خسته‌ام از اين درس‌هاي الكي
یادداشتی تقديم به درس‌های بي‌فايده!

خسته‌ام از اين درس‌هاي الكي

نویسنده : لیلا جان قربان

تا آن‌جایی که یادم میآید، در تمام سال‌های مدرسه که درسی به نام املا و انشا وجود داشت، سالی یک بار می‌نوشتیم که تابستان خود را چگونه گذراندیم! در آینده می‌خواهیم چه کاره شویم! و آیا علم بهتر است یا ثروت! که البته هرسال تابستان را به مسافرت در انشاها‌ی‌مان گذرانده بودیم! در آینده همه می‌خواستيم معلم شويم که آن هم نشدیم! و همه می‌گفتیم علم بهتر است چون خانم یا آقای معلم تنها به انشاهایی نمره بیست می‌دادند که گل و مرغ داشته باشد و همه چیز خوب در آن‌ها به خوبی و خوشی ختم به خیر شود! اما همیشه به خصوص در شب‌های امتحان این سوال در کله مبارک‌مان بالا و پایین می‌پرید که آقا واقعا علمی که هیچ کاربردی در زندگی ما ندارد از ثروت بهتر است!


آدم با خودش می‌گوید خب حالا جمع و تقسیم یا همان ضرب و تفریق یک جایی به کارش می‌آید ولی خدایی چقدر در زندگی معادله‌های تک مجهولی و دو مجهولی به درد می‌خورد! یا این‌که به حال ما چه فرقی می‌کند که بدانیم یا ندانیم که کریم خان در چه سالی به دنیا آمد و رویم به دیوار مادرش چه نام داشت! اصلا همین جدول مندلیوف چقدر گره از زندگی ما باز می‌کند! خدایی‌اش هنوز که هنوز است صرف فعل‌های ماضی و مضارع عربی را حفظم ولی حتی در عراق و عربستان هم به کارم نیامد! زبان انگلیسی هم که همان بهتر که هیچ نگویم! تا راهنمایی هستی معلم‌ها یک جور تلفظ دارند! دبیرستان میروی همان کلمه را با تلفظ تازهای می‌شنوی و در دانشگاه هم که دیگر همان بهتر که چیزی نگویم!

کاری به عیب و ایرادات ندارم! سوالم این است که این همه درس عمومی و خصوصی خواندن کجای این زندگی ما به درمان می‌خورد! چرا در مدارس و دانشگاه‌ها واحدی وجود ندارد که مدیریت بحران به آدم یاد بدهد به جای این‌که مثلا یاد بدهد که تابع درآمد چیست! اصلا همین دانشجویانی که حسابداری می‌خوانند مگر نه این است که دست آخر با یک نرم افزار باید کار کنند! خب پس این همه مقدمه چینی و کبری و صغری یاد گرفتن چیست! حالا اگر یاد می‌گرفتیم و در ذهن می‌ماند یک چیزی اما وقتی همه چیز برای شب امتحان است و یک ساعت بعد از امتحان همه چیز پاک می‌شود؛ این درس‌ها به چه کاری می‌آید! 

