چرا در ایران، نیت شیطانی اینقدر زود به تجاوز منجر می‌شود؟

چرا در ایران، نیت شیطانی اینقدر زود به تجاوز منجر می‌شود؟

نویسنده : zohreh sayenpoor

از دختر دبستانی روستایی فقط کفش‌هایش پیدا شده بود. چندی بعد جنازه خفه شده او پس از تعرض نیز یافت شد. متجاوز و قاتل که بود؟ مردی متأهل! او شرح ماجرا را چنین خلاصه کرد: دخترک را تنها دیدم، نیتی شیطانی به ذهنم رسید، نیت خود را عملی کردم! 

 چگونه است که دیدن یک دختر بچه هفت ساله با مانتو و مقنعه مدرسه، آن هم توسط یک فرد متأهل، نیت شیطانی تجاوز را پدید می‌آورد و مهم‌تر این‌که چگونه است که در ایران این نیت‌های پلید شیطانی زود به مرحله عمل می‌رسد؟ 

اگر قرار باشد نیت شیطانی این‌قدر سریع ایجاد شده و به مرحله عمل برسد، در کشورهای غربی که استخر‌ها مختلط، مشروب فروشی‌ها در دسترس، تابلوهای نیمه عریان در مقابل و فیلم‌های شهوت انگیز تلویزیون در دید همگان است، باید روزانه ده‌ها هزار نفر مورد تعرض قرار گیرند. 

 اعتراف سه قسمتی قاتل دخترک روستایی، بار‌ها و بار‌ها توسط متجاوزان - که اتفاقا اکثر آنان متأهل بوده و یا روابطی از نوع دیگر داشته و هیچ مشکلی برای ارضای جنسی خود ندارند – تکرار می‌شود. 

پاسخ عنوان این مقاله که «چرا در ایران نیت شیطانی اینقدر زود به تجاوز منجر می‌شود؟» در این نکته است که این جمله سه قسمتی (دخترک را تنها دیدم، نیتی شیطانی به ذهنم رسید، نیت خود را عملی کردم) در حقیقت جمله‌ای چهار قسمتی است: دخترک را تنها دیدم، نیتی شیطانی به ذهنم رسید، «دیدم انگار در این مملکت کسی به کسی نیست»، نیت خود را عملی کردم! 

 کشورهای غربی برای کاهش جنایات و تعرض‌ها تلاش فراوانی می‌کنند تا این جمله مقدر و محذوف در اذهان شکل نگیرد. آنان با در اختیار گرفتن درست قدرت رسانه‌ای، به هر نافهمی فهمانده‌اند که در این شهر نسبت به جرم‌های خشن، به ویژه نسبت به کودکان و دختران حساسیت زیادی وجود دارد و «کسی به کسی هست». وقتی دختر ده ساله‌ای به نام هولی جونز در کانادا ناپدید شد، به مدت دو روز «خبر اول» تمام شبکه‌های مهم خبری این کشور بود. 

ما چه می‌کنیم؟ فورا این‌گونه اخبار را پنهان می‌کنیم تا زمان دستگیری مجرم. پس از دستگیری مجرمان، اگر بر حسب اتفاق خبرنگاری از مجازات مجرم مطلع شود در چند سایت این خبر منتشر می‌شود. ‌‌نهایت جدیت ما آن است که در عصر رسانه، مجرم را معمولا چند سال پس از وقوع حادثه با حضور چند صد نفر اعدام می‌کنیم و تصور می‌کنیم همه مجرمان ترسیدند در حالی که اکثریت آنان اساسا از آن مطلع نمی‌شوند. 

قطعا اگر قرار بود غربی‌ها به روش ما عمل کنند آمار جرم و تعرض و جنایت در غرب چندین و بلکه ده‌ها برابر رقم فعلی بود. آیا غربی‌ها که روحیه لذت گرایی در میانشان موج می‌زند کمبود عقلی دارند که با پخش این گونه اخبار خشونت آمیز، آن هم گاهی در صدر اخبار، خاطر مردم خود را مکدر و آنان را نگران می‌کنند؟ آیا از کم شعوری آن هاست که برنامه‌های مهم تلویزیونی را قطع کرده و تعقیب و گریز یک مجرم را به طور زنده پخش می‌کنند؟ 

اتفاقا غربی‌ها در این موارد بسیار عاقلانه عمل می‌کنند چون می‌دانند مساله اصلی، دستگیری مجرم نیست، بلکه فهماندن این امر به مجرمان بعدی است که این‌جا شهر است نه جنگل، و ربودن یک کودک و یا تعرض به او یعنی مواجهه با کل حکومت و مردم. 

در ایران ما، وقتی یک جانی به یک دختر تعرض می‌کند حداکثر خود را با یک خانواده، طرف می‌بیند که به راحتی با تهدیدهایی مانند پخش فیلم تعرض و یا تجاوز به عضو دیگر خانواده، آنان را از شکایت منصرف می‌کند. ولی در غرب کودک از جامعه ربوده می‌شود نه از خانواده؛ و جانی می‌داند از فردا جنایت او مورد توجه همه رسانه‌هاست و انصراف شاکی خصوصی تأثیری ندارد. 

