Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - دعوتید به نمایش تفاخر و تجمل! www.jeem.ir
دعوتید به نمایش تفاخر و تجمل!
وقتی رسم‌هایی که قرار بوده ازدواج را آسان کنند، ترمز آن می‌شوند

دعوتید به نمایش تفاخر و تجمل!

نویسنده : مائده کاشیان

زمان‌های قدیم وقتی دختر و پسری می‌خواستند با هم ازدواج کنند، خیلی زود مقدمات اولیه‌اش فراهم می‌شد و رسم و رسوم دست و پا گیر مانع‌شان که نمی‌شد هیچ، بلکه راه را برای‌شان آسان‌تر می‌کرد. آن روزها وقتی والدین دختر می‌خواستند جهیزیه‌اش را آماده کنند مقداری از اصلی‌ترین وسایل زندگی مانند ظرف و ظروف، رختخواب و... را خریداری می‌کردند و وقتی فامیل و آشنایان برای دیدن جهاز عروس می‌رفتند، هدفشان این بود که ببینند چه وسایلی را دارد تا برایش خریداری کنند و به او هدیه بدهند. بعدها، زمانی که دختر و پسر بچه‌دار می‌شدند، خانواده دختر به عنوان چشم روشنی چند دست لباس، گهواره، لوازم حمام و خواب، اسباب بازی‌هایی مانند عروسک پنبه‌ای برای نوزاد دختر و اسب چوبی و تیله برای پسر می‌بردند. این‌ها هدیه‌هایی بودند که پدر و مادر به نوه‌شان می‌دادند، نه این که حکم یک وظیفه برای پدر عروس را داشته باشد.

اما متاسفانه این روزها، رسم‌های زیبایی که نتیجه‌شان ایجاد علاقه بیشتر بین خانواده‌ها و کمک به عروس و داماد برای شروع زندگی‌شان بود، فراموش شده‌ و به کلی تغییر کرده‌اند. خانواده دختر باید مدت‌ها قبل از مراسم عروسی به فکر تهیه جهیزیه او باشند و حتی بعضی از وسایلی را که ممکن است هرگز مورد استفاده قرار نگیرد و غیر از جنبه تزئینی، کارآیی دیگری نداشته باشد بخرند. آن‌ها باید تمام وسایل یک خانه از گاز و یخچال گرفته تا نخود و لوبیای درون شیشه حبوبات را تهیه کنند و بسیار مهم است که نکند مارک فلان وسیله برقی به جای o، u داشته باشد و در چشم بازدیدکنندگان با نمونه تقلبی‌اش اشتباه گرفته شود و مردم پشت سرشان بگویند وسایل برقی‌اش اصل نبود! این روزها مهمانان از تزئین خوراکی‌های داخل یخچال گرفته تا تعداد لباس‌های کشو و کمد را بررسی می‌کنند تا اگر چیزی کم و کسر باشد، سوژه گفت و گوی دورهمی‌های بعد از مهمانی شود و احتمالا به گوش آن‌ها که بی خبر مانده‌اند برسد. اگر همه چیز تکمیل باشد و یا از تکمیل هم آنطرف‌تر، آژیر تحسین مهمانان به صدا درمی‌آید و این مایه سربلندی عروس و خانواده‌اش می‌شود! مدتی بعد تازه شروع ماجراست و خرید یک سیسمونی کامل برای اولین نوه، برای جلوگیری از خجالت زده شدن و سر خورده شدن دختر، وظیفه آن‌هاست و باید هرطور شده، حتی به قیمت گرفتن وام و قرض، همه وسایل سیسمونی را آماده کنند و بعد از آن مثل مراسم بازدید از نمایشگاه جهاز، مجلسی برای نمایش سیسمونی نوزاد برگزار می‌کنند.

در خیلی از کشور‌های پیشرفته جوانان خودشان مسئولیت تهیه لوازمی که برای شروع یک زندگی مشترک لازم است را برعهده می‌گیرند اما متاسفانه  در کشور ما سنت‌های زیبا  فراموش شده و به رسم‌هایی بی‌پایه و اساس تبدیل شده‌اند. حالا وقتش رسیده که این رسوم من درآوردی را فراموش کنیم و توقع بی‌جای تهیه یک جهاز و سیسمونی کامل و مجلل را از بین ببریم. برای این سنت شکنی نیازی نیست کار خیلی سختی انجام دهیم، فقط کافیست تغییر را از خودمان شروع کنیم و با افتخار این نوع مراسم‌ها را که فایده‌ای جز فخرفروشی و چشم و هم چشمی ندارد، برگزار و هرگز در آن‌ها شرکت نکنیم. کمی به این موضوع فکر کنیم که شاید پدر و مادری به خاطر نگاه‌های سنگین ما به جهیزیه آبرومند اما غیرتجملاتی دخترشان، ازدواج او را به تاخیر می‌اندازند یا دختری به خاطر این‌که والدینش را برای سیسمونی کاملی که باید بخرند تحت فشار نگذارد تا مدت‌ها فرزنددار نمی‌شود.

