه کمرم شکست|: خخخ فصل چهارمش قرار بود تا کریسمس آماده کنن:)))
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/١٠/٠٥
٠
٠
من اون یکی شرلوک رو دوست تر میدارم :)) قدیمیه نه ها اون یکی :)) معرفی خیلی خوبی هم بود ادمای باهوش جذاب هستن همیشه مخصوصا اگه شرلووک باشه :)) ایران هم ای کاش سریالای پرکشش بسازه هوش سیاه تقریبا اینطوری بود ولی خوب راه زیادی مونده هنوز :)
زهرا- خسروی
زهرا- خسروی
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
هوش سیاه با کیکاووس یاکیده هوش سیاه شد محشره^__^ حس میکنم سریالای ما اشک ان فقط یکی دو پلان دیالوگ زدن تنگش|: مرسی از لطفت جان دل:))
i.forouzan
i.forouzan
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
مرسی ولی اینا رو که بچه بودیم دیدیم. بعدش اینکه مگه فصل چهار شرلوک اومده؟! نیومده والا.
زهرا- خسروی
زهرا- خسروی
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
فیلم آزمون که بله قدیمیه انتشارش2009 بوده ولی شرلوک مدرن! از 2009 تا الانه! فصل چهارمم تا اونجایی که من پیگیرم کریسمس قرار بود برسونن آنونسشم پخش شده، لوکیشن و فضا قدیمیه، یه اپیزودشم اسمش عروس فراری ه:))
MahYa_amjad
MahYa_amjad
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
این روزا که من امتحان دارم همه جا حرف اگزم و امتحاااااااااانه گریهههههه
زهرا- خسروی
زهرا- خسروی
٩٤/١٠/٠٦
٠
٠
دوران شیرین امتحان ^__^ موفقیتات مستدام:))))
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٠/٠٧
٠
٠
از شرلوک خیلی خوشم میاد. کلا شخصیت جذاب و جالبی داره.
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/١٠/٠٨
٠
٠
دوتاشو دیدم...اولیو چن سال پیش تو تلویزیون.خیلی برام جالب بود:دیی...دومی هم ک دیدم دیه...منتظر فصل چهارشم میمانم اصن..ممنون:)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/١٠/١١
٠
٠
من هردو رو دیدم اما این ورژن از شرلوک که معرفی کردی یه سریاله که توی یکی از شبکه های پر مخاطب امریکایی پخش شده منتها صدا و سیمای عزیز ما توی روزهای عزاداری یکی یکی قسمتها رو دوبله میکنه و پخش میکنه مام فک میکنیم فیلم هستن!
پربازدیدتریـــن ها
پایان تمام حسرت ها

حصار تنهایی

٩٧/٠١/٢٧
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
لطفا با گویش مشهدی بخوانید

مشتبا وارد می شود!

٩٧/٠١/٢٦
موسسه پیش گویی «نون تو ماست» پیش بینی کرد:

وضعیت سلبریتی ها در سال 97

٩٧/٠١/٢٧
آنقدر می‌خندد که از چشم‌هایش اشک می‌آید

مه لقا بانو / قسمت اول

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
شعری سروده خودم

من چه گویم

٩٧/٠١/٢٧
از خودم بدم می آید

دروغ...!

٩٧/٠١/٢٥
آخرین باری که لبخند زدیم

از خوشی ها بخوانیم

٩٧/٠١/٢٤
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
عطرت عجب ماندگار است

آن خانه

٩٧/٠١/٢٦
هدف از بعثت چه بود؟

سیاست‌زدگی تا کجا؟

٩٧/٠١/٢٦
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١