بعد از طلاق زمستان است
درباره مشکلات و بی‌مهری‌هایی که بعد از طلاق در انتظار یک زن است

بعد از طلاق زمستان است

نویسنده : سایت جیم

محبوبه عظیم زاده  / مریم سادات / faeze / f_maveddat / aynaz_shahrivar / sepide.b / Anis / elnazi

 مهر طلاق روی صفحه شناسنامه‌اش در مقابل ازدواج می‌نشیند. «مطلقه» است و همین یک کلمه برای عوض شدن نگاه مردم به زندگی‌اش کافی. مُهری که این روزها، بیش‌تر از همیشه در دفاتر ثبت رسمی، جوهری می‌شود و شرایط را برای زن مطلقه گران‌تر تمام می‌کند، چه زن سی و خرده‌ای ساله، چه زن بیست و دو ساله. زن مطلقه باید خودش را برای زیر یک ذره بین بزرگ رفتن آماده کند و در مقابل سوءظن‌ها، سوء استفاده‌ها و... از خودش حفاظت کند چون دیگر نه متاهل است، نه یک دختر مجرد و نه یک بیوه زن. قانون نانوشته‌ای که می‌گوید: چون مطلقه‌ای، دنیا حق دارد...

 

|| طلاق، اولین و ساده‌ترین گزینه روی میز 

این روزها طلاق، آخرین گزینه روی میز سال‌های نه چندان دور، اولین راه حل بعد از یک اختلاف ساده بین زوج‌های جوانی شده است که عمر زندگی آن‌ها به سالگرد ازدواج هم قد نمی‌دهد. این در حالی ست که در گذشته این کلمه از خط قرمزهای یک خانواده بود، مصداقش هم جمله «با لباس سفید می‌ری خونه بخت، با کفن سفید هم برمی‌گردی». در سال‌های اخیر در تهران و خراسان رضوی به ترتیب بیشترین و در سیستان و بلوچستان کمترین مورد طلاق ثبت شده است. در خراسان رضوی 62.3 درصد آمار طلاق متعلق به مشهد است و این آمار به جایی رسیده است که در مقابل هر ازدواج یک طلاق ثبت می‌شود. همان طور که در جدول زیر می‌بینید در شهرهای بزرگ و پیشرفته این چالش به طور جدی خودنمایی می‌کند. 

اما به نظر شما علت این همه جدایی چیست؟ مسلما در بروز این پدیده، تنها یک عامل نمی‌تواند دخیل باشد، بیشترین عوامل جدایی را در نمودار زیر می بینید.

اعتیاد، مشکلات اقتصادی و خیانت سه عاملی ست که در ده سال اخیر پررنگ‌تر شده است. اگر از فاکتور اقتصاد و اعتیاد دو علت قدیمی بگذریم مسئله خیانت ترسناک به نظر می‌رسد. علتی که شاید آن را بتوان به پای گسترش تکنولوژی و افزایش استفاده از شبکه‌های اجتماعی نوشت. ازدحام بشقاب‌های آهنی روی پشت بام‌ها، گوشی به دست شدن در هر سن و سالی بدون محدودیت، باز شدن پای اینترنت‌های پرسرعت به هر خانه‌ای قبل از فرهنگ سازی، ساعت‌های بی حد و حسابی که پای دنیای مجازی زمان را می‌کشد تا در کنار خانواده بودن کمرنگ‌تر شود و در مواردی خلاءهای روحی و عاطفی در این فضا جبران شود و راه را برای ایجاد وابستگی‌های عمیق ِ بدون شناخت و حتی خیانت باز کند.

 

