سینما دوستان، بفرمایید حسرت!
مروری بر مطرح ترین فیلم هایی که هرگز ساخته نشدند

سینما دوستان، بفرمایید حسرت!

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

اگر بخواهیم کتاب تاریخ سینما را به شیوه‌ایی متفاوت و غم انگیز ورق بزنیم بدون شک به چند پروژه‌ی بزرگ سینمایی برمیخوریم که کارگردانان مشهور و صاحب سبک علاقه به ساخت آنها داشتند. کارگردان هایی مانند «فرانسیس فورد کاپولا» «آلفرد هیچکاک» «آلخاندرو خودوروفسکی» «استنلی کوبریک» «اورسن ولز» و... فیلم‌هایی که اگر ساخته می شدند احتمالا در لیست پر فروش‌ترینهای تاریخ قرار میگرفتند.

هزینه‌های بالای تولید، شرایط روز سیاسی و اجتماعی و حتی وضعیت خود کارگردان و عوامل ممکن است باعث ساخته نشدن یک فیلم به طور کلی بشود. در این مطلب به مرور  فیلم‌هایی که ساخته نشدند و عواملی که باعث توقف این پروژه ها شد، می پردازیم.

 

|| ناپلئون به کارگردانی استنلی کوبریک

اگر از یک گروه سینما دوست بپرسید که آرزو می‌کنند چه فیلم واقع‌گرایی باید حتما ساخته می‌شد، در پاسخ خواهند گفت فیلم ناپلئون استنلی کوبریک. کوبریک مدت‌ها در صدد ساخت فیلمی عظیم از زندگی ناپلئون بود. این فیلمساز در مورد امپراطور فرانسه سالها تحقیق کرده بود. در دهه هفتاد حتی یک بار شایعاتی درباره رسیدن این فیلم به مرحله انتخاب بازیگر هم منتشر شد. گفته می‌شد یکی از گزینه‌های اصلی کوبریک برای بازی در نقش ناپلئون، آل پاچینو بود که همکاری این دو می‌توانست نتیجه‌ای منحصر به فرد داشته باشد. اما این فیلم هیچ‌گاه ساخته نشد. در دهه ۹۰ به نظر می‌رسید کوبریک دوباره قصد دارد سراغ پروژه ناپلئون برود. فیلم حتی بخشی از روند پیش ‌تولیدش را هم سپری کرده بود. کوبریک اسکار ورنر را قانع کرده بود که نقش ناپلئون را بازی کند و اودری هپبورن هم قرار بود نقش ژوزفین، همسر ناپلئون را ایفا کند. اما وقتی که هزینه تولید این فیلم به شدت افزایش یافت، تهیه کننده فیلم استودیوی فیلمسازی ام جی ام آن را متوقف کرد. درسال ۲۰۱۳ استیون اسپیلبرگ به شبکه تلویزیونی فرانسوی کانال پلوس گفت امیدوار است بتواند طرح فیلم ناپلئون کوبریک را برای تولید مجموعه های تلویزیونی کوتاه احیا کند.

 

|| کالیدوسکوپ به کارگردانی آلفرد هیچکاک

آلفرد هیچکاک یکی از بزرگ‌ترین، زیرک‌ترین و بانفوذترین کارگردانان تاریخ سینما است و در چنین شرایطی، حتی تصور این که او هم هیچ‌گاه نتوانسته یکی از پروژه‌های محبوبش را به فیلم تبدیل کند، چیزی کم از یک تراژدی ندارد. آلفرد هیچکاک پس از دیدن فیلم سنت شکن میکل آنجلو آنتونیونی به نام «آگراندیسمان» محصول ۱۹۶۶، گفت احساس می کند که فیلم های او از زمانه عقبند. او طرح یک فیلم بسیار نوآورانه و مرزشکنانه را در ذهن خود می پروراند. ماجرای فیلم درباره یک قاتل زنجیره ای و روی سه مورد قتل پی در پی تمرکز داشت که یکی از آنها در آبشار، دیگری در یک کشتی جنگی و سومی هم در یک کارخانه اتفاق می‌افتاد.

