چارچوب چارتار
چهار ويژگی كه چارتار را شنيدنی می‌كند

چارچوب چارتار

نویسنده : محمد ناصر حق خواه

موسيقى تلفيقى كه در كشور ما  تعريف كاملا متفاوتى با اين سبك در ساير كشورها دارد، از دو دهه پيش مورد توجه اهالى فرهنگ قرار گرفت. در سال‌هاى ميانى دهه هفتاد سخيف بودن موسيقى پاپ لوس آنجلسى و اقبال كم نسل جديد به موسيقى سنتى داخلى، باعث به وجود آمدن سبكهاى جديدى در موسيقى ايرانى شد كه يكى از اين شيوه‌ها جريانى بود كه بعدها موسيقى تلفيقى نام گرفت.گروه چارتار را مى‌توان شناخته شده‌ترين ادامه دهنده اين جريان در سال‌هاى اخير دانست. اين روزها آلبوم دوم چارتار كه بعد از آلبوم موفق «باران تويى» به نوعى براى آن‌ها حكم مرگ و زندگى داشت منتشر شده است؛ و اين بار آلبوم «جاده ميرقصد» بهانه خوبى براى نوشتن از چهار ويژگى متمايز كننده چارتار نسبت به ساير گروه‌هاست 

 

1. چهار تكه جفت و جور

يكي از مهم‌ترين عوامل موفقيت چارتار بدون شك كار اصولي تيمى ست. موضوعي كه در ساير گروه‌هاي موسيقي ايراني به ندرت ديده مي‌شود. در واقع براى چارتارى‌ها موفقيت گروه مهم‌تر از لذت شهرت و ديده شدن انفرادى ست. شاهد محكم براي اثبات اين نظر توجه به اين نكته است كه هيچ كدام از اعضاي اين گروه از سايرين شناخته شده‌تر نيست. براي مثال نام آرمان گرشاسبي كه خواننده چارتار است و احسان حائري كه شاعر اين گروه است هر دو به يك اندازه آشناست. در حالي كه در ساير گروه‌هاي موسيقي تمركز اصلي رسانه‌ها و مخاطبان معطوف به خواننده است و ساير اعضا در سايه نام و شهرت خواننده گم مي‌شوند. اين موضوع تا حدى پيش رفت كه در ابتداي آغاز به كار چارتار بخشى از وقت كسانى كه با آن‌ها آشنا بودند صرف اين مي‌شد كه به بقيه توضيح دهند اين گروه يك خواننده دارد، نه چهار خواننده و آن سه نفر شاعر، آهنگساز و تنظيم كننده هستند.

 نماد يكى بودن اين چهار نفر را مي‌توان از لوگوى گروه دريافت كه در آن يك چهره با چهار قسمت كه هر كدام بخشى از صورت يكى از اعضاست تكميل مي‌شود.

 

2. مثل بنفش و زرد

در مباحث رنگ شناسي يكى از اصلى‌ترين تعاريف مربوط به رنگ‌هاي مكمل است؛ رنگ‌هاى مكمل به دو رنگى گفته مي‌شود كه در عين نداشتن هيچ شباهتي به هم با در كنار يكديگر قرار گرفتن تاثيرگذارترين جلوه‌هاى بصرى را ايجاد مي‌كنند. كه نمونه بارز آن دو رنگ بنفش و زرد است و چارتارى‌ها دقيقا بنفش و زرد هستند! به اين معنى كه هر چند در نقطه اوج كار تيمى قرار دارند و با همين در كنار هم بودن ديده شده‌اند، اما اين موضوع دليلى بر اين نيست كه نوع فكر و  عملكرد آن‌ها دقيقا مثل هم باشد. زيرا همان‌طور كه دور بودن نوع فكر افراد يك گروه موسيقى باعث افت كار مي‌شود؛ اين‌كه دقيقا همه مثل هم فكر كنند و چه در ساختار و چه در محتوا نظرات كاملا مشابهى داشته باشند، باعث عدم پيشرفت موسيقى و تكراري شدن كار آن‌ها مي‌شود. بدون شك در عالم هنر به ورطه تكرار افتادن مساوي با مرگ است و چهار جوان حالا ديگر با تجربه چارتار با درك اين موضوع توانسته‌اند موسيقى خود را از اين معضل دور نگه دارند.

