وقتی سخته؛ چرا باید ازدواج کنم؟!
نگاهی به آسیب‌های ازدواج نکردن و معضلاتی که برای جوان و جامعه به دنبال دارد

وقتی سخته؛ چرا باید ازدواج کنم؟!

نویسنده : زهرا خنداندل

سن ازدواج بالا رفته، آمارها از تعدادبالای جوان‌هایی خبر می‌دهند که سن ازدواج‌شان فرا رسیده ولی همچنان مجرد هستند. خیلی از این جوان‌ها هم کلا قید ازدواج را زده‌اند می‌خواهند مجرد بمانند، شاید شما بگویید، خب حق دارند، وقتی شرایط ازدواج نیست و ازدواج سخت شده، چرا باید بی‌خود خود را به سختی انداخت؟! اما چیزی که نباید از آن غافل شد مشکلاتی و آسیب‌هایی است که در ادامه راه مجرد ماندن به سراغ جوان می‌آید، مشکلاتی که هم از لحاظ فردی و هم از لحاظ اجتماعی بر زندگی او و جامعه تاثیر منفی می‌گذارد. درباره این موضوع به صحبت نشستیم با راضیه حافظ شعرباف، کارشناس‌ارشد روانشناسی، مدرس دانشگاه و سرگروه مشاوره آموزش و پرورش استان خراسان‌رضوی.

 

+ اصلا چرا باید ازدواج کرد؟

- اگر از جنبه فیزیولوژی نگاه کنید چون یک نیاز است. انسان نیازهای متفاوتی دارد که یکی از مهمترین آن‌ها نیاز جنسی است. که مشروع‌ترین و درست‌ترین حالت برطرف کردن آن با همسر است و در قالب ازدواج صورت می‌گیرد.

اگر هم از جنبه روانشناختی نگاه کنید، یکی از نیازهای که به حکم انسان بودن برای همه بوجود می‌آید، بحث ارتباط صمیمانه داشتن با یک جنس مخالف جدای از اعضای خانواده خود فرد است. یعنی این‌که من می‌خواهم بقیه عمرم را کنار یک نفر دیگر زندگی کنم که همراه و همسفر من باشد، تا با او به آرامش و خوشبختی برسم.

از جنبه اجتماعی هم در قانون اساسی تمام کشورها، قسمت وسیعی به ثبات خانواده، تشکیل خانواده و توصیه به خانواده اختصاص داده شده است. پس بنا به این دلایل ازدواج خوب و مهم و ضروری است.

+ با این وجود چرا جوان‌ها کمتر ازدواج می‌کنند؟ 

- وقتی چیزی خوب است و عقل هم به خوب بودن و ضروری بودنش حکم می‌کند اگر انسان از لحاظ جسمی و روحی سالم باشد، این خواسته در او به صورت یک نیاز پدید می‌آید. مثل اناری که وقتی رسید خودش ترک می‌خورد، پس درجواب این سوال باید گفت:

1- به خاطر سطح توقعات بالا، این توقعات به قدری بالا رفته است که جوان‌ها می‌ترسند از ازدواج کردن.

2- بالا رفتن سطح آرزوها و ایده‌آل نگری جوان‌ها، به این معنا که به یک زندگی معمولی قانع نیستند، در این مورد صدا و سیمای ما خیلی نقش دارد، به عنوان مثال یک زوج معمولی را زوجی نشان می‌دهند که سرخانه و زندگی‌شان هستند و همه چیز هم دارند. و جوان چون می‌بیند نمی‌شود به این ایده آل‌ها رسید ازدواجش را به تاخیر می‌اندازد.

3- تجربه‌های بد، بسیار زیاد شده است. یعنی به خاطر باز شدن روابط در جامعه جوان می‌ترسد این کسی که قرار است با او ازدواج کند آدم سالم و بدون رابطه قبلی نباشد.

4- شنیده‌ها خیلی بد است، ممکن است حتی تجربه هم نباشد اما جوان‌ها می‌نشینند بین خودشان صحبت می‌کنند که ازدواج بد است و اگر ازدواج بکنید فلان اتفاق می‌افتد، و متاسفانه باب شده است که مثلا جوانی به دوستش می‌گوید چرا ازدواج کردی؟ در جواب می‌شنود اشتباه کردم!

5- مخارج ازدواج بسیار بالاست و می‌توان گفت ما ازدواج آسان و راحت نداریم، برای مثال دو نفر ازدواج می‌کنند و تا 5 سال بعد باید قسط مراسم عروسی را بدهند، که  این موضوع آرامش اول زندگی را کم می‌کند و حتی از بین می‌برد.

+ حالا با این وضع اگر جوانی ازدواج نکند در زمینه فردی چه اتفاقی برایش رخ می‌دهد؟

- در زمینه فردی، جوان برای آینده‌اش دیگر هدف نخواهد داشت. ببینید ما همیشه یک دورنمای ذهنی داریم، برای مثال الان دانش‌آموزم، دو سال بعد باید دانشجو شوم، اما کسی که هدف ازدواج ندارد با خودش می‌گوید کار کنم که چه بشود؟ تلاش بیشتر کنم که چه بشود؟ پس هدف و انگیزه خود را از دست می‌دهد.