قاتل دارای اختلال روانی خطرناکی به نام «نکروفیلیا» بود. هیچکاک چندین بار توانسته بود نظام سانسور هالیوود را دور بزند (از نمای پایانی فیلم شمال از شمال غربی گرفته تا سکانس مشهور حمام در روانی). اما داستان فوق‌العاده تند و تیز کالیدوسکوپ که ذره‌ای با قوانین سانسور آن دوره همخوانی نداشت، باعث شد هیچ استودیویی حاضر به تقبل ریسک ساخت این فیلم نشود. هیچکاک در نهایت از ساخت این فیلم منصرف شد و برخی از ایده‌های کالیدوسکوپ را در فیلم جنون (۱۹۷۲) به کار برد.

 

|| رونی راکت به کارگردانی دیوید لینچ

ایده اولیه دیوید لینچ این بود که فیلم رونی راکت را از روی فیلمنامه‌ای بسازد که خود او نوشته بود. ماجرای داستان از این قرار است که یک کاراگاه به بعد دیگری سفر می‌کند و در آنجا با یک نوجوان یک متری آشنا می‌شود که به خاطر اشتباهاتی که در عمل جراحی او صورت گرفته همیشه باید به برق وصل باشد. بالاخره این نوجوان یک ستاره موسیقی راک می شود به نام رونی راکت. لازم به یادآوری نیست که این پروژه یک فیلم تجاری نبود و حتی خود دیوید لینچ هم این نکته را اذعان کرده است. اما در نهایت او پذیرفت که به جای این کار از روی فیلمنامه ای به قلم یک نفر فیلم دیگری را بسازد و پیشنهاد مل بروکس برای ساختن «مرد فیل نما» محصول ۱۹۸۰ را پذیرفت. اما برخی از عناصر پروژه نیمه تمام رونی راکت مثل ایجاد ارتباط بین دنیاهای متفاوت و تغییرات فاحش در شخصیت های داستان را می توان در آثار بعدی لینچ مثل توئین پیکس ۱۹۹۰، بزرگراه گمشده ۱۹۹۷ و جاده مالهالند ۲۰۰۱ دید.

 

|| مگالوپولیس به کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا

کاپولای بزرگ با ساخت فیلم‌هایی با تولید دشوار به هیچ وجه غریبه نیست. از سه‌گانه پدرخوانده گرفته تا اینک آخرالزمان (که حواشی تولید آن شاید به اندازه خود فیلم شهرت جهانی داشته باشد)، کاپولا همواره با پروژه‌های سنگینی دست و پنجه نرم کرده است. اما فیلمی که او مدت‌ها آرزوی ساخت آن را داشت، یک حماسه بسیار عظیم و جاه‌طلبانه به سبک آثار سیسیل ب. دمیل بود: مگالوپولیس. فیلمی که قرار بود درباره بازسازی نیویورک بعد از یک حادثه فجیع باشد. کاپولا می‌خواست نگاه مستقل خودش را به ماجرای فیلمش داشته باشد و بنابراین سه اثر استودیویی دهه ۹۰ خود (دراکولای برام‌استوکر، جک و باران‌ساز) را ساخت تا هزینه تولید مگالوپولیس را فراهم آورد. در ابتدای قرن ۲۱ به نظر می‌رسید بعد از دو – سه دهه، شرایط ساخت مگالوپولیس آرام‌آرام در حال فراهم شدن است. تا این که یک حادثه غیر مترقبه، همه چیز را به هم ریخت: ۱۱ سپتامبر. خود کاپولا بعد از حملات ۱۱ سپتامبر اذعان کرد که ساخت فیلمی درباره حادثه وحشتناکی که برای شهر نیویورک پیش می‌آید، در شرایطی که تبعات حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تا سال‌ها گریبان‌گیر مردم آمریکا خواهد بود، کار بسیار سختی است. هر چند کاپولا هیچ‌گاه احتمال ساخت مگالوپولیس را به طور قطعی رد نکرده، اما به نظر می‌رسد لااقل به این زودی‌ها فرصت تماشای این فیلم را نخواهیم داشت. در ضمن فراموش نکنید که کاپولای کبیر در دهه ی هشتم زندگی خود قرار دارد.

