یک معما‌ی ساده
در مورد فیلم «360» که این روزها روی پرده سینماهاست

یک معما‌ی ساده

نویسنده : علیرضا گرانپایه

تیزر فیلم پر از خون و کشت و کشتار است. با خودم می‌گویم آخ جون بالاخره می‌توانم لذت دیدن یک فیلم سراسر هیجان و اکشن را در سینما ایران تجربه کنم. نگاهی که به عوامل فیلم می‌اندازم با چند بازیگر سرشناس و یک نام آشنا در مقام تهیه کننده روبه‌رو می‌شوم. فرامرز قریبیان که کارگاه و پلیس روزهای نه چندان دور سینما ایران است حالا به کمک فرزندش سام قریبیان پس از گذشت دو سال از اکران فیلم «گناهکاران» به سراغ یک فیلم پلیسی دیگر به نام 360 درجه رفته است. فیلمی که آنقدرها هم مثل اسمش رنگ و بوی معما ندارد ولی می‌تواند در سبد انتخاب آخر هفته ما قرار بگیرد.

سام قریبیان کیست؟ آقا زاده‌ یک شبه به جایی رسیده در سینما کم نداریم. نمونه بارز و دسته اولش هم فرزند گرامی استاد داوود میرباقری که در مقام بازیگر در سریال شاهگوش نشان داد که همان پشت دوربین ایستادن و لذت تماشا مانیتورینگ بردن برای ایشان بسیار مفیدتر است. اما سام قریبیان نه تنها به کمک پدر نام آشنا خود پا به عرصه سینما نگذاشته است، بلکه از معدود کسانی است که تحصیلات آکادمیک خود را تا مقطع ارشد در آمریکا گذرانده و در همین کشور چندین دوره فیلم سازی گذرانده است. اگر در ذهنتان به دنبال پیدا کردن چهره سام قریبیان هستید باید بگویم سری به فیلم سینمایی خط ویژه بزنید و آن آقازاده اختلاص‌گر فیلم را که بیش از حد هم بد دهان بود به یاد بیاورید.

سام قریبیان بعد از آن‌که دو سال پیش فیلمنامه گناهکاران را نوشت و توانست با جلب نظر منتقدان و مردم در جشنواره فیلم فجر روبه‌رو شود، تصمیم گرفت خودش نیز این بار علاوه بر نویسنده، پشت دوربین نیز بایستد و 360 درجه را برای جشنواره امسال آماده کند. هر چند 360 درجه از جشنواره کنار گذاشته شد ولی خبرهای رسیده از گوشه و کنار، امید یک فیلم پلیسی معمایی خوب را در دل مخاطبان زنده کرده بود. حالا 360 درجه اکران شده ولی برخلاف پیشبینی آنقدرها هم آش دهان سوزی از آب در نیامده است. اما سوال اصلی اینجاست، چرا مردم با این‌که در ژانر پلیسی و معمایی با تولیدات پایینی در سینما رو‌به‌رو هستند و عملا رقیب آنچنانی برای رقابت وجود ندارد ولی باز هم از این فیلم استقبال آنچنانی انجام ندادند؟ کلید حل این معما در مدل فیلمسازی و الگوبرداری فیلمسازان در این ژانر است. برخلاف این‌که آن‌ها کمبود تولید در این ژانر را دلیلی بر کمبود اطلاعات و پایین بودن سطح توقع مردم برداشت می‌کنند ولی  برعکس گروه مخاطبان این ژانر را جوانانی تشکیل می‌دهند که به جدیدترین آثار این ژانر در دنیا دسترسی دارند و به همین دلیل به راحتی می‌توانند متوجه شباهت فراوان تیتراژ ابتدایی فیلم گناهکاران و سریال پرطرفدار دکستر شوند. به همین دلیل است که برای حدس زدن سناریو فیلم 360 درجه کافی است تنها 30 دقیقه فیلم را با دقت تماشا کنند تا در ادامه از هیچ یک از اتفاقات انجام شده در فیلم، تعجب نکنند.

فیلم پلیسی بیش از همه چیز به یک معما پیچیده نیاز دارد، باید کارگردان سر یک کلاف سرگردان را در دستان تماشاچی قرار دهد تا کم‌کم به کمک کارگردان، این کلاف را باز کند، نمی‌شود با دادن چند تکه نخ از تماشاگر انتظار داشت 90 دقیقه بر روی صندلی درگیر باز کردن این نخ‌ها باشد، در حالی که تنها با 30 دقیقه می‌تواند این معما را حل کند. برای ساخت بهترین فیلم‌ها به بهترین آدم‌ها و بعد بهترین معماها نیاز داریم تا حسابی مخاطب را کلافه کند. 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٧/٢٥
٠
٠
جالب بود
عاطفه مزرعی
عاطفه مزرعی
٩٤/٠٧/٢٥
٠
٠
عجب فیلمی بووود وای منکه دوس دارم دوباره برم ببینمش. تا آخرین لحظه سردرگم بودم. واقعن خیلی خوشم اومد.مدت ها بود با این ژانر فیلم خوب ندیده بودم تو سینما. ماشالله سام قریبیان و پدر ایشون، ایضاً :)
پربازدیدتریـــن ها
شعری سروده خودم

شب بارانی ما از تو ندارد اثری

٩٦/٠٤/٠٤
لطفا ما را گارسون صدا نزنید

روزمرگی های گارسون جوان / قسمت دوم

٩٦/٠٤/٠١
آدم ها چقدر زود عوض می شوند

ساعت 1:29 دقیقه بامداد

٩٦/٠٤/٠١
دنیای پدر و پسری

در دنیای کناری

٩٦/٠٤/٠٤
فاصله طبقاتی

روزمرگی های گارسون جوان / قسمت سوم

٩٦/٠٤/٠٦
آفتاب سوزان، روزه و امتحان

معلم کوچک درس بزرگ

٩٦/٠٤/٠٤
وقتی یکی یکی می روند

پیر شده ام

٩٦/٠٤/٠٦
خطر استفاده از واژه های بیگانه

ساید بای ساید

٩٦/٠٤/٠٣
این قلم، ریشه می دواند

پاره خطی برای جیمی ها

٩٦/٠٤/٠٣
شعری سروده خودم

بالا بلند مه لقا

٩٦/٠٤/٠٧
شعری سروده خودم

معشوق ماه روی من

٩٦/٠٤/٠٣
ترانه ای سروده خودم

شونه به شونه اش که قدم می زنی

٩٦/٠٤/٠٣
من غرق تماشای چشم هایت

محبوب من

٩٦/٠٤/٠١
وقتی همه مثل هم می شویم

مینیون ها!

٩٦/٠٤/٠٣
درد داشت

مادرم نفس نمی کشید

٩٦/٠٤/٠٣
به یاد آن روزها

سالن مرجع

٩٦/٠٤/٠٦
شعری سروده خودم

آیا تو هم مرا...؟

٩٦/٠٤/٠٧
محو نگاهش شده بودم

رویای مادرم

٩٦/٠٤/٠٥
با خوب، خوب بودن هنر نیست

معامله با زندگی

٩٦/٠٤/٠٥
شعری سروده خودم

یا که می شوی...

٩٦/٠٤/٠٤
تبلیغات
تبلیغات