نکته قابل توجه این‌که در اسلام، در آیات قرآن و در نهج البلاغه که از اسناد کلیدی و زیربنایی ما هستند راجع به ارزش علم، اندیشه‌ورزی، مطالعه و تدبر نکات بسیاری آمده است. در آیات و روایات زیادی، تفکر، اندیشه‌ورزی و مجاهده در مسیر علم و علم انگیزی معادل بلکه بالاتر از جهاد فی سبیل‌ا... دانسته شده است و در ردیف عبادات آمده است. اما آیا زمانی که برای آموزش ما می‌گذرانیم می‌تواند معادلی از این جهاد را داشته باشد! علمی که نتوان آن را به دیگران اشاعه داد، آیا می‌تواند اهمیتی داشته باشد! علمی که به قول خودمان طوطی‌وار خوانده می‌شود دست آخر هم ناپلئونی به نمره می‌رسد و ختم می‌شود، آیا همان چیزی است که در آیات و روایات آمده است! وقتی نظام آموزشی ما پی به اهمیت این موضوع برده است و حتی ارزش‌یابی کیفی را جایگزین ارزشیابی کمی کرده است، آیا لازم نیست در متون هم باز نگری داشته باشد و اين موضوع را در تمام سطح‌ها اشاعه دهد! بسیاری از ما که کارشناسی و یا حتی کارشناسی ارشد داریم هنوز نمی‌توانیم در بحث‌های سیاسی، فرهنگي یا حتی جلسات جمعی شرکت کنیم! آیا لازم نیست به جای آنکه شعر یار مهربان را حفظ کنیم یاد بگیریم که چگونه یار مهربان برای دیگران باشیم! 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
اسمانه
اسمانه
٩١/١١/٠٣
٠
٠
راستش کارشناس نیستم که بگم الکی اند یا نه؟ولی بی تاثیر هم نیستند...
اسمانه
اسمانه
٩١/١١/٠٣
٠
٠
سحر کجایی که من جایم را داوطلبانه بهت بدم...
sahar.s
sahar.s
٩١/١١/٠٣
١
٠
دستت مرسی عزیزم! حالا ک اینجور شد من میرم آخر شما راحت بشینی!!! :) [آی جماعت بیاین یاد بگیرین!]
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/٠٣
٢
٠
بابا کارشناس نمیخواد که!!وقتی یک درس اونم 3 واحد! نه تو کنکور کارشناسی هست نه اصلا تو رشتت به اندازه 1 واحدم کاربرد داره منابعشم که خودتون میدونید ماله کتابای ادیسونه(پدر بزرگ ما برقی ها)است! :) این واقا اتلاف عمرمون نیست ؟!همونم تازه خدا رحم کنه اگه گیر استاد بوق بیفتی که واویلاست :| فقط عمرمون تلف میکنیم ...
m-nik110
m-nik110
٩١/١١/٠٣
١
٠
وای ببین این اسم کیه!!چطوری بانو!!دلمان برای پستهای پلاک ده ات تنگیده بود!دلمان برای خودت هم تنگیده بود! چی بگم که خانه از پای بست ویران است!!
sahar.s
sahar.s
٩١/١١/٠٣
١
٠
شما از کجا این دوستان رو میشناسی؟ :)
m-nik110
m-nik110
٩١/١١/١١
٠
٠
از جیم!!
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١١/٠٣
٢
٠
خسته ام از این همه آهسته مردن...
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٠٣
١
٠
واقعا بعضی از درسا خیلی به درد نمیخورد هرچند که بازم به استادش هم مربوط میشه استاد اگه خوب باشه همون درس الکی رو واست آنقدر جذاب میگه که تا سال ها تو ذهنت میمونه ولی برخی از استادید محترم درسی رو که به درد میخوره اینقدر افتضاح توضیح میده که کلا نمیدونی موضوع درس چی هست....
٩١/١١/٠٣
١
٠
اخ گفتی ها....
mahdi-h
mahdi-h
٩١/١١/٠٣
١
٠
چقد وقت صرف این درسای الکی کردیم اه
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/٠٣
٢
٠
کیه که بشنوه!
milad85
milad85
٩١/١١/٠٣
٠
٠