ای کاش مانند گذشته خانواده دختر در حد توانشان وسایل ضروری و کاربردی برای شروع یک زندگی را به دخترشان هدیه بدهند و پدر و مادر دختر و پسر، برای تهیه اصلی‌ترین لوازمی که یک نوزاد احتیاج دارد با هم همکاری کنند و هدیه‌ای به فرزند و نوه‌شان بدهند. ای کاش یک بار دیگر شبیه گذشته شویم، شبیه روزهایی که چشم و هم چشمی و تفاخر میان خانواده‌ها و فامیل معنایی نداشت. 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٨/١٦
٠
٠
واقعا فقط کافیست تغییر را از خودمان شروع کنیم .... فقط ببخشید دقیقا تغییر چه به چه چیز را :)))) ؟ چشم وهم چشمی به این خوبی چه عیبی داره والا !!
i.forouzan
i.forouzan
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
:| لطفا فاز خود را با رسم شکل مشخص کنید؟!
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
دفاع از آنچه که هست به عنوان بهترین فرهنگ روی کره زمین!نمونش چشم و هم چشمی که باید باشد و پدر داماد را دربیاورد و او را راهی زندان کند!داماد به زندان میره و عروس خانم به تنهایی با کلی وسیله زندگی میکنه.از این خوشبخت تر؟!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٨/١٧
١
٠
:)
maede
maede
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
معلوم نشد تغییر چه به چه چیز را؟!!تغییر یک مراسم مجلل که هدفش نمایش دارایی هاست،مراسمی که هزینه هاش خانواده های متوسط رو تو سختی میندازه و مسئولیت رو به صورت کاااااامل از دوش دختر و پسر برمیداره به یک مراسم ساده که توش خبری از فخرفروشی نیست و نمایشی هم نخواهد بود و خانواده ها با کمال میل واسه عروس و داماد یک کادو میبرن و باهاشون همکاری میکنن نه اینکه از رو وظیفه و به هر بدبختی که شده تمام وسایل یک خونه رو آماده کنن و بعدشم برای عده ای به نمایش بذارن.
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٨/١٨
٠
٠
فکر کنم از روی اسمایلم ( :)))) ) معلوم بود.ولی ممنون که باز هم توضیح دادین :)
maede
maede
٩٤/٠٨/١٩
٠
٠
:)) ممنون از شما.
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
سلآم؛ از وقتی پای مطالبی که اینجا میخونم کامنت میذارم اینقدر گفتم خدا همه رو به راه راست هدایت کنه که رسما جز تکه کلام هام محسوب میشه... واقعا ما عجب آدمهای گمراهی هستیم ها؟!!!! بگذریم...درست میگی...متاسفانه اونایی که دارن گوششون به این حرفا بدهکار نیست ...و اونایی که ندارن باید سعیشونو برای مبارزه با این قبیل رسمو رسومات غیر موجه ونامتعارف بذارن....ماهم تو فامیل داریم ...بعضی ها 3 سال زحمت میکشنو پس انداز میکنن که تو یه شب خرجش کنن...بعضی هام کل سروته جشن عروسی وبریزو بپاشو اینورو اونورو با یه سفر مشهد به هم میارن، عوضش خرجشو با کمک بقیه میذارن برای داشتن یه سقف مطمئن بالای سرشون... خدا همه رو عاقبت بخیر کنه چی بگم دیگه :)
maede
maede
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
مرسی که نظرتو گفتی :)) من فکر میکنم اگه کم کم شروع کنیم این مهمونیارو نگیریم جا میفته و ناخودآگاه کار اون کسی که همچنان این مجلس ها رو میگیره عجیب و نمایشی جلوه میکنه و حتی یه جورایی از ارزش میفته.انشاالله :)
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/١٧
١
٠
با خط به خط متنت موافقم مائده ، مورد داشتیم طرف فقط سه میلیون داده سرویس بوفه دخترش و یکی 5 میلیون داده سیسمونی نوه ش !!! من که قصدشو کردم تا از خودم شروع کنم ان شاالله خدا کمک کنه :)
imanhkt
imanhkt
٩٤/٠٨/١٧
١
٠
از خودتون ایشالله میخواین شروع کنین که سه میلیون بوفه بخرین ؟ :دی
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
مستر ایمان :|
maede
maede
٩٤/٠٨/١٧
١
٠
مورد داشتیم طرف گفته فلانی جهیزیه اش10میلیونم نیست!!!!!یعنی قیمتم میذارن! :| کار خیلی خوبی میکنی،این بهترین تصمیمه :)
