اینسکارگرام!
کسب و کاری از جنس اینستاگرامی

اینسکارگرام!

نویسنده : مریم نیک‌پور

این روزها هرکسی یک صفحه اینستاگرام دارد. از بازیگران و شخصیت‌های معروف بگیرید تا دهه هشتادی‌هایی که چرخ اینترنت‌شان بر وقف مراد می‌چرخد. الغرض این بین بعضی هم با همین اینستاگرام خودمان کسب و کار راه انداخته‌اند و از هنرهای خانگی خود در‌آمد کسب می‌کنند، اگر شما هم دوست دارید یک کسب و کار جمع و جور اینترنتی داشته باشید بسم الله.

 

|| ذره بین به دست بگیرید

اولین مرحله در هر کاری رصد کردن است. خوب گوشه کنار اینستاگرام را نگاه کنید. تک تک پیج‌هایی که به هنرهای خانگی مربوط است و کارهای‌شان را از همین طریق می‌فروشند، زیر و رو کنید. تعداد فالورها و راه ارتباطی با مشتریان‌شان را یادداشت کنید، به زمان بندی پست‌ها دقت کنید و سری به فالورهای‌شان بزنید، ببینید جامعه مشتری‌هایشان را چه تیپ افرادی تشکیل داده‌اند. حتی می‌توانید آن‌ها را کد بندی کنید و این اطلاعات را برای خودتان یادداشت کنید، بعد از آن زمانبندی پست‌ها، تعداد فالورها، جامعه مشتری‌ها و نوع کار آن‌ها را با هم مقایسه کنید و به یک طرح منسجم با توجه به دیده‌‌هایتان برسید.

 

|| چی بفروشم؟

بعد از این‌که خوب رصد کردید با توجه به هنرهایتان یک حوزه کاری برای خودتان مشخص کنید، شال و کلاه کرده به بازار بروید و مواد اولیه کارتان را بخرید، بر‌آورد قیمت کنید که برای هر محصول چقدر هزینه می‌کنید و چقدر باید سود کنید تا مرقوم به صرفه شود. سعی کنید ابتدای کار، سود خود را کم کنید و کم‌کم قیمت‌ها را افزایش بدهید. این بین از هر هنری می‌توانید بهره ببرید مثلا آشپزی، خیاطی، بافتنی، ویترا یا هر هنر دیگری، مثلا شاید آشپزی و شیرینی پزی برای شما کاری عادی و روزمره به نظر بیاید اما خانمی با یک پیج، شیرینی‌های خود را روانه تمام شهر‌های ایران می‌کند، رمز موفقیتش هم منحصربه فردی بیسکوییت‌ها و کیک‌هایش است.

 

|| لوگویی دارم شاه نداره

خب حالا محصول خود را انتخاب کرده‌اید، بازار را عین کف دست می‌شناسید و چند تا کار خوشگل هم ساخته‌اید و آماده‌اید تا پیج اینستای‌تان را راه بیندازید. پیج اسم می‌خواهد دیگر، اسم هم لوگو می‌شود می‌خورد پای کارهایتان، یا با یک نخ از آن‌‌‌ها آویزان ‌می‌شود. سعی کنید یک لوگوی خوب برای خودتان دست و پا کنید تا عین یک مارک، همیشه همراه کارهایتان باشد و معرف شما. لوگو به کار شخصیت می‌دهد و باعث می‌شود کسی طرحتان را ندزدد، از طرف دیگر در ذهن مخاطب هم ماندگار می‌شوید.

 

|| من یک برندم!

برای فروش در دنیای مجازی شما باید چیزی را به مشتری خود عرضه کنید که فقط و فقط مختص خودتان است و نمونه‌اش را نمی‌تواند در بازار پیدا بکند، اگر هم پیدا کند به کار شما نمی‌رسد. مثلا عروسک‌هایی طراحی کنید که فقط شما می‌سازید، یا بیسکوییت‌هایی با طرح‌های خاص، مثلا خانمی یک پیج قلاب بافی داشت، مطمئننا شما منتظرید از او شال و کلاه و ژاکت و چیزهایی از این دست ببینید، اما او روکش‌هایی با نخ‌های رنگی رنگی برای روی قوری و دور فنجون می‌بافت، قاب گوشی بافتنی، هنسفری‌ها و سیم‌های شارژر که دور آن‌ها با نخ‌های خوش رنگ بافته شده‌اند و کارهایی ازین دست. او با این کار محصول خودش را منحصر به فرد و مخاطبان بیشتری را جذب کرده است. شما هم با کمی خلاقیت از کار خود یک برند بسازید، برندی که فقط محصولاتی مختص خودش را تولید می‌کند. هیچ کار سختی نیست فقط باید یکم خلاقیت به خرج بدهید.

