Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - حالا با شماره سه خوابت می‌بره! www.jeem.ir
حالا با شماره سه خوابت می‌بره!
سرکی به دنیای هیپنوتیزم و اسرار آن

حالا با شماره سه خوابت می‌بره!

نویسنده : مائده کاشیان

دکتر دستش را بالای سر بیمار می‌گیرد و از او می‌خواهد به دستش خیره شود، سپس به مراجع می‌گوید: «با هرنفس عمیق احساس آرامش و با هر بازدم، تنش و اضطراب را از خودت دور کن. لحظه به لحظه آرامشت بیشتر و خلسه‌ات عمیق و عمیق‌تر می‌شود.» بعد از مدتی پلک‌های مراجع سنگین و چشم‌هایش بسته می‌شود. دکتر به او نزدیک می‌شود، با دقت به چشم‌هایش نگاه می‌کند و مطمئن می‌شود پلک‌هایش تکان نمی‌خورد، سپس پوست روی دستش را می‌گیرد و سوزن سرنگ را داخل آن می‌کند، بیمار کوچکترین حرکتی نمی‌کند و متوجه سوزنی که داخل پوستش فرو می‌رود نمی‌شود، انگار هیپنوتیزم حسابی بی حسش کرده....

 

|| گفتی هیپنو چی؟!

240سال پیش، پزشکی اتریشی به نام آنتوان مسمر در یک کشف علمی متوجه شد در وجود انسان نیروى سیال مخصوصى وجود دارد که مى‏توان براى درمان بعضى از بیماران، از آن استفاده کرد، این اولین جرقه برای بوجود آمدن علمی هیپنوتیزم بود، پیشرفت‌های مهم هیپنوتیزم بعدها، یعنی در سال1842میلادی، هنگامی که جیمز برید شروع به بررسی بیشتر آن کرد رخ دادند، او را پدر هیپنوتیزم جدید نامیدند. دکتر برید کسی بود که کلمه هیپنوتیزم را برای اولین بار به کار برد، او افراد را روی صندلی می‌نشاند و به چشم‌های‌شان خیره می‌شد و در حالی که دست‌هایش را مقابل صورت آن‌ها تکان می‌داد به افراد تلقین می‌کرد که بخوابند. ابتدا تصور می‌کرد مهمترین عامل نگاه است اما بعدها متوجه شد عامل اصلی در هیپنوتیزم؛ تلقین شفاهی و تلقین پذیری بیمار است.

در ایران استاد شعبان رجب طاوسی، که او را کابوک (به معنی رازدار) می‌نامیدند، اولین شخصی بود که مرکزی برای آموزش علوم و فنون روحی و هیپنوتیزم تاسیس کرد و بعد از سالیان زیادی که در زمینه هیپنوتیزم تحقیق و مطالعه کرد توانست در سال 1358 در ردیف بزرگ‌ترین هیپنوتیز کنندگان دنیا قرار بگیرد و عضو رسمی سازمان بین الملی هیپنوتیزم حرفه‌ای آمریکا شد. 

 

مثل بسیاری از افراد وقتی من هم کلمه هیپنوتیزم را می‌شنیدم، تصویر فردی در ذهنم مجسم می‌شد که رو به روی بیمار می‌نشیند و آونگی که در دستش دارد را مدام تکان می‌دهد تا فرد را به عالم خواب ببرد و هیپنوتیزم کند. اما وقتی جلسه هیپنوتیزم بیماری که به خاطر داشتن اضطراب تحت درمان بود را دیدم، متوجه شدم خبری از آونگ یا ساعتی که جلوی چشمان بیمار حرکت کند نیست. دکتر دستش را بالای سر بیمار می‌گیرد و از او می‌خواهد به دستش خیره شود، سپس به مراجع می‌گوید: «با هرنفس عمیق احساس آرامش و با هر بازدم تنش و اضطراب را از خودت دور می‌کنی. لحظه به لحظه آرامشت بیشتر و خلسه‌ات عمیق و عمیق‌تر می‌شود.» بعد از مدتی پلک‌های مراجع سنگین و چشم‌هایش بسته می‌شود. دکتر به او نزدیک می‌شود، با دقت به چشم‌هایش نگاه می‌کند و مطمئن می‌شود پلک‌هایش تکان نمی‌خورد. سپس پوست روی دستش را می‌گیرد و سوزن سرنگ را داخل آن می‌کند، بیمار کوچکترین حرکتی نمی‌کند و متوجه سوزنی که داخل پوستش فرو رفته نمی‌شود، انگار هیپنوتیزم حسابی بی‌حسش کرده، بعد از تقریبا 15 دقیقه بیمار به کمک دکتر از حالت خلسه بیرون می‌آید و با تعجب می‌بیند که سوزنی داخل پوست دستش رفته است.

