گزینه‌های روی میز ورود به دانشگاه
گزارشی پیرامون طرح جدید وزارت علوم که کنکوری‌ها را برای تاثیر سوابق تحصیلی در ورود به دانشگاه مختار می‌ک

گزینه‌های روی میز ورود به دانشگاه

نویسنده : محدثه عارفی

وقتی همه‌ی اعضای خانواده آماده می‌شوند برای رفتن به بیرون شهر و تو می‌نشینی پشت میز و صدای خداحافظی‌ات از پشت در اتاق به گوش‌شان می‌رسد. وقتی صبح‌ها زودتر از همه بیدار می‌شوی و شب‌ها دیر تر از همه می‌خوابی. سرت روی کتاب‌های تست، روی آزمون‌های چهار‌گزینه‌ای فرو می‌افتد و دفتر برنامه‌ریزیت ساعت مطالعه‌ی زیاد و تفریح کم را نشان می‌دهد و همه‌ی هم و غم و آرزوهایت خلاصه می‌شود در یک هدف کوتاه‌مدت؛ این یعنی تو یک کنکوری شدی.

 

|| طرح جدید به جای حذف کنکور

از سال 1347 تا الان که سوال و جواب‌های کوتاه، نشست روی برگه‌ی آزمون ورود به دانشگاه، همیشه یک درگیری برای حذف یا بودن آن وجود داشته است. که در سال 86 لایحه‌ی حذف آن روی میز مجلس شورای اسلامی رفت و سال 90 آموزش و پرورش و وزارت علوم نتوانستند آن را به اجرا در آورند و به جای آن تاثیر معدل و سوابق تحصیلی را به صورت پلکانی بالا بردند که شروع آن به صورت امثیاز مثبت در سال 92 لحاظ شد. این روزها هم خبر‌های جدید به گوش‌مان می‌رسد که برای کنکوری‌ها بعد از سال 94 سه حق انتخاب وجود خواهد داشت. آن‌ها می‌تواند قبولی‌شان را کاملا وابسته به آزمون چهارگزینه‌ای چهار ساعته کنند و یا براساس سوابق تحصیلی گزینش شود و یا آزمون عمومی کنکور به همراه سوابق تحصیلی، بدون آزمون اختصاصی، نحوه ورود به دانشگاه باشد. (لینک خبر از این‌جا)

 

|| تغییر شکل کنکور در اروپا، آمریکا و استرالیا

اگرچه چنین آزمونی در چین و ترکیه و ژاپن هم برگزار می‌شود ولی برای این‌که بدانیم نحوه ورود به دانشگاه در کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی چگونه است از چند ایرانی مقیم آن کشور‌ها خواستیم تا برای‌مان در این‌باره بگویند.

مرسده از کانادا می‌گوید که آنجا آزمون برای ورود به دانشگاه وجود ندارد. بلکه باید معدل دیپلم و لیسانس بالا باشد. ریز نمرات، ‌کار اجتماعی و فعالیت مردمی در اولویت‌هاست، مثلا عضویت در تیم ورزشی یا کمک به یک نهاد مردمی امتیاز مثبت دارد. مرسده سر درد دل باز می‌شود و می‌گوید: آن‌جا چیزی هم به نام مشروطی وجود ندارد، در نتیجه ورودی زیاد و فارغ التحصیلی سخت است. دوست مرسده در آلمان زندگی می‌کند. می‌گوید آن‌جا برای رفتن به دانشگاه کنکور نیست و سوابق تحصیلی و دانستن زبان آلمانی در اولویت است.

نیکو را در ایتالیا پیدا می‌کنم. قبل از این‌که چیزی بپرسیم تایپ می‌کند که مردم این‌جا خیلی مشتاق ورود به دانشگاه نیستند و اکثرا دنبال یادگیری حرفه‌های مختلف رفته و شروع به کار می‌کنند. درباره نحوه پذیرش هم می‌گوید که وارد شدن به دانشگاه مثل ثبت نام در دبیرستان ایران است و تنها فیلتر پاس کردن درس‌های مقطع‌های قبل است ولی در دانشگاه آن‌قدر از نظر درسی سخت می‌گیرند و هزینه بالا دریافت می‌کنند که فقط علاقمندان واقعی، تحصیل را انتخاب می‌کنند. 

 

|| از دل کنکوری‌ها بشنوید

در ادامه می‌روم تا نظر چند کنکوری را درباره نحوه جدید ورود به دانشگاه بپرسم. داوطلبانی که در سال‌های بعد برای دادن کنکور حق انتخاب دارند. 