 

|| تبلیغاتم آرزوست

خب شما برای تبلیغ در دنیای مجازی نیازی به آگهی دادن در روزنامه ندارید، فقط باید از همین تریبون (یعنی همان دنیای مجازی خودمان) استفاده کنید، به دوستان و آشنایان خودتان بگویید تا پیج شما را در صفحات شخصی خود تبلیغ کنند، لینک پیجتان را در چند گروه تلگرام قرار بدهید، از باقی پیج‌های کسب و کار بخواهید تا شما را به دیگران معرفی کنند، افرادی را که فکر می‌کنید می‌توانند جز جامعه مشتری‌های شما باشند فالو کنید تا به همین طریق صفحه شما دیده بشود. صحبت از تبلیغات شد باید بگویم یکی از راه‌های کسب و کار در اینستاگرام همین تبلیغات است، یعنی شما از طریق تبلیغات باقی پیج‌هایی که به هر دلیلی دوست دارند مخاطب بیشتری داشته باشند، در آمد زایی کنید. به عنوان مثال پیج ژوان در اینستاگرام با تهیه کارهای گرافیکی فالورهای زیادی دارد و برای هر پیجی با یک طرح گرافیکی تبلیغات می‌کند، قیمت تبلیغات این پیج تا 150 هزار تومان به ازای یک پست اینستاگرام در ساعات آخر شب است.

 

|| طنابی به پای مشتری

قدم بعدی پس از جذب فالورها، ماندگار کردن‌شان در صفحه خودتان است، خب برای این‌که آن‌ها را ماندگار کنید لازم است عنصر زیبایی و کیفیت‌ عکس‌های‌تان را بالا ببرید، علاوه بر این‌ها پیج خود را جذاب کنید. مثلا پیج ماه و ماهی برای فروش عروسک‌های خود آن‌ها را به عکس نوشت تبدیل کرده است و در هر کس از زبان عروسک‌هایش حرف می‌زنند؛ یا جمله و مینمال و شعر کوتاهی می‌نویسند که به عروسکش بیاید، اینطوری شما هم عروسک‌های ماه و ماهی را می‌بینید، هم از عکس نوشته‌های‌شان لذت می برید.

 

|| منصف باشید

حالا شما یک مغازه کوچک در این دنیای بزرگ مجازی دارید، سعی کنید در اینستاگرام منصف باشید، هر روز سطح کارهای‌تان را بالا ببرید و از تبلیغات و جذب فالور هم غافل نشوید، باشد که رستگار شوید و یک کار خانگی کوچک برای خودتان داشته باشید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٩/٢٣
٠
٠
پیچ اون خانمی که کار بافتنی میکنه روی هندسفری و اینا رو میشه بدی؟ یا تگم کنی؟ فک کنم کاراش جالب باشه.
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٤/١٠/٠٩
٠
٠
از تو تلگرام برات میفرستم:)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٩/٢٤
٠
٠
سلام ودرودبرشما.خدایارتان
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٤/١٠/٠٩
٠
٠
:)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/٠٩/٢٤
٠
٠
اگه تیتر اینستاکارام بود بهتر بود! :دی / اینو اصلا نمیشه تلفظ کرد!! :|
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٤/١٠/٠٩
٠
٠
تیتر خوبی گفتی:)
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٩/٢٤
٠
٠
چقد خوبه کارای اینجوری ، فقط اون خانومه که شیرینی میپزه چطوری شیرینیا رو پست میکنه ؟ سالم می مونه ؟ بافتنیا چقده قشنگن ^_^ یه زمانی تو سرم بود همچین کاری کنم ولی خب کسی تبلیغمو نکرد :دی مریم راستشو بگو چندگرفتی تبلیغ این پیجا رو کردی ؟ :دی =))))
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٤/١٠/٠٩
٠
٠
بیسکوییت میفرسته راستش اینه که روحشون خبر نداره در موردشون مطلب کار کردم خخ خوب شد گفتیا ازش پول میگرفتم خخخخ
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