روی خط لیگ برتر
مروری بر هشت دیدار هفته دهم لیگ برتر

روی خط لیگ برتر

نویسنده : ناصر جوادی

از سری مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران دوشنبه و سه شنبه این هفته هشت دیدار در شهرهای مختلف ایران انجام شد که مروری اجمالی بر این دیدارها خواهیم داشت. 

 

دوئل بزرگ هفته

بی شک دیدار دو تیم استقلال و سپاهان را باید مهم‌ترین بازی هفته دهم نامید رقابت دو تیم همواره مدعی که همیشه مسابقات جذاب و نفس‌گیر و البته پر حاشیه‌ای داشته‌اند این بار نیز این دو تیم در حالی به مصاف یکدیگر رفتند که علاوه بر حساسیت‌های همیشگی جایگاه‌شان در جدول رده بندی نیز بر اهمیت این دیدار می‌افزود.

در حالی که تیم استقلال سه مسابقه آخرش در لیگ برتر را با تساوی در برابر تیم‌های راه آهن، پدیده و استقلال خوزستان پشت سر گذاشته بود انتظار هواداران استقلال از بازی سخت اصفهان هم یک تساوی و کسب یک امتیاز بود و خوش بین‌ترین هواداران استقلال هم حتی با وجود نتایج خوب خارج از خانه این تیم در رقابت‌های این فصل انتظار برد پر گلی را نداشتند، تیم استقلال با سه گل سپاهان را مغلوب کرد تا علاوه بر کسب بهترین نتیجه در تاریخ رقابت‌های رو در رو و تداوم صدر نشینی با روحیه‌ای مناسب به استقبال دربی بزرگ پایتخت برود.

در آن سو تیم سپاهان هم در تداوم نتایج ضعیف و افت محسوسش بعد از جدایی حاج صفی در خانه مغلوب شد تا صدای اعتراض هواداران کم تحمل این تیم همواره مدعی در فولاد شهر به گوش برسد، اعتراض‌های که حسین فرکی معتقد است خود جوش نیست و دست‌های در کار است!

 

قابل پیش‌بینی‌ترین دیدار هفته 

دربی تمام استقلالی اهواز را شاید بتوان قابل پیش‌بینی‌ترین بازی هفته دهم رقابت‌های لیگ برتر دانست چرا که تیم قابل ستایش گواردیولای وطنی با جوانان جویای نامش در این فصل نتایج خوب و قابل قبولی گرفته و در مقابل تیم بحران زده استقلال اهواز با حاشیه‌های ریز و درشتش اصلا حال و روز خوشی ندارد و مطابق انتظار با نتیجه پر گل 4 بر صفر مغلوب هم نام و همشهری خود شد تا نشان دهد شوک آوردن علی حنطه نیز موثمر ثمر نبوده و بار دیگر نشان دهد تیم‌های که با شیوه‌های غیر فوتبالی و با خرید امتیاز راهی لیگ برتر می‌شوند به همان آسانی که؛ آمده‌اند به سوی درب‌های خروجی حرکت می‌کنند.

این دیدار را باید بازی بیت سعید نامید، مهاجم فرصت طلبی که با دو گلی که در این دربی زد، خودش را به مهدی طارمی و مهرداد محمدی رساند و شش گله شد.

 

آشتی با خانه  

دیدار دو تیم پرسپولیس و ملوان همواره از مسابقات جذاب لیگ برتر محسوب می‌شود. خیلی از فوتبال دوستان اتفاقات پیش آمده در مسابقه فصل قبل این دو تیم را از یاد نبرده‌اند جایی که مازیار زارع به دنبال اخراج گلر درون دروازه ایستاد و پنالتی پرسپولیسی‌ها را مهار کرد تا یکی از عجیب‌ترین صحنه‌های لیگ برتر ایران را رقم بزند و ملوان، پرسپولیس را شکست دهد. دو تیم در حالی به مصاف هم می‌رفتند که پرسپولیس در مسابقات این فصل هنوز موفق به کسب پیروزی در ورزشگاه آزادی نشده بود و البته آخرین پیروزی آن‌ها در ورزشگاه آزادی به برد همین ملوان در رقابت‌های جام حذفی بر می‌گشت.

بازی با برتری محسوس پرسپولیس در جریان بود و موقعیت خراب کردن‌های پیاپی جری بنگستون مهاجم هندوراسی پرسپولیس حوصله هواداران را سر برده بود که تعویض طلایی برانکو نتیجه داد، علی علی‌پور تنها یکی دو دقیقه بعد از ورودش به زمین قفل دروازه پاشنکو را باز کرد و بعد از او هم خود بنگستون بود که با یک توپ ربایی گل دوم ملوان را به ثمر رساند تا به کسانی که با دیکارمو مقایسه‌اش می‌کردند، نشان دهد که در قضاوت عجله کرده‌اند.

پرسپولیس این مسابقه خانگی را برد تا با شکستن طلسم ورزشگاه آزادی، مهیا رقابت با استقلال در شهر آورد شود.