اگر می‌خواهید بدانید هیپنوتیزم واقعا چیست و چه اتفاقی در آن می‌افتد، گفت‌وگو من با دکتر محمد صابری، روانشناس و هیپنوتراپ را از دست ندهید...

 

|| هیپنوتیزم خطرناک نیست...

+هیپنوتیزم دقیقا چیست؟ آیا یک جور خواب است؟

- بر خلاف تصور عامه هیپنوتیزم خواب نیست. هیپنوتیزم مبتنی بر کاهش محرک‌های محیطی، تمرکز و تلقین است و یک حالت ذهنی ست که در آن توجه شخص از موضوعات پیرامون کم شده و بر موضوع خاص متمرکز می‌شود.

+ همه افراد می‌توانند هیپنوتیزم شوند؟

- قابلیت هیپنوتیزم پذیری افراد متفاوت است. اما بعضی افراد سریع هیپنوتیزم می‌شوند و برخی هیپنوتیزم کردنشان سخت است. حدود 75 درصد افراد هیپنوتیزم پذیری دارند. بر مبنای پژوهش‌ها جنسیت تأثیری در هیپنوتیزم پذیری افراد ندارد بلکه شخصیت مؤثر است. افراد کم هوش و عقب مانده‌های ذهنی هیپنوزپذیری ندارند و هیپنوتیزم برای افراد مبتلا به صرع اصلا مناسب نیست. هیپنوتیزم برای برخی گروه‌های دیگر هم مناسب نیست که توسط درمانگر در ارزیابی اولیه مشخص می‌شوند. 

+ آیا هیپنوتیزم یک روش درمانی برای مشکلات روحی و جسمی است؟

- هیپنوتیزم به خودی خود درمان نیست و یک درمان کمکی محسوب می‌شود. یعنی اگر فرد سرطان دارد با هیپنوتیزم درمان نمی‌شود یا مثلا نمی‌شود با هیپنوتیزم به تنهایی چاقی را درمان کرد. رژیم غذایی، ورزش، تحرک و هیپنوتیزم در کنار هم می‌توانند در درمان چاقی موثر باشند. در مواردی مثل اختلالات اضطرابی، ترس‌ها، استرس درمان با هیپنوتیزم خیلی خوب جواب می‌دهد. مثلا کسی که در حادثه تصادف خانواده‌اش را از دست داده. یا می‌تواند احساس گناه و ترس و وحشت افرادی که بازمانده حادثه‌ای مثل زلزله بم بودند را کم کند. هیپنوتیز در دندانپزشکی و به ویژه برای کسانی که به داروهای بی حسی حساسیت دارند یا در مورد افرادی که انگیزه خود را برای درمان از دست داده‌اند هم کمک می‌کند و در کنترل درد بویژه دردهای مزمن و عمل‌های جراحی، ترس از سوار آسانسور شدن، فضاهای باز یا بسته، صحبت کردن در جمع، مشکلات عادتی مانند این‌که به گوشی موبایل وابسته هستیم و... موثر است.

+ مگر هیپنوتیزم به درمان چاقی چه هم کمک می‌کند که در مثال‌تان گفتید؟

- بله؛ مثلا با هیپنوتیزم کسی که روزی چندتا شکلات می‌خورد را به فضای کارخانه شکلات می‌برید و برایش تصویرسازی می‌کنید که شکرهای ضایعاتی را با شکلات قاطی می‌کنند و حالت انزجار در فرد بوجود می‌آورید.

+ خب با این اوصاف آیا هیپنوتیزم خطرناک و آسیب‌زاست؟

- هیپنوتیزم به خودی خود خطرناک نیست و باید توسط فرد واجد شرایط و درمانگر انجام شود. اما اگر توسط فرد فاقد صلاحیت به کار برده شود، می‌تواند آسیب‌های روانی و جسمی ایجاد کند. مثلا از طریق هیپنوتیزم جرات فرد را بالا می‌برند، بعد فرد در یک مسابقه بوکس شرکت می‌کند که رقیبش از لحاظ قدرت بدنی و جثه از او بالاتر است، این‌جا اگر چه جرات مراجع بالا رفته است ولی توان فیزیکی‌اش نه؛ بنابراین می‌تواند برای چنین فردی آسیب داشته باشد.

