خریدن یا نخریدن؟ مسئله این است!
چرا مردم ما کالای ایرانی نمی‌خرند؟!

خریدن یا نخریدن؟ مسئله این است!

نویسنده : سایت جیم

احسان عظیم‌زاده-الهام حبشی-زهرا خدایی-فاطمه مشرقی

از وقتی یادمان می‌آید بعضی‌ (شما بخوانید خیلی!) از ما ایرانی‌ها در حرف زدن‌های روزمره‌مان تا حرف از جنس ایرانی می‌شود، چنان چهره حق به جانب به خود می‌گیرم و آنقدر از جنس ایرانی بد می‌گوییم که انگار پدرکشتگی با این مدل جنس‌ها داریم! از طرف دیگر، آن‌قدر از اجناس و برند‌های خارجی، با دل و جان دفاع می‌کنیم که در مواردی خود خارجی جماعت هم در برابر ما کم می‌آورد! بگذریم از این‌که این بد بینی ما نسبت به کالای داخلی از کی و چرا شروع شد؛ اما نکته مهم این‌جاست که شاید همین خود شما که الان دارید این جملات را می‌خوانید هم جزو همین ایرانی‌هایی باشید که با کالای ایرانی دشمن خونی هستند! البته شاید حقم داشته باشید، به قول آن ضرب المثل معروف آن‌طرف آبی شاید هنوز آنقدر پولدار نشدید که پولتان را خرج جنس ایرانی بکنید! بگذریم از همه این‌ها؛ اما واقعا مشکل کار از کجاست؟ اگر شما هم دوست دارید حداقل درست و حسابی‌تر از کالای ایرانی دفاع یا علیه‌اش (!) صحبت کنید، در این گزارش با ما همراه باشید.

 

حرف حساب مردم چیست؟

یک ضرب المثل من درآوردی هست که می‌گوید: «حرف راست را از مردم بشنو!» از منبع و ماخذش نپرسید که اطلاعاتی در دست نیست. اما از آن‌جایی که مصرف کننده اصلی کالای ایرانی همین مردم هستند، قبل از هرچیز گفتیم برویم سراغ مردم و ببنیم چه حرف‌هایی برای گفتن دارند.

«شامپوی ایرانی داریم 8 هزار تومان، خارجی هم داریم 23 هزار تومان...» این را مسئول داروخانه می‌گوید و منتظر می‌ماند تا من یکی را انتخاب کنم. اعتراف می‌کنم هر بار بدون هیچ اطلاع دقیقی از کیفیت هر دو محصول و علت اختلاف قیمت‌شان، گزینه دوم را انتخاب کرده‌ام. شاید برق چشمان فروشنده من را به این انتخاب وا می‌دارد؛ نمی‌دانم. شما در موقعیت‌های مشابه چه مواردی را برای خریدن و یا نخریدن کالای ایرانی در نظر می‌گیرید؟ در ادامه نظر دو تن از دوستانم را در این‌باره جویا شدم.

صحبتم را با محمد شروع می‌کنم. او 30 ساله و معلم است. وقتی به او می‌گویم که در مورد کالای ایرانی می‌خواهم صحبت کنیم آهی می‌کشد و لبخند می‌زند. ظاهرا دل پری دارد. بی مقدمه از او می پرسم که جنس ایرانی بخریم یا نه؟ جواب می‌دهد: ما خیلی ادعای وطن پرستی و غیرت و تعصب به میهن داریم اما وقتی پای عمل وسط می‌آید، گویی همه چیز را فراموش می‌کنیم. من خرید کالای ایرانی را یک جور وظیفه می‌دانم. الان کشور به این تفکر نیاز دارد. چطور من ادعا می‌کنم اگر جنگ شود حاضرم جانم را هم برای کشور بدهم اما حاضر نیستم کمی سطح توقعاتم را پایین بیاورم و کالای ایرانی بخرم!؟ در حالی که می‌دانم این کار به آبادی کشورم و زندگی خودم کمک می‌کند. البته خودم هم خیلی وقت‌ها جز همان افراد فراموش کار هستم ولی سعی دارم خودم را اصلاح کنم. 

