می‌خوای بدونی همسرت کجاست؟!
تبلیغ چند نرم افزار جاسوسی و ردیابی، ما را بر آن داشت تا در مورد حریم خصوصی و محدوده آن تاملی دوباره داشته

می‌خوای بدونی همسرت کجاست؟!

نویسنده : مائده کاشیان

«می‌خواهید بدانید همسرتان، دوستتان یا یکی از اعضای خانواده‌تان کجاست؟ با چه افرادی صحبت می‌کند و چه می‌گوید؟ کافی ست نرم افزار صدایاب موبایل را روی یک گوشی اندروید نصب کنید و بعد از پنهان کردن آن در جایی مانند داشبورد ماشین، با آن تماس بگیرید تا بدون این‌که زنگ بخورد یا چراغش روشن شود، گوشی موبایل تبدیل به میکروفون بسیار حساس و قوی شود»، «می‌خواهی بدانی همسرت کجاست؟ نرم افزار مکان یاب را روی موبایل همسرت نصب کن و از طریق نقشه از مکان فعلی همسرت با خبر شو» این‌ها نمونه‌ای از تبلیغاتی است که در گشت و گذارهای اخیرم در دنیای مجازی با آن مواجه شدم. تبلیغاتی که مخاطب‌شان افرادی ست که حس کنجکاوی و سرک کشیدن در کار دیگران، دست از سرشان بر نمی‌دارد. این نرم افزارها برای این دوستان فضول، کنجکاو و بعضا شکاک یا مچ گیر فرصتی فراهم می‌کند که گوشی موبایل همسر، فرزند یا دوست‌شان را به یک جاسوس حرفه‌ای تبدیل کنند و از طریق آن، رد طرف مورد نظرشان را بزنند و از مرزهای حریم خصوصی آن‌ها بگذرند. این نرم افزارها از راه‌های مختلفی مانند فرستادن ایمیل و پیام در شبکه‌های اجتماعی تبلیغات می‌شود و معمولا هم شرایط فروش پستی دارند. در ادامه بر آن شدم تا ببینم نظر دیگران در مورد این طور نرم افزارها و مقوله حریم خصوصی چیست؟!

 

|| حریم خصوصی‌ام مرزی ندارد!

فاطمه که 18سالش است می‌گوید: حریم خصوصی‌ام حد و مرزی ندارد چون من چیز خصوصی خاصی ندارم و اگر گوشی من را بردارند ناراحت نمی‌شوم، فقط مثلا وقتی پدرم لپ تاپم را برمی‌دارد خودش می‌داند که داخل فایل‌هایی که عکس افراد نامحرم هست نرود.

+ یعنی تو هیچ حساسیتی نداری که باعث شود اعضای خانواده‌ات اجازه نداشته باشند وارد اتاقت شوند یا به موبایلت دست بزنند؟

- نه من حساسیتی ندارم، چون چند تا شماره و عکس است، چیز خاصی نیست.

+ یعنی هرکس این حساسیت را دارد چیز پنهانی توی گوشی موبایلش دارد؟

- (می‌خندد) حتما دیگر!

+ اگر ازدواج کنی و همسرت کامپیوتر یا موبایلت را بردارد مثل حالا که مجرد هستی ناراحت نمی‌شوی و متقابلا انتظار همین رفتار را از او داری؟

- تا جایی که وارد کارهای شخصی من نشود اشکالی ندارد، ناراحت نمی‌شوم. بله این حق را هم برای خودم، هم برای همسرم قائل هستم.

+ نظرت در مورد نصب نرم افزارهای ردیاب روی موبایل افرادی مانند همسر یا دوستت چیست؟

-کار درستی نیست. بی‌اعتمادی را زیاد می‌کند. شاید آقا مشکلی دارد یا چک و بدهی دارد که به خاطر آرام بودن محیط خانواده دوست ندارد خانمش بداند.

+ اگر خانمی به همسرش شک کرد چطور؟

- نه باز هم کار خوبی نیست، اگر شک کند می‌تواند برود از همسرش بپرسد یا تعقیبش کند!

 

|| حریم خصوصی‌ام برایم مهم است

وقتی از طاهره، که29 سال دارد و مجرد است می‌پرسم مرز حریم خصوصی‌ات در زندگی کجاست؟ یعنی خانواده اجازه دارند به وسایلت دست بزنند یا وارد اتاقت شوند؟ می‌گوید: بله؛ بی اجازه می‌آیند و من هم حساسیتی نشان نمی‌دهم، اما ناراحت می‌شوم. خودشان باید متوجه باشند این کار را نکنند.

