خرابكاران دوست داشتنى!
جیمی‌جامپرها کیستند و چه رابطه‌ای با جیم دارند؟!

خرابكاران دوست داشتنى!

نویسنده : محمد ناصر حق خواه

چند سالى است كه واژه جديدى وارد دايره اصطلاحات فوتبالى ايران شده و آن هم اطلاق لقب «جيمى جامپ» به كسانى ست كه با عبور از حصار بين سكوها و زمين چمن وارد مستطيل سبز مى‌شوند و در روند بازى اختلال ايجاد مي‌كنند. البته این جیمی جامپر هیچ ربطی به سایت و هفته جیم ندارد! در كشور ما اين حركت فقط در ورزشگاه‌هاى فوتبال و غالبا بدون برنامه‌ريزي قبلى انجام مى‌شود و با تحقق روياى در آغوش كشيدن بازيكن محبوب و ديده شدن روى آنتن زنده تلويزيون پايان مى‌پذيرد اما اين پديده در كشورهاى ديگر محدود به وقفه ايجاد كردن در روند بازى فوتبال نمى‌شود و جيمى جامپرهاى خارجى با حضور درساير ورزشگاه‌ها، سالن‌هاى تئاتر، كنسرت‌ها و حتى برنامه‌هاى زنده تلويزيرنى درد سر ساز مى‌شوند. در اين پرونده سعى شده با بررسى تاريخچه اولين ريشه‌هاى اين حركت و آشنايى با بعضى جيمى جامپرهاى سرشناس، با اين پديده بيشتر آشنا شويم.

 

|| پرش شيرين

هشت آذر ٧٦، ملبورن استراليا و خداداد عزيزى، كليد واژه‌هايى هستند كه ما را به بهترين روزهاى فوتبالى چند دهه اخيرمان مى‌برند. اما اكثر ما هنگام مرور خاطرات جذاب آن سال‌ها يكى از اركان اصلى صعود جذاب به جام جهانى ٩٨ را جا مى‌اندازيم. اوايل نيمه دوم بازى ايران و استراليا كه فشار حملات ميزبان روى دروازه ما وحشتناك شده بود و تقريبا هيچ كس به صعود اميدوار نبود، منفورترين جيمى جامپر استراليا كه سابقه خرابكارى در چندين رويداد ورزشى و فرهنگى ديگر را داشت وارد زمين شد و با پاره كردن تور دروازه ايران وقفه چند دقيقه‌اى را در جريان بازى به وجود آورد.

همين توقف چند دقيقه‌اى باعث تغيير كامل روند مسابقه شد و ايران بازى را به تساوى كشاند، در واقع اين پرش باعث تغيير تاريخ فوتبال ما و همچنين استراليا شد. جالب است بدانيد بعد از اين اتفاق ورود اين جيمى جامپر دردسر ساز به تمامى ورزشگاه‌ها و سالن‌هاى تئاتر و موسيقى ممنوع شد. اين پرش به داخل زمين و اخلال ايجاد كردن در روند بازى جزو اولين حضورهاى يك تماشاچى در زمين بود و كمتر كسي فكر مي‌كرد يك روز اين حركت نام خاص و دنباله روهاى متعددي داشته باشد؛ تا اين‌كه جيمي جامپر اصلي ظهور كرد.

 

|| جيمي جامپر اورجينال

«يومه ماركت اي كوت» مشهورترين و پر حاشيه‌ترين جيمي جامپر دنياست.اسم جيمي را خودش به عنوان نام مستعار انتخاب كرده و به اين حضورهاى ناگهانى در مكان‌هاى غير متعارف لقب جامپ داده است، كه البته اين نام بعدها تعميم يافته و براى تمام افراد مشابه او استفاده مى‌شود.

