همه چیز در مورد دربی سرخ آبی ها
تاریخچه، آمار و ترین های دربی پایتخت

همه چیز در مورد دربی سرخ آبی ها

نویسنده : گروه ورزش

سوت آغاز؛

سوت آغاز نخستین دربی سرخابی در تاریخ شانزدهم فروردین ماه سال 1347 به صدا در آمد و از آن پس بود که تاکنون 75 بار شهرآورد بزرگ پایتخت با تمام پستی و بلندی‌ها برگزار شد. امروز هم تا چشم‌هایتان را به هم بزنید و تصمیم بگیرید سرتان را بخارانید سوت آغاز دربی 76 به در خواهد آمد و سرخابی‌های همیشه حساس رو در روی هم به میدان خواهند رفت.

دربی سرخابی‌ها از کجا شروع شد؟

همان‌طور که می‌دانید آبی‌های پایتخت پیش از انقلاب با نام تاج در فوتبال ایران شناخته شده بودند و در سوی مقابل تیمی به نام شاهین تهران از هواداران مردمی تشکیل شد تا مقابل تاج‌ها بایستد. بعد از چندی باشگاه شاهین منحل شد و بازیکنان و هواداران آن به‌طور دسته جمعی باشگاهی به نام پرسپولیس را تشکیل دادند تا نبرد سرخابی‌های پایتخت به‌طور رسمی از آن‌جا شکل بگیرد. از آن روز تاکنون همیشه و همیشه جنگ سرخابی‌ها داغ‌ داغ بوده است و حساسیت هیچ‌گاه از این شهرآورد بزرگ رخ برنبسته است. تا جایی که بر اساس اعلام مجله وردساکر، شهرآورد پایتخت بزرگترین دربی آسیا و نیز بیست و دومین دربی بزرگ جهان است. البته ناگفته نماند وبگاه گل دات کام در این میان دربی استقلال و پرسپولیس را بزرگترین دربی دنیا می‌داند!

کدامیک از سرخابی‌ها موفق‌تر بوده‌اند؟

اگر می‌خواهید از همین ابتدا باب کری‌خوانی را باز کنید باید به عرض برسانیم که در 75 دربی گذشته سرخابی‌ها تاکنون 24 بار آبی‌ها فاتح میدان بوده‌اند و تنها 18 برد از آن سرخ‌های تهرانی شده است. در این بین 33 بار طعم تلخ تساوی بر دربی پرهیجان پایتخت چیره گشته است.

خرد شده آمار دربی سرخابی‌ها

جدول زیر نشان می‌دهد سرخابی‌ها در چه تورنمنت‌هایی مقابل هم قرار گرفته‌اند و سهم‌شان از پیروزی در هر تورنمنت چقدر بوده است. جالب است بدانید استقلال تاکنون توانسته 105 امتیاز از دربی پایتخت بگیرد و پرسپولیس 85 امتیاز را به دست آورده است. 

 

ترین‌های جذاب دربی پایتخت

- پرگل‌ترین دربی: بدون شک هواداران پرسپولیس پاسخ این بخش را می‌دانند. پرگل‌ترین دربی پایتخت مربوط می‌شود به سال 52 که همان بازی معروف برگزار شد و استقلال 6 تایی شد. در آن دیدار پرسپولیس توانست 6 بر صفر از سد حریف سنتی خود استقلال بگذرد. 

- نخستین بازی: ۱۶ فروردین ۱۳۴۷

- نخستین گلزن: اکبر منشی‌زاده (استقلال- شهرآورد سوم)

- نخستین کاپیتان: کامبیز جمالی (استقلال) / همایون بهزادی (پرسپولیس)

- نخستین داور: عبدالرضا موزون 

- نخستین هت تریک: همایون بهزادی (پرسپولیس) در همان بازی مشهور 6 تایی‌ها توانست 3 بار به تنهایی دروازه استقلال را باز کند. 