در مرحله بعد نیاز است که به سراغش می‌آید، نیازی که اگر سرکوب شود و پاسخ درستی نگیرد در جای دیگری حریص‌تر خود را نشان می‌دهد. اتفاقات خیلی بدی که در جامعه بین دختر و پسر می‌افتد و این بی‌بندوباری‌ها که به دنبالش احساس ناراحتی از گناه و عذاب وجدان را دارد حاصل همین رفتارهاست و تلاش فرد را برای ادامه زندگی کم می‌کند. در مرحله بعد فرد عزت نفسش را از دست می‌دهد، یعنی با خودش می‌گوید من قادر نیستم برای خودم کاری کنم، قادر نیستم برای زندگی‌ام تصمیم بگیرم و...  این‌ها باعث می‌شود جوان دچار نهیلیسم یا پوچ‌گرایی شود که از عوارض آن خودکشی، آزار رساندن به خود و آزار رساندن به دیگران است که این مورد آخر می‌بینیم در خیلی از کشورها اتفاق می‌افتد.

+ آسیب‌های اجتماعی این موضوع چیست؟

اول ارتباط نادرست دختر و پسر است که کانون خانواده‌های خودشان را بهم می‌ریزد. دوم ایجاد عدم اطمینان در خانواده‌هاست برای مثال طرف ازدواج کرده است و در محل کار همسرش هستند کسانی که قصد ازدواج ندارند و به مرحله آسیب‌های فردی رسیده‌اند، این باعث بدبینی و عدم اطمینان است.

حاصل این موارد بالا می‌شود در گذر زمان می‌شود سست شدن بنیان خانواده‌ها و زیاد شدن بی بند و باری و فحشا که باعث بروز اختلال‌های شخصی، فردی و بروز رفتار ضد اجتماعی دیگر در جامعه است.

این ماجرا در بعد اقتصادی هم باعث ضرر و زیان به خانواده و جامعه است چون جوان مستقل نمی‌شود و صرفا مصرف‌کننده می‌ماند. خیلی واضح است که به دنبال این اتفاق جوان و خانواده‌اش عصبانی می‌شوند، فرض کنید یک جوان 40 ساله در خانه پدرش زندگی‌می‌کند، این باعث کشمکش و تعارض بین خانواده و او می‌شود چون دیدگاه و نظر و سلیقه‌شان یکی نیست.

