من عاشق پستچی محل شدم (7)

من عاشق پستچی محل شدم (7)

نویسنده : وبگردی

گاهی بیداری، ولی انگار خواب می‌بینی. همه آن لحظه‌های خواندن صیغه محرمیت، در آن اتاق کوچک و خاکستری پادگان که پر از پوشه بود، به نظرم خواب می‌رسید و اگر پدرم کنارم نبود، شک می‌کردم که همه این‌ها واقعی ست! محرمیت چه بود؟ خودم هم درست نمی‌دانستم. می‌دانستم که زن و شوهر نخواهیم بود. اما می‌توانیم بدون حس گناه، دست هم را بگیریم و شانه به شانه، کنار هم برویم، تا انتهای جهان! تا جایی که فقط من باشم و او و خدایی که دلمان را آفرید! برای من محرمیت، همین بود. این‌که نترسم زیر چتر، شانه‌ام به شانه‌اش بخورد. این‌که نترسم داد بزنم دوستت دارم و این‌که روی شانه‌اش گریه کنم.

کار عاقد تمام شد. پدر پیشانی‌ام را بوسید و علی را. دوستان علی همه محکم در آغوشش گرفتند. صحنه غریبی بود. انگار علی نه به من، که به زندگی محرم شده بود، و شاید به مرگ. دوستانش طوری بغلش می‌کردند که انگار همه آرزوهای‌شان را در تن او می‌ریختند. فکر کردم مگر قرار است جایی برود که خدا را ببیند؟ مگر قرار است درد دل ما را به خدا بگوید؟ نمی‌دانم. هر چه بود، هم غمگینم می‌کرد و هم شاد. پیک الهی من، پیک الهی همه شده بود! اصلا نفهمیدم اتاق چطور خالی شد. فقط صدای پدرم یادم هست: دخترم توی ماشین، منتظرتم.

حالا فقط ما بودیم. ما دو گریخته از جهان، ما دو عاشق، ما دو طفلی، ما دو تنها. هیچ‌کدام نمی‌دانستیم چه باید بگوییم. سلام بود یا خداحافظی؟ علی سحر مخفیانه می‌رفت و من فقط چند لحظه فرصت داشتم که او را ببینم و برای ابد در قلبم جاودانش کنم. چون اگر فردا هم برمی‌گشت، باز این لحظه تکرار نمی‌شد. انگار تمام چلچراغ‌های جهان را روشن کرده بودند و نور آن‌ها در چشمان ما دو نفر افتاده بود. می‌خواستم داد بزنم دوستت دارم، کودکانه بود. خودش می‌دانست. عشق اتفاقی است که دلت را بهاری می‌کند و بهار من به جان او هم ریخته بود. دستش را جلو آورد. گفت: دست بدیم؟ خنده‌ام گرفت. دست برای چی؟ گفت: به هم قول بدیم، هر اتفاقی که برای هر کدوممون بیفته، اون یکی باید زندگی کنه. جای هردومون!

مثل حرف محسن. دستم را جلو بردم. جهان ایستاد.دستش گرم و سوزان، دست من سرد و لرزان. گریه‌ام گرفت. یعنی داشت می‌رفت؟ سرم را روی سینه‌اش گذاشتم. معذب بود. اما اشک من که روی پیراهنش ریخت، یادش آمد که عاشق‌ترینش کنارش ایستاده و گریه می‌کند. حاضر بودم بمیرم اما سحر نرسد. دستش را دور گردنم انداخت. گفت ببینمت! گفتم: باز میخوای خداحافظی کنی؟ گفت: نه! و پیشانی‌ام را بوسید. سوختم. دستانش را بوسیدم گفت: نکن خاتون! گفتم: این دست‌ها نوازش کردن بلده. این دست‌ها ماشه کشیدن بلده. دستای پیک منه، اشک عشقش را ندیده بودم که دیدم. گفتم برمی‌گردی می‌دونم!