وقتی دیدگاهش را نسبت به موضوع متوجه شدم، با تعجب پرسیدم: یعنی می‌گویی باید کالای ایرانی خرید حتی اگر نسبت به مشابه خارجی کیفیت کمتری داشته باشد؟ با کمی مکث می‌گوید: بله. فکر می‌کنم در حال حاضر این روش ایده آل است. کمی برگردیم به عقب. به نظرت اصلا چرا باید کالای ایرانی بخریم؟ اگر نخریم چه اتفاقی می‌افتد؟ می‌گوید: ببینید وقتی که کالای ایرانی بخریم، تولید کننده ایرانی درآمد بیشتری کسب می‌کند. در نتیجه تولید بیشتری دارد پس نیروی انسانی بیشتری جذب بازار کار می‌شوند و بیکاری کمتر می‌شود؛ حتی جرم و جنایت و بزهکاری هم کم می‌شود و رفاه در جامعه ارتقاء پیدا می‌کند. این خودش به نظر من هدف نهایی ماست و کافیست. 

برای کامل‌تر شدن جواب‌هایم به سراغ رضا می‌روم. او یک جوان 27 ساله و مهندس کامپیوتر است. از آن آدم‌هایی که سر و کارشان با حساب و کتاب است. می‌پرسم: نظرت در مورد خرید کالای ایرانی چیست؟ بی‌مقدمه جواب می‌دهد: به نظر من خریدن کالای ایرانی و حمایت از تولیدکننده‌های ایرانی مهم است اما نباید تمام بار این موضوع بر دوش مردم باشد. رسانه‌ها بیشتر این موضوع را دارند به مردم القاء می‌کنند که همه چیز خوب است و فقط شما مردم مقصرید که تن به خرید کالای ایرانی نمی‌دهید! در حالی که به اندازه کافی تلاشی از سمت دولت نمی‌بینیم. من به عنوان مصرف کننده ایرانی وظیفه دارم فارغ از مسائلی مانند تجمل‌گرایی و جو غالب فرهنگی، اگر یک کالای ایرانی مرغوبیت بهتری نسبت به مشابه خارجی داشت باشد حتماً آن را خریداری کنم. بیشتر از این نمی‌توان از مصرف کننده انتظار داشت و هیچ وقت هم عملی نمی‌شود. پس بهتر است در رابطه با مردم اصلاح فرهنگ را هدف قرار بدیم تا تولید کننده‌های ایرانی بتوانند در یک فضای منصفانه با رقبای خارجی خود رقابت کنند. دیگر باقی موارد مثل مدیریت واردات کالای خارجی، ارائه تسهیلات به تولیدکننده‌ها، نظارت بر تولید، کاهش هزینه برای تولیدکننده‌ها و ... بر عهده دولت است.

 

حرف حساب فروشنده‌ها چیست؟

خب تا اینجای کار صحبت‌های مردم را خواندید، اما بعد از مردم، پای چه کسانی در خرید کالای ایرانی گیر است؟ احتمالا شما هم می‌گوید فروشنده‌ها، بله درست است. فروشنده جماعت از آن دسته افرادی است که علاوه بر ای‌نکه هیچ وقت نمی‌آید بگوید «ماست من ترش است»؛ هیچ وقت هم ریسک نمی‌کند کالایی بیاورد که خریداری ندارد. در ادامه این گزارش مصاحبه‌ای داشتیم با مسئول فنی یک داروخانه که علاوه بر فروش، تولید کننده دارو هم محسوب می‌شود.

«اگر مردم از کالای ایرانی حمایت نکنند ما صنعتی نخواهیم داشت و وابسته خواهیم ماند!» این را دکتر مریم ایزدجو، دکترای داروسازی و مسئول فنی یکی از داروخانه‌های معتبر شهر می‌گوید. او که بسیار صبورانه و با آرامش به گفت وگو با ما مینشند، از دغدغه‌ها و مشکلاتی که به عنوان یک تولید کننده و فروشنده دارو دارد می‌گوید: 

+ قبل از هرچیز بگذارید با این سوال گفت وگوی خودمان را آغاز کنیم که حمایت از تولیدات داخلی به چه معناست؟

 - در مورد دارو باید بگویم حمایت از تولیدات داخلی یعنی از یک سمت به فکر پیشرفت صنعت دارو و از سوی دیگر بازار را برای داروهای داخلی فراهم آوریم.

