سیاست زدگی
تعیین سرنوشت یک ملت در صندلی عقب تاکسی!

سیاست زدگی

نویسنده : رضا تمجیدی

صف نانوایی، ایستگاه‌های اتوبوس و مترو و... معمولا مکان‌هایی ست که بیشتر در مورد سیاست صحبت می‌شود. اما از بین همه این مکان‌ها صندلی عقب تاکسی‌ها، بهترین صندلی سیاسی ایران بود. جایی که از هر چه حرف می‌زدی به سیاست وصل می‌شد. مثلا کافی بود بگویی هوا چه سرد شده است، در جوابت نفر بغل دستی می‌گفت: «ای آقا این مملکت چیش درسته که هواش باشه» و سیاست نگاری شروع می‌شد. آنچنان از سیاست اشتباه مسئولین صحبت می‌کردیم که اگر کسی نمی‌دانست فکر می‌کرد ما دکتری سیاست منطقه‌ای داریم. حرف‌ها از «خدا رحمت کند شاه را» شروع و به «خدا لعنت کند مسئولان بی‌عرضه را» ختم می‌شد. البته عنوان کنم مباحث بستگی به طول مسیر سیاسیون داشت.

ولی با پیشرفت تکنولوژی، امروز بحث‌های سیاسی به فضاهای مجازی کشیده شده است. و به دلیل کم هزینه بودن و امنیت بیشتر، پتانسیل بیشتری در جذب افراد در زمینه سیاسی دارد که در این زمینه هم دسته بندی می‌شوند.

- گروهی هستند با اکانت‌هایی با تصاویر شیر و خورشید و کوروش و... یا نام‌هایی مثل شیر آریایی و کوروش کبیر و ...که معمولا این افراد کارشان چپ و راست انتقاد کردن از نظام فعلی کشور است. این افراد قادرند تمام مسائل روز کشور را از بحران کمبود آب گرفته تا مذاکرات هسته‌ای و... را وصل کنند به دوران هخامنشی و یک راه حل هخامناشی، هخامشانیه، ببخشید هخامنشیانه برای آن ارائه دهند.

- گروه دیگری هستند که مانند گروه اول در تاریخ سیر می‌کنند ولی آن‌قدر به عقب نرفته‌اند و دوران طلایی‌شان دوران حکومت پهلوی ست و حرف اول آخر آن‌ها این است که ایران در زمان پهلوی گلستان بوده و بعد رفتن آن خدا بیامرز، جهنم شد! و اگر به عمق این گروه بروید یک شبح محوی از دایی جان ناپلئون در حرف‌های‌شان می‌توان دید و گاهی درگیری‌های مجازی بالا گرفته و جنگی رخ می‌دهد و متعاقباً لشگر کشی مجازی به راه می‌افتد.

- ولی عده‌ای هم هستند که ماسوای تاکسی و اینترنت‌اند. این افراد خط و ربط سیاسی‌شان را از شبکه‌های ماهواره‌ای مخالف نظام می‌گیرند، مثلا شنیده‌ام که در ساعات پرمصرف تمام لوازم برقی را روشن کرده تا نیروگاه‌های کشور از کار افتاده و دولت به زانو درآید و غیره! این افراد بخش تحلیلگر مغزشان آکبند است و البته اهل ریسک کردن نبوده و ترجیح می‌دهند بی‌صدا مخالفت کنند.

البته هیچ کدام از این افراد مورد سرزنش قرار نمی‌گردند (به جز دسته آخر)، چون در مملکتی زندگی می‌کنیم که استقلال و آزادی دارد و هر کس حق دارد عقاید خودش را مطرح کند تا جواب بگیرد. ولی حرف من و هدف من از این متن تمسخر افراد نیست، بلکه به نظرم خوب است ما خودمان را در سیاست کشور سهیم بدانیم، ولی این سیاست گرایی نباید به سیاست زدگی تبدیل شود. اگر می‌خواهیم سیاسی باشیم باید با آگاهی و مطالعه باشد، با علم باشد و از روی تعصب و غرض ورزی نباشد، تا جهت مناسبی بگیرد، چه به هدفمان برسیم چه نرسیم.