|| بعد از طلاق و حکایت افتادن مشکل‌ها

زنان طلاق با توجه به وضعیت جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند (سنتی یا مدرن)، تحصیلات و جایگاه اجتماعی، قومیت و مدل ذهنی‌شان و خانواده و اطرافیان با مسائل گوناگونی دست و پنجه نرم می‌کنند. پايان دادن به يک رابطه‌ی نزديک، كار ساده و بي‌اهميتي نيست، ترس از تنهايي پس از طلاق در زنان ناشی از این سوال‌هاست؛ آیا شريك زندگی ديگری خواهند داشت؟ می‌توانند بدون یک مرد زندگی کنند؟ اگر دارای فرزند هستند از عهده اداره زندگی‌شان برخواهند آمد؟ رفتار خانواده و اطرافیان با آن‌ها مثل گذشته و دوران تجرد خواهد بود یا تا آخر عمر تنها می‌مانند؟ ممکن است خانواده، بدون آگاهی از مشکلات روحی فرزند و صرفا جهت برداشتن باری از دوش خود یا دلسوزی، فشارهایی از قبیل ازدواج مجدد و یا بازگشت به زندگی قبلی، سلب آزادی‌های دوران تجرد و بازجویی‌های ناتمام روزانه را به زن وارد کند. طلیعه یکی از زنان طلاق به ما می‌گوید، شوهر خواهرم به خواهرم می‌گوید: «با این خواهرت نگرد. ظرفیت کار کردن نداشت، دست به جیب شد و طلاق گرفت. هیچ کس همسرم را مقصر نمی‌داند». البته همیشه در، روی یک پاشنه نمی‌چرخد و خانواده‌هایی هم هستند که به جای نمک پاشیدن بر زخم فرزندشان، او را یاری کنند. 

 

|| هفت خوان مشکلات بعد از طلاق!

 بیشتر زنان برای درخواست طلاق از تمام حقوق قانونی خود از جمله مهریه چشم پوشی می‌کنند و در اینجاست که مشکل اقتصادی خودی نشان می‌دهد، این موضوع برای زنان کم سواد و فاقد مهارت به صورت حادتری جلوه می‌کند.گاهی این مشکل زن بدون پشتیبان را به سمت مفاسد مالی و اخلاقی مثل بزهکاری و انحرافات جنسی و اخلاقی می‌کشاند و او از چاله به چاه می‌افتد. کوروش جوانی که خواهرش طلاق گرفته است می‌گوید:« خواهرم سه سال قبل در یک کارگاه خیاطی مشغول به کار شد. بعد از چند وقت گوشه گیری از صدای گریه‌اش بیدار شدم. صاحب کارش از او خواسته بود با او به طور موقت ازدواج کند». منیژه پرستار کودک است و می‌گوید مجبور است بیوگی‌اش را پنهان کند تا به او اعتماد کنند. تامین مسکن خوان بعدی طلاق است، معمولا زن مطلقه به عنوان یک مخل زندگی در همسایگی شناخته می‌شود. ناهید، خانمی که به تازگی طعم جدایی را چشیده می‌گوید: «از طعنه‌های نیش‌دار ونگاه‌های منزجر کننده دوست و آشنا در امان نیستم. مجردها از ترس گرفتن بدنامی طلاق، دورم را خالی کردند و متاهل‌ها به خاطر این که مبادا پایم به زندگی‌شان باز شود، اجازه سلام و علیک با شوهران‌شان را به من نمی‌دهند». به هر حال طلاق شرایطی را ایجاد می‌کند كه منجر به از دست دادن حمايت اجتماعي، كاهش نفوذ اجتماعي و گاه حتی تضعيف موقعيت‌ها و فرصت‌های اجتماعی فرد می‌شود. از طرفی شانس خود را برای یک ازدواج مجددِ موفق کم رنگ می‌بیند چون هر مردی با هر سنی بدون توجه به طبقه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به خود اجازه خواستگاری می‌دهد و همین باعث سرخوردگی و منزوی‌تر شدن زن مطلقه می‌شود، در حالی که این شرایط کمتر برای یک مرد مطلقه اتفاق می‌افتد. زنان طلاق همان قدر در جامعه ما سردرگم هستند که در تلویزیون و سینما . در واقع آن‌ها بدون یک سبک زندگی مشخص دست به زانوی خود می‌گیرند و یک تنه با تمام این مشکلات می‌جنگند.

 

|| حاضر بودم بمیرم و ماجرای طلاقم دهان به دهان نشود

نمی‌دانم «شهر زیبا»ی اصغر فرهادی را دیدید یا نه. ترانه علیدوستی بازیگر زن مطلقه بعد از جدایی و پنهان کردن طلاقش در این فیلم می‌گوید: «اگه مردم بفهمن طلاق گرفتم، دیگه نمی‌تونم راحت زندگی کنم.» جمله‌ای که شاید سکانس مشترک فیلم همه زنان مطلقه باشد. سیما 25 ساله است و مدرک لیسانس دارد، چهار سال است از جدایی‌اش در دوران نامزدی می‌گذرد و می‌گوید در این سن حتی به ازدواج مجدد هم فکر نمی‌کند. گفت و گوی زیر برشی از سوالات ما و سیماست.