در ابتدا به یک دبیرستان می‌روم و وارد دفتر مدیریت می‌شوم. مدیرشان نیم‌خیز می‌شود و مودبانه تعارفم می‌کند سمت صندلی. می‌گویم که قصد دارم چند سوال از سال چهارمی‌های مدرسه بپرسم. وقتی می‌گوید سوالات‌تان چیست؟ در لا به لای جواب اشتباهی از دهانم می‌پرد که هزینه کلاس‌ها و آزمون‌ها و جزوات. ناگهان دوباره همان حالت نیم خیز را می‌گیرد اما این بار با یک لحن خشن از من می‌خواهد به کنکوری‌های او کار نداشته باشم و از مدرسه‌شان بروم بیرون!

در بین دفتر مدیر تا درِ مدرسه «فرزانه» را توی حیاط می‌بینم و به صحبت می‌گیرم. می‌گوید که شاگرد اول و امید قبولی مدرسه‌شان است، تصورش را از کنکور قیف ورچپه‌ای ست با معنای ورود سخت و فارغ‌التحصیلی آسان. به نظرش کنکور فشار زیاد در طی یک سال است. سوابق تحصیلی را بیشتر دوست دارد. می‌گوید: «نمی‌خواهم سرنوشتم را در چهارساعت رقم بزنم. دوست دارم این همه سال که درس خواندم باعث موفقیتم در ورود به دانشگاه باشد.» ناظم مدرسه سوت می‌زند و مرا خیلی مودبانه(!) به بیرون از مدرسه هدایت می‌کند. 

از رفتن به مدارس ناامید می‌شوم و راه می‌افتم در سطح شهر. سر ظهر و بعد از تعطیلی مدارس نفر بعدی را توی ایستگاه اتوبوس پیدا می‌کنم. دارد با تلفن صحبت می‌کند و به آن طرف خط می‌گوید تراز آزمون‌هایش بالا رفته و حسابی امیدوار شده. تلفنش را که قطع می‌کند از او می‌پرسم که به نظرش سوابق تحصیلی بهتر است یا کنکور؟! کنکور را ترجیح می‌دهد. می‌گوید «شاید یک نفر مثل من در تمام عمرش بازیگوشی و تفریح کند، آن وقت چنین آدمی نباید این فرصت را داشته باشد که دانشگاه برود؟» می‌خندد و اضافه می‌کند که: «خب امثال من هم باید بتوانند شانس‌شان را برای ورود به دانشگاه امتحان کنند. باید این فرصت برایمان باشد. مثلا (کارنامه  آزمونش را نشانم می‌دهد) این ترازم که بالای فلان عدد است مشخص می‌کند که می‌توانم از رتبه‌های سه رقمی باشم. حالا درست است که به خاطر این‌که تا قبل از این درس نخواندم، نتوانم وارد دانشگاه شوم؟!»

به دفتر یکی از مشاورهای کنکور می‌روم و از یکی از مراجعین در این‌باره می‌پرسم. می‌گوید برایش فرق نمی‌کند سوابق تحصیلی باشد یا کنکور. برایش فقط این مهم است که بداند کدام یک بیشتر تاثیر دارد. دانش آموز سوم دبیرستان است و نمی‌داند که باید برای تست بخواند یا تشریحی. آمده مشاوره تا بتواند برای نحوه درس خواندنش تصمیم بگیرد.  منتظر می‌نشینم تا نفر بعد از اتاق مشاور بیرون می‌آید. ابروهایش در هم گره خورده و دارد بلند بلند از آزمون‌ها شکایت می‌کند. می‌گوید دو روز است که نخوابیده. وقتی به او می‌گویم نظرش نسبت به کنکوری چیست می‌گوید «یک موجود له!» با تعجب می‌گویم منظورش چیست؟! عصبانی میشود و صدایش را بلند می‌کند که «له شدن! یعنی زیر فشار درس بودن، فشار آزمون، فشار خانواده، فشار دوست، حتی فشار سوال‌های تو» و کتاب تستی که توی دستش است را بالا می‌آورد و نشانم می‌دهد و ادامه می‌دهد: «و فشار این‌ها. این تست‌ها.» می‌خواهد برود که جلویش را می‌گیرم. از سوابق تحصیلی‌اش ‌می‌پرسم و این‌که نظرش نسبت به آن‌ها چیست؟! می‌گوید معدل خیلی بهتر است. چون تشریحی درس می‌خوانی اما بعد از کمی مکث اضافه می‌کند که در حال حاضر دوست ندارم با سوابق تحصیلی بروم دانشگاه. چون اطمینانی به درست بودن معدل‌ها ندارم و شاید بشود در آن‌ها تقلب کرد. این را می‌گوید، ابروهایش را در هم گره می‌زند و راهش را می‌کشد و می‌رود.