+ آیا مثل فیلم‌ها می‌شود با هیپنوتیزم افراد را مجبور کرد که برخلاف میل‌شان عمل کنند؟

- نه! این‌که در هیپنوتیزم اسرار افراد فاش می‌شود و برخلاف اعتقادات‌شان عمل می‌کنند، مال همان فیلم‌هاست. مثلا وقتی کسی که اهل مصرف مواد نیست، نمی‌شود با هیپنوتیزم واداراش کرد مواد بکشد یا این امکان وجود ندارد که مورد سوءاستفاده جنسی قرار بگیرد. فرد در این شرایط می‌تواند مقاومت کند. در مورد فاش شدن اسرار فرد هم، اگر کسی خودش نخواهد در هیپنوتیزم چیزی را بروز دهد و اطلاعاتی ندهد، نمی‌شود وادارش کرد آن اطلاعات را بروز دهد. مثلا مراجعی داشتم که از من می‌خواست همسرش را هیپنوتیزم کنم تا متوجه شوم آیا در سال دوم دانشگاه با کسی ارتباط و دوستی داشته؟! چنین چیزی ممکن نیست.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
f_bi3daa
f_bi3daa
٩٤/٠٧/١٣
٠
٠
سلآم؛ هیپنو تراپ؟! کلمه ی جدیدی بود برام تا حالا همچین چیزی نشنیده بودم؟!جالب بود چیزای جدیدی یاد گرفتیم...تشکر :,)
maede
maede
٩٤/٠٧/١٣
٠
٠
بله،به کسی که از روش هیپنوتیزم برای درمان بیماری استفاده می کنه،میگن هیپنوتراپ :) خوشحالم که خوشت اومده،ممنون :))
admincheh
admincheh
٩٤/٠٧/١٣
١
٠
کابوک یعنی راز داز چه جالب !فکر کن من رو هیپنوتیزم کنن طوری که از ارغوانی و بستنی متنفر شم :| چه قدر وحشتناک :| جا از همه ی اینا می دونم برای این مصاحبه چه خطرها کرید ^_^ به اطلاعاتمون اضافه شد . خیلی جالبه وقتی گفتن مثلا برای اقرار مجرما هم میشه از این روش استفاده کرد-_-
maede
maede
٩٤/٠٧/١٣
٠
٠
آره تنها راهش همون هیپنوتیزمه که متوجه نشی و خیلی یهویی در تو انزجار بوجود بیارن!! :D مرسی که منو درک میکنی :)) موافقم،برگشت سنی و برگشت به گذشته ی هیپنوتیزم خیلی جالبه :)
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٤/٠٧/١٣
٠
٠
گزارش خوبی بود مائده جان خسته نباشی خیلی جالب بود من همیشه فکر میکردم که ساعت و اونگ و این چیزا هس!
maede
maede
٩٤/٠٧/٢٠
٠
٠
نه اونا همش تو فیلماست!
maede
maede
٩٤/٠٧/٢٠
٠
٠
ممنون:)
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٤/٠٧/١٣
٠
٠
یکی از استادهامون میگفت که اگر شخص وارد نباشه هیپنوتیزم خطرناکه و کامل روحش بر نمیگرده و ممکنه دچار مشکلات روحی جدی بشه!
maede
maede
٩٤/٠٧/٢٠
٠
٠
استادتون تخصصی در این زمینه داشت؟آخه اینکه روحش برنگرده یکم عجیبه و فکرکنم غلط باشه!ولی آره اگه درمانگر صلاحیت نداشته باشه و مراجع از هیپنوتیزم انتظار زیادی داشته باشه امکان مشکل روحی هست.
e_parvaneh
e_parvaneh
٩٤/٠٧/٢٠
٠
٠
سلام، ممنون از وقتی که برای خوندن شعرم گذاشتین و نظری که دادین، من تازه وارد جیم شدم، و زیاد وارد نیستم، برای همین نتونستم مثل شما زیر کامنتتون تشکر کنم اومدم اینجا
Faezeh_j
Faezeh_j
٩٤/٠٧/٢٢
٠
٠
ایولللللللل واقعا خسته نباشی ازهمه جالبترش همون اونگس که خودمم همین فکر غلطومیکردم ولی کلا چیزباحالیه:))
پربازدیدتریـــن ها