+ از طرز برخورد اطرافیانت وقتی ماجرای طلاقت همه جا پیچید، می‌گویی؟

- از طلاق بیزار بودم ولی توان سازش هم نداشتم. لحظه خوانده شدن خطبه طلاق به حدی برایم عذاب آور بود که حاضر بودم بمیرم و دیگر در این موقعیت نباشم. با نگرانی از پیچیدن خبر طلاق، مدت‌ها پنهانش کردم ولی این خبری نیست که بشود آن را زیاد از بقیه پنهان نگه داشت. اطرافیانم ترحم و دلسوز شده بودند که از آن فراری بودم.

+ با این حساب اگر طلاق نمی‌گرفتی بهتر نبود؟

-نه ( به سختی از علت طلاقش می‌گوید). شک و بدبینی به جان شوهرم افتاده بود و سر هر مسئله کوچکی دعوا راه می‌انداخت. همه را تحمل کردم تا وقتی گفت: «هیچ جذابیتی برایم نداری، لابد با سحر و جادو پابندم کردی». شش ماهی قهر و آشتی بودیم تا دادخواست طلاق دادیم و بعد از یک سال، در دوران نامزدی، توافقی اما خیلی سخت طلاق گرفتم. طلاق حلالی بود که آن را به شدت زشت می‌دانستم. پرخاش‌گر شدم ولی بعد از مدتی با خودم کنار آمدم. به حلقه‌ای در دستش اشاره می‌کند و می‌گوید هر چند بعد از پنج سال حلقه دست می‌کنم و با خجالت طلاق را مخفی می‌کنم. می‌ترسم تمام دوستان و همکلاسی‌هایم را از دست بدهم. می‌گوید یکی از دوستانش چون در شهر کوچکی زندگی می‌کرد بعد از طلاق نتوانسته شهرشان را تحمل کند و این‌جا با دانشجوهای خوابگاه، زندگی می‌کند.

+ اگر یک موقعیت مجدد برای ازدواج پیش بیاید، چه کار می‌کنی؟

- (با ناراحتی و اخم) فعلا که مردان چهل ساله بدون چک و چانه با دختران کم سن و سال ازدواج می‌کنند. شرایط برای من و امثال من سخت‌تر است. از همان ماه‌های بعد از طلاق خواستگار داشتم، خانواده‌ام مردان سن و سال بالا را رد می‌کردند ولی اخبار به گوش من می‌رسید. به واسطه تحقیرها و حرف‌هایی که از اطراف شنیدم، اعتماد به نفسم را از دست دادم و بقیه را حتی بدون دیدن رد کردم. به ازدواج مجدد فکر می‌کنم، اما هیچ وقت به نتیجه نرسیدم!

+ یعنی هیچ برنامه‌ای برای ازدواج مجدد نداری؟

- نه، اعتمادم از خودم سلب شده. فکر می‌کنم اصلا برای زندگی مشترک ساخته نشدم!

+ تا به حال مشاور مراجعه کردی؟!

- هر بار به بهانه‌ای طفره می‌روم.

+ تصمیمت برای روزهای آینده چیست؟!

- درس می‌خوانم و مشغول کار می‌شوم، هر چند تا امروز از محیط‌های کاری‌ام اصلا راضی نبودم.

+ چرا راضی نبودی؟ مشکلی پیش آمد؟

- مطلقه بودنم را تا جایی که امکان داشت مخفی کردم. یک بار با گفتن حقیقت، پشیمان شدم. مرد سن و سال دار ِصاحب کار شوخی‌های زننده‌ای با من کرد و نتوانستم فضای کاری را تحمل کنم که ممکن است اتفاقات بدتری هم در آن بیفتد. در حال حاضر دو سال است خانه نشین شدم و با صنایع دستی وکارهای هنری خودم را سرگرم می‌کنم و پول در می‌آورم، البته با حمایت خانواده‌ام. 

 

گفت و گویی با یک مشاور خانواده

|| ذره بینی نگاه نکنیم، نگاه‌مان را عوض کنیم.

