# دنیا لبخندت را کم دارد
با عروسک‌هایی که بی سر و صدا، فریاد صلح می‌زنند آشنا شوید

# دنیا لبخندت را کم دارد

نویسنده : اکرم انتصاری

 از عروسک‌های خوش رنگ و لعابی که این روزها به دست‌شان می‌رسد می‌گوید. آن‌ها را سفیر صلح می‌داند و می‌گوید عروسک را به عنوان یک المان از تجربه مشترکی که در کودکی، اکثر کودکان دنیا دارند، انتخاب کردند تا با زبان بی‌زبانی بگویند ما نسبت به اتفاقات پیرامون خود بی‌تفاوت نیستیم...

امروز 21 سپتامبر روز جهانی صلح است، چیزی که انسان‌ها به درازای تاریخ برای رسیدن به آن در تکاپو بوده و هستند. خیلی‌ها برای رسیدن به صلح کتاب می‌نویسند، خیلی‌ها فیلم می‌سازند، خیلی‌ها در مجامع بین‌المللی سخنرانی می‌کنند و حتی یک عده هم برای آن جنگ راه می‌اندازند! این وسط یک گروه جوان و خوش ذوق هم پیدا شدند که با یک ایده نو و رویکردی متفاوت دست به حمایت از کودکان قربانی جنگ زدند، در ادامه گفت وگوی ما با یکی از مسئولین کمپین «عروسک‌های خاموش» را بخوانید. در این کمپین شما می توانید عروسک هایی با شکل و شمایلی دلخواه بدوزید و به آدرس این کمپین ارسال کنید تا به عنوان نمادی از صلح به دست کودکان جنگ برسد و یا در موزه ی ملی صلح کشورهای مختلف به نمایش گذاشته شود. گفت و گوی ما با «طیبه حبیبی» یکی از اعضای کمپین عروسک های خاموش را در ادامه بخوانید، تا با جزئیات بیشتر این طرح آشنا شوید و برای صلح قدمی بردارید.

+ از روزی که ایده کمپین شکل گرفت، بگویید؟

- ماجرا از شانزدهم ماه قبل شروع شد. در جریان جنگ پنجاه روزه غزه چند نفر از دانشجویان هنر به این نتیجه رسیدیم که باید کاری کنیم. یک حرکت دسته جمعی یا کار هنر محیطی در‌ یک فضای باز شهری که در محل عبور و مرور مردم باشد. با فراخوان در بین فعالان فرهنگی، یک گروه مردم نهاد و دانشجویی را شکل دادیم و کارمان را شروع کردیم.

+ گروه شما، یک گروه مردم نهاد است. چرا از سازمان خاصی کمک نگرفتید؟

- اگر وارد کمک گرفتن از سازمان خاصی شویم، کار تحت تاثیر قرار می‌گیرد و از اثر گذاری آن کم می‌شود. ترجیح ما مردمی نگه داشتن کار است. در حال‌حاضر هزینه‌های کمپین از حمایت‌های مالی مردم و اعضای گروه تامین می‌شود، دوستان هم در قبال کاری که می‌کنند هزینه‌ای نمی‌گیرند. البته بعضی  هنرمندان، ورزشکاران و چهره‌های فرهنگی حمایت معنوی خودشان را از این حرکت اعلام کردند.

+ کمپین با چند نفر و کجا به کارش ادامه می‌دهد؟

- جلسات ما به طور مداوم در کافی شاپ یا پارک‌ها برگزار می‌شود. گاهی بنا به نوع جلسه و تعداد شرکت کنندگان بعضی دوستان دفترشان را در اختیار ما می‌گذارند. جلسات دیگر کمپین هم به صورت دوره‌ای در منزل اعضاء با رنگ و بویی دانشجویی، تشکیل می‌شود. تعداد اعضای اصلی گروه 15 نفر است ولی دوستان دیگری که به صورت حضوری، غیر‌حضوری و مقطعی باعث پیشرفت کمپین شدند خیلی بیشتر از این رقم است.

