من سورنا 3 هستم!
سومین نسل از روبات انسان نمای «سورنا» را بشناسید

من سورنا 3 هستم!

نویسنده : اکرم انتصاری

ذهن آدم‌ها با شنیدن یک کلمه آماده‌ی پرتاب به جایی است که دوست دارد. مثلا اگر کلمه «آدم آهنی» را بشنوید به چه چیزی فکر می‌کنید؟ می بینید، اکشن دوستان محترم با یک پرس تخمه‌ی صدادار منتظرند از نسخه جدید ترمیناتور یا پلیس آهنی پرده برداری کنیم. کسانی که لطیف و فانتزی‌تر فکر می‌کنند دست‌شان را زیر چانه زده تا داستان«آدم آهنی و شاپرک» را بشنوند و بعضی هم در خاطرات آدم آهنی کمد کودکی‌شان غرق می‌شوند. اما اگر روز و شب‌تان بین خبرها صبح شود، ذهن‌تان به مراسم رونمایی روبات انسان نمای سورنا 3 می‌رود تا بفهمد جریان از چه قرار است و چرا به دنبال کسب عنوان هشتمین کشور دارنده این نوع روبات در دنیا بودیم.

 

|| دست دست دست تولد سورنـ است!

همه چیز به همایش انتخاب نوآوران برتر کشور در 24 آذر ماه سال 87 برمی‌گردد. درست زمانی که مجری روی صحنه از رونمایی یک روبات انسان نما، همنام با یک سردار اشکانی به اسم سورنا 1، خبر می‌داد و سریال پیشرفت این روبات کلید خورد. سورنا1 با قد 165 سانتی متری و وزن 60کیلویی می‌تواند در یک مسیر از پیش تعیین شده حرکت کند، به صورت دستی با اپراتور کنترل شود و چند کلمه‌ی معین را به زبان بیاورد. تیم مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته‌ی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران که طراحی و ساخت سورنا 1 را برعهده داشت با تکمیل تحقیقات خود سورنا را به مرحله‌ دوم رساند و در یک فاصله‌ دوساله یعنی در تیرماه 89  از آن رونمایی کرد. سورنا دو در قد وقواره یک انسان در حالی تولید می‌شود که 20 سانتی متر کوتاه و 15 کیلوگرم لاغر کرده است. این روبات با 12درجه آزادی پایین تنه، 8 درجه دست‌ها و 2درجه سر با حرکات هماهنگ و حفظ تعادل گام برمی‌دارد، درست شبیه یک حرکت اسلوموشن آدمیزادی. همین ویژگی‌ها ورود سورنا2 را به دنیای آدم‌ها پرسر و صدا کرد، البته نه بیشتر از هفته‌ی پایانی آبان 94 و به نمایش در آمدن نسل سوم آن. 

سورنا 3 در هفت سالگی با 190 سانتی متر قد و یک هیکل 98 کیلویی می‌تواند 200 کلمه را ببیند و بشنود، از روی یک سطح ناصاف عبور کند، پله‌ها را بالا برود و وقتی صدا بزنید «سورنا» دور بزند، چهره‌ی‌تان را تشخیص دهد و به فارسی حرف بزند. درحالی که توپ را برمی‌دارد، شوت کند و گل بزند. سومین روبات از سری سورنا با همکاری 70 نفر از متخصصان دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت مدرس و شیراز و شرکت‌های دانش‌بیان ساخته شده است. سورنا 31 درجه آزادی چرخشی و هفت برابر سورنای قبلی سرعت دارد.

 

|| ربات انسان نما می‌خوام چی کار؟

آسیموف نویسنده‌ی کتاب‌های علمی تخیلی می‌گوید: «روبات‌ها نباید هیچ گاه به انسان‌ها صدمه بزنند، دستورات انسان‌ها را بدون سرپیچی از قانون اول اجرا کنند و باید بدون نقض قانون اول و دوم از خود محافظت کنند» شاید دیدن فیلم‌های سینمایی با مضمون روبات‌هایی که علیه انسان شورش می‌کنند ترسناک باشد. از طرفی وقتی در کتاب پیدایش روبات‌ها می‌خوانیم «تکنولوژی بزرگ‌ترین علت آینده بدون شغل است» کافی است تا از زندگی روباتیک هراس داشته باشیم.

اما این‌که روبات انسان نما چه دردی دوا می‌کند، بعد از رونمایی سورنا 3 و پیوستن ایران به جمع هشت کشوری که می‌توانند روبات انسان نما و هوشمند بسازد، ذهن‌مان را مشغول کرد. این نوع روبات‌ها  می‌توانند جایگزین خوبی در شغل‌های زیان‌آور برای انسان باشد. حفاری، آتش نشانی، کار در معادن عمیق، تست‌های انفجاری و هسته‌ای ،تست‌های شیمیایی، سفر به فضا، محیط‌های مرتبط با اشعه‌های مضر، جراحی‌هایی با حساسیت و سرعت بالا، حضور در کارخانه‌های صنعتی و کمک‌یاری خانم‌های خانه‌دار از آن دسته شغل‌هایی ست که شاید بعد از ورود روبات به دنیای ما، بر روی دوش‌شان بیافتد.

