واقعا ما اهل کوفه نیستیم؟!
برداشتی آزاد از کتاب حسین وارث آدم، دکتر علی شریعتی.

واقعا ما اهل کوفه نیستیم؟!

نویسنده : m_fanaei

اکنون سال شصت و یک هجری، کربلا دیگر خاموش است و شام میزبان شایسته‌ای برای فریادهای حق نیست.

در زمان ما نیز در شهرهای شیعه نشین سال‌ها چشم‌ها گریسته و دل ها سوخته است اما شاید حسین (ع) این روزها غریب تر باشد تا روزهای سال‌های شصت هجری! آیا غربت پسر فاطمه را درک کرده‌ای؟! به من بگو آیا این عزاداری برای پسر حیدر و نوه پیامبر برای شهادت مظلومانه و بی‌رحمانه خودش، فرزندانش و دوستانش در یک روز خونین بوده است؟ که اگر چنین است؛ چه بسیارند این چنین کشته‌ها! که در عرب همواره جنگ بود و مرگ برادر جنگ.  به من بگویید زمانی که اطرافیان حسین(ع) از بی وفایی مردم کوفه آگاه بودند و احتمال خلف وعده آن‌ها را می‌دادند خود حسین (ع) از آن بی خبر بود؟ چرا حسینی که کنار بستر علی(ع) در کوفه جان دادن پدر را دیده بود قصد کوفه کرد؟ که اگر می‌ماند و بالای منبر مدینه می‌رفت وحدیث و احکام می‌گفت، شاید مسلمانان بیشتری تربیت می‌کرد! فقط باید بیعت با یزید را می‌پذیرفت، همین! همین؟!

اگر نیت امام حسین از قیام، خلافت و سلطنت بود –که حق خدادای این خاندان بود – چرا در مکه بلند و رسا اعلام کرد که من این حج را نیمه تمام می‌گذارم و به کوفه می‌روم تا با حکومت ظلم و فساد مبارزه کنم و من با یزید بیعت نخواهم کرد؟ که اگر هدف جانشینی بود باید مخفیانه از مکه حرکت می‌کرد. یعنی حسین(ع) فرزند فاتح خیبر از ساده‌ترین تاکتیک‌های جنگی آگاه نبود؟ آیا حسین(ع) پیامی برای نسل‌های آینده دارد و این چنین زیبایی می‌آفریند و شهادت را انتخاب می‌کند؟ آیا هل من ناصر ینصرنی را حسین به ما نمی‌گوید؟ آیا پیام اصلی حسین «کیست که بخواهد یاریش کنم؟» نیست؟ فقط نیم قرن از مرگ پیامبر گذشته و این چنین ارزش‌ها وارونه گشته‌اند و شهر مسلمانان این چنین خلف وعده می‌کند! پس ما چگونه می‌توانیم تا این حد از خودمان مطمئن باشیم و بگوییم ما شیعه و منتظر مهدی (عج) هستیم؟ و چقدر این جملات ترسناک است!

چرا این چنین برای حسین گریه می‌کنیم؟ آیا حسین شکست خورده میدان است که ما به بدن پاره پاره و سر بریده‌اش می‌گرییم؟ آیا شهادت برای پسر علی(ع) شکست است، همان مردی که گفت: به خدای کعبه که رستگار شدم؟ وا عجبا که شهادت نهایت پیروزی برای این خاندان است و ما برای پیروزی حسین گریه می‌کنیم؟ - که اگر به خاطر درک واقعی تفاوت فرزند فاطمه (س) با بقیه انسان‌هاست بله این چنین گریه‌ی از روی معرفتی ارزشمند است – به من بگویید چرا زینب جز زیبایی ندید و ما فقط خون و ماتم می‌بینیم؟ اشکال از نگاه ما نیست؟ حسین فاطمه در زمان خودش در میان دشمنانش غریب‌تر بود یا اکنون در میان ما به اصطلاح دوستانش؟ مایی که یک کلمه از اندیشه حسین را نمی‌دانیم، که گریه می‌کنیم برای وفای عباس و ذره‌ای از مواسات عباس را نداریم. خودم را می‌گویم، خودمان را می‌گویم که باید امت وسطا می‌بودیم، نه تنها امت متعادل و میانه رو، که یک جامعه الگو، یک جامعه نمونه در وسط دنیا! و حالا ما چه هستیم؟ از حسین چه می‌دانیم؟ از حسین چه می‌دانم که سال‌ها گریه می‌کنم برای فرق شکافته علی(ع) و پاره‌‌های جگر حسن(ع) و گلوی بریده حسین(ع) ولی نمی‌دانم که جهل قاتل خاندان پیامبر بود، سستی ایمان، راحت طلبی، تنبلی و زیاده خواهی قاتل و عامل اصلی بود و این عوامل نحس در جامعه ما کم است؟ در جامعه الگوی شیعه ما؟ که 313 نفر آدم، 313 نفر عباس، 313 نفر حبیب، 313 نفر محب نداریم؛ حسین غریب است و مهدی غریب؛ وقتی ما اصلی‌ترین پیام عاشورا را فراموش کردیم که اگر در زمانی قرار گرفتیم که باید کاری را انجام می‌دادیم ولی نمی‌توانستیم باز هم وظیفه داریم و باید همه هستی و دارایی را برای حق و حقیقت وسط بگذاریم که آری در نتوانستن نیز بایستن هست. ولی ما همانطور عمل کردیم که معاویه می‌خواست، یک جامعه منفعل و معتقد به جبر مطلق که می‌گویند ما کاری نمی‌توانیم بکنیم و تقدیر الهی است.