يومه در كاتالونيا به دنيا آمده و از طرفداران دو آتشه بارسلوناست، اولين حضور او در يك بازى مهم به فينال جام ملت‌هاى اروپا ٢٠٠٤ بين يونان و پرتغال بر مي‌گردد. او با پرچم كاتالونيا وارد زمين شد و آن را به سمت لوييز فيگو كه با ترك بارسا و پيوستن به رقيب سنتى به چهره منفور كاتالان‌ها تبديل شده بود پرتاب كرد. يومه همچنين علاقه فراوانى يه ليونل مسى دارد و چندين بار با حضور در زمين و قرار گرفتن در كنار ستاره آرژانتينى چند ثانيه‌اى با اسطوره‌اش هم كلام شده است.

از ديگر بازي‌هاي مهمي كه جيمي در آن حضور داشته، مى‌توان به جام جهانى ٢٠١٠ و جدال فينال بين اسپانيا و هلند اشاره كرد. او پس از اتمام بازى و در لحظه اهدا جوايز خود را به داخل زمين رساند و قصد داشت كلاه قرمز رنگى را روى جام قرار دهد كه البته در چند قدمى رسيدن به جام ماموران حفاظتى او را بازداشت كردند و مانع از رسيدن جيمى به هدف شدند.

آقاى پرش‌هاى ناگهانى در حركت بعدى خود پايش را از مستطيل سبز فراتر نهاد و با حضور در دور تعيين خط رقابت‌هاى فرمول يك اسپانيا با نهايت سرعت خود را به محل آغاز حركت اتومبيل‌ها رساند و براى چند دقيقه روند مسابقه را با اخلال روبه‌رو كرد.

در سال ٢٠١٠ خيلى‌ها براين باور بودند كه جيمى پس از حضور در يك برنامه تلويزيونى و در خواست از طرفدارانش براى پرداخت جريمه ١٠٠٠٠٠يورويى كه نتيجه اخلال‌گرى‌هاى او طى چند سال گذشته بود، دست از كارهايش برداشته است. اما كودك ماجراجو درون او با پنهان شدن در استوديو و حضور ناگهانى جلوى دوربين هنگام پخش برنامه هواشناسى كه با گذاشتن كلاه قرمزش روى سر مجرى برنامه و فريادهاى بارسا بارسا همراه بود، به همه ثابت كرد كه به اين راحتى‌ها حاضر نيست از جيمى جامپر بودن استعفا دهد.

 

|| جيمي جامپرهاى وطنى

همانطور كه اشاره شد در كشور ما پديده جيمي جامپينگ به صورت كاملا احساسي و بدون برنامه ريزى قبلي صورت مي‌گيرد. كه البته با توجه به بعضي بازي‌هاي سرد و بي‌روح داخلى اين حركت‌ها گاهي باعث ايجاد شور و شوق در تماشاچيان شده و بازي را جذاب‌تر می‌کند! حال كه با جيمى جامپرهاي آن ور آبى و نتايج كارهايشان آشنا شديم. جا دارد با دوتن از اخلال ايجاد كننده‌هاى هم وطن و نتايج كار آن‌ها نيز آشنا شويم 

من همانم!

جيمى جامپ بازى براى هر كس كه نان نداشته براى اين آقا حسابى آب داشته. هوادار دو آتشه آبي‌هاي پايتخت كه چند سال پيش در ديدار رفت ذوب آهن و استقلال به ميدان آمد و عشقش را به بازيكنان محبوبش نشان داد. پس از عملي نشدن وعده‌هايى كه پس از اين بازى به او داده بودند، در بازى برگشت، هنگامي كه ذوب آهن به تهران آمده بود مجددا وارد ميدان شد و اين بار روى پيراهنش نوشته عجيبي به اين مضمون داشت: «من همانم  جوابم چه شد؟!» پيگيرى عجيب اين هوادار باعث شد كه مسئولان باشگاه استقلال مجبور شوند به او سمتى در بخش تداركات باشگاه استقلال بدهند تا اين ماجراجوى پيگير به خواسته‌اش كه همراهى تيم محبوبش بود برسد.

جهش فرهنگی!

