آیا معترضان به سریال شهرزاد سلطنت طلبند؟!

آیا معترضان به سریال شهرزاد سلطنت طلبند؟!

نویسنده : m.attari

انگاری مسابقه راه افتاده است. همه منتظرند بهانه ای دستشان بیاید تا آن را علم کنند و این ور و آن ور هیاهو راه بیندازند که آی کجایید که ببینید به ما توهین شده!

حالا نوبت به عده ای رسیده تا دیالوگی از سریال موفق شهرزاد را بهانه ای کنند برای هیاهو به راه انداختن. ظاهرا یکی از شخصیت های سریال در نکوهش شهر کرمان می گوید کوچه های روستاهای کرمان بوی خاک و خل و پهن می داد.

همین دیالوگ باعث شده تا یکی دو تن ازنمایندگان داد و هوار راه بیندازند و به بهانه دفاع از مردم کرمان کارگردان شهرزاد و وزارت ارشاد را حسابی مورد تفقد قرار دهند.

من دوست کرمانی کم ندارم. اغلب آن ها هم شاعر و نویسنده و اهل ذوق اند و حساس. یعنی اگر توهینی درکار باشد آن ها به دلیل سر و کار داشتن با ادبیات و هنر باید خیلی زودتر از دیگران متوجه این قصه شوند. تا امروز ندیدم که هیچ کدام از آن ها چنین تلقی ای از این سریال داشته باشد.

بسیاری شان سریال را دوست دارند و ماجرای توهین را بیشتر سیاسی می بینند. یعنی معتقدند آن ها که به اسم دفاع از مردم کرمان علم توهین را بلند کرده اند، قصد و غرض دیگری دارند و این حرف ها بهانه ای است تا در پناه آن بتوانند مقاصد خود را پیش بگیرند.

جدا از قضاوت دوستان کرمانی من، ماجرای توهین به کرمانی ها خیلی با عقل هم جور درنمی آید. هرچند در مواقع این چنینی کلا چیزی به نام عقل تعطیل می شود و کم تر گوشی را می توان یافت که پذیرای سخن منطقی باشد اما بد نیست اندکی در این نکته تامل کنیم که اصلا چرا باید حسن فتحی به مردم کرمان توهین کند؟

کارنامه حسن فتحی کارنامه ای روشن است. او علاقه خاصی به تاریخ دارد. اما در هیچ کدام از کارهای تاریخی او عقده گشایی و توهین و عصبانیت دیده نمی شود. روایت خودش از تاریخ را به تصویر می کشد. و معمولا این کار را بدون غضب و پرخاشگری انجام می دهد. در طول این سال ها هم چیزی مشابه این موردی که دوستان ادعا می کنند در کار ایشان ندیده ایم.

علاوه بر این، گزینش یک دیالوگ از میان دیالوگ های بی شمار اصلا نمی تواند معیار درستی باشد. این کار شبیه بولتن سازی برخی از مدعیان کار مطبوعاتی است که از ساعت ها سخنرانی مخالف سیاسی شان یک جمله را بدون توجه به فضای کلی متن و جملات پس و پیش آن انتخاب می کنند و آن گاه طرف را به کفر و ارتداد و مخالفت با انقلاب و اسلام و امام متهم می کنند.

با این شیوه از اساس غلط می توان دیالوگی از سریال مختارنامه را انتخاب کرد و داوود میرباقری را به جرم توهین به سیدالشهدا-روحی له الفدا- به اعدام محکوم کرد.