از قدیم گفته‌اند طلاق، تنها حلالی است که عرش الهی را به لرزه می‌اندازد و در قرآن کریم اگر در آیه‌های مختلف به ازدواج تشویق شده، برای این معضل یک سوره نازل شده است. در ادامه گفت وگوی ما را با «امید روحانی» دانشجوی کارشناسی ارشد مشاوره خانواده پیرامون موضوع طلاق می‌خوانید.

+ طلاق برای زن ایرانی تبدیل به یک «زخم اجتماعی» شده، بعضی مرهم می‌گذارند و بعضی نمک می‌پاشند. نظر شما چیست؟

- بله، زن بعد از جدایی در یک بحران عاطفی ناشی از طلاق قرار می‌گیرد. بی پناهی در همه‌ی ابعاد و حرف مردم او را از پا در می‌آورد. بعضی، به زن مطلقه به چشم یک لقمه حاضر و آماده نگاه می‌کند. فکر می‌کنند چون امنیت شغلی، اقتصادی و عاطفی ندارد پس خیلی راحت می‌شود او را در اختیار گرفت. اگر طلاق بگیرد هم با انگشت نشانش می‌دهند، اگر ازدواج کند می‌گویند کسی را زیر سر داشته و اگر بخواهد تنها بماند هم عیب‌های زیادی به او نسبت می‌دهند.

+ فرض کنید یک نفر از اعضای خانواده‌تان طلاق گرفته، خب شما برای او چه کار می‌کنید؟

- نسبت من با زن مطلقه ، وظیفه‌ام را تعریف می‌کند. اگر جزو افراد نزدیک مثل پدر، فرزند و یا برادر باشم، از لحاظ روحی باید در کنارش باشم. از لحاظ اقتصادی هوایش را داشته باشم و مهم‌تر از همه حمایت اجتماعی از شخص است. به عنوان مثال من هیچ نسبتی با او ندارم و به عنوان یک عضو جامعه فقط می‌دانم یک زن مطلقه است. افکارم را از هر چیز بدی نسبت به این زن پاک کنم و با او مثل همه آدم‌های دیگر رفتار کنم، این حداقل کارهاست. 

+ گفتید افکار بدی در مورد زن مطلقه در ذهن مردم است، این نگاه را چه طور عوض کنیم؟

- آگاهی بخشی بخش بزرگی از ماجراست. من به عنوان مشاور به شما در مورد عوض کردن نگاه آگاهی می‌دهم و به زن مطلقه، راهی که چه طور از پس مشکلات بر بیاید. رسانه‌های دیداری و شنیداری می‌توانند این تغییر نگاه را در فیلم، سریال و... آموزش دهند. همین که او بتواند زندگی مستقل خودش را بعد از طلاق با آرامش روانی و امنیت شروع کند و جامعه، زن را به عنوان یک فرد مفید بپذیرد و حمایتش کند یعنی این تغییر نگاه اتفاق افتاده است.

+ به فرض من یک زن مطلقه‌ام و برای مشاوره آمدم. به من چه حرفی می‌زنید؟

- شرایط هر زن بسته به موقعیت او فرق می‌کند. گاهی خانواده از او حمایت همه جانبه می‌کند و گاهی او را تنها می‌گذارد . شرایط دومی مسلما سخت‌تر است. باید برای جنگی جدید با مشکلات جدید خودش را آماده کند و البته تلاش کند. یک زن باید سرش به تحصیل گرم شود و دیگری شاغل شود و کلاهش را قاضی کند که به آرامشی که بعد از طلاق در ذهنش بود، رسیده است؟ به هر حال یک زن بعد از طلاق باید خودش را با شرایط سازگار کند چون وارد دنیای بعد از طلاق شده است. اگر مشکل اقتصادی دارد، فکر کند چطور در آمد داشته باشد. من به عنوان یک مسئول در بخش کارآفرینی، امتیازهایی به زن مطلقه بدهم تا خودش را باور کند و با ایجاد مشاغلی خاص، راحت بتوانند امرار معاش کنند و مجبور نباشند نگاه‌های کسی را روی خودشان تحمل کنند. مشاغلی که مخصوص خانم‌هاست و عرف جامعه هم آن‌ها را پذیرفته است. 