 

|| لنینگراد: ۹۰۰ روز به کارگردانی سرجیو لئونه

سرجیو لئونه که یکی از محبوبترین کارگردان های کوئنتین تارانتینوی مشهور است پس از تمام کردن فیلم «روزی روزگاری در آمریکا» محصول ۱۹۸۴، قصد داشت یک فیلم تاریخی در مورد حوادث جنگی بسازد،او روی کتاب «۹۰۰ روز، محاصره لنینگراد» به قلم هریسون سالزبری که حوادث مربوط به جبهه های شرقی در جنگ جهانی دوم را تشریح کرده تحقیقات زیادی انجام داده بود.سرجیو لئونه بالاخره تصمیم گرفت که حوادث فیلم خود را از نگاه یک خبرنگار جنگی آمریکایی با بازی رابرت دنیرو توصیف کند که در بحبوحه حوادث جنگ در شهر لنینگراد گیر می افتد و شاهد محاصره آن شهر توسط ارتش آلمان است.لئونه برای شروع تولید این فیلم صد هزار دلار جمع آوری کرد، دولت اتحاد شوروی نیز قول همکاری به او داد و انیو موریکونه سازنده موسیقی متن اکثر فیلم های او نیز قرار شد موسیقی آن را بسازد. اما این کارگردان ایتالیایی ناگهان در سال ۱۹۸۹ و در سن ۶۰ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت و نتوانست این فیلم را بسازد.

 

|| دل تاریکی به کارگردانی اورسن ولز

اورسن ولز با اجرای رادیویی «جنگ دنیاها» اثر هربرت جورج ولز در ۱۹۳۸ درعرصه رادیو و تئاتر به شهرت فراوانی رسیده بود. استودیوی فیلمسازی آر کی او در سال ۱۹۴۰ برای تهیه یک اثر سینمایی به او پیشنهادی داد که به نظر مورخان سینما بهترین پیشنهادی است که تاکنون به یک کارگردان تازه کار داده شده است. کارگردانی دو فیلم با حق تصمیم گیری در مورد تدوین نهایی به اورسن ولز پیشنهاد شد و همراه با این تضمین که اگر او فیلم را در چهارچوب بودجه مقرر شده بسازد شرکت تهیه کننده در کار او هیچ دخالتی نخواهد کرد. اورسن ولز برای اولین فیلم خود اثر جوزف کنراد به نام «دل تاریکی» را برگزید.خود او قرار بود نقش مارلو راوی داستان را بازی کند اما به شکلی که تماشاچی به غیر از چند صحنه در تاریکی و یا در آینه تصویر او را نبیند. قرار بود فیلم طوری فیلمبرداری شود که تماشاچی تمام صحنه ها را از منظر راوی داستان ببیند. اما در نهایت اجرای این طرح بسیار پر هزینه شد و اورسن ولز به جای «دل تاریکی» تصمیم گرفت «همشهری کین» را بسازد که شاید در آن زمان یک عقب نشینی بود ولی از فیلم های جاودانه تاریخ سینما شد. البته همان‌طور که برخی از فیلم‌های ساخته شده ولز به عنوان تعدادی از بزرگ‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما ستایش می‌شوند، تعدادی از پروژه‌های ساخته نشده او هم جای خودشان را به عنوان چند تا از مطرح‌ترین آثار ساخته نشده تاریخ سینما باز کرده‌اند. شاید ماجرای فیلم دون کیشوت او هم یکی از معروفترین ماجراهای فیلمهای ساخته نشده تاریخ باشد. اما عجیب نیست که با ذهن فوق‌العاده خلاق و رفتار منحصر به فرد ولز، او بیش از یک پروژه ناتمام دارد. مثل خیلی از اساتید جاه‌طلب تاریخ سینما، ولز همواره با مشکل فراهم کردن سرمایه ساخت آثارش دست و پنجه نرم می‌کرد.

