اکبر عبدی مقصر است؟

اکبر عبدی مقصر است؟

نویسنده : وبگردی

چند روز است که فایل ویدئویی یک برنامه ترکیبی تلویزیون در عید غدیر با حضور اکبر عبدی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می گردد و همه دُرفشانی و ادب هنرمند محبوب و مشهور را با حیرت و تعجب تماشا و تکرار می کنند.

به نظر من اکبر عبدی خیلی تقصیری ندارد زیرا او دقیقاً همان‌طور که خود در انتهای صحبت‌هایش به صراحت می گوید خواسته صداقت به خرج بدهد و دروغ نگوید و خودش باشد! (و اتفاقاً از این بابت من او را به برخی مجریان هوشمند تلویزیون که اصلاً خودشان نیستند و می دانند هر جایی چه بگویند و چگونه حرف بزنند ترجیح می‌دهم!)

اکبر عبدی تقصیری ندارد ، بلکه تقصیر اتفاقاً از خود ماست و مشکل از رسانه ملی است که قرار بوده دانشگاه عمومی باشد و اخلاق و ادب و معرفت و آگاهی را ترویج کند اما به این ابتذال و درماندگی افتاده است.

نه اکبر عبدی و نه هیچ هنرپیشه دیگری ادعا نکرده اند که استاد هستند و قرار است اخلاق و ادب را ترویج کنند. هنرپیشه ها، ستاره‌های موسیقی، هنرمندان، بازیکنان فوتبال و  ... در همه‌جای دنیا به دلایلی که کاملاً مشخص است (از جمله تبعات شهرت و ثروت و محدودیت آموزش‌های اخلاقی و تربیتی) اتفاقاً به بی ادبی و بی‌اخلاقی معروفند. این‌گونه افراد به طور طبیعی بددهان و بی ادب هستند ، به سیگار و مواد مخدر معتادند ، چند بار ازدواج می کنند و خانواده پایداری ندارند.

گرچه در ایران و کشورهای شرقی و اسلامی گاهی به اقتضای فرهنگ عمومی شرایط اندکی بهتر است اما به هر حال تصور عمومی مخاطب ما نیز از چنین افرادی معمولاً تصور یک شخص فرهیخته و متخلق یا یک استاد فرزانه دانشگاه نیست.

مشکل اما وقتی شروع می شود که صداوسیمای ما به هر بهانه‌ای مخصوصاً در اعیاد و مناسبت‌های سراسری که اتفاقاً مخاطب بیشتری هم دارد، از این چهره ها در بهترین ساعات و جذاب‌ترین بخش ها مانند ساعت تحویل سال نو و گاهی تا 10 ساعت متوالی استفاده می کند و جالب تر آن که آنتن زنده را به راحتی در اختیارشان قرار می دهد تا هرچه می خواهند بگویند و خاطره تعریف کنند و تحلیل ارائه دهند و  ... جالب تر هم اینکه مجریان برنامه ها در بسیاری از اوقات آنان را با عبارت «استاد» خطاب می کنند!

همین شیوه صداوسیما و همین ذائقه‌سازی عمومی باعث شده تا مراکز فرهنگی ، مؤسسات ، نهادهای دولتی و ... برای مراسم خود این افراد را دعوت کنند و با پرداخت هزینه‌های سنگین برای حضور این «استاد»ها وقت مردم را در اختیارشان قرار دهند و این گردونه سطحی‌گرایی و لمپن‌بازی روز به روز شتاب بیشتری بگیرد تا جایی که برخی واسطه‌های حرفه‌ای که دلالی این‌گونه برنامه ها و استیج ها را بر عهده دارند به صورت یک صنف جدی و تازه درآمده اند.

همه‌جای دنیا هنرپیشه و مطرب و فوتبالیست و رقاص و نوازنده و بازیگر دارند اما هیچ جای دنیا آنها را «استاد» خطاب نمی کنند و به جای «استاد» نمی نشانند.

همه‌جای دنیا اتفاقاً به بزرگترین بازیکنان و بازیگران با لحنی کاملاً عادی جورج و رونالدو می گویند و هر بدوبیراهی را هم نثارشان می کنند و هیچ‌وقت آنان را حضرت استاد فلان و جناب مستطاب بهمان نمی خوانند، بلکه فقط درباره بازیشان با آنها حرف می زنند! هنرپیشه‌ای ساده هر چند توانمند و محبوب را «استاد» گفتن و برای مناسبتی عظیم مثل عید غدیر هنرپیشه و مطرب و فوتبالیست را الگو کردن نتیجه طبیعی اش همین است.