پ.ن: کمپین نه به خودرو صفر یک حرکت آگاهانه بود و تا حد زیادی موفق شد.

 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/١٤
١
٠
سلآم؛ بله سیاست رکن اصلی زندگی خیلی از ماهاست بایدد خیلی آگاهانه تر درموردش صحبت کنیم....باشد که خدا همه ی ماها رو به راه راست هدایت کند... مرسی از شما...قلمتان مانا :)
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٨/١٤
٠
٠
سلام ممنون از شما دوست خوبم
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٨/١٤
٠
٠
سلام ممنون از شما دوست خوبم
i.forouzan
i.forouzan
٩٤/٠٨/١٤
٢
٠
بحث سیاسی برا کسی آب و نون نمیشه، برا همین هم رسیده به صندلی تاکسی. اگر مردم این بحثا رو توی زندگیشون تاثیر گذار میدیدن می‌بردنش جاهای مهم‌تر.
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٨/١٤
٠
٠
ممنون جناب فروزان بخاطر حضور و نظرت. با شما موافقم
admincheh
admincheh
٩٤/٠٨/١٥
١
٠
می دونین مسئله چیه گاهی همه خودشون رو سیاست دان، جامعه شناس، روانشناس و... می دونن کلا بنا به اقتضای بحث این سمت ها تغییر می کنه چون لزوما کسی رو ندیدن تو این حرفه ها حرفی بزنه و لااقل عمل کنه..
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/٠٨/١٥
٠
٠
بله متاسفانه در مملکتی زندگی میکنیم که فقط حرف است و بس و انقدر حرف زیاد است که جایی برای عمل نمی ماند دوست عزیز ممنون بخاطر حضور و نظر زیباتون
پربازدیدتریـــن ها
افشین یدالهی هم رفت

این سال کبیسه همچنان مسافر می گیرد

٩٥/١٢/٢٦
دردی که بزرگ تر می شود

هیس! اینجا گوش شنوایی... هست

٩٥/١٢/٢٦
این آخرین یادداشت زندگیم است

ذوب شدگی

٩٥/١٢/٢٥
دیگران را فراموش نکنیم

آن طرف چهره نوروز

٩٥/١٢/٢٦
یادداشت / راه یافته به مرحله نهایی

همواره شک مهمان من است

٩٦/٠١/٠٢
داستان / راه یافته به مرحله نهایی

نمی دانستم!

٩٦/٠١/٠٢
کار بزرگ پرسپولیس

نگاهی متفاوت به لیگ برتر ۹۵_۹۶

٩٥/١٢/٢٨
احساس ناب یکی شدن

اگر روزی ازدواج کردم

٩٥/١٢/٢٦
داستان / راه یافته به مرحله نهایی

گوجه سبز

٩٦/٠١/٠٢
ممنون از عشق...

انگار عاشقي

٩٥/١٢/٢٦
یادداشت / راه یافته به مرحله نهایی

تردید، تصمیم و تغییر

٩٦/٠١/٠٢
شعر / راه یافته به مرحله نهایی

حجم نبودنت

٩٦/٠١/٠٢
شعر / راه یافته به مرحله نهایی

یک جهان مقابل من

٩٦/٠١/٠٢
شعر / راه یافته به مرحله نهایی

شاه بی سپاه

٩٦/٠١/٠٢
تو رفتی

کاش می شد...

٩٥/١٢/٢٥
دلم به حالش می سوزد

اسفند سوخته!

٩٥/١٢/٢٨
مرا تا خورشید بالا ببر

احساس ترس می کنم

٩٥/١٢/٢٨
امان از حافظه های جانبی

حافظه مرا چه شده است؟

٩٥/١٢/٢٨
گمان کردم تویی

خیال

٩٥/١٢/٢٥
حواسمان باشد ظرف هایمان را چطور پر می کنیم

ظرف سال 96

٩٥/١٢/٢٩
تبلیغات
تبلیغات