 

رشته‌های عمو تونی پنبه شد 

یکی دیگر از رقابت‌های مهم این هفته بازی دو تیم تراکتور و ذوب آهن در تبریز بود، بازی مهیج و پر گل که به نوعی تکرار تراژدی فصل قبل برای تونی و تراکتوری‌ها بود، در حالی که این بازی تا اواسط نیمه دوم با نتیجه پر گل چهار بر یک به سود تراکتورسازی در جریان بود و پرشورها خودشان را برای جشن گرفتن این پیروزی شیرین مهیا می‌کردند، به یک باره ورق برگشت و شاگردان یحیی که تا قبل از این مسابقه برترین خط دفاع لیگ برتر بودند و 450 دقیقه از آخرین گلی که دریافت کرده بودند می‌گذشت، نشان دادند حاضر نیستند به راحتی پا پس بکشند و حالا که بر خلاف گذشته در بسته نگه داشتن دروازه‌شان نا کام مانده‌اند و چهار گل دریافت کرده‌اند باید در فاز هجومی جبران مافات کنند و اینچنین آب رفته را به جوی باز گرداندند و تونی الیویرا به ناچار به تساوی و یک امتیاز بسنده کرد در حالی که پیروزی در مشت او بود!

گلی که کاوه رضایی با پشت پا وارد دروازه اخباری کرد را باید زیبا ترین گل هفته دانست.

 

پدیده حریف مرادمند نشد

پیروزی دو بر یک نفت در مقابل پدیده در مشهد و تداوم نتایج خوب تیم منصوریان در روزی که مرادمند دوباره دروازه روشنگر را گشود تا به خطر ناک‌ترین عنصر برای خط دفاعی تیمش در لیگ برتر تبدیل شود این دومین گل به خودی مرادمند در سه هفته اخیر لیگ برتر بود. البته این بار او به اندازه گل به خودی که در مقابل استقلال زد مقصر نبود و شوت بوحمدان با برخورد به او تغیر مسیر داد و وارد دروازه پدیده شد. همچنین این بازی را باید بازی بازگشت صادقیان دانست، هافبک تیم نفت تهران در این مسابقه عملکرد خوبی داشت و با گرفتن خطای منجر به گل اول و زدن گل دوم تیمش از روی نقطه پنالتی و چندین طراحی حمله نوید بازگشت به روزهای اوجش را به منصوریان داد البته او بار دیگر در این بازی حاشیه ساز شد تا یک پوئن منفی کمی بازی خوبش را زیر سوال ببرد او در اوایل نیمه دوم در حالی که بازیکن تیم خودشان روی زمین افتاده بود و بازیکنان تیم پدیده به سمت او نرفتند تا توپ را به بیرون بزند و به وضعیت بازیکن مصدوم تیم نفت رسیدگی شود، از میانه میدان به سمت دروازه پدیده حرکت کرد که البته موفق به زدن گل نشد، پس از این حرکت در گیری‌های میان بازیکنان دو تیم رخ داد که با میانجی گری بادامکی فروکش کرد .

 

صفر صفر ها در پرگل ترین هفته لیگ

در حالی که در این هفته بیست و یک گل از خط دروازه‌ها عبور کرد تا شاهد پرگل‌ترین هفته لیگ تا پایان هفته دهم باشیم دیدار دو تیم صبای قم و سایپا و همچنین مسابقه راه آهن یزدان در مقابل گسترش فولاد تبریز با نتایج مشابه صفر صفر به پایان رسید تا تعداد گل های این هفته از عدد بیست و یک عبور نکند 

داوران هجده دقیقه همرنگ راه آهن بودند! به دلیل همرنگ بودن لباس تیم داوری با بازیکنان راه آهن ناظر بازی از داوران خواست تا لباسی با رنگ دیگری بر تن کنند که به دلیل نبودن لباس تا دقیقه هجده داوران با همان لباس‌های هم رنگ با راه آهنی‌ها به قضاوت پرداختند و در دقیقه هجده که لباس دوم رسید بازی را متوقف کردند و لباس‌های دوم را بر تن کردند و بازی دوباره به جریان افتاد !

 

رستگاری در دقیقه نود 

مسابقه دو تیم انتهای جدولی سیاه جامگان مشهد با فولاد خوزستان در نیمه اول یک مسابقه کسل کننده و پایاپای بود اما در نیمه دوم با بر تری نا محسوس فولادی ها در جریان بود و رویکرد سیاه جامگان حفظ نتیجه و در حالی که بازی با همان نتیجه صفر صفر می رفت که تمام شود گل دقیقه نود چاگو حساب کار را یک بر صفر کرد تا فولاد علاوه بر کسب اولین پیروزی در این فصل خودش را از انتهای جدول جدا کند و با یک پله صعود جای خود در انتهای جدول را به همشهری آبی پوشش بدهد 

با این پیروزی تا حدودی فشار از روی فولادی ها برداشته شدو به نوعی اسکوچیچ در آخرین دقیقه از وقت قانونی مسابقه به رستگاری رسید تا حد اقل یک هفته را در آهواز با آرامش سپری کند .

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_khorashadi
s_khorashadi
٩٤/٠٨/٠٦
٠
٠
گزارش کامل و جالب بود . ممنون از زحمت شما آقای ناصر
naser_j
naser_j
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
خواهش میشه امیدوارم مفید واقع شده باشه
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
آفرین :) خیلی خوب توضیح دادی؛ به نظر همین روند رو میشه در پی گرفت البته به شرطی که مطلب تقریبا فردای روزی منتشر بشه که تمام بازی های اون هفته تموم شده :)
naser_j
naser_j
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
سلام مرسی ،چشوم اگه فرصت و امکانات جانبی از جمله اینترنت اجازه بده همین قصد و دارم که یه گزارش کامل و متفاوت با سایر رسانه ها بنویسم حالا در پایان بازی های یک روز یا یک هفته البته اگه کور سوی امیدی به رسیدن به یه ستون ثابت تو هفته نامه و یا حتی روزنامه باشه خیلی با انگیزه تر و پر و پیمون ترم مینویسم:)،سنگ بزرگ بود آیا اینن آرزو؟؟
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١