 این‌جاست که در کشورهای غربی به رغم در دسترس بودن شراب و اختلاط و مناظر شهوت انگیز، به خاطر رعبی که در دل مجرمان احتمالی آینده ایجاد می‌شود، میان نیت شیطانی و محقق ساختن آن نیت، تا حد مقدور فاصله می‌افتد. 

می‌دانید چرا در ایران تقریبا در هر جرم هولناکی مانند تعرض به مشتریان در آرایشگاه زنانه و تجاوز در مقابل چشمان شوهر، پای یک یا چند مجرم سابقه‌دار در میان است؟ مهم‌ترین علت این است که این «خبر خاموش» هر روز در مهم‌ترین بخشهای خبری رسانه ملی به مجرمان اعلام می‌شود: «تبهکاران گرامی! همانطور که می‌بینید مسائل مهمتری داریم، وقت به خیر»  

محمد مطهری / تابناک

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/٠٨/٢٨
٢
٠
البته نیات شیطانی اصولا در غرب جایگاه خاصی ندارد چون ارضا خشونت و شهوت را حقوق بشر می نامند و از ابتدایی ترین سلسله نیازهای هر انسانی. به همین دلیل در این زمینه موفق عمل کرده اند و توانسته اند از پیشرفت خشونت حدامکان در کشور خود جلوگیری کنند. در واقع چنگ را به خارج از سرزمینهای مورد اتحاد خود هدایت میکنند،مثلا عضو گیری داعش برای جنگ سوریه و...
marjan_mi
marjan_mi
٩٤/٠٨/٢٨
١
٠
واقعا عالی بود....
elnazi
elnazi
٩٤/٠٨/٢٨
٢
٠
واقعادیدن یک دختر بچه دبستانی نیت خاصی رو توذهن بعضیا ایجادمیکنه؟ واااای... اصن انگاری یه موضوع طبیعی ای شده واس بعضیا! اینکه دور هم بشینن و ... ازافتخاراتشون بگن! انگار که یکسری از آدما غیرت و مردانگی رو قورت دادنو یه آبم روش! مرد متاهل؟؟ نمیدونم بخداچی بگم...هرچی بدبختیه سرما دخترا میاد؛ ازدواج نکنیم بعضیا نیت هاشونو بدون هیچ فک کردنی عملی میکنن ازدواج بکنیمم باید شاهد همچین کارایی از شوهرمون باشیمو دم نزنیمو بسوزیم وبسازیم..بعدمیگن دخترا هم خونه باباها میخورن ومیخوابن هم خونه شوهر!ایمن خوردن و خوابیدن ازین ب بعد واس این دخترخانوم میشه زهر مار! چقد سخته که هیچ کاری نمیتونیم واسش بکنیم جز اینکه یه آه بلند بکشیم...طفلی چه نگاه هایی رو باید تحمل کنه... البته این دم نزدن فقد مال شوهر دارا نیس! توصیه میکنم حتما فیلم هیس دخترا فریادنمیزنن روببینین... حرف زیاددارم ولی جا نمیشه اینجا!!به امید روزای بهتر...(قصد توهین به هیشکس رو ندارم..لطفا ناراحت نشین..) بقول یاس: قصه تلخه،گناهه واقعیت....ممنون بخاطر مطلب فوق العادتون...
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/٠٨/٢٨
٣
٠
من نمیفهمم چرا تا لحن کامنتها جدی میشود نگارنده قصد و نیت خود را خیرخواهی و به دور از توهین ذکر میکند در حالیکه این ذهنیت ادمها از حرف جدی اشتباه است.؛اخه چرا وقتی دوکلام حرف حساب مینویسید با عزرخواهی قاعله را ختم به خیر میکنید؟خوب این عزر موجه نیست اگر انتقادی هست باید بیان شود و حس شرمندگی از چنین نقدی نباید داشت تا موثر واقع بشود خصوصا چنین کامنتهایی از جانب ما خانم ها بیشتر است چون اقایان که همه چیز بر وفق مرادشون است حداقل از نظر مساعل اجتماعی و اینکه این کامنت را فقط در جواب خانم الناز ننوشتم بلکه مختص تمام کسانی است که امید به روشن نویسی دارند
elnazi
elnazi
٩٤/٠٨/٢٨
١
٠
آخرش نوشتم قصد توهین ندارم چون واقعا ندارم...بهرحال مورد صحبت من آقایون بودن(البته اون عده خاص) گفتم که خدایی نکرده به آقایون جیمی بر نخوره و ناراحتی پیش نیاد:) اینکه اشکالی نداره لیلی جان:)
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/٠٨/٢٩
١
٠
بهرحال حرف جدی توهین نیست هرچند که آذعان شود و هر چند که معتقدم کامنت شما به دور از توهین و صرف واقعیات بود
مهناز
مهناز
٩٤/٠٨/٢٩
١
٠
خداوندا انسان ها به کجا دارن میرن. تو فریادرس مظلومان باش. به امید فرج آقا امام زمان
admincheh
admincheh
٩٤/٠٨/٣٠
١
٠
منم موافقم که پنهان کردن این خبرها امروزه آسیب زننده تر ِ ، درواقع انتخاب بین بد و بدتر
پربازدیدتریـــن ها