حق من کجاست؟! (5)
پاسخ جیم به سوالات شما در انجمن حقوق زن

حق من کجاست؟! (5)

نویسنده : سایت جیم

+++ برای مطالعه قسمت چهارم اینجا کلیک کنید

 حدود 4 ماه قبل، در بخش انجمن جیم، در مورد مهریه و این‌که «چه کسی مهریه را داده و چه کسی گرفته، سؤالی مطرح شد.» این انجمن حدود 250 نظر داشت که اکثر پاسخ‌ها بیش از آن‌که در مورد موضوع سؤال باشد، در مورد علت وجوب مهریه و پرداخت نشدن آن بود. بنا به درخواست خانم Samira و جمع دیگری از دوستان، برای رفع بسیاری از سؤال‌ها در حوزه حقوق زن، فراخوانی در این رابطه صورت گرفت.

پس از جمع بندی و حذف سؤال‌های تکراری و تلفیق برخی از سؤال‌ها به 23 سؤال کلی در این مورد رسیدیم. این سؤال‌ها توسط حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا خلیل‌زاده، طلبه سطح خارج فقه حوزه علیمه قم پاسخ داده شد. حجت السلام خلیل‌زاده علاوه بر درس حوزوی دارای مدرک کارشناسی حقوق از دانشگاه تهران نیز هست.

در این پاسخ‌ها تا حد امکان سعی شد از اختصار کمک گرفته شود؛ ولی با این وجود حجم سؤالات و تنوع موضوعی آن‌ها باعث شد مجموع پاسخ‌ها چیزی در حدود 15 هزار کلمه باشد. بنابراین برای پرهیز از طولانی شدن متن، این پرسش و پاسخ‌ها طی 5 قسمت و با عنوان «حق من کجاست؟» منتشر می‌شود.

تلاش ما این است که پس از انتشار هر قسمت به برخی از کامنت‌های منتخب نیز توسط حجت اسلام خلیل‌زاده پاسخ داده شود.

***

 

18- در توضیح المسائل امام خمینی(ره) گفته شده: امام صادق(ع) فرمودند: یکی از سعادت‌های مرد آن است که دخترش در خانه‌ی او حیض نبیند. میدونیم بلوغ فکری بعد بلوغ جنسی هست. حالا دختری که حتی به بلوغ جنسی هم نرسیده چرا ازدواجش سعادت برای پدرشه؟ به طور کلی چرا عقد بچه مجاز هست؟ 

نكته‌اي كه در اين سوال  مورد غفلت سوال كننده‌ي محترم قرا گرفته است مقدم بودن سن بلوغ در غالب موارد بر سني است كه عادت ماهيانه در زنان شروع مي‌شود و البته اين روايت در ضمن مي‌خواهد به خانواده‌ها توصيه كند كه با تربيت برنامه‌ريزي شده سن بلوغ فكري را كاهش داده به قبل از سن عادت ماهيانه يا در آستانه‌ي آن برسانند مسئله‌اي كه امروز يافته‌هاي ميداني روانشناسي نيز مي‌تواند مويد آن باشند چرا كه با تاخير سن بلوغ فكري ازدواج زنان به تاخير مي‌افتد و در نتيجه شانس ازدواجشان با افزايش سن كاهش مي‌يابد بماند كه در اين مدت نياز‌هاي عاطفي و جنسي ايشان به دليل عدم بلوغ فكري عملا سركوب ميشود بنابراين در جمع بندي به اين دوست عزيز بايد گفت مي‌توان سن بلوغ فكري را كاهش داد تا بانوان قبل از بلوغ جنسي (شروع عادت ماهيانه) از جهت فكري – فرهنگي آماده‌ي ازدواج  باشند و اين ميتواند جامعه را به سمت و سوي مطلوب سوق دهد.

و اما نسبت به ازدواج دختر غير بالغ شرايطي در شرع و قانون مدني تعيين شده است كه در سوال ديگري به آن پرداختيم و در مجموع يك استثناء است كه بايد مصلحت دختر غير بالغ براي چنين عقدي اثبات شود و چهره اي كاملا استثنائي دارد كه نشان از جامعيتِ نظام حقوقي اسلام در موضوع خانواده دارد.

 

19- زدن عطر و ادکلن برای زنها حرامه این قبول دلیلشم می دونم ؛چرا استفاده از عطر و ادکلن برای مردها حتی توصیه هم شده درصورتی که زن و مرد نداره همه ادمها از اینکه بوی خوشی به مشامشون برسه لذت می برند؟

دوست عزيز! جالب است بدانيد يكي از نقاط اعجاب برانگيز احكام اسلامي كه قريب به هزار و چهار صد سال از تشريعشان ميگذرد احكام روابط زن و مرد است كه هر روز با يافته‌هاي علمي بيشتر تاييد مي‌شوند مثلا در زمينه‌ي سوالي كه كرديد درست است كه همه‌ي انسان‌ها از بوي خوش لذت ميبرند ولي وقتي بوي خوش را جنس مخالف استعمال ميكند تحريك مرد از زن سريعتر و ترشح هرمونهاي جنسي با فاصله‌ي كمتري انجام ميشود كه يافته هاي علمي اين را تاييد ميكنند البته هميشه به خاطر داشته باشيد كه انسان شايد به بعضي از علل و فلسفه‌هاي احكام دست يابد ولي با پذيرش حكمت و علم لا يتناهي الهي از روي تعبد احكام را مي‌پذيرد و البته اين خود امتحاني است الهي خداي متعال در قرآن كريم  ميفرمايد الذي يومنون بالغيب آيه 3بقره يعني يكي از خصوصيات مومنان ايمان به اموري است كه پنهان هستند مثل علل احكام.