البته برخی از نمونه‌های دیگر روبات انسان نما، این پیغام را به ما می‌دهند که به خدمت در آمدن علم برای انسان همیشه مفید نیست، مثلا روبات پتمن (petman) که محصولی از یک شرکت زیر مجموعه‌ی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکاست و امتیاز آن اخیرا به گوگل فروخته شده است، بعضی معتقدند بعد از دست یافتن به دانش ساخت این نوع روبات یک ترمیناتور برهمین مبنا ساخته می‌شود تا هم نیروی جنگی مقاوم و همه فن حریفی باشد و هم تلفات نیروی انسانی به صفر برسد. 

 

|| این‌جا زندگی روباتیک، سال 1400!

همان طور که از ظواهر برمی‌آید زندگی امروزی نیمه هوشمند شده است. اگر به تنبل شدن و ورود روبات‌ها به زندگی‌تان شک دارید و با نگاهی چپ چپ زیر لب غرولند می‌کنید که «این نویسنده هم توهم زده بابا...»، این سخن را از هاد لیپسون یکی از نوابغ هوش مصنوعی و روباتیک دنیا بشنوید. او معتقد است دیجیتالی ‌شدن به همه‌جا نفوذ کرده از کارخانه‌ها تا تصمیم‌های بشر. همین الان که شما به آن روزها فکر می‌کنید بعضی روبات‌های ژاپنی در حال گفتن اخبار، چیدن مواد مورد نیاز سوشی روی میز کار آشپزخانه و راهنمایی بازدید کنندگان موزه هستند.

طبق پیش بینی نوستراداجیم روبات‌هایی که بیشتر درآینده خواهیم دید به این صورت است:

روبات درس خون: این روبات جای شما درس می‌خواند، امتحان می‌دهد، مدرک می‌گیرد تا شما استخدام شوید و به خواستگاری بروید، و البته روبات برای‌تان چای بیاورد! خب چیزی که عوض دارد گله ندارد. تازه اگر شانس بیاورید و عروس خانم روبات نباشد.

روبات خانه دار: این روبات با قابلیت شستن، پختن، سابیدن، یخ حوض شکستن می تواند. احتمالا یکی از آپشن‌های عروس‌های آینده و جهیزیه‌شان باشد. روبات‌های گارسون، سرآشپز، مهماندار هم در این لیست قرار می‌گیرد.

روبات هم نشین: در روزهایی که آمار تجرد روز به روز بالاتر، ازدواج‌ها کمتر و تک فرزندی بیشتر می‌شود احتمالا این روبات فروش خوبی داشته باشد، اما به هرحال این روبات‌ها نمی‌تواند جای خواهر، برادر و فرزند را بگیرند از آن‌ها توقع زیادی هم نباید داشت، چون قلب ندارند.