+ به اعضای خانواده‌ات گفتی که از این کارشان ناراحت می‌شوی؟

- خواهر و برادر که ندارم و به مادرم هم به خاطر رعایت احترامش و چون بزرگتر است چیزی نمی‌گویم، اما از قیافه‌ام متوجه می‌شود. حریم شخصی‌ام برایم خیلی مهم است.

+ یعنی سعی می‌کنی با رفتارت نشان بدهی که روی حریم شخصی‌ات حساس هستی؟

-بله، من طوری برخورد می‌کنم که به مخاطبم می‌گویم انتظار دارم تو هم همین رفتار را در مورد من داشته باشی. مثلا اگر موبایل مادرم را لازم داشته باشم اجازه می‌گیرم یا کسی گوشی‌اش را می‌دهد یک عکس ببینم نمی‌زنم تا آخر همه را ببینم. خیلی از این حرکت بدم می‌آید.

+ به نظرت در زندگی مشترک، زن و شوهرحق دارند این حسایت را داشته باشند؟

-بله. اگر چه خوب است زن و شوهر رمز گوشی همدیگر را بدانند، ما هر دو باید تا این اندازه فهم داشته باشند که سراغ گوشی همدیگر نروند.

+ اگر خانم شک کرد چطور؟

- به نظرم باز هم تجاوز از حریم شخصی است و حتی اگر پای زن دیگری در میان باشد خانم متوجه نشود بهتر است، چون بهم می‌ریزد و به ضرر خودش است.

+ نظرت در مورد نرم افزار ردیاب چیست؟

- به نظرم خیلی بدجنسی است و تجسس در کار دیگران است در حالی که در دین ما آمده لا تجسسوا.

 

گفتگویی با حجت الاسلام و المسلمین احمد رضایی، مشاور خانواده

|| حق تجسس در حریم خصوصی افراد نداریم

در ادامه گفتگویی با حجت الاسلام و المسلمین احمد رضایی، مشاور خانواده و دینی انجام دادم تا بدانم حد و مرز حریم خصوصی در زندگی افراد کجاست و چه موقع حق گذر از این مرز را داریم.

+ در رابطه زن و شوهر وسایلی مانند: کیف، گوشی یا لپ تاپ حریم خصوصی محسوب می‌شوند؟ مرز این حریم کجاست؟

- بله این‌ها همه جزو حوزه شخصی افراد محسوب می‌شوند و مثلا هیچ دلیلی ندارد آقا ببیند داخل کیف خانم یا کمدش چه خبر هست و ارتباطی به او ندارد و متقابلا خانم هم نباید بدون اجازه از جیب آقا پول، سوئیچ ماشین و... بردارد. اگر به وسایل یکدیگر احتیاج دارند، چه خانم و چه آقا بهتر است از همدیگر اجازه بگیرند. این رفتار باعث می‌شود حرمت‌ها حفظ شوند. ضمنا این‌که زن و شوهر رمز گوشی یا لپ تاپ یکدیگر راداشته باشند خوب است و باعث جلب اعتماد می‌شود، اما این دلیل نمی‌شود که مرتب موبایل و کامپیوتر طرف مقابل را چک کنند و خانم و آقا خودشان باید متوجه باشند که با وجود داشتن رمز این کار را انجام ندهند.

+ پس این‌که زن و شوهر به راحتی و بدون اجازه از گوشی همدیگر استفاده کنند دلیلی بر وجود صمیمیت بین آن‌ها نیست؟

- صمیمیت ارتباطی به این قضیه ندارد و معنی‌اش دخالت و ورود به حوزه شخصی همدیگر نیست. حتی در روابط دوستی این‌که دست توی جیب دوستم کنم یا موبایلش را ببینم هم به معنای صمیمی بودن نیست، صمیمیت یعنی احترام گذاشتن. زندگی زناشویی و مشترک یک مسئله است، سرک کشیدن در حوزه شخصی یکدیگر، مسئله دیگری ست.

+ نظر شما در رابطه با استفاده از نرم افزارهای ردیاب افراد چیست؟

قرآن آیه‌ای دارد که تجسس نکنید. در حوزه رفتارهای شخصی افراد، کسی حق تجسس ندارد. این نرم افزارها جز ایجاد ناراحتی، اختلاف و درگیری چیزی ندارد و معتقدم نباید این پیگیری‌ها را انجام دهیم. سرک کشیدن غیر مجاز در زندگی افراد چه از لحاظ شرع و چه اخلاق کار درستی نیست. درست نیست آقا گوشی خانمش را بردارد و متقابلا خانم هم این حق را ندارد که گوشی همسر و تماس‌هایش را بررسی کند.