 

20- هدف و علت زن صیغه‌ای چیه؟

حقيقتا يكي از نهادهاي تعبيه شده در شريعت اسلامي كه ميتواند هندسه ي نظام روابط زن و مرد  در اسلام را بيش از پيش تقويت كند ازدواج موقت است كه در عرف با نامهاي متعه يا صيغه نيز خوانده ميشود در اين زمينه منابع مفصلي وجود دارد كه قابل مراجعه است مثل نظام حقوق زن در اسلام شهيد مطهري، زن در آينه‌ي جمال و جلال آيه الله جوادي و سلسله كتابهاي پرسش و پاسخهاي دانشجويي در موضوع روابط دختر و پسر و ..اما اجمالا بايد گفت ازدواج موقت به عنوان يك اصل در نظام خانواده ي اسلام مطرح نبوده بلكه به عنوان يك فرع در جايي كه براي زن  و مرد به دلائل مختلف ازدواج دائم و تشكيل  هميشگي خانواده ممكن نبوده يا براي مردان دسترسي به همسرشان وجود نداشته، راهگشا بوده است. تصور كنيد در زمان جنگ‌هاي صدر اسلام كه مسلمانان به دور از خانواده‌ي خود ماهها به جنگ مي‌پرداختند به صورت معقول و مشروع براي رفع نيازهاي جنسي ايشان اين نهاد را در نظر گرفته شده است. البته ازدواج موقت با برداشتن حدود در روابط يعني آنچه مدتهاست در غرب اتفاق افتاده و عملا به زن به عنوان يك كالا نگريسته ميشود كاملا تفاوت دارد و كسي كه اندك آشنائي با چهارچوب احكام آن داشته باشد به اين مطلب اذعان خواهد كرد. براي نمونه در ازدواج موقت در صورت نزديكي بايد زن براي ازدواج بعدي عده نگه دارد (مدت زماني صبر كند) يا اگر زن باكره باشد نياز به اذن پدر يا جد پدري دارد و يا اينكه ازدواج موقت حتما نياز به انعقاد قرارداد با انشاء‌ الفاظي خاص آن هم با دو ركن مدت معين و مهريه‌ي مشخص دارد و غيره (به قانون مدني و رساله‌هاي توضيح المسائل مراجعه نماييد) اين احكام همه و همه نشان از توجه اسلام به ضوابطي دارد كه چهره ي فرعي ازدواج موقت اگر جايي هم  رخ نمود نه آسيبي به زن و مرد و نه آسيبي به اجتماع و نظام خانواده وارد شود. در پايان اين نكته هم قابل توجه است كه ازدواج موقت اصولا براي زنان و مرداني كه ديگر اميدي به ازدواج دائم ندارند در نظر گرفته شده است بنابراين براي جواناني كه اميد به تشكيل خانواده دارند يا مردان متاهلي كه از روي هوس بازي به اين كار روي ميآورند توصيه نشده است.

 

21- قران كريم در آغاز سوره مباركه مومنون مي فرمايد: «بسم الله الرحمن الرحيم قد افلح المومنون الذين هم في صلاتهم خاشعون و الذين هم عن الغو معرضون و الذين هم لزكوه فاعلون و الذين هم لفروجهم حفظون الا علي ازواجهم او ما ملكت ايمانهم فانهم غير ملومين» آيات 1 تا 6 يعني تنها با همسران و كنيزان (ما ملكت ايمانهم‌) مي توان رابطه جنسي برقرار نمود. به نظر من، ارزش یک زن رو با کنیز بودنش نمیشه زیرپا بذاریم. اون کنیزان حتی اگر از خانواده‌ی دشمنان اسلام باشن، حق دارن عقد بشن اگه قراره کسی باهاشون رابطه برقرار کنه.

- شنیدم وقتی مسلمونا میرفتن سرزمین کفار رو میگرفتن میتونستن زناشون رو به اسیری بگیرن و بدون عقد و به صورت کاملا زوری استفاده جنسی ازشون بکنن. جدا از بحث دین اون خانوما مگه انسان نیستن؟! واقعا این حرکت انسانیه؟! 