s_khorashadi
s_khorashadi
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
بله متاسفانه در زمانه ما ، اصل انجام ازدواج فراموش شده و بیشتر از این که به اصل بپردازیم دنبال فرعیاتی هستیم که هیچ ارزشی ندارند/ ممنون خانوم کاشیان از مطلب خوبتون
maede
maede
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
چه خوبه که به اصل ها ارزش بدیم و فرعیاتو از ارزش بندازیم :) مرسی :)
admincheh
admincheh
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
دختر یکی از اقوام مون بعد از مراسم ازدواجش حدود یک انباری لوازم بی مصرف رو کارتن کارتن کرد آورد خونه ی مامانش -_- خب چه لزومی داره وقتی اصلا لازم نیستن ؟!
maede
maede
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
لزومش جنبه چشم پکون بودنشه :)))))))))))
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
متاسفانه هستن کسانی که برای نشون دادن وسایلشون رفتن تالار فلان رو اجاره کردن که چشم اطرافیان رو در بیاره ولی من هیچوقت نمیدونم اینا چرااا اینکارو میکنن ،خوب اگه داری واسه خودت داری به بقیه چه ،بعد کلا اگه یک روز از وسایل استفاده کنن واقعا درک آدمها اینروزا برام خیلی سخت شده ....یک زمانی آدما به علم و اطلاعات و....پز میدادن و افتخار فامیل بودن ولی الان متاسفانه به لوازم و ماشین و...مرسی مائده جان خیلی خوب بود
maede
maede
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
دقیقا همینطوره و متاسفانه جو جامعه و مردم هم انگار واسه همین آدما که افتخارشون مال و اموالشونه ارزش قائلن!!باید از خودمون شروع کنیم قطعا موثره.ممنون که یادداشتمو خوندی :*
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/٠٨/١٧
٠
٠
تبدیل شدن ارزش و محبت به وظیفه همیشه تلخ و نا عادلانه بوده و هست
maede
maede
٩٤/٠٨/١٩
٠
٠
دقیقا.کاش بتونیم دوباره به حالت قبل یعنی همون محبت تغییرش بدیم :(
translator
translator
٩٤/٠٨/١٨
٠
٠
واااااااااااااااااااای دستت درد نکنه مااااااااااااااااااائده جان من مدت ها تو فکر این سوژه بودم که بنویسم یه عالم حرف داشتم که حالا اینجا میگم . اخه من نمیدونم ماها چرا اینجوریم؟ چرا هر چی که رسم هست رو باید بدون فکر انجام بدیم ؟؟؟؟؟؟ چراااااااااااااااااااااااااااااا؟؟؟؟ ای خدا . اگه همین جهاز دیدن نبود خیلیا خیلی خیلی زودتر میرفتن خونه خودشون چون چهار تا فامیل ببخشید فضول نبودن که وسایل داماد و عروس رو نگاه کنن و به قول شما از ست بودت مارکاش با خبر شن. اقا جان بس کنین خواهشا بعد تالار عروس کشون برین ( اونم با حفظ ارامش و صرفا جهت همراهی عروس و داماد ) ولی دیگه نرین خونشون. مادر پدرا هم نباید به حرف مردم نگاه کنن و باید صرفا به خاطر خود بچشون وسایلشو تهیه کنن. بعدم مادر عروس اصلا وظیفه نداره که جهاز تهیه کنه و مادر داماد هم هم اگرم این کارو میکنن دارن لطف میکنن پس لطفا سرک نکشین اونا زندگی خودشونه به مرور اگرم چیزی کم و کاست داشته باشن میخرن و این چیزیه که جسارتا اصصصصلا به من و شما ربطی نداره . پس لطفا بیاین از این به لعد نریم جهاز دیدن. تو برنامه گلبرگ یکی میگفت خونشو فروخته برا جهاز دخترش . یک دختری هم زنگ زده بود میگفت ما زندگیمونو با وسایل دوران دانشجویی خودم و همسرم شروع کردیم فامیل خیلی بهمون حرف زدن ولی الان بعد دوسال همه چی داریم .
maede
maede
٩٤/٠٨/١٩
٠
٠
تو هم مثل من دل پری داری از این ماجرا :))) واقعا همینطوره یه نکنه مثبت نداره این مجلسا :| فکرکنم تنها کاری که میتونیم انجام بدیم همونطور که گفتم اینه که تو فامیل و آشنا تبلیغ کنیم این مراسمارو نگیریم،اگرم کسی گرفت، ما نریم و البته مثل این دانشجویی که گفتی به حرف مردم اهمیت ندیم.ممنون از نظرت :))
پربازدیدتریـــن ها