*****

چند قسمت دیگر طول می‌کشد؟ مثل این است که بپرسیم زندگی شما، چقدر دیگر طول می‌کشد! نمی‌دانم. از آن صبح زودی که رفت، دیگر نمی‌دانم چقدر طول کشیده است. مگر آدم می‌تواند روزهای بی تو بودن را بشمرد؟ مثل برزخ است، هر لحظه‌اش عمری و نفهمیدم که یک سال گذشت. نوزده ساله بودم و باید به جای نوشتن، شغل ثابتی پیدا می‌کردم. هر روز به ادارات مختلف می‌رفتم و همیشه با یک جمله مواجه می‌شدم. «اقلیتید؟» نه. ساداتم! پس این اسم کافری؟ کجایش کافری ست؟ چیستا در ایران باستان، یعنی دانش و دانایی. یک اسم فارسی قدیمی ست! پدرم با خودش عهد کرده بود اسم دخترش را چیستا بگذارد. معنایش را دوست داشت. «ببخشید. نیرو لازم نداریم.» چند جا هم که سوابق کاری‌ام را پسندیدند، تا به امتحان گزینش می‌رسیدند، بهانه می‌آوردند. کفن چند بخش است؟ نمی‌دانم! بالاخره رییس پیشگیری بهزیستی، از قلمم خوشش آمد و شغل نیمه وقتی به من داد. تئاتر درمانی! گفت: میگی بلدی! ببینم چکار می‌کنی! ممنون دکتر نقوی عزیز. هر کجا که هستی!

هر روز قبل از دانشگاه، سری به پادگان می‌زدم. علی نه اجازه داشت به من نامه بنویسد، نه تماسی بگیرد. مگر ماموریت سری، چقدر طول می‌کشد که یکسال باید مخفیانه زندگی کنی؟ علی من، امروز بیست و چهار ساله می‌شد و من هنوز بی خبر! حاجی پای تلفن به حراست گفت، بگو خبری نیست. مشغول عملیاتند! کدام عملیات! مگر تمام نشد؟ هنوز در بوسنی جنگی نبود. مگر آزاد کردن دو اسیر چقدر طول می‌کشید؟ چیزی را از من پنهان می‌کردند. شب‌ها که خسته به خانه می‌رفتم، در راه فقط دعا می‌خواندم. یک دعای نور در جیبم بود، خواندنش به من آرامش می‌داد. هر چاه، جوی آب، یا گودالی که می‌دیدم، خم می‌شدم و در آن نام علی را صدا می‌کردم. تمام آب‌ها و چاه‌های زمین به هم می‌رسند. پس صدای مرا به تو می‌رسانند. کاش دلم جرعه آبی بود!

سحر با سمفونی کلاغ‌ها می‌پریدم. قلبم طبل جنگی قصه می‌شد. خوابش را دیده بودم! نمی‌دانم چرا در خواب، ساکت نگاهم می‌کرد. عاشقانه، پر از درد و سراسیمه. کنارم بود ولی چیزی نمی‌گفت. گیسوانم را نوازش می‌کرد، چیزی نمی‌گفت. انتظار سخت‌ترین کار دنیاست علی. وقتی باید نام تو را در چاه فریاد کنم! چرا خدا یواشکی در گوشم چیزی نمی‌گفت؟ آن شب، به خانه که رسیدم، تعجب کردم. چند جفت کفش پشت در بود. مهمان داشتیم؟ آنوقت شب؟ در را که باز کردم، فقط مادر علی را با چادر مشکی‌اش دیدم. عطر یاس... آدم‌های دیگری هم بودند. پدرم گفت: «بشین چیستا!» خدایا! مادرش گفت: علی باید مدتی بوسنی بمونه دخترم. اونجا یه ازدواج مصلحتی می‌کنه، مجبوره! برای کارش. با یه دختر اهل همونجا ولی... چیزی نمی‌شنیدم. به هوش که آمدم، مادرم بالای سرم بود. مادر!