كنيز زني است كه در جنگ مسلمانان با كفار به اسارت مسلمانان درآمده باشد. اما توجه به اين نكته مهم است كه تنها عاملي كه در اسلام مجوز استرقاق (گرفتن بنده و كنيز) است موردي است كه كساني در جنگ با اسلام به عنوان دين حق اسير شده باشند و پرواضح است كسي كه به خداوند رحمان كفر ورزيده است و باز به اين حد هم بسنده نكرده است بلكه با دين حق مبارزه مي نمايد. آيا حق حيات براي اين گروه قائل شدن، جز از روي تفضل الهي است؟!  اين مطلب قابل توجه است كه قبل از جنگ با كافر حربي اسلام به او عرضه مي‌شود و اگر اسلام بیاورد اساسا نوبت به جنگ و در نهايت برده شدن نمي‌رسد. با وجود اين، اسلام حق حيات اينان را تضمين كرده، كشتن اسير را جز در شدت درگيري و در معركه جنگ روا ندانسته است. لكن بايد اين افرادي كه از آزادي عمل خود سوء استفاده نموده عليه دين خدا قيام نموده در نبرد عليه دين خدا و مؤمنين به آن شركت جسته است، دايره فعاليت هايشان و آزادي آنها محدود گردد.  با وجود اين آموزه‌هاي بسياري در اسلام براي رهايي آنان ارائه نموده است و براي تحقق اين آموزه ها نيز پاداش بسيار زيادي قرار داده است در مجموع اسلام شرايطي را براي بردگان فراهم ساخت كه آنان به مقامات و درجات مهم علمي و سياسي در جامعه اسلامي دست يافتند و حتي مدت ها حكومت ((مماليك-برده ها )) بر بسياري از نقاط كشورهاي اسلامي پديدار شد. در حقيقت اسلام با فراهم آوردن شرايط انساني و عاطفي براي زندگي بردگان، بردگان را از سراسر دنيا مشتاق به پيوستن به جامعه اسلامي نمود و آنان در بازگشت به موطن خود همراه با آزادي، مبلغ و مروج اسلام مي شدند.

اسلام راه برده شدن افراد آزاد را مسدود كرد و از سوي ديگر راه آزادي بردگان را گشود و مسلما يكي از عوامل دگرگوني نظام بردگي در جهان، نقش اسلام در اين زمينه بوده است. كنيزها نيز در اين بين مشمول همين قاعده و قانون بوده‌اند. آنان از كشورهاي ديگر كه در جنگ با مسلمانان اسير مي‌شدند و يا به صورت تجاري وارد ممالك اسلامي مي‌گشتند، با فرهنگ اسلامي و مزاياي نجات بخش آن آشنا شده و بسياري از آنان همانند ديگر مردم در جامعه اسلامي زندگي مي‌كردند و مالكيت كنيز در حكم عقد ازدواج بود و موجب محرميت به مالك آن مي‌گرديد. بي ترديد ظلم به كنيزان در اسلام جائز نيست و از حيث حقوقي از حاكم شرع قابل پيگيري است. بجاست بدانيم كه مادر برخي از ائمه ما كنيز بوده‌اند. حتي مادر امام زمان(عج) نيز كنيزي رومي بوده است. سخن در اين مقوله بسيار گسترده مي باشد. نكته ي مهم ديگر اين است كه متاسفانه ما با احكام برده داري در اسلام آشنا نيستيم به خاطر همين هم يك قطعه از اين پازل را به تنهايي گاهي ميبينيم و قضاوت ميكنيم اگر با هندسه ي كامل نظام برده داري بلكه بهتر است بگوييم آزاد سازي بردگان در اسلام آشنا باشيم دچار شبهه نخواهيم شد:

اما در مورد آيات سوره مؤمنون بايد گفت پيش از اسلام، جنگ و خونريزى‏ها به ميدان جنگ محدود نمى‏شد، بلكه اين ظلم و ستم به پس از زمان جنگ نيز كشيده مى‏شد؛ دو قبيله يا شهر يا كشور كه با هم نبرد مى‏كردند، تعدادى اسير نيز در كنار خيل كشته‏ها بر جاى مى‏گذاشتند. اكنون تصور كنيد اسلام كه دين كامل و پويايي است براي خيل اسرا برنامه‌اي نداشته باشد؟! مسلما اینطور نیست. به خاطر همين نظام برده‌داري با مدارا نسبت به وضع موجود آن زمان برده‌داري را طوري ساماندهي ميكند كه عملا منجر به رشد فرهنگي و در نهايت آزادي برده‌ها منجر شود. البته حقوق مالكين اين برده‌ها را هم در نظر مي‌گيرد. در نظام برده‌داري اسلام كافرِ مرد، عبد ناميده شد و كافر زن، اَمَه يا كنيز، نامگذارى گرديد و هر يك تابع مقرراتى جداگانه گرديدند.

امّا اين كه چگونه براى محرم شدن با كنيزها، نيازى به صيغه نيست؟ اولاً در اسلام، ازدواج (=نكاح) نياز به قراداد و پيمان (=عقد) دارد. اين قرارداد، كاملاً رسمى بوده و چگونگى مقررات، الفاظ، آداب و محدوده‏ى آن را «خدا» تعيين مى‏كند. به اصطلاح، هر عقد نكاحى به «سبب» نياز دارد؛ و مهم داشتنِ آن سبب است نه اين كه سبب‏ها يكسان باشد.

مثلاً عقدِ ازدواج موقت و دائم متفاوتند امّا هر دو «سبب» براى محرم شدن‏اند. به همين ترتيب، گفته مى‏شود كه اين سبب و عقد در مورد كنيزها (به عنوان زنانِ كافرى كه اسير جنگى‏اند) نيز وجود دارد به نحوى كه اسلام، ازدواج دائم با غيرمسلمان را اجازه نداده، ولى ازدواج موقت را تجويز كرده (مطابق نظر اكثر فقهاء و مراجع تقليد). ولى در مورد زنِ كافرى كه در جنگ اسير مى‏شود، يك نوع سبب ديگرى قرار داده كه هر چند با ساير صيغه‏ها متفاوت است (همچنان كه در عُرف انسان‏ها نيز شكل تمام قراردادها يكسان نيستند) امّا در «سبب بودن» اشتراك دارند؛ و آن سبب، «مالكيت» نام دارد.

