فرهاد ظریف: کواچ با ولاسکو قابل مقایسه نیست
گفت‌وگوی اختصاصی سایت جیم با لیبروی سابق تیم ملی

فرهاد ظریف: کواچ با ولاسکو قابل مقایسه نیست

نویسنده : مازیار حکاک

تیم ملی والیبال در مسابقات جام جهانی اصلا خوب نبود. علی‌رغم امید زیادی که نسبت به تیم وجود داشت نه تنها سهمیه المپیک از دست رفت، بلکه تیم ملی هم بسیار به هم ریخته در مسابقات ظاهر شد. برابر تیم‌های بزرگ که حتی سابقه چندین بار برد‌ن‌شان را داشتیم مغلوب محض بودیم، به آرژانتینِ ولاسکو باختیم و همین طور در حالی که مدت‌ها احساس می‌کردیم یک سر و گردن از آسیا بالاتر هستیم برابر ژاپن به سختی پیروز شدیم. تجربه نشان داده که باخت عزتمندانه و جانانه هم می‌تواند ما را خوشحال کند و ته دل‌مان از تیم راضی باشیم، اما تیم کواچ در ارائه بازی در همین حداقل‌‎ها خوب نبود و ما را ناامید کرد.

برای جویا شدن از وضعیت تیم ملی و بازی‌های گاها عجیب بازیکنان و حتی شایعاتی که پیرامون تیم مطرح است تلاش کردیم با فرهاد ظریف لیبروی خوب تیم ملی کشورمان که تا همین چند وقت در تیم حضور داشت و در کوران مسابقات لیگ جهانی مورد غضب بوبان کواچ قرار گرفت گفت‌و گو کنیم. وقتی با ظریف برای بار اول تماس گرفتیم او گفت که در این شرایط درباره خودش و تیم ملی حرفی نمی‌زد اما سماجت خبرنگاری از یک طرف و البته اخلاق خوب و مثال زدنی او از طرفی دیگر این جسارت را داد که برای بار دوم با او تماس بگیریم و با قول چند سئوال کوتاه درباره تیم ملی هر سوالی را از او بپرسیم(!) هر چند که او خیلی سخت جواب می‌داد و مجبور بودیم برای گرفتن یک جواب سوال را به شکل‌های مختلفی بپرسیم. آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل گفت‌و‌گوی  تقریبا جنجالی ما با لیبرو باتجربه تیم ملی است که به زعم کارشناسان علی‌رغم حضور مرندی در این پست جالی خالی او در دریافت‌های عقب زمین به شدت در تیم احساس می‌شود.

+ به عنوان اولین سوال؛ شرایط تیم ملی مثل دوره‌های گذشته نیست و برابر تیم‌های بزرگ خوب نیودیم. چه اتفاقی برای تیم افتاده است؟!

- ببینید به هر حال ما در چند سال اخیر بیشتر این تیم‌های بزرگ را برده بودیم و کادر فنی باید در این خصوص پاسخ دهد. تیم ملی به واقع خوب بازی نمی‌کند و با این توقعی که از تیم ایجاد شده است باید آقای کواچ در این خصوص پاسخگو باشد.

+ مشکل تیم ملی کجاست؟ به لحاظ فنی مشکل ما در دریافت است یا سرویس یا مشکل دیگری داریم؟!

- من در کنار بازیکنان نیستم و نمی‌دانم. در خصوص مسائل فنی هم من صحبت نکنم بهتر است.

+ چرا شما بعد از آن اردوی لهستان از تیم ملی کنار گذاشته شدید؟ چون شایعاتی در خصوص اختلاف شما با سعید معروف شنیده می‌شد؟!

- من با بازیکنان هیچ مشکلی ندارم و با همه بچه‌ها رفت و آمد خانوادگی و دور همی داشتیم. کنار گذاشته شدن من بیشتر به خاطر مسائلی بود که بین من و آقای کواچ رخ داد، ایشان تصمیم گرفتند من نباشم و من اطاعت کردم.

+ هنوز هم نمی‌خواهید راجع به آن مسائل صحبت کنید؟!

- الان نه و صلاح نیست. بعدش هم قرار شد در خصوص تیم ملی بپرسید نه شخص من!