+ از نظر شما چه لزومی دارد که مردم از تولیدات داخلی حمایت کنند؟

- اگر مردم از کالای ایرانی حمایت نکنند ما صنعتی نخواهیم داشت و وابسته خواهیم ماند.

+ با وجود نیاز به حمایت از سوی مردم چرا اغلب از تولیدات داخلی حمایت نمی‌کنند؟

- من از دارو مثال می‌زنم که خودم در آن تخصص دارم، ما از لحاظ پیشرفت دارویی حتی از کشورهای آسیایی مثلا پاکستان عقب‌تر هستیم، من دکتری را نمی‌شناسم که فرضا عمل قلب باز انجام داده باشد و از ابتدا داروهای ایرانی تجویز کند، چون واقعا آنقدر تاثیر گذار نیست و امکان لخته شدن برای بیمار وجود خواهد داشت و متخصصین معتقد هستند که یک ماه ابتدایی بعد از عمل باید داروهای خارجی مصرف شود و بعد از آن داروهای داخلی تجویز شود. اما از طرفی مثلا همین آنتی بیوتیک‌های ساخت کشورمان بسیار با کیفیت هستند، پس ما باید در جایی که کیفیت وجود دارد از کالای ایرانی حمایت کنیم. مشکل دیگری که نظر من بلای جان تولیدات داخلی است بسته بندی است. مثلا بسته بندی داروها مناسب نیست و داروهای داخلی که کیفیت بالایی دارند به علت عدم وجود بسته بندی مناسب نتوانسته‌اند مصرف کننده را جذب کنند.

+ دولت چه وظیفه ای برای سروسامان دادن به تولیدات داخلی دارد؟

- باز هم من از صنعت داروسازی می‌گویم؛ دولت می‌تواند با برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت، علومی که در دانشگاه نهایتاً به مقاله تبدیل می‌شود را به واقعیت تبدیل کند، یعنی باید از علمی تئوری به عمل و تولید دست پیدا کنیم. به این ترتیب محصولات ما هم به روز خواهند بود و هم به مراتب با کیفیت‌تر می‌شوند.

 

حرف حساب متخصص‌ها چیست؟

اگر تا اینجای کار هنوز هم دوهزاری‌تان در مورد خریدن یا نخریدن کالای ایرانی کج است؛ باید بیایید سراغ راند آخر گزارش ما یعنی مصاحبه با کارشناس اقتصاد که در کار خودش خبره است و از روی حساب و کتاب حرف می‌زند. پس پیشنهاد می‌کنیم حتما باقی گزارش را که حاصل گفت وگوی ما با دكتر عادل پيغامي، دكتراي اقتصاد و عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق (ع) است را از دست ندهید:

+ حمايت از توليدات داخلي يعني چه؟

- يعني حمايت از كار و سرمايه‌ي ايراني؛ حمايت از خود مردمي كه كالا مصرف مي‌كنند كه يا سرمايه گذار در توليد هستند و يا در زنجيره‌ي توليد جزو منابع انساني هستند.

+ اصلا چه لزومي دارد كه مردم از توليدات داخلي حمايت كنند؟

- اقتصاددان‌ها بر اين باورند كه خريد يك كالا مانند راي دادن به همان كالاست. مسلما هيچ فردي حاضر نيست در انتخابات رياست جمهوري به كانديداي كشور ديگري براي كشور خودش راي بدهد.

+ خب چرا مردم از كالاي داخلي حمايت نمي‌كنند؟ آيا حق دارند براي حمايت نكردن؟

- يك بخش ذهنيت تاريخي مردم است كه بر اين باورند كه كالاي ايراني كالاي با كيفيتي نيست كه حق با مردم نيست؛ بخش ديگر مربوط به استفاده‌ي مردم از كالاهاي بي‌كيفيت است و اين تجربه‌ي بي‌كيفيتي را به تمام كالاهاي ايراني نسبت مي‌دهند.