ثانياً: وقتى اسلام، برده‏ها را از مرگِ حتمى نجات داد و با تعالمى و قوانين‏اش موجبات آزادى آن‏ها را از مرگ فراهم نمود، در مقابلِ اين تسهيلات، به تنظيم ساير حالات و شئون نيز پرداخته. به عبارتى: وقتى جانِ آن‏ها را نجات داد، به طريق اولى اين حق را نيز دارد كه به سيستم‏سازى در مورد امور حقوقى و چگونگى زنده بودنِ آن‏ها بپردازد. به اين انگيزه كه با حفظِ حرمتِ اسيران، منفعت مالكان را نيز تضمين كند.

نكته ي مهم ديگر اين است كه در شرايط فعلي استرقاق و كنيز گرفتن مصداق ندارد.

توضيح بيشتر اين كه نظام هاي اجتماعي در هر دوران تابعي از مجموعه شرايط اقتصادي، سياسي، فرهنگي و ... مي باشد. همان گونه كه امروزه نظام كارگري و كارفرمايي و ... در جهان حاكم است و شرايط اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي خاص آن را ايجاب نموده است. تا چند قرن پيش در تمامي جهان نظام برده داري روش مناسب براي اداره امور آن دوران بوده است؛ به گونه اي كه هيچ نظامي در شرايط آن روز امكان جايگزيني آن را نداشته است. از اين رو مناسب ترين شيوه در شرايط آن روز، شيوه برده داري بوده است. بررسي زمينه هاي اين موضوع بسيار وسيع و گسترده و از مجال اين پاسخ خارج است . اسلام نيز با توجه به اينكه تغيير اساسي در سيستم اجتماعي آن روز نه ضروري بوده و نه ممكن، به اصل اين مسئله صحه گذاشت، ولي با وضع قوانين در چند جهت حركت كرده است:

1- تأمين حقوق افراد با وضع قوانين در مورد كيفيت استرقاق (بنده گرفتن) و تحريم آن جز در موارد خاص.

2- وضع قوانين در جهت حمايت از حقوق بردگان و تنظيم روابط صحيح بين مالك و برده.

3- ترغيب مردم به آزادسازي بردگان و وضع قوانيني براي حصول اين مقصود (مانند كفّارات و شرايط عتق)

براي مطالعه بيشتر ر . ك: 

1- تفسير الميزان، علامه طباطبايي، ج 6 (عربي) ج 12 (فارسي) ، ذيل آيت 116 تا 120 (سخني درباره بردگي و بردگي گرفتن)