 

3. ظرف و مظروف

به لطف اقبال مردم به سبك تلفيقي در موسيقي ايراني گروه‌هاي زيادي به پيروى از اين شيوه به وجود آمده‌اند. اما اين‌كه چرا چارتار بيشتر از سايرين شنيده مي‌شود علاوه بر دو دليل ذكر شده كه پيرامون مسايل درون گروهي بود؛ به چند موضوع ديگر هم مربوط مي‌شود كه يكي از مهم‌ترين آن‌ها توجه به مخاطب عام است.

در واقع اعضاي چارتار فقط براي ارضاى احساسات درونى خود آثاري را به وجود نمي‌آورند و به اين موضوع كه موسيقي آن‌ها قرار است در لايه‌هاي مختلف اجتماع شنيده شود توجه دارند.

آن‌ها براي جذب مخاطب عام در كنار كسب رضايت شنونده‌هاي خاص، همراه با قطعه‌هايي با وجه ادبي بالاتر يا ملودي سنگين‌تر كه شايد براي غالب مردم گيرايي نداشته باشد از موسيقي‌هايي با ريتم تند و شعرهاي عامه پسندتر كه معمولا با  اوج گرفتن صداي آرمان گرشاسبي در بعضي لحظه‌ها زيباتر هم مي‌شود استفاده مي‌كنند؛ كه براى مثال مي‌توان به قطعه «آشوبم» از آلبوم اول و قطعه «ببر» از آلبوم اخير اشاره كرد. البته اين نكته به هيچ وجه به اين معني نيست كه چارتار كوچه بازاري مي‌خواند و براي جذب مخاطب و پر شدن صندلي‌هاي كنسرت‌ها حاضر است از ارزش هنري خود بكاهد، بلكه آن‌ها از قاعده ظرف و مظروف كه در هنر و ادبيات روي آن تاكيد مي‌شود پيروي مي‌كنند و براي رساندن محتوا و پيام خودشان از شكل و فرمي جذاب براى همه اقشار استفاده مي‌كنند. در واقع اين چهار آشپز زيرك براي بهتر خورده شدن دست‌پخت‌شان، آن را در يك ظرف زيبا با تزيينات دلچسب ارايه مي‌دهند.

 

4. نو در نو

اصل سبكي كه چارتار و گروه‌هاي مشابه به آن مي‌پردازند سبكي نو است، اما كارى كه گاهي اوقات چارتار انجام مي‌دهد شيوه خلاقانه‌تري ست. آن چيزي كه شيوه رايج موسيقي تلفيقي است معمولا تركيب اشعار شعراى قديمى ايرانى با ملودى‌هاى جديد و نزديك به سبك‌هاى موسيقى غربى است. اما چارتار اين شيوه متداول را تغيير داده و علاوه بر شعرهايى كه احسان حايرى در قالب سنتى مي‌گويد گاهى در بعضى قطعه‌ها مثل «عاشقانه تنهاست» و «حرفي بزن» از شعرهاى نوى او استفاده مي‌كنند و اين ابتكار باعث متفاوت بودن اين قطعه‌ها مى‌شود.

 

