فضاهای مجازی؛ حذف شدنی نیستند

فضاهای مجازی؛ حذف شدنی نیستند

نویسنده : m.attari

یکی از مباحثی که این روزها فضای خبری کشور را تحت تاثیر خود قرار داده است، بدون شک جریان فیلتر شدن یا نشدن نرم افزارهای پیام رسان و بقولی فضاهای مجازی مخصوصا "تلگرام" است. و البته لزوم جایگزینی آن با نرم افزارهای داخلی.

مطلب زیر نتیجه فعالیت چند ساله نویسنده در فضاهای مجازی، از زمان "یاهو مسنجر" تا نرم افزارهای موبایلی امروزی، اعم از نرم افزارهای ایرانی و خارجی می باشد. حقیر با توجه به تجربه خود در این چند ساله اعتقاد دارم که بنا به دلایل زیر فیلتر کردن این نرم افزارها نه تنها تاثیری ندارد بلکه شاید نتایج معکوسی هم داشته باشد و البته باید تاکید کنم که منکر مطلوبیت استفاده از نرم افزارهای داخلی (به شرط وجود و قابلیت رقابت با نمونه های خارجی) نیستم:

 

الف: مشکلات سخت افزاری:

۱) سرورهای خارجی: از مهمترین دلایلی که برای مقابله با این نرم افزارها ذکر می شود وجود سرورهای آن ها در خارج از کشور و امکان سواستفاده سرویس های جاسوسی خارجی از اطلاعات ردوبدل شده بین کاربران است. در این خصوص باید گفت: اولا) ما سرورهای لازم برای این حجم از تبادل اطلاعات را در داخل از کشور نداریم. ثانیا) افراد عادی و عامه جامعه به اطلاعات سری دسترسی ندارند. پس باید بیاموزیم که اطلاعات مهم و اساسی را چگونه جابجا کنیم و مقاماتی که به اطلاعات دسترسی دارند چگونه باید در این فضاها حضور داشته باشند. ثالثا) و از همه ی موارد فوق مهمتر اینکه فرض کنیم که تمام سرورها در داخل کشور باشند. آیا دشمن نمی تواند اقدام به هک نمودن این سرورها نماید؟ خبرهای فراوانی از هک شدن سرورهای قدرتمند کشورها حتی سرورهای سیا و پنتاگون و .... را بارها نشنیده ایم؟

۲) هزینه های تحمیل شده به اقتصاد کشور ناشی از واردات و صادرات حجم اینترنت: جدای از هزینه های فراوان تعبیه سرورهای ایرانی، آیا تا کنون محاسبه ای درخصوص سرمایه گذاری لازم برای ایجاد شبکه اینترانتی که پاسخگوی این حجم از مبادلات باشد انجام شده است؟ آیا صرفه ی اقتصادی برای ایجاد این شبکه ها وجود دارد؟ و از همه مهمتر اینکه آیا تضمینی وجود دارد که در صورت ایجاد این شبکه کاربران ما از استفاده از اینترنت مبتنی بر سرورهای خارجی دست بکشند؟ یا اینکه می خواهیم با اعمال حاکمیت و به جبر خود را از دنیا جداکنیم؟

 

ب: مشکلات نرم افزاری:

۱) سرعت جایگزینی: در دنیای امروزی سرعت ایجاد نرم افزارهای پیام رسان و سهولت دسترسی به آنها و بعبارت مصطلح در این روزها امکان کوچ به نرم افزارهای جدیدتر که اغلب امکانات بیشتری از نرم افزار فیلتر شده دارند بسیار زیاد است. فراموش نکرده ایم که فردای روزی که "ویچت" را فیلتر کردند "وایبر" و روزی که می خواستند "وایبر" را فیلتر کنند، "تلگرام" و حالا هنوز شایعه فیلتر شدن "تلگرام فراگیر نشده، دهها نرم افزار جایگزین منجمله "سوما" (که علاوه بر افزایش تعداد افراد گروهها به ۵۰۰نفر امکان تماس تصویری HD را نیز دارد) جای خود را در بین کاربران باز کرده اند!! این امر صرف نظر از وجود فیلتر شکن ها و " وی پی ان" ها خود یعنی" شکست فیلتر نمودن" یک نرم افزار. بگذریم که امروزه نرم افزارهای واسطی وجود دارند که حتی نیاز به استفاده از فیلتر شکن را نیز حذف کرده اند و امروزه برخی از نرم افزارهای "وب بروزر" بطور مستقیم سایتهایی مثل "فیس بوک" و ... را باز می کنند!