2- اسلام و مسأله آزادي , بردگي , موسوي زنجاني

3- از بردگي روم قديم تا ماركسيسم , حجتي كرماني

4- فرآورده هاي ديني , ناصر مكارم 

5- برده داري در روم باستان , بيدار فكر

6- حقوق بشر, اسدالله مبشري 

7- نگاهي به بردگي , محمد علي گرامي

8- بردگي در اسلام , صادق ايرجي

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
هاچ
هاچ
٩٤/٠٦/٢٣
٢
١
سبب "مالکیت" نام دارد. .. یعنی به کنیزت تجاوز کنی فقط به نام اینکه بهش مالکیت داری. یعنی یه اسم واسش بذارن و بعد تجاوز کنن. واقعا شما خودتون قانع میشین؟؟
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٦/٢٣
٤
٢
این جواب اخری بیشتر از همه جواب های دیگه اعصابم رو بهم ریخت ، یعنی ببینید قشنگ با این جواب میشه تحلیل کرد که جنایات داعش نص صریح اموزه های اسلام هست ! به این جمله دقت کنید :"كسي كه به خداوند رحمان كفر ورزيده است و باز به اين حد هم بسنده نكرده است بلكه با دين حق مبارزه مي نمايد. آيا حق حيات براي اين گروه قائل شدن، جز از روي تفضل الهي است؟! " این یعنی اگه به یه کشوری(یاشهری) حمله کردی که دینش اسلام نیست ، حق هرگونه تجاوز و وحشی گری بلامانع است . !!!!!!!!!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٤
٢
١
خدا کنه اگه به کشور ما حمله شد مسلمونا حمله نکنن!!!اگه نامسلمون باشن سنگین تریم!
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٤
١
٠
جمله و نتیجه گیری مهزیار عزیز من رو متعجب کرد! اولا این نوع از جهاد که جهاد ابتدایی نام داره جز در زمان حکومت معصوم جایز نیست! پس کسی نمی تونه بره و به کشوری حمله کنه. حالا داعشی ها انجام میدن بحثش جداس و اسلام این نیست. ثانیا به طور واضحی در بقیه قسمت ها توضیح داده شده که آی مردم این احکام برای زمانی کاربرد داشته که کنیز اصولا هیچ؛ تأکید می کردم هیچ حقی نداشته؛ حتی حق زنده بودن! باز در ادامه متن توضیح داده شده که در اون زمان اگر به کنیزی ظلم می شد اون فرد حق شکایت به قاضی رو داشته و در مواردی حتی حکم به آزادی داده می شده
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٤
١
١
@ هاچ: ایا شما ارتباط زناشویی رو تجاوز می دونید؟ جدی میگم... این طور نگاه در بحث روابط زن و مرد هم هست. به جوابی که مهزیار دادم دقت کنید.
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٦/٢٤
٢
٠
ارتباط زناشویی که برخلاف میل زن باشه یه جور تجاوز...
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
پس با این نگاه؛ اگر یک روزی زنی از شوهرش خسته شد و مرد دیگه ای رو خواست؛ به هیچ عنوان کسی حق نداره اون رو به تکالیف قانونی ناشی از ازدواج وادار کنه... این اصل پیمان و ازدواح رو زیر سؤال می بره!
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٦/٢٤
٢
٠
زناشویی که برخلاف میل زن باشه از ابتدا منظورم بود و اجباری که اونو پابند زندگی میکنه.
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
خوب بهتر شد :) در هر حال به نظر من وقتی قانون جنگل یک جایی بوده؛ حتی همین قانونی که امروز از نظر ما جالب نیست؛ کلی حق بوده برای کسانی که گفتم حق حیات هم نداشتن. حالا که این داستان کلن منقضی شده و این بخش از احکام اسلامی کارکردی نداره خوشبختانه در دنیا هم از بین رفته
admincheh
admincheh
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
هاچ عزیز میشه «مالکیت» رو از دید خودت توضیح بدی؟
admincheh
admincheh
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
آقای مهزیار داعش یه فرقه کاملا تکفیری هست و هیچ جوره به اسلام نمی چسبه !چه طور می تونید فرقه ای که از همین الان بچه هاشون رو با سر بریدن عروسک هاشون پرورش بدن با اسلام و قرآنی مقایسه کنید که در متنش بیش از همه از کلمات رحمان و رحیم و عقل و اختیار استفاده کرده؟!آقای اشکمهر نامسلمونها تا الان کم جنایت نکردن ، نگاهی به تاریخ بندازین !
admincheh
admincheh
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
ضمن این که کاش در مورد مسائلی که این روزا باب می شد سوال می پرسیدیم . دوران برده داری خیلی وقته سر اومده !
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
آقای مهزیار:من کاری به بقیه حرفاتون ندارم ولی نتیجه گیری واستلال کامنت اولتون واقعا جای تعجب داره!!!!من به شخصه اصلا همچین چیزی برداشت نکردم...!اولا اینکه موضوع درمورد برداره داریه که دیگه هم کاربردی نداره واصلا در مورد حق جنگ ووحشی گری حرف نزده...دوما حق حیات قائل شدنو از جانب خداوند گفته که نوعی لطف خدا در حقشونه که با وجود کارایی که میکنن باز هم حق زندگی دارن نه اون تحلیل شما وربط دادنش به داعش!!!!!!!!!!!!!
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٦/٢٤
١
٠
آقای نادری؛نوع مالکیت تو ارتباط بین زن وشوهر وبنده ومالک فرق میکنه که شما پرسیدین:"ایا شما ارتباط زناشویی رو تجاوز می دونید؟ "
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