+ چه كنيم تا كالاي ايراني با كيفيت شود؟

- غير از نظرات دولت و حمايت‌ از مصرف كننده و غير از عقلانيتي كه خود توليد كننده ملزم به پيدا كردن آن است، ماهم وظيفه داريم تا تحمل كنيم و حمايت كنيم، آن هم از نوع مشروط!

+ حمايت مشروط يعني چه؟ چگونه صورت مي‌گيرد؟

- حمايت مشروط يعني حمايتي با شرايط خاص، براي مثال مصرف كنندگان كمپين‌هايي راه بياندازند و از كالاهايي كه بي‌كيفيت هستند حمايت مشروط موقتي كنند فقط براي چهار سال فرصت دهند؛ اگر بعد از چهار سال كيفيت بالاتر نرفت، حمايت قطع شود.

+ دولت در اين بين چه وظيفه‌اي براي سر و سامان دادن به توليدات داخلي دارد؟

- بخشي از كار دولت براي فرهنگ سازي بين مردم و پاك كردن ذهنيت تاريخي بايد باشد، بخشي هم در رابطه با رسانه‌اي كردن كالاهاي ايراني است تا مردم كالاهاي ايراني را بشناسند؛ همچنين قرار دادن شبكه‌ي بازاريابي مناسب براي كالاها. اما يكي از مهم‌ترين كارهایی كه دولت به خوبي به آن نپرداخته، حمايت از مصرف كننده است كه در راستاي آن، حمايت از توليدكننده صورت مي‌گيرد.

+ اينكه بگوييم واردات يك كالا انجام نشود و مصرف كننده داخلي مجبور به خريد توليدات داخلي شود، كار درستي است؟

- جلوگيري از واردات براي كوتاه مدت شايد جوابگو باشد اما براي بلند مدت اصلا راه چاره نيست زيرا راه‌هاي قاچاق گسترده‌تر مي‌شود و اقتصاد را زير خاك مي‌برد. از طرفي حق انتخاب از مردم گرفته مي‌شود.

+ اگر بخواهيم براي ركودي كه در استقبال مردم از توليدات داخلي وجود دارد، دنبال مقصر بگرديم، بيشترين سهم به چه كسي مي‌رسد؟ چرا؟

- همه‌ي ما! مردم در اين سال‌ها با توجه به مُد زدگي و تبليغات، به دنبال كالاهاي خارجي رفته و اجازه ندادند توليد ايراني مطلوب شكل بگيرد؛ از طرفي توليد كننده هم با نگاه كوتاه مدت دنبال رانت و سوء استفاده بوده و دولت هم به كارهاي توليدكننده دامن زده است.

 