تقصیر از اکبر عبدی نیست ؛ تقصیر از همه ما و شماست که اشتباه گرفته‌ایم!

حجت الاسلام زائری|روزنامه خراسان

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
aassak13
aassak13
٩٤/٠٧/٢٠
١
٤
میگن یه دیوونه سنگ رو می اندازه ته چاه صد تا عاقل نمی تونن درش بیارن، حالا حکایت اکبر عبدیه
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/٠٧/٢٠
٤
١
فی الواقع که عربستان سعودی حادثه تلخ منا را رقم زده این کمترین تلافی بود که یک هنرمند توانست در حق این نژاد پست ادا کند
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٧/٢٠
٣
٢
باخانوم رضایی موافقم/این کمترینش بود.
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٧/٢٠
٤
٠
خیلی هم خوب گفت.دمش گرم.آقای زائری با شما مخالفم
غزاله خانوم
غزاله خانوم
٩٤/٠٧/٢١
١
٠
کاش ب گوش این جناب زائریه برسه
elham_habashi
elham_habashi
٩٤/٠٧/٢٠
٢
٠
درسته نباید توی مجامع عمومی از همچین الفاظی استفاده کرد ولی در مقابل جنایاتی که عربستان در حق ما کرد " هیچ " نیست ...
aaasaeid
aaasaeid
٩٤/٠٧/٢٠
٢
٢
باعث شرمساریه که یه آدم به اصطلاح هنرمند انقدر شعور نداشته باشه که بدونه چطوری باید در مقابل یک جمع ادب رو رعایت کنه. حال میخواد طرف مقابل عربستان باشه میخواد آمریکا باشه. متاسفانه قشر هنرمند و فرهنگی کشور ما جزو بی فرهنگ ترین افراد جامعه هستن. البته نه همشون ها
غزاله خانوم
غزاله خانوم
٩٤/٠٧/٢١
١
٠
ن باباااا بندخ خدا خیلیم خوب گفتن حقشونه مفت خورا در ضمن خود این کار فرهنگ و غیرت و تعصب یک ایرونی رو میرسونه
Z_M
Z_M
٩٤/٠٧/٢١
٠
٠
دقیقا !!!! به قول سعدی ادب مرد به ز دولت اوست
غزاله خانوم
غزاله خانوم
٩٤/٠٧/٢١
١
٠
اکبر عبدی در حیطه خودش استاده و واقعا استاده ن بخاطر محبوبیتش ب نظر من خیلیم خوب گفته بنده خدا ......... خیییییلیا این نظر رو دارن :دی. از همینجا ب اقای عبدی خسته نباشید میگم:دی
sajede_gh
sajede_gh
٩٤/٠٧/٢١
٠
٠
با خلاصه کلام موافقم.اینکه مثلا یک فوتبالیست خوب یا یک هنرمند خوب حتما الگوی اخلاقی خوبی برای ما نیست و کار رسانه ها برای این اتفاق درست نیست که در همه مناسبت ها از این عزیزان استفاده میکنن. البته اون دوستان ورزشکار و هنرمندی که واژه استاد واقعا برازنده شون هست به کنار.
naser_j
naser_j
٩٤/٠٧/٢١
١
٠
اگر یه مجری فلان بازیگر یا خواننده رو استاد خطاب میکنه قطعا منظورش برتری و دانشش تو حیطه تخصصیش هستش نه اخلاقیات برا مثال بر هیچکس پوشیده نیست ک اکبر عبدی تو حوزه بازیگری یه استاد مسلمه شاید درست نبود آقای عبدی تو آنتن زنده اون حرفا رو میزد ولی کاملا مشخص بود ک اتفاقات منا و جنایت آل سعود و قربانی شدن کلی آدم بی گناه و بخصوص هموطن هاش خونش و به جوش آورده بود ک باعث شد این خاطره قدیمی رو به زبون بیاره تا مقدار خیلی کمی درد خودش و بسیاری از مردم تسکین پیدا کنه اما در مورد برنامه های مناسبتی با توجه ب ضعف مشهود تلوزیون تو ساخت برنامه های جذاب تنها دل خوشی مردم شنیدن خاطرات همین سلبریتی هاست و قطعا نمیشه بیست و چهار ساعت شبانه روز رو در اختیار استاد های از جنس شما گذاشت آنتن رسانه ملی رو!!
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١