+ چرا عروسک را به عنوان المان انتخاب کردید؟

ما به دنبال المانی بودیم که یک تجربه‌ی مشترک از دوران کودکی همه‌ی آدم‌ها باشد و به عروسک رسیدیم. ممکن است نوع آن فرق کند ولی تجربه‌ی داشتن عروسک از عروسک‌های دست ساز تا خاص در اکثر بچه‌ها باعث شد عروسک های خاموش سفیر صلح شوند. در جریان جنگ غزه 578 کودک کشته شد. تصمیم گرفتیم به ازای هر کودک شهید یک عروسک بسازیم و با کارتی که روی آن اسم، سن کودک شهید و نام فرستنده است به عنوان یک حرکت نمادین به یونیسف بفرستیم. عروسک‌ها تقریبا به این تعداد رسید ولی برنامه‌ی ارسال آن‌ها تغییر کرد. قرار شد ما تعدادی از این عروسک‌ها را به افراد غیر ایرانی که فعالین صلح و حقوق بشر هستند، بدهیم تا در هر کشور به عنوان نماد صلح باشند. چند ژاپنی این عروسک‌ها را به موزه ملی صلح ژاپن بردند و تعدادی از آن ها را به انگلیس و آمریکا فرستادیم.

+یعنی با 578 عروسک، کار شما تمام می شود؟

- نه، این تعداد برای شروع کار است. تا زمانی که جنگ ادامه دارد ما برای صلح می‌جنگیم. کشورهایی مثل عراق، هنوز درگیر تبعات حضور نیروهای جنگی است. یمن و بعضی کشورهای آفریقایی، امروز هم که داعش قربانی می‌گیرد. این جریان باید این قدر ادامه پیدا کند تا روزی صلح واقعی ایجاد شود و صدای مظلومیت کودکان که بی‌گناه ترین قربانی جنگ هستند، به گوش همه برسد.

+ عروسک‌ها تا به حال به این کشورها ارسال شدند؟

- برنامه‌ی اول ما ارسال به غزه بود که متاسفانه برای ورود به این شهر با مشکل مواجه شد ولی به تازگی یک سری از عروسک‌های خاموش به کمپ آواره‌های جنگی دمشق سفر کردند تا بتوانند سفیر صلح در این شهر در حال بحران باشند و حس امید و هم دردی ما را به کودکان جنگ زده برسانند .

+ از نحوه‌ی ساخت عروسک ها بگویید، عروسک ها باید تم و طراحی مشابهی داشته باشند؟

- محدودیتی برای شکل عروسک ها نداریم. شکل و پوشش خیلی از عروسک‌ها ناشی از فرهنگ بومی همان منطقه است که پیام آور همدلی در عین متفاوت بودن پوشش و چهره است. مثلا عروسک هایی که از بندر عباس ارسال شدند با اردبیل بسیار متفاوت است و کاملا حس می شود این عروسک ها از قومیت‌های مختلفی ارسال شدند.

+ شاید بعضی از دوستان تجربه‌ی ساخت عروسک نداشته باشند، برای این گروه فکر خاصی کردید؟

- برای کسانی که امکان حضور در کارگاه های آموزشی را دارند به صورت حضوری آموزش ساخت عروسک‌های پارچه ای را در چند دانشگاه گذاشتیم. از طرفی کلیپ ساخت عروسک پارچه ای را در سایت و صفحه‌ی کمپین قرار دادیم .

+چه طور برای کمپین، عروسک بفرستیم؟

به صورت حضوری برای ساکنین تهرانی و ارسال پستی برای کسانی که تهران نیستند. به این ترتیب که با شماره تماس گروه 09336082127از طریق تلگرام ، واتس آپ  و یا اس ام اس تماس می گیرند و با دریافت آدرس پستی عروسک‌های‌شان را ارسال می‌کنند. با ارسال عروسک عضو کمپین می‌شود و در شهر خودشان در مدرسه و دانشگاه به تبلیغ دغدغه‌ی کمپین می‌پردازد. مثلا در شهر باخرز یک معلم خوش ذوق در کلاسش آموزش ساخت عروسک داشت، امثال همین حمایت ها برای ما کافی است ، چون باز هم گروه نوپایی هستیم و با دلگرمی به همین مردم به کارمان ادامه می دهیم. 