+اگر الان بخواهم طلاق بگیرم، به من چه می‌گویید؟

-طلاق نگیرید، همین. قبل از ازدواج درست تصمیم گرفتن باعث می‌شود به این مرحله نرسید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٨/٠٤
٠
٠
خیانت
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/٠٨/٠٥
٠
٠
و دیگر هیچ!
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٦
٠
٠
بله...امان از این روزگار :(
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
تامل برانگیزه و تاسف برانگیز، فقط می مونه این که ما باید چی کار کنیم ؟!
مریم سادات
مریم سادات
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
متاسفانه...
Anis
Anis
٩٤/٠٨/٠٤
٠
٠
پاییز جوونم خدا قوت!! ب نظر من ک عالی شده اصن! : دیییی
aynaz_sahrivar
aynaz_sahrivar
٩٤/٠٨/٠٥
٠
٠
خعلی :)
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٦
٠
٠
بله..دست شمام درد نکنه....تشکرآت :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
دست همگی بی بلا، با کمک هر کدومتون هر بخش رونق گرفته:)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
محبوبه عظیم زاده / مریم سادات / faeze / aynaz_shahrivar / sepide.b / Anis / elnazi به بخش پاسخ به کامنت های مطلب ، مطلب شماست در حقیقت :) مرسی از f_maveddat
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٥
٢
٠
من از همین تریبون از تک تک نویسندگان این مطلب قدردانی می کنم و می گم دیدین همتون تونستید :))شماها خیلیییییییی خوبین :))))))
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٦
٠
٠
خوبی از خودتونه :) مرسی از شماو حمایتاتون :))
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
انجام وظیفه بود:)
مریم سادات
مریم سادات
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
واقعا پاییز زحمت اصلی رو خودت کشیدی کار گرداوری سخت ترین کاره:)
translator
translator
٩٤/٠٨/٠٥
١
٠
: ( چقدر ناراحت کننده :( الان که من هر کسی رو میبینم از گوشی و فضای مجازی میناله ... خیلیا طلاق نگرفتن ولی دارن تو عذاب زندگی میکنن... چرا بعضی مردا انقد بی رحمن اخه :((((
imanhkt
imanhkt
٩٤/٠٨/٠٥
٠
٠
میخواین بگین فقط مردها به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی معتاد شدن ؟
translator
translator
٩٤/٠٨/٠٥
٠
٠
نه ولی خانوما پنهون کاری نمیکنن و هزار قفل و پسوورد برا گوشی و نرم افزاراشون نمیزارن ؛ خیلی خیلی کم هستن اینجور خانوما در برابر اقایون
imanhkt
imanhkt
٩٤/٠٨/٠٥
٠
٠
اون قفل و پسورد ها رو برا خانومشون نمیذارن برای افراد فضول و کنجکاو اطرافشون میذارن ... مگر اینکه خود مرد مشکل داشته باشه که همچین کاری کنه
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٦
٠
٠
اوهوم خیلی.... این شبکه ها شدن آفت زندگی مردم...مردو زن هم نمیشناسه :(
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
از افراط ِ زیادِ ، چه قدر از زندگی همین خود ما شده فضای مجازی یا لا اقل چه قدر با خانواده هستیم طی روز؟
translator
translator
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
مشکل اینجاست که قفلارو برای خانومشون میزارن ... اره معضل بدی شده برا هردو ولی برای اقایون بدتر چون خانوما وفاداریشون خیلی خیلی بیشتره و بیشتر مراقبن که غرق مجازی نشن پاییز من همیشه با خانوادم چون مجازیم فقط سایت جیمه :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/٠٨/٠٥
٣
٠
چقدر این مطلب غم انگیز و دردناک بود... انقدر مشکلات این عزیزان زیاد هست که گاهی مشکلات خودت رو فراموش میکنی و از غم دوستانی که طلاق گرفتن گریه میکنی! خداونده به مردم ما انصاف و انسانیت بده که اینطور با این بانوان برخورد نکنن ! هیچ جای دنیا همچین نگاهی به این خانم ها وجود نداره که توی کشور ما... _____ دوستان ممنون بابت مطلب خوبتون من هم لینک مطلب رو منتشر کردم انشالله دوستان بیشتری از زحمات شما استفاده کنن موفق باشین