 

|| تپه شنی به کارگردانی آلخاندرو خودوروفسکی

رمان تپه شنی به قلم فرانک هربرت، یکی از مهم‌ترین داستان‌های علمی – تخیلی است. اقتباسی از این کتاب برای پرده نقره‌ای کار بسیار سنگینی به نظر می‌رسید. اما خودوروفسکی که سابقه ساخت چند فیلم کالت مشهور از جمله کوهستان مقدس و ال‌توپو را دارد، مصمم بود این فیلم را به شیوه عجیب و غریب خودش بسازد. ماجرا زمانی کنجکاوی‌برانگیزتر می‌شود که بدانیم خودوروفسکی تصمیم داشت از اورسن ولز و سالوادور دالی به عنوان بازیگران فیلمش استفاده کند. همچنین قرار بود در موسیقی متن فیلم از قطعات گروه‌های مطرحی چون پینک‌فلوید استفاده شود. با چنین شرایطی، اگر خودوروفسکی موفق می‌شد فیلمش را به پایان برساند، احتمالاً با اثری روبه‌رو می‌شدیم که شباهتی به هیچ فیلم دیگری نداشت. اما اوضاع به خوبی پیش نرفت. روند تولید فیلم آن‌قدر طولانی شد که حقوق ساخت تپه شنی فروخته شد و تماشاگران به جای تماشای فیلم خودوروفسکی، شاهد اقتباس دیوید لینچ از این کتاب بودند. اقتباسی که هیچ‌گاه به عنوان یکی از آثار مطرح لینچ شناخته نشد.

***

چند فیلم دیگر از جمله «تراژدی آمریکایی» «آسمانهای شب» «نصف النهار خونین» و... میتوانست در این لیست قرار گیرد اما جذابیت کمتر این آثار و طولانی شدن متن باعث شد فقط به همین پروژه های ناتمام اشاره کنیم. شاید سوال کنید نمونه ایرانی نداریم؟ به قول یکی از اساتید سینما، نمونه ی ایرانی که کاش ساخته نمی‌شد بسیار داریم. اما تا بی‌نهایت موضوعات بکر و فوق العاده برای ساخت داریم.ا ز چگونگی عملیات غرور آفرین بیت المقدس که می‌شود یک فیلم اکشن و با کیفیت ساخت تا حتی مارکت خارج از کشور هم با سینمای دفاع مقدس ما آشنا شود تا دوران زندگی ائمه‌ی اطهار (ع) . شاهنامه که در دل خود دهها فیلم‌نامه دارد... یا مثنوی معنوی. خلاصه با توجه به تاریخ غنی کشورمان سوژه ناب بسیار داریم. فقط امیدوارم مثل بسیاری از سوژه ها که همراه با پول بیت المال توسط چند کارگردان آنها را سوزاندیم در آینده هم از سوژه هایمان به خوبی استفاده کنیم هم پول نسوزانیم...