+ اما همه دوست دارند راجع به شما و علت اختلاف‌تان بدانند؟!

- شرایطی نیست که من درباره اتفاق لهستان و ایشان صحبت کنم، الان ما باید به تیم ملی آرامش بدهیم تا بازی‌های آتی را ببرند و برگردند ایران و خودشان را برای مسابقات انتخابی بعدی آماده کنند تا شاید آرزوی مردم برای اولین صعود به المپیک محقق شود.

+ اختلافی در تیم هست؟ چون شایعات زیادی این روزها مطرح می‌شود؟

- ببینید واقعیت این است که من از وقتی کنار گذاشته شدم زیاد با بچه‌ها نتوانستم صحبت کنم. نه آن‌ها زنگ زدند و نه من. چون نیستم؛ واقعا نمی‌دانم در تیم خبر چه خبر است؟ همه این چیزهایی هم گفته می‌شود در حد شایعه است و نمی‌شود به آن‌ها توجه کرد.

+ خستگی می‌تواند عاملی برای بازی‌های دور از انتظار تیم ملی باشد؟

- به نظر من نه. بچه‌ها به اندازه کافی استراحت کردند. بازی‌های آسیایی را هم شرکت نکردند تا تمرین کنند و برای این مسابقات آماده شوند و تجربه بازی در شهرهای مختلف و پروازهای طولانی‌تر از این را هم داشتیم و باید ببینیم چرا این اتفاق افتاده!

+ شما هم با ولاسکو و هم با کواچ کار کرده‌اید چه تفاوتی بین این دو مربی وجود دارد؟

- این دو نفر اصلا قابل قیاس نیستند. در تمرینات و در مسابقات ولاسکو یک آدم دیگر بود که حرفه‌ای‌گری زیادی داشت. اما آقای کواچ کلا داستانش فرق می‌کند که من نمی‌توانم روی آن را زیاد باز کنم. کواچ حتی درصدی هم شبیه به ولاسکو نیست!

+ گاهی کنار زمین از تصاویر تلویزیونی احساس می‌شود استرس از سمت کواچ به بازیکنان منتقل می‌شود شما هم این موضوع را حس می‌کردید در بازه‌ای که با ایشان در مسابقات بودید؟

- کاملا! ایرانی‌ها آدم‌های کاملا احساسی هستند و ما بازیکنان هم از این قاعده مستثنی نیستیم و این مسائل می‌تواند در تیم تاثیر منفی داشته باشد.

+ وقت استراحت‌های آقای کواچ هم خیلی روی اعصاب است، معمولا وقتی کار از کار گذشته اقدام می‌کنند، قبول دارید؟!

- ریز نشوید! من خیلی می‌توانم حرف بزنم اما الان وقتش نیست!

+ خواهش می‌کنم حرف‌های‌تان را بزنید، تیم ملی که چند بازی آسان در پیش دارد و همه دوست دارند علت این نتایج را بدانند.

- من حرف می‌زنم ولی الان وقتش نیست. من در چند هفته اخیر هم هیچ صحبتی نکردم و هر خبرنگاری که زنگ زده در این خصوص سکوت کردم. شما هم چون گفتید از مشهد هستید حاضر شدم جواب بدهم. صحبت من در این خصوص دو سر باخت است اگر بگویم خوب است همه می‌دانند من دارم دروغ می‌گویم و اگر بگویم بد است و اشتباهات‌شان را  بیان کنم، همه می‌گویند چون در تیم ملی نیست و کنار گذاشته شده انتقاد می‌کند. خدا را شکر مردم بیشتر مسائل را می‌دانند، والیبال به دقت نگاه می‌کنند و خیلی بهتر از من و امثال من می‌توانند شرایط تیم را تحلیل کنند. به نظر من همه چیز هم مشخص است!

+ شما به بازگشت به تیم ملی در زمان کواچ که فکر نمی‌کنید؟

- قطعا نه. 

+ یعنی اختلاف شما با کواچ کاملا شخصی است؟

- بله... بله.