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٦
١
٠
اوهوم همینطوره :/ مرسی از شما :) تشکر
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
١
٠
مشکلاتشون بعد از طلاق به توان هزار می رسه مگر این که خانواده شون حمایت مالی و عاطفی بکنه یا از سطح اجتماعی خوبی برخوردار باشن ، مرسی بابت انتشار لینک:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٨/٠٥
١٢
٣
:) خب اول باید بگم حرف هایی که درباره ی یک زن مطلقه می زنند مربوط میشه به فرهنگ بین خانم ها ! خودتون پشت سر خودتون حرف می زنید ! اگر شما خانم ها به فکر خودتون نباشید توقع نباید داشته باشین یک مرد به فکر شما باشه ! مثل فرهنگ استفاده از مواد آرایشی ، تو چین خانم ها این فرهنگ رو دارن : استفاده از مواد آرایشی یا برای زن های مسن هست یا برای زن های خیابانی ولی اینجا از یک کنار همه دارن استفاده می کنند و نتیجه ی این امر میشه عوارض ناشی از مصرف این مواد ! شما تو یک جمع زنانه بیشتر پشت سر هم نوع خودتون صحبت می کنید ! و بیشتر از یک مرد درباره ی زندگی خصوصی هم تحقیق می کنید و بعد اظهار نظر ، و نتیجه ی اون همین میشه یک فرد مطلقه تو جمع زنانه ترد میشه ! اگنه چه فرقی می کنه بین یک دختر مجرد و یک خانم مطلقه ؟ اینکه می گن برای مرد ها فرق داره ، این فرق رو یک مرد نمی ذاره بلکه خونواده ی یک مرد و بیشتر مادرش می ذاره ! و باز هم بر می گرده به این نکته : شما خانم ها هیچ وقت مثل مردها پشت هم نیستین ! اگنه هدف از ازدواج زندگی کردن با یک انسان هست ، کما اینکه قبلاً طرف یک مشکلی براش پیش اومده و اون مشکل یک طلاق بوده ، و ممکنه برای همه اتفاق بیوفته! پس فرقی نیست بین زندگی بایک دختر مجرد و با یک مطلقه همه یک انسان هستن و یک هدف رو دونبال می کنند و این حساسیتی که در جامعه نسبت به یک مطلقه به وجود آمده بر می گرده به خودتون ، سعی کنید کمتر درباره ی زندگی خصوصی مردم بدونید و کمتر پرسش کنید و هیچ وقت در پاسخ به سوالی که جوابش شرح یک زندگی انسان هست سستی نکنید ! مثلا من تو دانشگاه از صمیمی ترین دوستم نپرسیدم حتی که شغل پدرت چی هست ! با خودم گفتم اگر دوست داشت خودش می گفت ، یا مثلاً بعد 2 سال خودش گفت آره من یک بار ازدواج ناموفق داشتم ، یا اون دوست دیگم گفت بهمن من پدرم 10 سال پیش فوت کرده و من این موضوع رو بعد از 5 سال دوستی فهمیدم !
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٦
٠
٠
من هم یک مثبت به شما دادم هم یک منفی... حرفتون درسته ها ولی نه دیگه اینقدی که شما پای آقایونو کاملا بکشین کنار :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
١
٠
همه ی این ها به کنار چند درصد از آقایون مجرد اطراف شما حاضرن برای شروع زندگی شون سراغ یک خانم بیست ساله ولی مطلقه برن ؟ این همون نگاه بد ِ..
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
:) در صد رو خانم انتصاری که از خودم نمی تونم در بیارم و مرکز آمار باید بگه ، ولی به شخصه برا خودم این موضوع اصلا مهم نیست ! از مردا هرکی با من موافقه مثبت بده و هرکی مخالفه منفی :)
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٨/٠٥
١
٠
بسیار مطلب تر و تمیزی شده؛ ممنون از همه دوستانی که توی این کار زحمت کشیدند
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٦
٠
٠
بله...ومرسی از پیگیری های شما :) ان شالله که کار های بعدی کمیت کیفیتی به مراتب بیشتر داشته باشن :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
منم از همگی شون سپاس گزارم:)
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٨/٠٥
١
٠
متن پر و پیمونی بود.با اینکه نمیشه همه چیز رو نوشت ولی خیلی چیزها خیلی خوب گفته شده بود. دردآوره وقتی میبینی بعضی زندگی ها زندگی نیست و فقط زنده بودنه؛با این حال شرایط برای خانم ها بعد از طلاق در کشور ما بدتره.