+می‌توان گفت کسی که دوست ندارد افراد به وسایل شخصی‌اش دست بزنند، مسئله پنهانی‌ای دارد؟

- خیر، اینطور نیست. انسان حریم‌های خصوصی دارد و ذاتا دلش می‌خواهد خیلی از مسائل به صورت اسرار پیش خودش بماند و فقط اگر ضرورت ایجاد کرد موضوع را به محرم اسرارش بگوید. مثلا درست است که زن و شوهر با هم زندگی می‌کنند اما ممکن است صاحب سر همدیگر و رازنگه دار نباشند. یا ممکن است مثلا دوست خانم حرفی زده که دلش نمی‌خواد کسی بداند و فاش شود.

+ اگر خانمی به خاطر تماس‌ها و رفتارهای مشکوک همسرش به او شک کرد، باز هم اجازه ندارد گوشی‌اش را چک کند یا مثلا با نرم افزار کنترلش کند؟

- خیر باز هم چنین اجازه‌ای ندارد و آن وسیله شخصی فرد هست و اصلا بنای اسلام بر این نیست که دوربینی برای رفتار شخص بگذاریم و با احتمال جلو برویم.

+ مرز حریم خصوصی در زندگی افراد مجرد کجاست؟

_لا تجسسوا که در ابتدا گفتم برای همه است و فرقی نمی‌کند. یک جوان یا نوجوان دوست ندارد احساس کند زیر نظر و تحت کنترل است و والدین بدانند این طور کنترل‌ها فایده‌ای هم ندارد. بهتر است والدین از راه دوستی و صمیمت با فرزندانشان وارد شوند، چون زور و اجبار کار درستی نیست.

+ یعنی والدین هم حتی اگر به رفتارهای فرزندشان شک کنند حق سرک کشیدن در حریم خصوصی آن‌ها را ندارند؟

- جز در شرایط خاص که واقعا لازم باشد، خیر. مثلا وقتی پدر و مادر احساس کنند فرزندشان در خطر است و ممکن است اتفاق بدی برایش بیفتد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
f_maveddat
f_maveddat
٩٤/٠٧/٢٠
٠
٠
سلآم؛ اوهوم منم زیاد دیدم تبلیغاتشو.....به نظر منم همین اعتماد های نصفه ونیمه رو هم از بین میبرره....وداریم جرج مك دونالد رو که میگه : به آدم اعتماد كنند، بهتر از آن است كه به آدم محبت كنند...
maede
maede
٩٤/٠٧/٢٠
٠
٠
دقیقا.اعتمادهای نصفه و نیمه رو خوب اومدی :) ممنون
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٧/٢٠
٠
٠
اصلا زن و شوهر نباید رو گوشیهاشون رمز بگذارن.که به این چیزا برسه.چه معنی داره/عه
maede
maede
٩٤/٠٧/٢١
٠
٠
به یه سری دلایل منطقی مثل همونایی که اقای رضایی تو مصاحبشون گفتن زن وشوهر اجازه دارن واسه گوشیشون رمز بذارن اما از اون طرف هم واسه جلب اعتماد خوبه که رمز هم دیگه رو بدونن.اما باز این دلیل بر این نیست که تو گوشی هم دیگه سرک بکشن.
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٤/٠٧/٢٢
٠
٠
مطلب خوبی بود مائده جان واقعا دلیلی نداره توی وسایل بقیه آدم سرک بکشه من لب تابم رمز نداره گوشییم رمزشو همه بلدند ولی هیچکسی دست نمیزنه اگرم دست بزنه اجازه میگیره این فرهنگ باید توی کل خانواده باشه ممنون از گزارشت:)
Faezeh_j
Faezeh_j
٩٤/٠٧/٢٢
٠
٠
به نظرمن واقعا چیزجالبی نیس حتی باعث میشه حساسیت زن وشوهر نسبت به هم بیشتربشه وباعث رواج بی اعتمادی میشه مطلب جالبی بود واقعا درود وخسته نباشی عزیزم:))
atefe
atefe
٩٤/٠٧/٢٣
٠
٠
سلام مائده جان.بنظر من اکن نرم افزار توی زندگی زناشویی نمیتونه جایگاه خوبی داشته باشه چون باوجود چنین ابزاری دیگه بحث اعتماد به یکدیگر کمرنگ و نابود میشه و این میتونه اغاز فروپاشی زندگی زناشویی باشه.
علی
علی
٩٥/٠٧/٠٤
٠
٠
چطوری دانلود کنم
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
باهوش و دوست داشتنی

آلفرد نصیحت می کند!

٩٧/٠٣/٠٥
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