|| راه رفتن بر لبه تيغ

هر چند از چهار ويژگى مهم چارتار و دلايل موفقيت آن‌ها در چند سال گذشته گفتيم، اما نبايد اين موضوع را فراموش كرد كه گاهى اين انحصار گزينى و چارچوب تعيين كردن براى يك گروه موسيقى ممكن است مشكل ساز شود. به اين معنى كه هنرمندان يك گروه مثل چارتار بايد از ايده‌ها و خلاقيت‌هاى ديگر اهالى موسيقى هم بهره بگيرند تا روز به روز بتواند هم در ساختار و هم در محتواى آثارشان پيشرفت كنند؛ البته گاهى شنيدن صحبت‌هاى اعضاى گروه كه از عدم نياز به فرد جديد اشاره مي‌كنند؛ موجب نگرانى اهالى موسيقى از افت يك گروه موسيقى مطرح و موفق مى‌شود. به هر حال گروه موسيقى چارتار با همه ويژگى‌هاى مثبتى كه به آن اشاره شد و البته حاشيه‌هايى مثل برگزارى مراسم رونمايى از آلبوم جاده ميرقصد در كاخ موزه سعداباد كه اخيرا دچار آن شده؛ يك جريان موجه و مطرح در سطح موسيقى ايرانى ست كه بايد با احترام در مورد آن صحبت كرد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
kianaz
kianaz
٩٤/٠٧/٠٦
١
٠
چارتار بي نقصه عاليه
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
خیلی هم عالی محمدجان // آشوبم، آرامشم تویـــــ:ـــ)ـــــی
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
قربانت اقا رضاى گل :))))
Shahrzad
Shahrzad
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
خيلي خوب بود واقعا لذت بردم
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
ممنون از نظرتون:))))
zari
zari
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
Awwliii bud 👌
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
ممنونم از نظرتون :)))
zamzam
zamzam
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
👌👌👌:-) تحلیل خوبی بود,ممنون
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
متشكرم از توجه شما :))))
شادي
شادي
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
مرسي از متن قشنگتون عالي بود..!
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
خوشحالم كه خوشتون اومده :)))
سینا
سینا
٩٤/٠٧/٠٦
١
٠
نقد و بررسی عالی بود
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
ممنون :)))
sara
sara
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
نقدتون راجبه چارتار عالی بود خیلی خوب بود که هم تعریف بود و هم انتقاد متشکرم از مطلب زیباتون
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٧
٠
٠
ممنون از نظرتون . خوشحالم كه خوشتون اومده :))))
sbr
sbr
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
چارتار یک گروه موسیقی عامه پسنده و به نظر من این مهم ترین خصلت این گروهه ازتون ممنونم بخاطر این مطلب عالی و کامل
سياوش حسين پور
سياوش حسين پور
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
تحليل جالبي بود
Amir.ch
Amir.ch
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
از توجه شخص نویسنده به چهار وجه گروه و اطلاعات مختصر و مفید لذت بردم و برای نویسنده آرزوی موفقیت میکنم
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
لطف دارين شما :))))
سعيد صادق
سعيد صادق
٩٤/٠٧/٠٦
١
٠
من فكر ميكردم فقط متن هاي ورزشيتون ادم رو به شور و هيجان مياره. اما بعد خوندن اين مطلب دارم همه اهنگاشونو دانلود ميكنم :)))))
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
اقا اين همه هم تعريفي نبود هااا :)))) . ولي واقعا خوشحالم كه اينقد تاثير داشته متنم براتون :))))
s_brz
s_brz
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
ریز بینیتون قابل تقدیره متشکرم بخاطر مطالب پر محتوی
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
خيلي ممنونم . لطف كردين :))))
نادر كريمي زاده
نادر كريمي زاده
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
تا حالا اين شكلي به چارتار نگاه نكرده بودم . مثل بنفش و زرد واقعا. اين كه مسائلي هنرهاي تجسمي رو تو نقد و تحليل هاتون ميارين خيلي خوب بود
saba
saba
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
متن بسیار زیبایی بود متشکرم که نقدتون ساده و با دقت بود
BBZ
BBZ
٩٤/٠٧/٠٦
١
٠
zavie didetun kheyli jaleb bood.:)) hamishe movafagh bashin...
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٧
٠