آری حسین غریب است وقتی کسانی بر او می‌گریند که اسلام ِمحبوب ِزهرا، اسلام محبوب ِجدش پیامبر را وارونه کردند و هیچ بعید نیست چند صباحی بعد روبروی مهدیِ منتقمش قرار گیرند و سرش را ببرند و... چرا؟ چون معرفت ندارند، شناخت ندارند، شناخت نداریم، از حسین چه می‌دانیم؟  پس ما چه فرقی با عمر سعد داریم؟

ترسناک است، به خدا ترسناک است وقتی میان گریه‌های‌مان، میان عزاداریمان از خودمان نپرسیم که چه باید بکنیم؟ چه باید کرد؟ و گاه وحشتناک‌ترین فاجعه، پاسخ ماست.

برداشتی آزاد از کتاب حسین وارث آدم، دکتر علی شریعتی.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٨/٠٧
١
٠
واقعا ممنون از حسن انتخابتون.دست مریزاد :)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٨/٠٨
٠
٠
خواهش می کنم، پیشنهاد می کنم حتما این کتاب رو بخونید و شما هم برداشتتون رو بنویسید اینجوری هم برای خودتون تاثیر گذارتره هم ممکنه برای دیگران هم مفید باشه :)
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٨/٠٧
١
٠
منتظران حسین او را کشتند.بیایید آگاهانه منتظر مهدی باشیم!
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٨/٠٧
١
٠
توضیحات تکمیلی :"گریستن و بر پا کردن مجالس کافی نیست. حسین (ع) به اینها نیازی ندارد. حسین شهید راه اصلاح است.(انی أرید الاصلاح فی امة جدی ما استطعت) پس اگر در جهت اصلاح امت جدش کوشیدیم، او را یاری رسانده‌ایم و اگر سکوت کردیم یا مانع اصلاح شدیم او را وانهاده‌ایم و یزید را کمک کرده‌ایم." برای طولانی تر نشدن مطلب این ها رو نذاشتم.
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٨/٠٧
١
٠
"حسین علیه السلام از حقیقت پرده برداشت. یعنی به مردم گفت: ای کسی که به اندازه ی سر سوزنی به مردم ستم می‏کنی! تو در مسیری حرکت می‏کنی که در نهایت به ستم کردن به زندگی و آبرو و دین همه ی مردم می‏انجامد.ای کسی که یک قدم از مسیر حق منحرف شده‏ ای! به جایی خواهی رسید که به کشتن پسر دختر پیامبر راضی خواهی شد و یا در آن شرکت خواهی کرد. ای کسی که به آنچه دربرابر تو رخ می‏دهد، بی‏اعتنایی و نسبت به حقی که در برابر تو پایمال می‏شود ساکت می‏مانی! در آینده به آبرو و جان مردم تجاوز می‏شود و ریختن خون دیگران جایز شمرده می‏شود و تو یا به آن خوشنودی یا در آن نقش داری یا در برابر آن ساکت می‏مانی. هیچ تفاوتی میان آن ها وجود ندارد و هیچ راه میانه‏ای در کار نیست. یا باید در راه هدایت حرکت کنی یا در راه‏های گمراهی، و چه بسیارند راه‏های گمراهی" (امام موسی صدر)
i.forouzan
i.forouzan
٩٤/٠٨/٠٧
١
٠
ممنون از مطلبتون. ایشالا عزاداری های ما و گریه های ما شروع و بهانه ‌ای باشه برای بیشتر شناختن امام‌مون.
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٨/٠٨
٠
٠
خواهش میکنم ....انشاالله ممنون از شما.
نرگس
نرگس
٩٤/٠٨/٠٧
١
٠
همین الان پای منبر حاجاقا ابراهیمی بودم،ایشون هم همین حرفها رو گفتن ، که فقط هدف ازعزاداری فقط گریه نیست باید درس بگیریم،باید بدونیم هدف چی بوده،باید بدونیم چرا امام حسین ع حضرت عباس ع را به جنگ بادشمن نفرستاد،فقط به ایشون دستور دادن از خیمه ها دفاع کن،هدف دفاع از خیمه ها ،دفاع ازناموس بود،حاجاقا گفتن آقایون کمی غیرت داشته باشید ،به خانوماتون محض رضای خدابگین حجابشون رو رعایت کنن،میگه خانومه گفته شوهرم گفته ارایش کن خوشکل بشی بریم بیرون دوستام ببینن چه زن خوشکلی دارم،دیگه دوستان شما بخونید بریدجلو،درضمن الفاتحه مع اخلاص والصلوات برای غیرت بعضی(دور از جون شما)آقایون .
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٨/٠٨
٠
٠
نباید از این نهضت ساده گذشت! نباید بذاریم اسم امام حسین و رسم امام حسین محدود بشه به این چند روز و این چند ماه ....
admincheh
admincheh
٩٤/٠٨/٠٩
١
٠
الان هم برای ظهور کار خاص و زمینه ای فراهم نیاوردیم و گرنه امام زمان (عج) نمی گفتند شیعیان ما به قدر آب خوردنی ما را نمی خواهند ، اگر بخواهند دعا می کنند و فرج ما می رسد ...
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٨/٠٩
٠
٠
پااااییز یه خانمه میگفت تو رو خدا دعا نکنید امام زمان ظهور کنه ما تازه خونه خریدیدم !!!! دنیا تموم میشه ما گناه داریم !!!! یکی دیگه میگفت من تازه عروسی کردم :| هعی :( فکر میکنم هرکسی باید در حد توانش یه گاری بکنه :( واقعا پاییز واقعا :((( اگه زمینه فراهم بود که ظهور کرده بودن :((
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