روبات جان فدا: این روبات می‌تواند در هر تفریحی پا به پای شما و حتی به جای شما خطر کند. در مواقع لزوم در حادترین شرایط از شما و تفریح دلبندتان سلفی بگیرد و در عرض یک چشم به هم زدن آن عکس را روی صفحه‌ی یهویی‌های اینستاگرام‌تان به اشتراک بگذارد، شاید اینطوری آمار کشته شدگان راه سلفی گرفتن هم کمتر شود.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
mhv
mhv
٩٤/٠٩/٠٩
٠
٠
اتفاقا دیروز بحثش بود یکی از همکلاسیام مسئول یه بخشی از این روباته ولی زیاد ازش خاطره ندارم! به سختی قیافش یادم میاد:|
mhv
mhv
٩٤/٠٩/٠٩
٠
٠
و این که جالب بود بعد این بحث امروز این مطلب رو سایت اومده:)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٩/٠٩
٠
٠
شاید قسمت این بوده که باز یادش بیفتین به بهونه ی این روبات و یک احوالپرسی پیامکی بکنین ^_^چه جالب خاطرات خوبی دارن حتما از ساخت این روبات چون تیم بزرگی بوده!
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٩/٠٩
٠
٠
تو اخبار این سورنا رو دیدم :) مرسی از گزارش خوبت ^_^ اما پاییز من می ترسم .. میترسم که این رباتا پاشون به خونه ها باز بشه و آدما رو تنبل کنن ، میترسم پاشون به خیلی از شرکتا و کارخونه ها باز بشه و خیلی ها رو بیکار کنن ، میترسم ربات داشتن هم در آینده ی نه چندان دور بشه یکی دیگه از ابزارهای چشم و هم چشمی ... زندگی دیجیتال و هوشمند خیلی وحشتناک و ترسناکه ...
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٩/٠٩
٠
٠
خواهش می کنم ^_^ زهرا به نظر من همین الان روباتیک وارد زندگی ما شده و هوشمند همین که همه چیز کنترلی شده ، هوشمند شده و ما رو این قدر وابسته کرده به خودش ترسناک ِ . یک قسمتی از یک کتاب رو خوندم که یک آینده رو پیش بینی کرده که در اون روبات ها جای تمام کارگرهای کارخونه ها رو گرفتن . نمی دونم شاید باز این آدما مشغول یک سری اشتغال جدید مثل روبات سازی ، تعمیرات روبات و... شن !
حس نو
حس نو
٩٤/٠٩/٠٩
١
٠
موضوع خوبیه ولی خب یکم دیر بهش پرداختید. یعنی بیات شده دیگه به نظرم.چند روز پیش تو تی وی با تیم سازندش داشت مصاحبه میکرد جالب بود واسم
......
......
٩٤/٠٩/٠٩
٠
٠
برای شما شاید جذاب نباشه ولی برای من به شخصه جالب بود .... چه عجب صدا و سیما درباره یکچیزی اطلاع رسانی کرد....
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٩/١١
٠
٠
نقدتون رو وارد می دونم ولی به نظر من مطالب علمی خیلی مورد کم لطفی بوده و دوست نداشتم حتی به قیمت دیر شدنش مطلب رو از دست بدم ،مرسی از نقد و نظرتون :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٩/١١
٠
٠
نقدتون رو وارد می دونم ولی به نظر من مطالب علمی خیلی مورد کم لطفی بوده و دوست نداشتم حتی به قیمت دیر شدنش مطلب رو از دست بدم ،مرسی از نقد و نظرتون :)
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٤/٠٩/٠٩
٠
٠
یعنی یک انقلاب صنعتی دیگه.... قطعا رباتها بخشی از زندگی امروز ما هستند،اما آینده رو خدا بخیر بگذرونه مرسی اکرم جانمان
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٩/١١
٠
٠
درسته سپینود ،وقتی فکر می کنی ممکنه تو رستوران روبات سرآشپز طعم ها رو تست می کنه اشتیاقت رو از دست می دی،مرسی از تو
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٩/١٠
٠
٠
تا قبل اینکه کلیپ رو ببینم و بفهمم این کج شدنش توی عکس هم یکی از قابلیتهای این رباته/قبلش فکر میکردم داره سکندری میزنه /خ
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٩/١٢
٠
٠
به هر حال ساختن روبات با همین قابلیت ها هم به نظر من پیچیده اس،دمشون گرم .چون پروژه ی تحقیقاتی بوده و بار مالی نداشته.
maede
maede
٩٤/٠٩/١٠
٠
٠
با این وضع فکرکنم سال ها بعد کلا اختیار و کنترل زندگی ما میفته دست روبات ها :| ولی روبات خانه دار چیز خوبیه :))
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٩/١٢
٠
٠
همین الان نامحسوس وارد زندگیمون شدن خودمون خبر نداریم :))))
maede
maede
٩٤/٠٩/١٣
٠
٠
آره،واقعیتی که شاید نمی خوایم قبولش کنیم :(
غزاله خانوم
غزاله خانوم
٩٤/٠٩/١١
٠
٠
اكر ربات برامون درس بخونه يا خونه داري كنه يا قهوه مهمونمون كنه بس خودمون جي??? البته از يك نظر برام خوبه جون همه جاق ميشن ميان بيش من رزيم:) اونوقت نون من. تو روووووووغنههههه
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٩/١٢
٠
٠
به نظر من زندگی روباتیک نمی تونه جور احساسات آدما رو بکشه . کاش قبل از بیش از اندازه ماشینی شدنمون قدر احساسات مون و درک این عواطف رو بدونیم. چاه مکن بهر کسی غزاله خانوووم:)))
غزاله خانوم
غزاله خانوم
٩٤/٠٩/١٢
٠
٠
نه بابا چ چاهی؟؟...چاه کسایی میکنن ک روبات میسازن ..:دی من فقط ب سلامتیه مردم کمک میکنم همین!!:)
غزاله خانوم
غزاله خانوم
٩٤/٠٩/١١
٠
٠
نمدونم جرا من ازش ميترسم:0
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٩/١٢
٠
٠
از آدم آهنیای اسباب بازی چی؟؛)
غزاله خانوم
غزاله خانوم
٩٤/٠٩/١٢
٠
٠
یه دونشو داشتم دوسش داشتم ولی همیشه روشن میکردم از دور مینشستم نگاش میکردم:دی
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٩/١٧
٠
٠
سلام خانوم انتصاری ، مطلب خوبی بود و در ضمن تولدتون هم مبارک باشه :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٩/٢١
٠
٠
روباتش روبات خوبی بوده :) ممنون از تبریک :)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٩/١٧
٠
٠
سلام پاااااییز تولدت مبارک باشه ^____________^
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٩/٢١
٠
٠
مرسی مهســـــای عزیز ^_^ تشکر غلیظ:))
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