+ جسارتا گفته می‌شد مشکلات خانوادگی شما عامل کنار گذاشتن‌تان بود. این طور است؟

- ببینید به ایشان اطلاعات غلط دادند، ایشان هم یک برخورد خیلی خیلی بد در اردوی لهستان با من داشتند. من هم نتوانستم این موضوع را تحمل کنم که یک فرد خارجی با من که 14 سال در تیم ملی بازی می‌کنم چنین برخوردی داشته باشد.

+ فدراسیون ممکن است بعد از این سمابقات دست به تغییر بزند، این کار به صلاح است؟

- نه در شرایط فعلی نمی‌توانیم مربی آن چنانی بیاوریم که به تیم ملی‌مان کمک کند. من فکر می‌کنم بچه‌های تیم ملی این قدر با تجربه هستند که در شرایط خیلی خیلی بد هم بتوانند نتایج را بگیرند.

+ به عنوان آخرین سئوال؛ ما در مسابقات انتخابی بعدی می‌توانیم سهمیه بگیریم؟

- به هر حال کار سختی داریم به ویژه این‌که باید دوباره در ژاپن بازی کنیم، در حالی که این تیم هم به عنوان یکی از رقبای اصلی ما در آن مسابقات مطرح است. امیدوارم همت بچه‌ها باعث شود تا ما به آروزی‌مان یعنی صعود به المپیک برسیم.

+ بازنشر در ورزش سه

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٣٠
٠
٠
با بازی فاجعه بار امروز جلوی استرالیا حرف های فرهاد ظریف کاملا معنا شد...
Cold
Cold
٩٤/٠٦/٣٠
٣
٠
من همون موقع هایی هم که تیم ملی با کواچ خوب بازی میکرد چندبار گفتم کواچ به درد ما نمیخوره....یادمه یه بارم که تو تخته گفتم بعضی از بچه ها جبهه گرفتن :))...ولاسکو با این تیم دنبال افتخار آفرینی بود...اما کواچ یه جورایی به دید کسب تجربه داره نگاه میکنه به قضیه!
امین
امین
٩٤/٠٦/٣٠
٠
٠
چقد این مصاحبه معروف شده... همه جا کارش کردن ولی اسمی از جیم نزدن!!!
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٣٠
٠
٠
بله متأسفانه در این زمینه اخلاق حرفه ای رعایت نشده
علیرضا
علیرضا
٩٤/٠٦/٣٠
٠
٠
خیلی گزارش خوبی بود. ممنونم آقای حکاک. به نظرم کل تیم تا حدودی بهم ریخته هماهنگیشون. | الان یه سوال واسم پیش امد! چرا ورزش 3 ، اول گزارش که بازنشرش کرده نوشته: «به گزارش "ورزش سه"» این گزارش مال شماست که!
f_bi3daa
f_bi3daa
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
سلآم؛ بله...اوضاع کاملا نگران وایضا ناراحت کننده ایه :/ به هرجهت امیدواریم این روند تغییر کنه وبچه های والیبالیست بازم بتونن مارو خوشحال کنن...مرسی از شما بابت گزارش :)
Ho3ein RF
Ho3ein RF
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
شکایت کنین ازشوون :| برین کامنت بدین که ما باهاش مصاحبه کردیم :|
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٤/٠٧/٠١
٠
٠
از قیافه ی نگران کواچ کنار زمین خدایی ما هم استرس میگیریم!! :|
پربازدیدتریـــن ها
پایان تمام حسرت ها

حصار تنهایی

٩٧/٠١/٢٧
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
لطفا با گویش مشهدی بخوانید

مشتبا وارد می شود!

٩٧/٠١/٢٦
موسسه پیش گویی «نون تو ماست» پیش بینی کرد:

وضعیت سلبریتی ها در سال 97

٩٧/٠١/٢٧
آنقدر می‌خندد که از چشم‌هایش اشک می‌آید

مه لقا بانو / قسمت اول

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
شعری سروده خودم

من چه گویم

٩٧/٠١/٢٧
از خودم بدم می آید

دروغ...!

٩٧/٠١/٢٥
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
آخرین باری که لبخند زدیم

از خوشی ها بخوانیم

٩٧/٠١/٢٤
عطرت عجب ماندگار است

آن خانه

٩٧/٠١/٢٦
هدف از بعثت چه بود؟

سیاست‌زدگی تا کجا؟

٩٧/٠١/٢٦
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١