٠
مننونم از نظرتون :))))
علي عربشاه زاده
علي عربشاه زاده
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
از اين ديد هم ميشه به چارتار نگاه كرد.هرچند گروه هاي ديگه هم خوب مار ميكنن ، اما نميشه از بهتر بودن و بيشتر ديده شدن چارتار صرف نظر كرد.در كل تحليل متفاوت و جالبي بود.
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٧
٠
٠
دقيقا درسته. گروه هاى ديگه هم خوب هستن ؛ ولي خب چارتار بيشتر ديده ميشه ديگه :))))
امیر حسین
امیر حسین
٩٤/٠٧/٠٦
٠
٠
قسمت نو در نو بسیار جالب نوشته شده بود. این نگاه به اشعار نشان دهنده ذوق هنری و شناخت خوب نویسنده متن بود . لذت بردم واقعا
Shahpar
Shahpar
٩٤/٠٧/٠٧
٠
٠
Kheili ziba va por mohtava bud
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٧/٠٧
٠
٠
تحلیلی متفاوت و زیبا ... دمتون همیشه گرم :)
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٧
٠
٠
خيلي ممنون از لطفتون :))) . خوشحالم كه پسنديديد .
Cold
Cold
٩٤/٠٧/٠٧
١
٠
خیلی گروه خوبین...خواننده های مجاز داخلی رو زیاد دنبال نمیکنم ولی چارتار رو از دست نمیدم :)
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٧
٠
٠
برام جالبه كه خيلي ها رو شبيه شما ديدم كه چارتار تنها بخش موسيقي ايران هست كه دنبال ميكنن
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٧/٠٧
٠
٠
دنگ شو ، پالت و چارتار گروه های خوبی ان که دوستشون دارم ، مرسی بابت تزریق اطلاعات. کاش با خودشون هم گپ و گفتی داشتین:)
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٨
٠
٠
خيلي ممنون از نظرتون :))) . بله اگر اين اتفاق مى افتاد خيلي بهتر بود :)))
f_bi3daa
f_bi3daa
٩٤/٠٧/٠٨
٠
٠
سلآم؛ کاش چند تا لینک از کارهای منتخبشون هم میذاشتین؟! به هرجهت ممنون بابت مطلب مفصلتون :) تشکر
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٨
٠
٠
خيلي خوشحالم كه راضي بوديد از مطلب. پيشنهادتون هم كاملا درسته . انشاالله ازين به بعد در صورت امكان اين كار رو انجام ميدم :))))
آذر صدارت
آذر صدارت
٩٤/٠٧/٠٨
١
٠
سلام. بند دو -مثل بنفش و زرد- رو از کجا آوردید و می دونید؟ صرفا از برآیند کار، چنین نتیجه ای گرفتید؟ سوال بعدی م اینه که واقعا شما از آلبوم دوم چارتار راضی بودید؟ یعنی فکر می کنید جاده می رقصد، به اندازه باران تویی، پخته و همه چی تموم بود؟ من که راستش به عنوان یک چارتاربازِ حرفه ای که بارها کاراشون رو گوش دادم و دومرتبه هم کنسرت هاشونو شرکت کردم، احساس کردم احسان حائری از شورِ باران تویی، رسیده به ملال و افسردگیِ جاده می رقصد.....
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٨
٠
٠
١_ خيلي ممنونم از دقت نظرتون و پيامتون . ٢_ در مورد سوال اول بايد بگم از برايند مصاحبه شون كه سايت خبرى تحليلي موسيقي ما منتشر كرده و صحبت هاي خود اعضاي گروه به اين نتيجه رسيدم .٣_ در مورد سوال سوم هم بايد عرض كنم خدمتتون كه به نظرم تم غالب در يك البوم ميتونه مختلف باشه ، همونطور كه تم غالب باران تويي با جاده ميرقصد متفاوته ٤_ همونطور كه در ابتداي مطلب گفتم براي چارتار اين البوم حكم مرگ و زندگي داشت ؛ چون با توجه به موفقيت چشم گير باران تويي بدون شك جاده ميرقصد ميرفت روي كفه اي از ترازو كه اون كفه اش باران تويي بود و به نظر من جاده ميرقصد نسبت به باران تويي نزول فاحشي نداشت كه اين نشون دهنده موفق بودن چرتارى هاست . هرچند قبول دارم جاده ميرقصد نسبت به باران تويي صعف هايي داشت .
دختر چادری
دختر چادری
٩٤/٠٧/٠٨
٠
٠
عالي بود با تشكر از شما :)
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٩
٠
٠
ممنون از نظرتون . خوشحالم مه خوشتون اومده :))))
e_yousefi
e_yousefi
٩٤/٠٧/٠٨
٠
٠
افرین بر شما جناب حق خواه! موفق باشید.
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٩
٠
٠
ممنونم از لطف زياد شما . خوشحال شدم با ديدن نظرتون :)))
عاطفه مزرعی
عاطفه مزرعی
٩٤/٠٧/٠٩
٠
٠
چارتار...( آیکون قلب) :))) حرفی توش نیس که جزو بهترینا هستن. بی تب تند پیراهنت... شک نکن من که هیچ... آسمان هم زمین میخورد..! باااا تشکر از شما :)
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٧/٠٩
٠
٠
بله به قول شما حرفى توش نيست :))؛. ممنونم از اينكه نظر داديد.
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