- بیشترین بازی در یک سال: سال ۱۳۹۰ با پنج بازی (شهرآوردهای ۷۰ تا 74)

- بیشترین برد یک تیم در یک سال: استقلال تهران با ۳ برد در سال ۱۳۹۰ (شهرآوردهای ۷۰ تا 73)

- بیشترین گل زده در یک سال توسط یک تیم: تیم استقلال تهران با ۱۰ گل زده در سال ۱۳۹۰

- سریع‌ترین گل:  علی سامره از استقلال در ثانیه 48 شهرآورد پنجاه و سوم توانست دروازه پرسپولیس را بگشاید و آب به سر هواداران سرخ یخ بست.

- دیرهنگام‌ترین گل: دیرهنگام‌ترین گل دربی هم از آن استقلالی‌هاست. آن‌جا که اسماعیل شریفات در دقیقه 105 دیدار شهرآورد 73 دروازه پرسپولیس را گشود. 

- سریع‌ترین هت‌‌ریک: اما سریع‌ترین هت‌تریک دربی بزرگ پایتخت مربوط می‌شود به هت تریک ایمون زائد که در شهرآورد 74 ظرف مدت 9 دقیقه کن فیکون کرد!

 

گلزنان برتر دربی سرخابی‌ها

در طول تاریخ برگزاری دربی «صفر ایرانپاک» از پرسپولیس با 7 گل زده در دربی بهترین گلزن شهرآورد پایتخت محسوب می‌شود. در جدول می‌توانید سایر گلزنان برتر دربی را مشاهده کنید.

 

بازی‌های نیمه‌ تمام دربی:

از مجموع شهرآوردهای دو تیم تاکنون چهار شهرآورد نیمه‌تمام مانده (۴)(۶)(۲۲)(۳۸)این چهاربازی، یک بازی یک بر صفر(شهرآورد ۲۲)و سه بازی سه بر صفر(شهرآوردهای ۴ و ۶و ۳۸) به سود استقلال ثبت شده است: 

|1|

(شهرآورد۴ام):در سال ۱۳۴۸ بازی تاج و پرسپولیس در حالی که تا دقیقه ۸۲ با نتیجه یک بر صفر به سود تاج در جریان بود که در همین لحظه محمود خوردبین بازیکن تیم پرسپولیس گل تساوی را وارد دروازه‏ تاج کرد اما داور این گل را نپذیرفت و اعلام کرد که قبل از ضربه خوردبین خطای وی را بر روی قلیچ‌خانی گرفته‌است. که این امر با اعتراض پرسپولیسی‌ها و ترک زمین از سوی آنها منجر شد و بازی در نهایت سه بر صفر به سود استقلال اعلام گردید.

|2|

(شهرآورد۶ام):در سال ۱۳۴۹ بازی دو تیم تاج و پرسپولیس در حالی که یک بر یک مساوی بود در دقیقه ۷۵ و به علت اعتراض بازیکن‌های پرسپولیس به قضاوت داور و در نتیجه ترک زمین از سوی فدراسیون سه بر صفر به نفع استقلال اعلام شد.

|3|

(شهرآورد۲۲ام):در سال ۱۳۵۸ دو تیم استقلال و پرسپولیس در شهرآورد ۲۲ در حالی که بازی یک بر صفر مساوی به سود استقلال بود در دقیقه ۷۵ با هجوم تماشاگران نیمه‌تمام ماند این بازی هرگز تکرار نشد و همان نتیجه(۱-۰ تادقیقه۷۵ به سود استقلال) ثبت شد.

|4|

(شهرآورد۳۸ام):در سال ۱۳۷۳ در حالی که نتیجه بازی تا دقیقه ۸۸ دو بر دو مساوی بود به علت هجوم تماشاگران تیم پرسپولیس به داخل زمین و درگیری بازیکن‌های دو تیم با یکدیگر نیمه کاره پایان یافت و نتیجه این دیدار نیز ۳ بر صفر به نفع استقلال اعلام گردید.[۱۰]