تازه گیرم دعوی مدعیان درست باشد و بازیگر فیلم چنین گفته باشد.خب، قصه فیلم در چه سالی می گذرد؟ مگر دوستان مدافع حیثیت کرمانی ها خود را مدافع انقلاب اسلامی معرفی نمی کنند؟

مگر نمی گویند چرا به مردم انقلابی و شهید پرور و ولایتمدار کرمان توهین شده؟ فیلم دارد در سال های دهه سی می گذرد. اگر قرار باشد با استدلال هایی از نوع استدلال های دوستان بحث کنیم می توانیم گفت منظور کارگردان این بوده که کرمان در دوره پهلوی-علیه ما علیه- این گونه بوده و این نه تنها بد نیست بلکه انتقادی از رژیم ستم شاهی پهلوی است و مگر شما سلطنت طلبید که از عملکرد آن خاندان منحوس دفاع می کنید؟ بله، اگر قرار بر بی منطقی باشد می توان خیلی حرف ها زد اما «مغز یک غده مزاحم نیست» و خوب است که آدمیزاد گاهی از عقلش بهره درست ببرد.

البته خدارا شکر تا این جای داستان دوستان کرمانی با صبر و متانت و بزرگواری شان باعث شده اند، تیر سیاست بازانی که در آستانه انتخابات مجلس، سوداهای عجیبی در سر دارند، به سنگ بخورد و شهرزادی ها خیلی به دردسر نیفتند.

سیدعبدالجواد موسوی / خبرآنلاین

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
حسین
حسین
٩٤/٠٩/٢٥
٠
٠
قشنگ بود... واقعا بعضی از این نماینده های مجلس شورش رو درمیارن آدم حالش به هم میخوره از این همه سطحی نگری و عوام فریبی
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٩/٢٥
٠
٠
متن زیبایی بود دوست من انگار در سال 1322 کرمان آباد بوده و خیابان کشی بوده اینها یکسری انسان بیکار و علافند که کارشان همین است متاسفم برای کشوری با تمدنی که اینطور بازیچه قرار میگیرد و نماینده های کرمان هم با اینکارشان نشان دادند که از سواد فرهنگی پایینی برخوردازند
j_hoseinpoor
j_hoseinpoor
٩٤/١٠/٠١
٠
٠
متاسفم برای کسانی که به هر بهانه ای می خواهند خود نمایی کنند .وبا این کارشان باعث تعطیلی سریالی ویا ممنوع التصویر شدن هنرمندی می شوند.
پربازدیدتریـــن ها
وقتی خیالش همراهت بود

ترسناک تر از نبودنت...

٩٦/١٠/٢٣
ساده می گویم...

یک «من» وسط زندگی‌ام گم شده است

٩٦/١٠/٢٧
دارید کم کم پیر می شوید

شما حواس تان نبوده

٩٦/١٠/٢٥
می توانستم راه بهتری را انتخاب کنم

جنگ و درخت انجیر

٩٦/١٠/٢٤
عشق نفس زندگی‌ست

جوانی فدای عاشقی

٩٦/١٠/٢٦
اندر احوالات تام کروز

تو چرا پیر نمیشی لعنتی؟

٩٦/١٠/٢٨
کوچ پاییزی؛ از رستوران به دفتر مهندسی

دیگر گارسون نیستم!

٩٦/١٠/٢٥
برای سانچی

نفرین این سرزمین تمامی ندارد

٩٦/١٠/٢٧
برای روز مبادا

همین یک لاخ موی مشکی!

٩٦/١٠/٢٧
می‌پرسد ماجرا چه بود؟

مردان دریا

٩٦/١٠/٢٦
و چون می‌گذرد غمی نیست

به گذر ثانیه ها محتاجم

٩٦/١٠/٢٤
هرگاه خواستمش...

خدا را باید بی نهایت عاشق بود

٩٦/١٠/٢٣
بهترین و بدترین اتفاق های زندگی

فراموشی

٩٦/١٠/٢٧
کمی پیدا شو...

گمشده

٩٦/١٠/٢٨
پیر شدن...

از روزگار رفته حکایت

٩٦/١٠/٢٨
اندازه‌اش؟ حجم‌اش؟

می‌شود آن داستان اصلی‌ات را بگویی؟

٩٦/١٠/٣٠
تظاهر کردن

ما مجبور نیستیم

٩٦/١٠/٣٠
روزمره هایم...

داستان کار در اسنپ

٩٦/١٠/٣٠
عجیب غرق رویایت شدم

یک نفر هست که باید همیشه باشد

٩٦/١٠/٣٠