به نظر من همه چی بستگی به معلم اون درس داره اگه بافایده درس بده برامون فایده داره اگه بی فایده درس بده برامون بی فایده میشه من تا پارسال از جغرافیا خیلی بدم می اومد اما امسال یک معلمی داریم که شاه نداره از خوشگلی....... خیلی عالی درس می ده و تمام فواید جغرافیا رو بهمون می گه امسال کلا معلم هامون خیلی خوبن
نگارا
نگارا
٩١/١١/٠٣
٠
٠
ادمین چرا من اینجاها که مطلبه خود سایته نمیشناسم؟!!بی خیال واقعا انتگرال به چه درد میخوره؟تابع!!خجالت میکشم بگم اما من ترم 8 م اما ریاضی 1 پاس نکردم!همش حذفش کردم!! به یک معلم ریاضی نیازمندم!!!درس آقای هاشمی واقعا به چه درد میخورد؟یا همین عربی!انگیلیسی که خوبه بیان جا عربی فرانسه یاد بدن!!
m_kashiyan
m_kashiyan
٩١/١١/٠٤
٠
٠
آخ گفتین.درسای بی فایده ای که فقط به خاطر نمره حفظشون میکنیم!ماشالله سیستم آموزشی ما عالیه روز به روز هم بهتر میشه....خدا میدونه چه بلاهایی قراره سر بچه هایی که تازه میخوان برن مدرسه بیارن!
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/٠٤
٠
٠
الکی در سطح لالیگا ...!! ب چ دردی میخورن آخه ؟!؟!؟!
٩١/١١/٠٤
١
٠
خدایا آخه این عربی به چه دردی میخوره؟!!! چرا من باید اینقد عذاب بکشم از این درس بیخود لعنتی؟!!!!
t_mokari
t_mokari
٩١/١١/٠٥
١
٠
دقیقا...خود عربا تو کشورشون عربی صحبت نمیکنن...
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/٠٤
١
٠
واقعا باید یه تغییر اساسی توی دروس ارایه شده بددن درس های تخصصی مهم تره تا عمومی
t_mokari
t_mokari
٩١/١١/٠٥
١
٠
آخ گفتین، بخدا دیوونه شدیم از بس اینا رو یاد گرفتیم و سال بعد فراموش کردیم... چرا آخه باید اینجوری بشه، بخدا مدرسه های بقیه کشورارو که میبینی، هم سن مان، اونقت تقسیم یاد ندارن، بعدش اونا میشن پروفسور...ما هم که ماست... تو رو خدا یکی ما رو درک کنه...
٩١/١١/٠٦
٠
٠
بااین که تو رژیمی ولی هنوز چاقی ی تکونی به خودت بده خو بچه راهنمایی
زهره
زهره
٩١/١١/٠٥
١
٠
هی ... چی بگم والا ......................................
٩١/١١/٠٥
٠
٠
مهشیدم.............واقعا بعضی هاش اضافن
f-jafari
f-jafari
٩١/١١/٠٥
٠
٠
دست رو دلم نذار که خونه.................
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١١/٠٥
٠
٠
واقعاً شیوه ی آموزشی افتضاحه... درسا همه شیرینن اما اگه درست آموزش داده بشن. مثلاً من چرا باید برای کنکور 10000 اسم شاعر و نویسنده حفظ کنم وقتی رشته م هنره! به چه دردم در آینده می خوره؟ چرا باید دایره المعارف هنر رو حفظ کنم وقتی می تونم هرزمان به اسمی نیاز داشتم بازش کنم و شخص مورد نظر رو پیدا کنم؟ ماهیت فلسفه خیلی شیرینه اما چرا من باید یادم بمونه فلان فیلسوف نه چندان مهم فلان سده در سومین کتابش از سمت چپ چه عقیده ای در مورد هنرهای نمایشی داشته!
٩١/١١/٠٦
٠
٠
واقعا از روی ا بوعلی سینا و ذقکریا و خیلی دیگه از حکما و عالمانکشورمونخجالت نمیکشید این حرفارو می زنید . فقطکافیه یکم فکر کنید اونا به خاطر اینکه همه چیزومیدونستن از انواع معادلات ریاضی گرفته تا نجوم و طبابت الانسالهای ساله نام و یادوخاطرشونتو ذهن همه هست...یادگیری علم ورسیدن به این مقام ها به این راحتی به دست نمی یاد ها........
parisa
parisa
٩١/١١/٠٦
٠
٠
شدم خسته.....بس که با یه دست بسته............... اقا اینا خیلی نامردن.............اصلا امتحان گرفتن و امتحان دادن چه فایده؟؟؟؟؟؟؟؟؟
m-nik110
m-nik110
٩١/١١/١٣
٠
٠
منم خسته شدم!
پربازدیدتریـــن ها