خنده و خندیدن چه هست و چه تاثیری دارد، خنده در اصل یک پاسخ فیزیولوژیک به شوخ طبعی می‌باشد. خنده از دو مولفه ژست‌ها و تولید اصوات تشکیل شده است. حال اصلا چرا باید بخندیم، چه کنیم تا چهره‌ای بشاش و خنده رو داشته باشیم.

واقعیت این است که جامعه ما از بحران خنده به شدت رنج می‌برد. آمارها نشان می‌دهدکشور ما در میان ناشادترین مردمان جهان قرار دارد. اما خودمان باید دست به کار شویم یا کسانی که در این حوزه فعالیت دارند. شاید اگر کسانی بودند که توانایی خوبی در این زمینه داشته باشند، بتوانند این احساس را به ما منتقل کنند. برنامه‌های تلویزیونی زیادی در کشورهای مختلف در این زمینه کار کردند و موفق هم بوده‌اند. کشور ما هم بعد از انقلاب اسلامی و با گسترش پیشرفت تکنولوژی شروع به استارت ساخت چنین برنامه‌هایی کرد. در طول سال‌های بعد رسانه ملی برنامه‌ای موفق به نام 90 را درحوزه‌ی برنامه‌های ورزشی روی آنتن فرستاد. این برنامه در مدت زمان کوتاهی توانست میلیون‌ها بیننده را به خود جذب کند و توانست یک حقیقت را برای مسئولان رسانه ملی روشن کند. حقیقتی که باعث شد تا به فکر ساخت چنین برنامه‌هایی در حوزه‌های مختلف اجتماعی و هنری بیفتند، موضوعی که دیری نپایید که به حقیقت پیوست.

شاهکاری به نام خندوانه؛ تقریبا یک سال و نیم پیش بود که این برنامه پخش شد و در همان اوایل توانست تاثیرش را در زندگی مردم بگذارد، برنامه‌ای با مضمون خنده و جا انداختن بیشتر خنده در میان مردم. این برنامه که برنامه‌ای جُنگ محور و هیجان انگیز و مخاطب جذب کن است می‌تواند وسیله خوبی برای مبارزه با برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای باشد. به همین دلیل است که اگر سراغ ساخت برنامه‌هایی با کیفیت‌تر برویم، به تدریج هر روز از تعداد مخاطبان شبکه‌های ماهواره‌ای کم می‌شود. هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد شبکه‌ای که قرار بود بیشتر برنامه‌های آن آرشیوی و تکرار فیلم‌ها و سریال‌ها باشد، کمتر از یک سال از افتتاح ، به یکی از پر بیننده‌ترین شبکه‌ها تبدیل شود. مسئولان این شبکه می‌دانند که بخش اعظمی از این موفقیت را مرهون برنامه « خندوانه » هستند.

بیشتر برنامه‌های دیگر به دلیل نبودن اتاق فکر قوی محتوای برنامه را پوچ می‌کنند اما خندوانه از ابتدا تاکنون این فکر و ایده را حفظ کرده و تا زمانی که این گروه ایده پرداز وجود دارند می‌توان امیدوار بود غافلگیری‌های جدیدی را در برنامه دید. ویژگی دیگر خندوانه تنوع و خلاقیت در آیتم‌های آن است که این تنوع و کوتاه بودن بخش‌های مختلف آن از عوامل جذب مخاطب است و جایگاهش در نزد مخاطب ارتقاء می‌یابد. به غیر از نویسنده‌ها و ایده پردازها سایر عوامل خندوانه نیز عملکردی حرفه‌ای از خود نشان داده‌اند. از طراحی صحنه و دکور گرفته تا صحنه‌های فیلمبرداری و طراحی لوگو. خندوانه به ما یاد آوری می‌کند که برای خندیدن نیازی به مقدمه و دلایل جدی نیست. می‌توان همیشه خندید. هر وقت حس کردیم درگیر ناراحتی و مشکلی هستیم، بزرگترین لبخند را بزنیم، خواهیم دید که حالمان بهتر می‌شود. بی‌دلیل نیست که می‌گویند خنده بر هر درد بی درمانی دواست. مغز انسان نمی‌تواند فرق بین خنده واقعی و ساختگی را بدهد و در هر دو حال، عملکردش بهبود می‌یابد. در مجموع باید گفت خندوانه برنامه بسیار خوبی است که توانسته رضایت مردم را جلب کند و تلویزیون در طی مسیر خود یعنی ساخت برنامه‌های پر مخاطب موفق عمل کرده است و امیدواریم با ساخت چنین برنامه هایی در آینده این موفقیت را چند برابر کند و به رشد روز افزون خود ادامه دهد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٤/٠٧/١٤
١
٠
سلام ... شاهکاری به نام خندوانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ بدی جامعه ما این است که وقتی از چیزی خوششان می‌آید نمیتوانی در موردش نظر مخالف و یا نقدی اساسی نوشت همین اتفاق برای برنامه ماه رمضان <ماه عسل > امسال تاز چند مورد انتقاد را توانستیم در مورد آن ببینیم در حالی که این برنامه داشت پخته تر می‌شد. /// درست است که این برنامه لحظه های خنده داری را ورق می‌زند اما اصولی زشت را به زندگی ما وارد می‌کند مثال : تا من اشاره نکردم همه حاضرین خفه باشند.
aassak13
aassak13
٩٤/٠٧/١٤
٠
٠
و یکی دیگه هم رپ خوندنشونه که نمی تونم هضمش کنم.
Afshin_k92
Afshin_k92
٩٤/٠٧/١٥
٠
٠
نظراتتون قابل احترامه، اما من اینطور فکر نمی کنم. همین
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/١٢/٢٤
٠
٠
رامبد به تماشاچی ها گفته:خفه باشن؟!!!!
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/١٢/٢٤
٠
٠
به قسمت موسیقیایی خندوانه نقدهایی وارد است که قابل بررسی و تفکر است
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٤/٠٧/١٥
٠
٠
مرسی افشین جان از مطلبتـــ:ـــ)ــ
Afshin Khakshoor
Afshin Khakshoor
٩٤/٠٧/١٥
٠
٠
فدای تو ....
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٧/١٥
٠
٠
افشین عزیز به نظرم جمله «شاهکاری به نام خندوانه؛ تقریبا یک سال و نیم پیش بود که این برنامه پخش شد و در همان اوایل توانست تاثیرش را در زندگی مردم بگذارد...» مطلبی هست که به دور از واقع نوشته شده. چون خندوانه خوبه ولی شاهکار نیست؛ ثانیا حدود سه ماهی هست اسمش سر زبون ها افتاده و از اون اوایل اصولا کسی اون رو نمی شناخت و روز به روز بهتر شدن تا تونستن مخاطبان رو نگه دارند.
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/١٢/٢٤
٠
٠
خندوانه عالیه..
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