+ خانواده این جوان‌ها چه آسیبی می‌بینند؟

‌پدر و مادر در سنین مختلف برای فرزندشان یک رسالتی دارند، این رسالت برای هر سنی فرق می‌کند. به عنوان مثال پدر و مادر وظیفه دارند در دوران نوزادی مراقب فرزند خود باشند و او را تا دوران کودکی رشد دهند، وظیفه بعدی در سن 7سالگی این است که او را برای آموزش به مدرسه بسپرند و کمک کنند که بیاموزد، به همین ترتیب در دوران جوانی‌ وظیفه دارند که دختر یا پسر را به استقلال برسانند و زمینه آن را با ازدواج فراهم کنند، حال اگر دختر و پسر این خانواده این مسیر را درست طی نکنند این پدر و مادر دچار احساسات بد می‌شوند و احساس گناه می‌کنند و همراه آن  احساس خشم که این خودش باعث تعارض بین پدر مادر و فرزند است.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
elnazi
elnazi
٩٤/٠٨/٢٨
٠
٠
تجربه های بد زیاد شده...
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
متاسفانه حق با شماست
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٨/٢٨
٠
٠
ممنون خیلی خوب بود/تا حالا کارشناسی که به این خوبی موضوع رو بشکافه و توضیح بده ندیده بودم تو جیم.
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
سپاس...
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
مخارج بالا ... گزارش خوبی بود ممنون :) چقد فامیل این خانوم روانشناس قشنگه ^_^
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
فوق العاده هم خانم خوبی بودند
translator
translator
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
صحیح. مشکلات زیاداست ولی بااید عاقلانه فکر کرد و ازدواج نمود و به اطراف نگاه نکرد . اری
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
دقیقا اما بعد از ازدواج حفظ زندگی هم میشه یکی از نکات مهم که خیلی توی روحیه هر دوطرف تاثیر می گذاره
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
چه کارشناس خوبی بود:) درعین دقیق و منطقی بود جوابا خیلی راحت بیان کرده بودن! (آیکون مثلا من خیلی دقیق شدم روی کارشناسا خخخخ) مطلبتون عالی بود:)
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
خیلی خانوم خوبی بودن.... خیلییییییییییییییییی....
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
مشکلات اقتصادی وتجربه های بد وروابط آزادی که آدم دوروبرش میبینه از همه بیشتر مانع ازدواجن!!!اینا همون عواملی هستن که از گذشته تا حالا خیلی خیلی بیشتر شده متاسفانه!مرسی از گزارش خیلی خوبتون:)
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
یه تشکر وخداقوت ویژه هم واسه این هماهنگی وابتکارتون که مطالب جیم کاغذیتونو با یه مصاحبه قوی با یه کارشناس خوب تکمیل میکنین:)))
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
سپاس از شما و دقت بالاتون... :)
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٤/٠٨/٢٩
١
٠
به نظر منم جدا از هزینه های سنگین ،وقتی به زندگی دوستت که ازدواج کرده و راضی نیست نگاه میکنی ،ترس برمیدارتت دیگه ...نمیدونم تا چه خد البته میتونه دخیل باشه...مرسی خانم خنداندل عزیزم:)
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
فدای محبتت دختر قشنگم، واقعیت اینه که الان جونها خوشی هاشون مال خودشونه و چون کم صبر هستن مشکلاتشون رو توی بوق و کرنا می کنن تا همه بفهمند و البته خیلی از طلاق ها هم به خاطر توقع بالای طرفین هستش...
maede
maede
٩٤/٠٨/٢٩
١
٠
به نظرمن اصلی ترین دلیلش هزینه هاست و مخصوصا اجاره خونه.این باعث میشه طرف کلی کار کنه،پول پس انداز کنه بعد حرف ازدواجو بزنه.عکسه عالی بود :D ممنون :)
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
این هم یکی از دلایل هستش البته...
m.em
m.em
٩٤/٠٨/٣٠
١
٠
راستش تمام مشکلاتی که دوستان عرض میکنن درسته از مخارج عقد بگیرین تا عروسی و ببعدش که میرین سر خونه زندگیتون. ولی همه ی اینا به کنار وقتی محبت همسر میبینی و توکلت به خدا که میشه مشکلات یکی یکی حل میشه طوری که چشات باز میشه از لطف و رحمت خدا.
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٤/٠٨/٣٠
٠
٠
سلام...احسنت...
hacker 97
hacker 97
٩٤/٠٨/٣٠
١
٠
سلام.یه مشکل دیگه که سر راه جوانها برای ازدواج هست اینه که روابط بین مردم کم شده در نتیجه افرادی که مناسب هم هستن به هم معرفی نمیشوند.پدرها و مادرها از این کار شانه خالی می کنند و پیدا کردن فرد مناسب رو به عهده خود دختر یا پسر می گذارند.در نتیجه بعضی از جوانهای خام اسیر دوستی های خیابانی شده و دچار شکست های عاطفی،انواع کلاهبرداری ها و سو استفاده ها و بی اعتمادی به جنس مخالف می شوند.
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/٠٨/٣٠
٠
٠
باشد که ما هم خر شویم :دی / مرسی :)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٩/٠١
٠
٠
سلام:خیلی خوبه.در ازدواج بایدبا احتیاط ودرنظرگرفتن تمام مسایل پیش رفت.ومهمترین مورد هم سطحی وبه اصطلاح کفویت خانواده هاست که جلوی بسیاری ازمشکلات آینده رامیگیرد.موفق وسعادتمندباشید
هادی.قنبری
هادی.قنبری
٩٤/٠٩/٠١
٠
٠
یک متن خوب که به طور اجمالی و مفید به همه ی جنبه ها نگاه کرد؛ این متن میتونه چراغ فکر جوان ها رو بازکنه برای مطالعات و تفکر بیشتر و گرفتن تصمیم درست..
سعید نایب
سعید نایب
٩٤/٠٩/٠١
٠
٠
به نظر من کسانی ازدواج میکنند که از لحاظ رشد تمامی حوزه های عقلی و اجتماعی به حد قابل قبولی رسیدند.به نظرم کسانی که به خاطر یکسری مسائل قابل حلی ازدواج رو به تاخیر میندازند نباید توقع بیش از اندازه داشت.
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٤/٠٩/٠٢
٠
٠
حرفهای خوبی زدند متاسفانه خیلی ها اصلا به آسیبهای ازدواج نکردن فکر نمیکنند و به قول معروف میگن بذارین حالا جونیمونو بکنیم و این صحبتها یا اینکه تصورشون از ازدواج اینه که ازدواح چیزهایی که الان دارند از اونها میگیره مثلا آزادیشونو یا اینکه سد راه میشه براشون خیلی از جونها تصور غلطی دارند که این تصورم متاسفانه القا شده مثلا می بینند دوستشون فلان مشکلو داره و میگه باید تحمل کنم یا میگه پشیمونم یا حتی آدمهایی که بعد چند ماه طلاق میگیرند سر اختلاف نظرهای جزئی که بی خودی بزرگ شدند..
فرزاد
فرزاد
٩٥/٠٦/١٧
٠
١
خانم حافظ مادر من هستش...دوسش دارم خیلی زیاد
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