 

|| اندکی صبر...

با این حال باید صبر کنیم و ببینیم که آیا داوطلبین ما از تاثیر سوابق تحصیلی آنقدر استقبال می‌کنند تا روزی بتوانیم در کنار نمرات همانند کشور‌های پیشرفته فعالیت‌های جنبی و عضویت در تیم‌های ورزشی و کمک به نهادهای مردمی را هم امتیاز محسوب کنیم یا خیر؟!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٤/٠٨/٣٠
١
٠
به نظر من که هیچ اتفاق متفاوتی نمی افته ،اگه هم بخاد تفاوتی بوجود بیاد بازم دودش به چشم دانش آموزها میره،.....دستت خیلی درد نکنه بابت مطلبت دوستم
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٩/٠١
٠
٠
خیلی از کنکوری ها هم که ازشون سوال میپرسیدم میگفتن هیچ اتفاقی نمیفته. فقط حرفش هست. :))) نامطمئن شدیم به حرف بزرگان راجع به کنکور. :))
هاچ
هاچ
٩٤/٠٨/٣٠
٢
٠
تبریک های عسلی برای نویسنده ی سایت شدن :دی این همه، خانواده و مدرسه و معلما و دانش آموز واسه دانشگاه رفتنش تلاش می کنن. بعد وقتی اون بچه 4 سال کارشناسی رو خوند تازه می فهمه که از رشتش بدش میاد. یا به فلان رشته علاقه داره. یا اصلا هدفش چیزه دیگه و جای دیگه ایه. یا هنر رو دوست داره. یا ورزش رو.بعد هیچی دیگه. استعدادیابی نداریم. بچه وقتی تا بیست سالگی هنوز تو عمرش یه دونه تئاتر هم ندیده یا تو یه ورزشم شرکت نداشته، بعد یه هو می بینه چقدر عاشقشه... چیکار کنه ها؟ کی جواب عمر به هدر رفته و ناکامی این فرد رو میده؟؟؟ نظام آموزشی چه صیغه ایه واقعا
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٩/٠١
١
٠
حرف درست همینه حالا یه سری این وسط میرن دنبال علاقشون که باز خوبه با اینکه عمرشون هدر رفته!! ولی یه عده جرئت تغییر رشته و رفتن دنبلا علاقشون رو ندارن اگه از اول استعداد وعلاقه هرکس معلوم بشه و بر اساس اون برن دانشگاه (یا حتی نرن!! مگه همه باید برن دانشگاه؟!!) هم بیکاری کمتر میشه هم بی انگیزگی و نا امیدی والا!!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٩/٠١
١
٠
:| کامنت من کو
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٩/٠١
٠
٠
میدونی مشکل فقط این نیست که بالاخره میفهمه به یک رشته ی دیگه علاقه داره. مشکل اینه که حتی وقتی می فهمه جرئت دل کندن و سمت علاقه ش رفتن رو نداره. چرا؟ چون از آینده ی رشته های هنری توی این جامعه مطمئن نیست...
مرتضی
مرتضی
٩٤/٠٨/٣٠
١
٠
کنکور و قبول شدن روزانه تو دانشگاه یه طرف، فارغ التحصیلی و مفت کار کردن اونم سه سال توی اداره ی دولتی که استخدام میشی هم یه طرف
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٩/٠١
١
٠
عزیز دل مفت کار کردن نیست ! کار آموزی خودش یک دانشگاهی هست ! :) باید کار کنید و از کار کردن ناراحت نشید !
مرتضی
مرتضی
٩٤/٠٩/٠١
١
٠
بهمن جان، کارآموزی چیه، کارآموزی خودش دو واحده که پاس میشه میره، اینی که من میگم قانون جدید دولته که اگه روزانه قبول بشی بعد از فارغ التحصیلی اگه جای دولتی خاستی کار کنی باید سه سال براشون رایگان کار کنی( دولت داره به زبون بی زبونی میگه باید فقط شبانه قبول بشی)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٩/٠١
١
٠
جلل خالق :|
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٩/٠١
١
٠
این قانون خیلی ساله که هست آقا مرتضی و هیچ وقتم اجرا نمیشه !
مرتضی
مرتضی
٩٤/٠٩/٠١
١
٠
والله دانشگاه منتظری مشهد و دانشگاه قوچان که تازه به دستشون رسیده
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٩/٠١
٠
٠
بیگاری؟ 0__o این دیگه چجور قانونیه!
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٤/٠٩/٠١
١
٠
دست رو دلم نذار که خونه... آخه مگه سیستم آموزش و پرورش درسته که کنکور بخواد درست باشه؟!
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٩/٠١