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٩/١٤
١
١
نهایت فیلم دیدن من 'مستر هیچ' ه ... پس دلم نمی سوزه که این فیلما ساخته نشده :)) البته نه اینکه نخوام فیلم خوب ببینم کسی نیست فیلم واسمون بگیره :| اینترنتم نداریم که دانلود کنیم پس نتیجه می گیریم بریم درسمونو بخونیم :》
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
البته فکر کنم معمای شاه رو هم ببینید.! فیلم خوب از غذای خوب هم بهتره. ببینید سميرا بانو.به کلوپ محل مراجعه کنید
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/٠٩/١٥
٠
٠
و با اکانت وارد سایت شویم سمیرام چه صیغه ای؟ماضی بعید نقل مستمر!
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٩/١٥
٠
٠
خوبه که آدم چراغ خاموش بره بیاد :) معمای شاه رو همین قسمتهای اولیه شو دیدم به نظرم زیاد خوب نیومد حالا باید ببینم ادامه چی میشه. راستش اول عکسای مطلب رو چندبار نگاه کردم در دفعات بعدی از پاراگراف های پایین خوندم رفتم بالا خخ طولانی بود میخواستم نخونم اما جالب بود جذب شدم البته به جالبی پستای بنده نمیرسید :} و 'غیر مستقیم' تیکه انداختن کار خوبی نیست :) ... !
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٩/١٥
٠
٠
آقا من میخواستم پاسخ رو بزنم اشتباهی مثبت دادم به خودم خخخ
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٥
٠
٠
چراغ روشن هم میرن و میان ملت!خخخخ.خوندن دو خط کافیه تا جذب این متن بشید! الان من واسه جبران منفی میدم! خخخخخ
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٥
٠
٠
همین پست گذاشتن تو وبلاگ باعث شده تو سایت مطلب منتشر نکنید!
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
چقد این مطلبتون شبیه آخرین مطلبیه که من نوشتم خخ نمیدونم والا نظارت انجام نمیشه درست :} دوستان با مطالب بقیه پیشرفت میکنن :]]
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
خخخخخخ جدیدا زدم تو کار هک مطالب بقیه. حالا شما نمیگفتید دیگه. بزارین منم پیشرفت کنم. گناه دارم!خخخ
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
راستی خوبه که ورزشی نبود چون خوندین. :)
Cold
Cold
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
فکرشو بکن کوبریک اگه قرار بود ناپلئون رو بسازه چند وقت روش کار میکرد و چه فیلمی ازش در میاورد؟....فیلمای ترسناک و پر دلهره هیچکاک رو هم که همه دیدن...از اون بالا که شروع کردم به خوندن فکر کردم حتما اسکورسیزی هم هست تو لیست ولی مثل اینکه اون هر فیلمی که خواسته رو ساخته :))....قسمت پایانی مطلبت هم خیلی خوب بود ، اتفاقا من همیشه با خودم میگم چرا ما حتی یه فیلم درمورد رستم نساختیم ولی اونور واسه همتای یونانیش که هرکول باشه چندین و چند فیلم ساختن تا حالا...البته بودجه و میزان فروش اونا رو هم نسبت به ما باید در نظر گرفت....صالح دمت گرم خیلی مطلب خوبی بود :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
دقیقا... واسه تک تک اینا باید حسرت خورد. در رابطه با اون مبحثی که هیچکاک ميخواسته فیلم بسازه یه تحقیق بکن ببین اگه هیچکاک میساخت چی ميشد.متاسفانه ما به اسطورهامون بها ندادیم اونوقت يه ممالکی مثل کره واسه خودشون اسطوره خلق میکنن...
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
البته ایشالا حمید بزرگواری خودمون شاهنامه رو میسازه. بهش ایمان دارم. درسته مارکت قوی نداریم اما باید خودمون بسازیم دیگه.نوکرتم مرسی کلدی جان که خوندی :)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
خیلی خوب بود مخصوصا قسمت آخر که همه بهونه های کرگردانای داخلی رو که سوژه خوب نداریم و فلان و بهمان رو کاملا علمی رد کردید، واقعا مثنوی چقدر داستان داره حتی کارتونایی که از روش ساخته میشه کیفیت خیلی پایینی داره!! تک و توک خوب توشون پیدا میشه ولی اکثرا از تولید به مصرف و بساز پخش کن هستن (همون بساز بنداز) .... یه وقتایی هم هست که صرفا شرایط طبیعی سینما و امکاناتش اجازه نمیده اون چیزی که تو ذهن نویسنده و یا کارگردان هست اونطور که باید بشه مثلا فکر کنم کیشلوفسکی بود که میگه یه جاهایی واقعا نمی تونستم عمق حرفم رو به تصویر بکشم و یه جاهایی واقعا جای تاسف داره به دلیل سیاست و شرایط اقتصادی این اتفاق بیافته مثل کودک نابغه ای که هرگز زاده نمیشه ، بازم ممنون از مطلب متفاوت و جالبتون :)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