و چرخی در بازار

برای تکمیل شدن گزارشمان سری به بازار زدیم تا از حدود قیمت‌ها و کیفیت یک سری از محصولات ایرانی که نمونه خارجی هم دارند باخبر شویم. در این قسمت از هر نوع کالا یک نمونه ساخت کشور خودمان و یک نمونه خارجی انتخاب شده و ملاک انتخاب، برابری قیمت آن محصول‌ها بوده است. سپس هر دو محصول از نظر کیفیت، خدمات پس از فروش و ارزش خرید با هم مقایسه شده‌اند که نتیجه این مقایسه را در جدول زیر می‌توانید ببنید: 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
عزیز
عزیز
٩٤/٠٨/١٨
١
٠
باریکلا جیم؛ خیلی سخته با دکتر پیغامی کسی بتونه مصاحبه گنه
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٤/٠٨/١٨
١
٠
سلام ... ابتدا قسمتی از بیانات آقای دکتر : - اقتصاددان‌ها بر اين باورند ... ( احتمالا منظور اقتصاددانان دولتی اینگونه نظری دارند زیرا رای دادن ماهیت سیاسی دارد. و اینگون نظر دادن سفسته گری است ) - يك بخش ذهنيت تاريخي مردم است...( آنچه دیده‌ایم و شنیده ایم ذهنیت تاریخی مردم بهتر از تعریف مادر عروش است ) - داريم تا تحمل كنيم و حمايت كنيم، آن هم از نوع مشروط! ( شرطش هم مشخصه، دم بر نیارید ) - حمايت مشروط يعني حمايتي... ( نه که در مورد خودرو، خودرو سازان یک قورت نیم طلبکار نیستند ) - ... بخشي هم در رابطه با رسانه‌اي كردن كالاهاي ايراني است(مشک آن است که ببوید نه آنکه عطار بگوید رسانه عطار است). - همه‌ي ما! مردم در اين سال‌ها با توجه به مُد زدگي و تبليغات، به دنبال كالاهاي خارجي رفته و اجازه ندادند توليد ايراني مطلوب شكل بگيرد؛... (نگفتم یک قورت نیم طلبکار میشوند. بدتر طعنه هم میزنند)
translator
translator
٩٤/٠٨/١٨
١
٠
کیفیتو ببرن بالا تا بخرن
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/١٩
٠
٠
:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/٠٨/٢١
٠
٠
انشالله
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/٠٨/١٩
٢
١
کالای خارجی وارد نکنند تا کالای ایرانی خریداری بشود ؛نمیشه که منفعت طلبی وارد کنندگان کالاها را متوجه مردم دانست در حالیکه کالای خارجی ارزان تر و بادوام تره معلومه که مردم تعصب به خرج نمیدهند
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/٠٨/٢١
٠
٠
این هم منطقی هست ..باید کیفیت رو بالا برد
mhv
mhv
٩٤/٠٨/١٩
٠
١
ضمن عرض سلام و خسته نباشین،هاردستون برند ایرانیه!
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/١٩
١
٢
سلام به شما، والا آقای وکیلی ما رفتیم از مغازه دار پرسیدیم گفت انگیلیسیه ایرانی نیست :/ ممنون از اینکه وقت گذاشتین و خوندین و دقت نظرتون :)
mhv
mhv
٩٤/٠٨/١٩
١
٠
یه توصیه تجربی! میدونم برای مطلبتون زحمت کشیدین،میدونم همه قسمتاش وقت گیر بوده اما این حجم کلمه برای مخاطب فضای مجازی واقعا زیاده و کل مطلبتون حیف میشه! به خاطر اینکه قشر قابل توجهی از مخاطب ها کلا حوصله خوندنشو ندارن.پیشنهاد میکنم قسمت اصلیش رو تو سایت کار کنین و اگر قرار شد روزی جایی چاپ شه برای اونجا تکمیلش کنین:)
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/١٩
٠
٠
ممنون از شما :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/٠٨/٢١
٠
٠
خوبی یادداشت وار مطلب این هست که هر فرد متناسب با علاقه ی خودش میتونه تیتر مورد نظرش رو پیدا کنه و همون قسمت رو مطالعه کنه
mhv
mhv
٩٤/٠٨/١٩
٠
٠
یه سوال دیه! برتری ایکس ویژن نسبت به سامسونگ چیه؟
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/١٩
٠
١
تو سایتاشون امکاناتش رو بررسی کردیم بهتر بود ، این امکانات رو میتونید تعداد ورودی های یو اس بی و HDMI ورزولوشن و ... اینا در نظر بگیرین :)
مرتضی
مرتضی
٩٤/٠٨/١٩
١
١
ایکسویژن چینیه، سامسونگ کره ای خخخ
مرتضی
مرتضی
٩٤/٠٨/١٩
٠
٠
جدولتون تو حلقم( حوصله توضیح بیشتر نداشتم)
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/١٩
٠
٠
یعنی جدول جالب نبود ؟ کمک چندانی نمیکنه ؟ :)
imanhkt
imanhkt
٩٤/٠٨/١٩
٢
٠