٠
٠
والا هر کدوم مون توی یه دانشگاه دنبال یه علاقه ی جانبی هستیم. با این وضعیت درست نیست سیستم فکر کنم. :/
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٩/٠١
١
٠
سلام:امیدوارم که همه موفق باشند.بایدپذیرش دانشگاههابراساس نیازرشته وکاربردی ترباشه که نیست وگرنه فقط گرفتن مدرک سودی نداردوبرتوقعات اضافه میشود.ممنون
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٩/٠١
٠
٠
آخ گفتید آقای حسنی. واقعا موافقم که وقتی کار نباشه و جامعه به فارغ التحصیل نیاز نداشته باشه چقدر مشکل ایجاد میکنه. چه به خود اون فرد. چه به جامعه.
٩٤/٠٩/٠٢
٠
٠
سلام خداپناهتان باد
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٩/٠١
٢
١
همون کنکور اگر سؤال هاش استاندارد باشه و شرایط خوبی براش مهیا بشه به نظر من از امتحان های آموزش و پروش و با اون تصحیح برگه های سلیقه ای بهتره
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٩/٠١
٠
٠
واقعا سلیقه ای رو خوب گفتید من سر امتحان نهایی ریاضی و درسای حل کردنی همیشه استرس داشتم بخاطر اینکه متفاوت با کتاب حل میکردم و راهم درست بود ولی راه دلخواه مصحح شاید نبوده باشه باز کنکور هار گزینه ای هست و عدالت بیشتر توش قابل اجراس
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٩/٠١
٠
٠
آخه توی کنکور هم گاهی راه های تستی ای که یاد میدن فقط جواب رو به داوطلب میده اما اصلا راه حل رو یاد نمیگیره. ولی ازین که توی امتحانا احتمال تقلب هست گریزی نیست. متاسفانه. آقای نادری میشه نظرتون رو نسبت به گزارش بگین؟ واقعا دوست دارم عیبای گزارش و نقد شما رو بشنوم. ممنونم خیلی.
hoorieh
hoorieh
٩٤/٠٩/٠١
٠
٠
خیلی جذاب بود
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٩/٠٢
٠
٠
ممنونم.
٩٤/٠٩/٠٢
٠
٠
تست
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٩/٠٢
٠
٠
:))
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٤/٠٩/٠٢
٠
٠
به امتحانهای آموزش و پرورش اصلا نمیشه اطمینان کرد من یادمه که یکسری از بچه ها حتی امتحان نهایی تقلب میکردند و چون حوزه امتحانی مدرسه خودشون بود کاری بهشون نداشتند دور از انصافه ازین گذشته تصحیح ورقه ها و انتخاب سوالات و سطح سوالات خیلی سلیقه ای دوران دبیرستانم یادمه ورقه امتحان ترمم جلوی دخترخاله ام که همسنمه میذاشتم نمیتوانست از دو سه تا سوال بیشتر جواب بده در حالی که مثلا همان درس مدرسه خودشون نمره کامل گرفته یود
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٩/٠٢
٠
٠
موافقم. توی امتحانای ایران تقلب زیاد میشه. راستی تو توی این متن حق آب و گل داری. :)) ازت ممنونم. :)
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٤/٠٩/٠٤
٠
٠
خاهش میکنم دوستم:)
Elham_n
Elham_n
٩٤/٠٩/٠٢
١
٠
از کنکور بدم میاد ): یکی منا درک کنه ): از فرق بین دانش آموزی که میلیونی خرج میکنه و تو بهترین مدارس تحصیل میکنه با دانش آموز منطقه 3 که گاهی مفاهیم ساده کتاب را هم باید خودش بخونه چون سطح دانش بعضی معلمای منطقه 3 کمه بیزارم ): از تفاوت در سهمیه ها که رتبه دانش آموزا از 17000به 450 تغییر داده): از تلویزیون وموسسات مختلف وحتی بنر های تو خیابان که همشون کارشون ایجاد استرس و پول درآوردن وکلاهبرداری از دانش آموزان کنکوری ): از استرس و فشار که گاهی باعث میشه همه زندگی یه فرد را به خاطر 4 ساعت تغییر بده ): از همه اینا متنفرم /:نظام آموزشیمون نیاز به تغییر داره چون داره با سرنوشت مهم ترین قشر جامعه یعنی جوانای این مملکت به راحتی بازی میکنه
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٩/٠٢
٠
٠
آره خب! کنکور یک خاطره ی خیلی تلخ توی اغلب ذهن ها باقی میذاره. مخصوصا اگه نتیجه دلخواه نباشه.