دوران برده داری خیلی وقته که تموم شده و من فکر نمی کنم که الان لازم باشه ما بیایم بحث کنیم که چرا اون زمان این حکم وجود داشته. هیچ کس مثل اسلام به برده ها ارج نگذاشته . که موذن پیامبرش یک برده سیاه پوست بوده.
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
آقای مهزیار من اصلا از این جمله این رو برداشت نکردم که میشه به هر کی که مسلمان نیست حمله کرد و ... نتیجه گیریتون رو نمی تونم بپذیرم.
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٦/٢٤
٢
٠
اگه دوران برده داری تموم شده چه دلیلی داشته که انقدر واضح پاسخ یکی از سوالات باشه تقریبا؟ :) توجیه نکنین بلاخره یه روزی وجود داشته و اگر الان لازم باشه دوباره همین حکم منسوخ شده زنده میشه...
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٦/٢٤
٢
٠
شما نمیتونید بپذیرید ، اونی ک بخاد با این حکم بپذیره ،میپذیره و جنایتش رو انجام میده .
Cold
Cold
٩٤/٠٦/٢٤
٤
٠
خانوم نعیمه - خانوم آریایی - خانوم پاییز....شما که انقد دفاع میکنین از این حکم و میگین همین که حق زنده بودن براشون قائل میشدن لطف میکردن!! الآن اینکه بجای کشتنشون اونارو به بردگی میگرفتن و هر استفاده ای هم که دلشون میخواسته ازشون میکردن رو لطف میدونین؟؟؟ اگه خود شما به جای اون ها بودین ترجیح نمیدادین کشته بشین تا اینکه برده یکی بشین ؟؟ واقعا اینو لطف میدونین شما؟؟!!!
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
اولا اینکه این موضوعی که مال قرن ها پیشه والآن به این شکل رواج نداره آدم نمیتونه قضاوت کنه که چه کاری درست بوده یا اون کنیز با چه کاری حس بهتری داشته!دوما من یکی که قسمت برده داری و دلیل و توجیه اسارت زن ها از روی اون جمله مدنظرم نبوده؛به جمله من دقت کنین که گفتم لطف از جانب خدا واصلا موضوعات بعدشو تایید نکردم!!!بعد هم شما که میخواین این حکمو رد کنین آقای کلد حرف آقای مهزیارو قبول دارین!؟!؟!به نظر شما هم برداشت ایشون درسته از این حرف؟؟!؟
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
آقای نادری میشه بپرسم اون جمله منبعش چیه؟!؟!آیه است،روایته،یا همین آقای خلیل زاده گفتن؟!؟!
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
آقای کلد اسلام با برده داری مخالفه و برده هاشون رو ائمه ما آزاد می کردن تا این فرهنگ بشه تو جامعه خودشون. ولی شما باید اوضاع برده داری رو تو اون زمان بررسی کنید تا بتونید تحلیل کنید.
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
اونی که جنایت میکنه نیاز به این حکم نداره .
Cold
Cold
٩٤/٠٦/٢٤
٣
٠
یعنی چی که مال قرن ها پیشه پس آدم نمیتونه قضاوت کنه که کنیز تو چه حالتی حس بهتری داشته؟؟!!!! چه ده سال پیش باشه چه ده قرن پیش...مگه احساسات زن ها تغییری کرده؟؟ ینی الآن که تجاوز بدترین شکنجه برای یک زنه اون زمان اینطوری نبوده؟؟!
Cold
Cold
٩٤/٠٦/٢٤
٢
٠
خانوم نعیمه والا ما که این قسمت آخرو خوندیم هیچ مدرکی بر این که اسلام مخالف برده داری بوده رو ندیدیم...فقط دیگران برده رو بدون حکم میگرفتن....مسلمونا با حکم و به اسم کنیز !!!
Cold
Cold
٩٤/٠٦/٢٤
١
٠
خانوم نعیمه والا ما که این قسمت آخرو خوندیم هیچ مدرکی بر این که اسلام مخالف برده داری بوده رو ندیدیم...فقط دیگران برده رو بدون حکم میگرفتن....مسلمونا با حکم و به اسم کنیز !!!
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
خب شما با چه قاطعیتی میگین اون زمان تجاوز بوده؟!؟!مگه چون به اسارت وکنیزی گرفته شدن وعقد شدن حتما رابطه ای تحمیلی هم داشتن؟!؟!اینطوری هم میشه فکر کرد که توی اسارت وشرایطش اون عقد بهترین کار ممکن بوده!شما آقای کلد از حرفا اون قسمتی که خودتون میخواینو می بینین!!!من گفتم قضیه اسارت وبردگی وعقد اونا رو تأیید نمیکنم در عوض سوال دیگه ای پرسیدم ولی شما جواب که نمیدین هیچ،دوباره سوال درمیارین:دی...
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٦/٢٣
٧
١٢
جمله "درجوامع غربی به زن به مثابه یک کالا نگریسته می شود" همیشه روی اعصابم بوده ، اقا اونجا به مثابه کالا نگریسته نمیشه ، اونجا زن رییس جمهور میشه ، رییس کل میشه ،قاضی میشه ،رییس پلیس میشه ، وزیر دفاع میشه و هزار موقعیت شغلی دیگه که در کشور ما یکیش هم ارزوی دیرینه هر زنی است (و یکی از اتفاق هایی هم که ممکنه براش بیفته اینه که فاسد بشه که ماهم تو کشورمون کم نداریم ازین موارد )، برعکس این تو کشور ماست که به زن به مثابه کالا نگریسته میشه ، خودش رو باید بپوشونه چون خدای ناکرده باعث از راه به در شدن مذکری نشه ! باید بشینه تو خونه بشوره بثابه بصابه بسابه بپزه چون برای همین کار ساخته شده ! و.... هزاران دلیل دیگه میشه اورد که تو کشور ما بیشتر ظلم میشه به این قشر (البته من فمنیست نیستم ولی این جوابیه رو از طرف خانوما گذاشتم ، چون اونا تو کشورمون حق اعتراض هم ندارن ، چون "هیس ! دخترها فریاد نمیزنند !")
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٦/٢٣
٣
٠
کوبنده بود ... لایک.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٤
١
٠
لایک داری هزار تا
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٤