در سال ۱۳۷۹ نیز بازیکن‌های استقلال و پرسپولیس بعد از بازی به زد و خورد پرداختند. نتیجه این بازی نیز دو بر دو مساوی به اتمام رسید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
l3igl3oy
l3igl3oy
٩١/١١/٠٤
٨
٢
سلام خوب دیگه پرسپولیس سرورته اووووووووو اوووووووووو اووووووووووو...
A.hosseiny
A.hosseiny
٩١/١١/٠٥
٢
٠
ایول و دم شما گرم 66666666666666666666666666666666666
t_mokari
t_mokari
٩١/١١/٠٦
١
١
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ توهم....
milad85
milad85
٩١/١١/٠٥
٥
٥
پرسپولیسی های عزیز تعداد برد ها رو لطفا دقت نمایید توجه کنید آره همین تعداد برد ها رو می گم توجه بیشتر آفرین حالا متوجه شدین؟؟؟
A.hosseiny
A.hosseiny
٩١/١١/٠٥
٤
١
لطفا گلزنا رو هم نگاه کنید استقلالی ها دسته جمعی گل میزنن پرسپولیسی ها تکی اونم بیشتر از دسته جمعی های آبی ها
milad85
milad85
٩١/١١/٠٥
٤
٤
با این خیلی حال کردم سریع‌ترین گل: علی سامره از استقلال در ثانیه 48 شهرآورد پنجاه و سوم توانست دروازه پرسپولیس را بگشاید و آب به سر هواداران سرخ یخ بست.
faryad.taze2
faryad.taze2
٩١/١١/٠٥
٤
١
عزیزم. جهت اطلاع منم با تو خیلی حال می کنم. عکس نمایه ات خوگشله :-)
mashhadiboy
mashhadiboy
٩١/١١/٠٥
٥
٥
میبینم که استقلالی ها بیشتر برنده رفتند ! هی 6 تایی ها میکنین ببینین ! بردتون 18 تاست 6 تا مونده به ما استقلالی هااااااا ! خخخخخخخ
h_poortaghi
h_poortaghi
٩١/١١/٠٥
٦
٥
فقط استقلال
A.hosseiny
A.hosseiny
٩١/١١/٠٥
٢
٣
خون قرمز تو رگامون عشق قرمز تو دلامون فقط و فقط 6 تایی ها
f-jafari
f-jafari
٩١/١١/٠٥
١
٣
درسته خون قرمزه اما تو رگهای آبی44444444444444444444444444444
t_mokari
t_mokari
٩١/١١/٠٦
٢
٢
منظورت 6 تا فاصله ی 24 برد ما 18 بار برد شماس؟ خخخخخخخخخخخ آخی شیش شیش شیش تاییا خخخخخخخخخخخخخ
s_crazy
s_crazy
٩١/١١/٠٥
١
٤
چه وحشی این پرسپولیسی ها
amin
amin
٩١/١١/٠٧
١
١
من استقلالیم ولی دیگه قرار نشد به هموطنامون توهین کنیم.. ok?
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/٠٥
١
١
آقایون خانوما توجه توجه برید کنار که طبق آخرین نظرسنجی جیم ترفداران پرسپولیس تقریبا 2/5 برابر ترفدارای استقلال هستند پس استقلالی های عزیز جهت حفظ امنیت خود هم که شده با پرسپولیسی جماعت کلکل نکینید >.."ًٍ) (((( اینم مدرکش http://jeem.ir/pagetwo.php?type=15&print=1&id=1765&msgAlert=0#comment_reply_edit ))))
t_mokari
t_mokari
٩١/١١/٠٦
٢
١
رئالم پرطرفدارترین تیم تو جهانه، دلیل نمیشه که بهترینه .... هرچند مقایسه رئال با پرسپلیس اشباه محضه... خخخخخخخخخخخخخخخخ
amin
amin
٩١/١١/٠٧
٠
١
اگه استقلال رو بارسلونا در نظر بگیریم، چرا میشه مقایسه کرد..
حسین
حسین
٩٣/٠٦/١٠
١
٠
4برد استقلال به خاطرناتمام موندن بازی بوده نه به خاطر تلاششون...شایدم 4تای فرهاد مجیدی هم به همین خاطره یاهم به خاطر 4گلی که توی داربی پانزدهم خوردن ویا سال 74که 8سال فقط یکبار بردن و6بارباختن وگرنه 4باربرد متوالی که هنری نبود پرسپولیس هم 3برد متوالی روداره...برای یک برد بیشتر اینهمه کل کل...ولی رکود 6تایی رو حتی تا100فرسخیش هم نرسیدن ونمیرسن...
پربازدیدتریـــن ها