(چیستا یثربی)

============

قسمت های قبلی:

http://jeem.ir/user.php?id=8

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
i.forouzan
i.forouzan
٩٤/٠٨/٠٩
٠
٠
این داستان داره منو میکشه، خب چرا یک دفعه تا تهش نمینویسه ما رو خلاص نمیکنه ×(
admincheh
admincheh
٩٤/٠٨/٠٩
٠
٠
تازه رسیده قسمت سیزدهم امروز =)
i.forouzan
i.forouzan
٩٤/٠٨/٠٩
٠
٠
;( ;( ;(
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٨/٠٩
٠
٠
:) عجب پشت مویی آقای فروزان
i.forouzan
i.forouzan
٩٤/٠٨/٠٩
٠
٠
حالا دیگه... یه پشت مویه؛ الکی شولغش نکنین. تازه مال قدیماست
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٨/٠٩
٠
٠
ریشتونم قشنگه :))!
i.forouzan
i.forouzan
٩٤/٠٨/٠٩
٠
٠
ای بابا....
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/٠٩
٠
٠
وا این داستان خیلی قشنگهههههههه ، یکی از قشنگ ترین داستان های عاشقانه ایه که دارم میخونم
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٨/٠٩
٠
٠
:| ازدواج مصلحتی؟!!! :|||||
z_fakoor
z_fakoor
٩٤/٠٨/١٣
٠
٠
وای خدا ...این داستان ...فوق العاده س ....وای اصلا نمیتونم حسمو بیان کنم
na3er
na3er
٩٤/٠٨/٢٤
٠
٠
عالی
پربازدیدتریـــن ها
شعری سروده خودم

همه جا صوت غریبانه آن آهنگی است

٩٦/٠٣/٢٨
لطفا ما را گارسون صدا نزنید

روزمرگی های گارسون جوان / قسمت دوم

٩٦/٠٤/٠١
آرامش من در کدام است؟

مرگ درخت هشتاد و یک ساله

٩٦/٠٣/٣١
آدم ها چقدر زود عوض می شوند

ساعت 1:29 دقیقه بامداد

٩٦/٠٤/٠١
در باب خبرهای بی‌اهمیتی که برایمان مهم می‌شوند

قسمت آخر خندوانه لو رفت...

٩٦/٠٣/٢٩
او اکنون کلاس چهارم است

پدربزرگ دوست داشتنی

٩٦/٠٣/٢٨
لطفا خانم ها با دقت بیشتری بخوانند

بازار کاری که خانم ها خرابش کردند

٩٦/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

دوست داری بروی؟

٩٦/٠٣/٣١
آفتاب سوزان، روزه و امتحان

معلم کوچک درس بزرگ

٩٦/٠٤/٠٤
محال است یادم بروند

خاطرات وبلاگ نویسی

٩٦/٠٣/٣١
شعری سروده خودم

از درد می رسم به همان نقطه، باز درد

٩٦/٠٣/٢٩
خطر استفاده از واژه های بیگانه

ساید بای ساید

٩٦/٠٤/٠٣
جایگاه مقدس یک پدر

پدر ظالم

٩٦/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

شب بارانی ما از تو ندارد اثری

٩٦/٠٤/٠٤
شعری سروده خودم

حکومت عشق

٩٦/٠٣/٢٩
این قلم، ریشه می دواند

پاره خطی برای جیمی ها

٩٦/٠٤/٠٣
روزه خواری در ملا عام

جرم هست؟ نیست؟

٩٦/٠٣/٣١
من غرق تماشای چشم هایت

محبوب من

٩٦/٠٤/٠١
در میان انبوه این شدها و نشدها

هیچ گاه نشد

٩٦/٠٣/٣٠
دنیای پدر و پسری

در دنیای کناری

٩٦/٠٤/٠٤
تبلیغات
تبلیغات