١
١
به نظرم شما یکم فیلم هالیوودی نگاه کنید خوبه؛ واقعا خوبه؛ اوج همین ماجرای نگریسته شدن به عنوان کالا رو می تونید توی همون فیلم ها ببینید. وقتی میگم این جملات مغلطه هست برای همینه؛ در کشور ما زن نماینده مجلس میشه؛ وزیر میشه؛ معاون رئیس جمهور هم میشه.... آیا دلیلی وجود دارد که ما طوطی وار مثلا چون در کشور آلمان یک خانم وزیر دفاع شده ما هم وزیر دفاع بذاریم؟!
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٤
٢
٠
توی کتاب عشق زیر روسری خیلی زیبا همین شبیه کالا نگریسته شدن زن رو در جامعه بریتانیا نشون داده؛ جایی که نویسنده کتاب که یک انگلیسی مسلمان هست بارها مورد سؤال همکارانش در مورد موها و اندامش قرار می گیره که زیرکانه پاسخ های جالبی رو میده. یادمه چند وقت پیش یک ویدئو هم گذاشتیم که از چندین جوان دانشجو غربی در مورد دوستی دختر پسر و نوع نگاهشون سؤال شده بود و غالبا پسرها دوستی رو بدون جاذبه جنسی قبول نداشتند. حالا اگر یک منظومه حقوقی بخواد خانم ها صرفا به خاطر جاذبه جنسی دیده نشن؛ در حق خانم ها ظلم کرده؟
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٦/٢٤
٢
٠
واقعیت با تئوری جات خیلی فرق داره آقای نادری مگر اینکه به چشمامون اعتماد نداشته باشیم ... اینجا لازم نیست اصلا جاذبه جنسی بوجود بیاد انقدر قوه تخیل بالا هست که مشکلات و حل میکنه فقط کافیه متوجه بشن یه زن متارکه کرده :) و اکثرا هم اگر باب میل طرف پیش نره براش مشکلاتی بوجود میارن.خودم دیدم خودم تو اطرافیانم داشتم خودم مورد ظلم قرار گرفتم و شما نمیتونین ساده بیاین و انکار کنین.90% جامعه از همین احکام دارن سوء استفاده میکنن و کسی هم به فکر برطرف کردنش نیست چون برخلاف میل آقایونه ... تفاوت بین زن و مرد برای همه ما قابل قبوله اما اینکه این تفاوت داره از زمین تا آسمون میرسه یه خورده سنگینه.
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٦/٢٤
٢
٠
با منفی دادن چیزی حل نمیشه. واستون آرزو نمیکنم که تو موقعیت خیلی از 'زنان' جامعه ما باشین اما اگه یه روزی خدای ناکرده قرار گرفتین خیلی از حرفارو درک میکنین.
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٤
١
٠
خوب؛ من فرضم این هست که شما درست میگید؛ یعنی همینطوری که شما می فرمایید خانم ها در جامعه ما مشکل دارند. ولی آیا این ربطی به قانون یا حکم داره؟ مثلا اینکه نمی دونم مردهای هوس ران به خانم مطلقه یک طور دیگه نگاه می کنند؛ مشکل احکام اسلامه؟ اون طرفش رو هم باید دید؛ این همه آرایش و خودآرایی و مصرف لوازم آرایشی برای چیه؟ آیا تأثیر روی مردها نداره؟ اینجا سیستم عرضه و تقاضا هست. عرضه ای وجود داره که تقاضا شکل می گیره... البته به طوری کلی نمی گم مرد بد نداریم. ما مردهای هیز و بسیار منحرف داریم که مزاحم دخترهای محجب هم میشن که بحثش جداس
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٦/٢٤
١
٠
اگه توهالیوود ابتذال جلوی دوربینه و همه چیزه بازیگرا "رو "هست و هیچکس هیچی برای پنهان کردن نداره ، تو کشورما ابتذال پشت دوربین اتفاق میفته و همه چی پنهانی هست ، فقط مردم برای اینکه خوب دیده بشن ،یه کاور میکشن روش و چهره دیگه ای از خودشون نشون میدن وگرنه در واقعیت ابتذال اینجا با اونجا هیچ فرقی نمیکنه .
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٦/٢٤
٢
٠
اگه آرایش و خودآرایی نباشه همه چیز حله؟؟؟ اگر به حکم و قانون ربطی نداره پس به چی ربط داره؟ اینکه هر سوء استفاده ای از احکام بشه آیا باعث نمیشه ذهنیت خیلی ها نسبت به دین تغییر کنه؟ آیا باعث نمیشه که ما بگیم این چه دینی که این همه حق برای مردها در نظر گرفته؟ اینکه ما بیایم بگیم زن میتونه برای گرفتن مهریه ش بره دادگاه شکایت کنه اما بعد سنگ جلوی پاش بندازن آیا رسوندن حق زن به اون هستش؟ واقعا شکایت واسه مهریه مثل شکایت کنیز به دادگاه هستش ، فقط میتونه شکایت کنه بعد هم مجبوره به خاطر خیلی از چیزها از حقوقش بگذره... حرفهای منو به' فرض' هم نگیرید آقای نادری چون من از شما انتظار قبول کردنش رو ندارم.فرضیات من برای خودم قابل قبوله.
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
@ مهزیار: نکته ای ندارم؛ این برداشت شما از مردم کشورمون هست و نظرتون هم قابل احترامه
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
@ خانم سمیرا: من میگم موضوعات دو طرفه هست برای همینه؛ توی همین بحث مهریه (که البته الان توی این قسمت در موردش صحبت نبود) شما آمار زندانی ها مرد رو ببینید؛ اینقدر زیاد بود که گندش در اومد. همین حالا هم خیلی از مردها هستند که شاید تا آخر عمر باید ماهی 500 تا یک میلیون تومان قسط بدن؛ طرف اومد ازدواج کرده؛ به هر دلیلی مثلا بعد از دو سال طلاق اتفاق افتاده؛ ولی تا آخر عمر باید ماهی نیم سکه به خانم سابقش بده. این قانون آیا ظلم در حق زنه؟ شما خودتون وکیلید و می دونید که اگر دو طرف هم بخوان جدا بشن؛ راه هایی هست که خانم می تونه طلاق بگیره؛ مهریه اش رو هم بگیره؛ همینطور راه هایی هست که مرد می تونه اینقدر به زنش ظلم کنه تا بی خیال مهریه بشه/// برای همین میگم دو طرفه هست مسائل. من خیلی از حرف های شما رو درک می کنم و قبول دارم ولی اون رو بیش از اونکه ربط به اصل قانون بدونم؛ ربط به عدم اجرای اخلاق و حسن قانون می دونم.