على ملاقلى‌پور فيلم‌ساز و فرزند كارگردان فقيد سينما با حركت برنامه‌ريزى شده خودش قاعده معمول جيمى جامپرهاى ايرانى را به هم زد. ملاقلي‌پور كه به شرايط اكران فيلم «قندون جهيزيه» كه اولين ساخته سينمايى او بود اعتراض داشت، بهترين موقعيت براى رساندن پيامش را روز بازى ستارگان جهان و ستارگان ايران ديد و با لباسي كه نام فيلمش روى آن حك شده بود وارد مستطيل سبز آزادي شد. كارگردان جوان با اين حركت توانست به هدفش برسد و توجه رسانه‌ها را به شرايط اكران اثرش جلب كند. تا جايى كه حتى واحد مركزى خبر هم با او مصاحبه‌اى انجام داد كه البته بيشتر شبيه يك دعوت عمومى براى ديدن «قندون جهيزيه» بود!

 

|| با آن‌ها چه بايد كرد؟!

همان طور كه ديديم اين اخلال گران در خارج از ايران اگر چه براي ساير تماشاچيان جذاب و گاهي دوست داشتني هستند. اما حركت آن‌ها از طرف مسئولان همواره با مجازات‌هاي سنگين نقدي و يا ممانعت از حضور در ساير مكان‌هاي عمومي همراه بوده است.

ولي در ورزش ما مثل خيلي از پديده‌هاي ديگرى كه نحوه درست برخورد كردن با آن را نمي‌دانيم. هيچ ساز و كار مناسبى براى مقابله با اين نوع حركت‌ها نداريم و همان‌طور كه در دو مثال بالا اشاره شد اين افراد نه تنها جريمه نمي‌شوند، بلكه كاملا به هدف خود مى‌رسند و سر افرازانه از اين حركت خود ياد مى‌كنند و در مواردی حتی صدا و سیما برایشان رپرتاژ آگهی هم کار می‌کند!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
f_bi3daa
f_bi3daa
٩٤/٠٦/٢٩
١
٠
سلآم ؛ گلی به جمالمون :)
م-نصوم
م-نصوم
٩٤/٠٦/٢٩
١
٠
با این گزارش تصمیم گرفتوم جیمی جامپر بوشوم:)
هاچ
هاچ
٩٤/٠٦/٢٩
٤
٠
منم می خوام هاچی جامپر بشم :)) حالا اینکه هیچ استادیومی نمیتونیم بریم اصلا موضوع مهمی نیست :|
s_brz
s_brz
٩٤/٠٦/٣٠
١
٠
اولا تشكر ميكنم از مطلب خيلى خيلى جالبتون كه مجاب كرد منو تا اخر بخونم. دوما ميخوام رو اين نكته كه تو متنتون به درستى بهش اشاره كردين تاكيد كنم كه گاهى ما واقعا نحوه برخورد با پديده ها رو نميدونيم و گاهى در برابر كارهاى اشتباه به جاى جريمه پاداش ميديم....
s_brz
s_brz
٩٤/٠٦/٣٠
١
٠
در ضمن ميخواستم بگم اى كاش يه روز امكان حضور ما خانوما تو ورزشگاه ها وجود داشته باشه . قول ميديم كسى جيمى جامپر نشه .....
سعيد صادق
سعيد صادق
٩٤/٠٦/٣٠
٠
٠
اون پديده استقلال خيلي عجيب بود ، يادمه نود هم بهش پرداخت . البته ما همه چيزمون عجيبه . حتى كارگردان جامپرمون :|
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
این یارو جیمی جامپ جایزه ای هم معرکه بود. بهش پول دادن بره جیمی جامپر بشه
sajede_gh
sajede_gh
٩٤/٠٦/٣١
٠
٠
آخریه بیشتر دردناک بود.
n_roointan
n_roointan
٩٤/٠٧/٠٤
٠
٠
بعدش چه بلایی سرش میارن خدا عالمه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ همه به سوی او باز میگردیم
س باران
س باران
٩٤/٠٨/٢٩
٠
٠
با ارزوی سلامتی برای جمیی جامپ های عزیز که باعث شادی ما و دردسر خود میشوند
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