==========

+++ لینک تیزر عروسک های خاموش

 http://www.aparat.com/v/5Bobe

 

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
مریم سادات
مریم سادات
٩٤/٠٦/٣٠
٠
٠
چه قدر دوست دارم من هم ساخت این عروسک ها رو یاد بگیرم :)واقعا کارجالبی انجام میدن:)خیلی مطلب عالی بود پاییز:)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
حتما وقتی کوچولو بودی دست به دوختن عروسک زدی ، اگه نزدی هم بهانیه نیار اینجا رو ببین http://www.aparat.com/v/sdTwl:))
مریم سادات
مریم سادات
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
نه باوا خخخخ ما از این هنرا نداشتیم:D
f_bi3daa
f_bi3daa
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
سلآم؛ خیلی هم جالب...الان با خوندن این گزارش ودیدن تیزر احساس میکنم میتونم هزار تا از این عروسکا درست کنم :) امیدوارم به خاطر این احساس واین جریان قشنگ بتونم به سهم خودم حداقل یکیشو درست کنم و براشون بفرستم :,) مرسی واقعا
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
امیدوارم نه یکی نه دوتا که جمع شین قامیلی ، دوستانه و .. یک سری عروسک بدوزین و بفرستین . مطمئنا حس خیلی خوبی داره این کار :) راستی گفتم که خیلی خوشحالم بابت برگشتنتون بعد این همه مدت به سایت ؟:)
f_bi3daa
f_bi3daa
٩٤/٠٧/٠١
٠
٠
البته از دیروز که دست به کار شدم طرح 4تاشونو کشیدم و مشغول دوختو دوزشون شدم...به فکر سهیم کردن بقیه هم در این کار زیبا هستم؟! مرسی از شما... خودممم خیلی خوشحالم :,)
sajede_gh
sajede_gh
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
چه کار قشنگی انجام دادن.ان شاالله موفق باشن این دوستان.کاش ادامه دار باشه این موضوع.
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
فعلا که یک ساله و چند ماهه شده امیدوارم جنگ ها یک روز خیلی زود تموم شن تا بچه ها با آرامش بتونن به دنیای بچگی شون برسن ساجده جان ، کم پیدایی خانوم ؟:)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
چه کار خوبی و چه گزارش دلچسبی. :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
چه دوستان خوبی که همیشه همراهت هستن ، مرسی محدثه جان . تصمیم نداری بدوزی؟:)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
چرا از تو بنر که میایم ناشناس میخوریم؟ :| بلد نیستم. ان شاء الله کارشون ادامه داشته باشه برم تابستون یاد بگیرم بدوزم. ولی میدونی به نظرم بهتر بود میدادن به خود بچه ها همش رو. این که بره توی موزه ی صلح به جز یه جنبه ی نمادین سودی واسه جنگ زده ها نداره که!
ـــیام
ـــیام
٩٤/٠٧/٠١
٠
٠
واقعن اگر یک بنده نیکوکار خدا پیدا میشد که پارچه و وسایل مورد نیازش رو کلن در اختیار بذاره من هم یک عروسک دو کله مثلن شروع میکردم به دوختن :)) خوش به سعادت افرادی که این حرکت رو شروع کردن و همه ی کسایی که یه نقشی درش میگذارن :) مرسی از مطلب خوبتون :دی کنجکاو و بی اطلاع بودم درموردشون :دی
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٧/٠٧
٠
٠
به عروسک ها رحم کنید دیگه ، دوسر ؟!امیدوارم کنجکاوی رو به اهل منزل سرایت بدین تا دست به کار شن :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٧/٠٧
٠
٠
دوستان تاریخ شروع کمپین مراد 93 می باشد، تصحیح می کنیم.
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