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٦
١
٠
این پروپیمون هم مشخصا از تیکه کلام های شماست :) درست میگین و حالا که به این درک رسیدیم باید به بهبود وضعیت کمک کنیم....مرسی از شما و حضورتون...
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
١
٠
بله ، امیدوارم مهر طلاق کم تر رنگ بگیره پای دفتر ثبت و به جای اون مهر ازدواج موفق جوهر شه به تن مهر دقتر ثبت
sepide.b
sepide.b
٩٤/٠٨/٠٥
١
٠
اول مرسی از همه، مطلب خیلی خوب شده. من ترجیح میدم بیشتر از این درموردفرهنگ و آداب مسموم بخشی از جامعه ( که متعلق به طبقه خاصی هم نیست) نظر ندم. در نزدیک من خانم هایی هستند که جدا شدند و به پشتوانه خانواده و یا حتی تنها به موفقیت رسیدند. هیچکس چیزی بهشون نگفته و آزار و اذیتی درکار نبوده. حتی به چشم زن مطلقه بهشون نگاه نمی کنند و برای اینکه ناراحتشون نکرده باشند سوالی نمیپرسند. نمیگم در جمع های کوچیک، پنهانی حرفی نمی زنن، اما مهم تر اینه که باعث آزار کسی نمیشن. خیلی خوبه اگر یادبگیریم زندگی کنیم و بگذاریم دیگران هم زندگی کنند.
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٦
٠
٠
مرسی از شما وکامنت قشنگت.... همینه باید همینکارو کرد...خیلی خوب گفتی... مرسی :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
مرسی از همکاریت سپیده و این که بذاریم بقیه هم مثل ما زندگی کنن یک قاعده ی کلی و اصل ِ ، امیدوارم رعایتش کنیم همگی
حنا خانوم
حنا خانوم
٩٤/٠٨/٠٥
١
٠
دست همتون درد نکنه :) ، همش به خودمون برمیگرده ، میشناسم زنی رو که طلاق گرفته و خانواده ش پشتش هستن و هواشو دارن و اون زن هم خدا روشکر روحیه ش رو از دست نداده و داره تلاش میکنه و زندگی میکنه ، کاش هممون یاد بگیریم که بقیه هم حق زندگی دارن و دیدمون رو عوض کنیم .
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٦
١
٠
دست شما هم درد نکنه ...درست میگی :) مرسی از حضورت
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
١
٠
بالاخره از یک جایی شروع کرد و امیدوارم این بهانه برای شروع تغییر نگاه ها کافی باشه:)
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٦
٠
٠
سلآم ؛ به به دست همه درد نکنه... ماشالله چی شده :)))
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
دست شما هم بی بلا که این قدر خوب مصاحبه گرفتی:)
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
ولی سخت بود ...فک نکنم بخوام دوباره انجامش بدم...راستش دوران دانشجویی یه بار کلاس خبر نگاری شرکت کردم... مدرسمون هم ای بگی نگی ازم راضی بود...به مرحله گرفتن مصاحبه که رسیدیم کلا گذاشتم کنار.... من واقعا میمونم چی باید بپرسم...چطور باید بپرسم..برای مصاحبه هم با وجود اینکه اون خانوما آشنا بودن بازم خیلی برام سخت بود...مخصوصا این موضوع که پر از درده :(
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٦
٠
٠
یک آخی داره این اوضاع :(
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
من طی تنظیم و ویرایش مطلب دچار افسردگی شدم از شدت این همه معضل برای یک نفر..
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
اوهوم :( من جا داره اینجا یه عذر خواهی کنم بابت غیبتم...ببخشید که نبودم کارارو پیگیری کنم (آیکن شرمندگی) از تو چه پنهون نتم دچار مشکل شد این مدت دهه ی اول محرمم بود ...حس اینکه برم دنبال رفع اشکال نبود...اینکه انداختمش بعد دهه که بازم تا دیروز طول کشید... ومن فهمیدم علاوه بر مهندسای کامپیوتر از مهندسای مخابراتم خوشم نمیاد :|
مریم سادات
مریم سادات
٩٤/٠٨/٠٧
٠
٠
عالی شده با تچکر:)جاداره ک خسته نباشی به پاییز جان بگمممم:)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٨/٠٩
٠
٠
خودتون خسته نباشین ، تمام زحمات پای خودتون بوده :)
پربازدیدتریـــن ها