۲) متاسفانه فعالان سایبری کشور ما لنگ لنگان همراه این قافله گام بر می دارند. و شاهدیم که اقدامات انجام شده علی رغم صرف هزینه های سنگین مادی و معنوی نتوانسته است جایگاه مطلوب و لااقل درخور اعتنایی در ایجاد نرم افزارهای مناسب در این زمینه کسب کنند. از جستجوگرهای اینترنتی تا نرم افزارهای پیامرسان، همه ی آنها دچار ضعف های بسیاری می باشند و بعضا حتی شایبه استفاده از ترجمه ی یک نرم افزار خارجی هم وجود داشته است. لذا تاکید مسئولین، بر استفاده از نرم افزارهای داخلی، این بیم را در بین دلسوزان ایجاد نموده است که شاید خدای نکرده شرکتهای سایبری ما راه در گام شرکتهای خودرو ساز کشور بگذارند.

۳) فرهنگ استفاده: مادامی که خود کاربران فرهنگ استفاده از یک فن آوری را نداشته باشن، فرقی نمی کند که نرم افزار ساخت کدام کشور باشد یا اینکه سرور اطلاعات آن کجا قرار دارد (بازهم بگذریم از این مطلب که برخی نرم افزارها رسما اعلام کرده اند که سرور بایگانی اطلاعات ندارند!) متاسفانه در برخی از نرم افزارها و گروه های مجازی کاملا ایرانی موجود در کشور نیز شاهد ناهنجاری های اخلاقی و جنسیتی و حتی سیاسی هستیم. و برعکس در برخی از نرم افزارهای کاملا خارجی استفاده های بسیار مفید و موثری را شاهد هستیم. در این خصوص از صفحات بسیار هنرمندانه و تاثیرگذار در فضای سیاسی دنیا منسوب به رهبر معظم انقلاب در فیس بوک و اینستاگرام تا گروه های مجازی فقه، فلسفه، شعر و ادبیات و ...در سایر فضاهای مجازی و حتی در همین کانال های تلگرام که خود محل مناقشه قرارگرفته اند، قابل اشاره است.

منبع: الف
برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
وحید
وحید
٩٤/٠٩/١٢
٠
٠
سلام مطلبتون عالی بود. فراموش نکنیم چند سال پیش مردم ویدئو رو لای پارچه با چه هراسی اینور اونور میبردن .حالا چندتا فیلم روی یه حافظه کوچک به tvمتصل میشه . نتیجه اون سخت گیریها چی شد؟حالا همون اشتباه در مورد اینترنت و شبکه های مجازی . تا کی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پربازدیدتریـــن ها
خدا هیچکس را شرمنده نکند

من هیچوقت دوست نداشتم عید بیاید

٩٦/١٢/٢٣
شعری سروده خودم

غیر تو راه ندارند به درون خانه دل

٩٦/١٢/٢٣
همه چیز در تو خلاصه می شود

برای من از تو نوشتن ناممکن است

٩٦/١٢/٢٧
پیش از آنکه مهلتت تمام شود

بدهکاران دوست داشتنی

٩٦/١٢/٢٢
من آخرین بچه هستم

سین هفت نفره

٩٦/١٢/٢٣
کاش پشت دستم می زدی

من خیلی زود بزرگ شدم / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٧
همین روزها حوالی بهار

روبان زرد

٩٦/١٢/٢٧
فال حافظ

ناموسا جایی رسیدی دست ما رو هم بگیر!

٩٦/١٢/٢٤
این جوان خیری از این دنیا ندید

ویرایش آخر یک نویسنده

٩٦/١٢/٢٧
شبیه حرف هایت

سه شنبه ها

٩٦/١٢/٢٦
نمی توانست حقیقت داشته باشد

به نام سارا / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٣
شعری سروده خودم

دروغ های من

٩٦/١٢/٢٢
کشفی در باب ریاضیات، آدم‌‌ها و ظروف آشپزخانه

استکان‌ها و لیوان‌ها

٩٦/١٢/٢٨
عیدی خاص بدهید

یک پیشنهاد عیدانه

٩٦/١٢/٢٤
زندگی چیست؟

و شاید زندگی...

٩٦/١٢/٢٢
می‌دانی عزیز من؟

جایت همیشه سبز است!

٩٦/١٢/٢٦
برای یک مشت اسکناس

شادگل

٩٦/١٢/٢٦
فصل گرما در راه است

120 روز زندگی با ترس

٩٦/١٢/٢٤
این مراسم باشکوه

زانو زدن مقابل قفسه‌ ارتش شامپوها

٩٦/١٢/٢٨
داستان کوتاه

نگاه

٩٦/١٢/٢٨