مطمئنا اگر هر نوع کالای ایرانی کیفیت و دوام خودش رو نشون بده ، مردم هم از اون کالا استقبال میکنن ... و اعتماد مردم هم بیشتر میشه نسبت به خریدن این کالاها
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/١٩
٠
٠
بله صد در صد :)
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/١٩
٠
٠
ممنون از بچه ها و به ویژه آقای خرسندی که کلی زحمت کشیدن :) راستی چرا اسم آقای خرسندی نیست ؟ بیشتر دوندگی ها به عهده ایشون بود که :/ گزارشها و گفتگوها خیلی خوب بودن ، به امید اینکه کالاهای ایرانی با کیفیت بشن و بتونن تو بازار جا باز کنن و ما مردم م حمایت کنیم :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٨/١٩
١
٠
متاسفانه مردم ما نسبت به کالاهای داخلی کم لطف هستن وگرنه توی بسیاری از حوزه ها ما نیازی به واردات نداریم. امیدوارم روزی برسه که علاوه بر پرس و جو درمورد قیمت و رنگ و جنس و ... از فروشنده سوال کنیم ایرانی هست یا نه!؟ :) // مرسی از همگی // گزارش جامع و خوبی بود ... :) موفقیات!
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/١٩
٠
٠
بله متاسفانه :( ممنون از تو بانو که خوندی :) و آمین برای دعات :)
علیرضا
علیرضا
٩٤/٠٨/١٩
٠
١
خداقوت میگم به همه جیمی هایی که واسه نوشتن این گزارش زحمت کشیدند :) خسته نباشید و منتظر پیشرفت های بیشترتون هستیم :)
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/٢٠
٠
١
خدا قوت به شما و ممنون از کمک ها و دلسوزی هاتون :)
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٢٠
٠
٠
سلآم؛ اوووووم بزرگترین مصرف کننده تو کشور دولته که فک نمیکنم تونسته باشه به عنوان الگو کارشو خوب انجام داده باشه...کاش یه گریزی هم به این موضوع میزدین....
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/٢٠
٠
٠
سلام ، بله اینم حرفیه :)
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٢٠
٠
٠
مسائل وحواشی مربوط به خرید کالای ایرانی خیلی گسترده تر از این حرفاست...اگه از تاثیر قاچاق یا صادرات واردات یا حتی تبلیغات رو این مورد مینوشتین خیلی جذاب ترو هیجان انگیز تر میشد :)
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/٢٠
٠
٠
ممنون از پیشنهادت به آقا معلم میگیم شاید بتونیم رو این سوژه هم کار کنیم :)
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٢٠
٠
٠
یه مسئله ی مهم!!! اولا این مَثَلِ وارداتیِ خارجی که میگوید هنوز آنقدر پولدار نشده ام که جنس ارزان بخرم ، بیشتر درمورد اجناس چینی به کار برده میشه نه ایرانی! چون همونطور که همه میدونن ارزونتر و به درد نخور تر از جنس چینی تو بازار پیدا نمیشه... دو اینکه همین مسئله که اجناس ایرانی گرانتر از مشابه خارجی خودشونن یکی از دلایل پر اهمیت از عدم حمایت از تولیدات داخلیه که خودش سر دارازی داره.....
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/٠٨/٢١
٠
٠
حمایت نشدن هم هست اما کیفیت اگر وجود داشته باشه مردم حاضرن هزینه ی بیشتری رو بابت اجناس پرداخت کنن در غیر اینصورت اجناس بومی و سنتی یا محصولاتی که از قدیم توی کشور بودن با وجود قیمت های سرسام آور همچنان پابرجا باقی نمی موندن در حالی که الان مشتری های خاص و پابرجای خودشون رو دارن
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٢٠
٠
٠
در انتها خیلی ممنون از وقت که گذاشتین...از زحمتی که کشیدین.... به تک تکتون خدا قوت میگیم ...امیدوارم این قبیل کار های گروهی توی جیم بیشتر بشه...از مسئولین هم تشکر مینماییم...به امید موفقیت بیشتر برای همه :)))
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/٢٠
٠
٠
ممنون از تو که وقت گذاشتی و با دقت خوندی :)
سلما
سلما
٩٤/٠٨/٢٠
٠
٠
گزارش خوبی بود ولی من خودم از اون دسته ادمایی هستم که همیشه جنس خارجی میخرم ..چهره مو شطرنجی کنید :| بابام گوشوی جی ال ایکس خرید به چند ماه نرسید اسقاط شد ..منم نظر ترنسلیتورو دارم اگه کیفیتو ببرن بالا نیازی به تبلیغ نیست مردم خودشون میخرن ... ممنون از همگیتون
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/٢٠
٠
٠
:))))) ممنون از شما که خوندین :)
پربازدیدتریـــن ها