در سطر اول منظورم از کرگدن کارگردان می باشد:)))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
دقیقا به نکات درستی اشاره کردین.اما متاسفانه علاوه بر اینکه نمیسازن خیلی هم بها نميدن به تاریخ. همین میشه که ترکیه میگه مولانا متعلق به ایران نیست و عربا میگن ابن سينا عرب بوده. باید خیلی زیاد امانتداری کنیم از تمدن کشور واسه نسل بعد.چه جمله ی جالبی واقعا همینه... ممنون که وقت گذاشتین و خوندین
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
چرا دلم نسوخت؟تقصیر دهه هفتادی بودنمه؟:/ ممنووووووووون:)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
نه تقصیر اواخر دهه هفتادی بودنتونه! خخخ من هفتاد هستم و دوست داشتم اینا ساخته ميشد.البته شما سریال خوب میبینید. جبران میشه
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠٩/١٥
٠
٠
اره اواخردهه هفتادی هم موثره خیلی..و اینک هیشکی دوروبرو نبوده ک بهم فیلم نشون بده..الان خودم سیار دارم جبرالن میکنم خخخ:9
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٤
٠
٠
از همین تریبون تولد مستر رضا ریاحی رو صمیمانه تبریک میگم.ایشالا صد و بیست ساله بشي دادا.به امید موفقیت زیادت.همکاری هم که هست..! راستی اين شیرینی هم قبول نیست حداقل شیشلیک باید بدی. امیدوارم دلت شاد باشه هميشه :)
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٤/٠٩/١٥
٠
١
اول مرسی از مطلب خوبت عزیزم، دوم هم یادم باشه دوباره ماچت کنم {^ـ^} خیلی ممنووونم خوشحالم کردی و سوم اینکه هووول شدم یادم رفت چی بود و چهارمم به روی چشم شیرینی شما محفوظه :)))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٥
٠
٠
قربانه تو پسر...:). چششششم حتما یادم میمونه! خخخخخخخخ. یه نفس عمیق بکش و هول نشو داداشم :) . شوخی کردم داداش هنوز کامم از شیرینی که دادی شیرینه:) . بازم آرزوی موفقیات واسه هم خودت هم خودم! (حوصله نداشتم دوباره واسه خودم آرزو کنم)خخخخ
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٩/١٥
٠
٠
مگه پسرا هم بهم عزیزم میگن ؟ خخ :D
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٥
٠
٠
اره مگه «عزیزم» مشکل داره!خخخخخخ
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/٠٩/١٥
١
٠
فیلم های روانی را دوست دارم مثل جزیره شاتر که کاراکتر اصلی به دنبال شناخت خویشتن بود و به موجودی دهشتناک رسید دیالو گها که فوق العاده است ادم اگر مثل یک انسان بمیره بهتر از ان است که مثل دیو زندگی کنه:'(
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٥
١
٠
قابل حدس زدن بود سلیقه ی خاصتون!:)) . دیالوگ خیلی زیبایی بود:) . ممنون که خوندین
مصطفی حسینی
مصطفی حسینی
٩٤/٠٩/١٥
٠
٠
چقدر خوب بودن این فیلما.مخصوصا فیلم هیچکاک.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٦
٠
٠
ممنون
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٩/١٥
٠
٠
یکی از غمناک ترین نوشته ها یی که خوندم.حیف
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/١٦
٠
٠
البته معلوم نیست اگه این کارا رو میشد بسازن کدوم شاهکارشون خلق نمیشد!
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٩/١٧
٠
٠
سلام دوست عزیزم:امیدوارم که همیشه سلامت وشادکام باشید
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/٢٠
٠
٠
سلام.ممنون استاد از لطفتون:)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٩/٢٠
٠
٠
سلام: زنده باشید.
y-naeemi
y-naeemi
٩٤/٠٩/٢١
٠
٠
سلام صالح عزیز ! خیلی عالی بود . من گذاشم سر فرصت بخونم برای همین دیر شد . راستش رو بخوای اول از توی اون سایتی که این متن رو بازنشر داده بود خوندم.واقعا عالی و جامع و دقیق بود. خسته نباشی !
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٩/٢٣
٠
٠
ســـــــــــلام دادا.قربونت تو هر وقت بخون قبوله چون میدونم مشغله کم نداری. پس از اونجا خوندی! خخخخخخ . خوشحالم خوشت امده یاسین جان:)))
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