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٦/٢٤
٢
٠
برادر نادری! عزیز: من بحثم این نیست که چون اونا وزیر دفاع گذاشتن ،ماهم باید وزیر دفاع بزاریم ، من بحثم چیز دیگه ست ، من بحثم سره کالا بود ، الان سرهمین قضیه ورزشگاه ببینید چه حجمه ای درست کردن ، بازیگرای زن ایرانی وقتی رفتن تو اروپا یا برزیل (که از نظر ایرانیا مهد توحش و شرارت هستن )چه اتفاقی براشون افتاد چه بی حرمتی بهشون شد ، چه تعرضی بهشون شد که وقتی همون افراد میخان بیان تو کشور خودمون ورزشگاه ، یه عده کفن پوش ، فریاد وا حسرتا سر میدن ، جز اینه که به زن بشکل کالا نگاه میشه که میگن اگه زنان اومدن ورزشگاه احتمال داره تعرضی بهشون بشه ، احتمال داره اتفاقی براشون بیفته ، احتمال داره حرمتشون حفظ نشه و.......
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
@ مهزیار: توی مثالی که زدید ابتدا بذار ورزشگاه های فوتبال رو از سایر ورزشگاه ها جدا کنیم. توی ورزش های دیگه خانم ها ورزشگاه می رفتند و الان توی استادیوم آزادی خیلی مشکل هست واسه خانم ها؛ چون نه در ورود و خروج جدا داره و نه حتی سرویس بهداشتی واسه خانم ها؛ البته فدراسیون والیبال باید بازی هایی که ما میزبان هستیم رو مثلا یکی رو آقایون بذاره یکی رو خانم ها؛ اینطوری مشکل حله/// من تا وقتی ورزشگاه فوتبال نرفته بودم جو بدش رو درک نمی کردم. ببین نرفتن خانم ها به ورزشگاه فوتبال اصلا دلیل شرعی نداره؛ دلیل عرفی و اخلاقی داره؛ میگن جایی که توش فحش ناموسی مثل نقل و نبات میدن؛ آدم نباید خانمش رو ببره؛ چون واقعا این فحش ها منزجر کننده اس... هنوزم خدا نکنه داور یک صحنه فاحش اشتباه کنه؛ شعار توپ تانک فش فشه راه می افتاده؛ آدم مثلا با خواهرش بره ورزشگاه از شرم نابود میشه... بنابراین بحث ما در این رابطه به دین و اسلام ربطی نداره؛ ما یک مشکل اخلاقی اونم فقط توی ورزشگاه های فوتبال داریم که به نظر من میشه حلش کرد. ولی اراده ای فعلا واسه حلش نیست
admincheh
admincheh
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
ما خودمون رو نمی پوشونیم تا مذکری از راه بدر نشه !صرفا برای من پوششم حس امنیت و مصونیت بهم می ده و با آگاهی انتخابش کردم . الان خانومای جامعه ی ما می شورن می ساین می پزن ؟ این آمار بالای ورود به دانشگاه ها و این درصد اشتغال خانم ها و این همه کارآفرین و مدیر خانم تو کشور ما نیستن ؟!!!!!
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
آقای مهزیار:قلسفه حجاب خیلی جامع تر از اونیه که"خودش رو باید بپوشونه چون خدای ناکرده باعث از راه به در شدن مذکری نشه !"اگه همه آقایون همچین دیدی داشته باشن که خیلی وضعیت اسفناکیه!
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
آقای مهزیار من به عنوان یک خانم با این بحث شما مخالفم. اولا که من سکوت نمی کنم و هر جا لازم بدونم حرف می زنم. بعدش هم الان تو همون جوامع غربی که الان به این نتیجه رسیدن که به زناشون حقوق بدن تا بشینن تو خونه و بچه داری کنن . چون هیچ کس جز زن نمی تونه نقش مادری رو ایفا کنه. بعد هم من این رو لطف به خودم نمی دونم که اجازه بدن هر کاری رو انجام بدم. تو کشور ما هم خیلی از زن ها مدیرن و کار می کنن و .. من که یک زن هستم بهتر روحیات خانم ها رو میشناسم و می دونم همون زن هایی که دارن مشاغل سخت و پر استرس انجام می دن چه مقدار از روحیه زنانشون فاصله گرفتن و چه مقدار به لحاظ روحی بهشون ضربه وارد شده. با اینکه گفتین در کشور ما به زن به چشم کالا نگاه میکنن ممکنه این طور باشه ولی این ربطی به اسلام نداره. وگرنه احکامی و مستحباتی که اسلام برای برخورد با زن ها داره از هر دین و ایینی متعالی تره. در ضمن من یکی که برای اینکه مذکرها از راه بدر نشن پوشش ندارم دیگه بقیه خانومها خودشون می دونن...
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٦/٢٤
١
٠
من هیچ وقت قصد توهین به کسی رو یا دینی رو نداشتم و ندارم... شاید من خیلی آدم بی جنبه ای هستم که باچشم خیلی چیزهارو میبینم و دیگه نمیتونم فراموش کنم و انقدر تو ذهنم میمونه که باعث همین سوالات و حرفها و بحث ها میشه و تا زمانی که دلیلی بالای فرضیاتم نیاد نمیتونم خیلی چیزهارو قبول کنم.یکبارتوی یک مطلب گفتم: من توی یه سری از مسائل به شک افتادم اونقدر که میترسم کافر بشم.شما دقیق یادم نیست اما گفتین: شک ابتدای یقین هستش برید دنبال شکیات تا به جواب برسین.اما نمیدونم چرا به جواب نمیرسم ، نمیرسم که هیچ وقتی حرفهایی رو میشنوم یا میخونم که برخلاف واقعیتی هست که لمس کردم عصبانی میشم... این نیز بگذرد :) فکر کردم الان برم بیام حذف اکانت شدم خخخ
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٦/٢٤
٢
٠
خانم آسمانه ربطی به اسلام نداره ! اما ربطش میدن و همین باعث تخریب اسلام میشه.حتی اگه پوشش خانم ها تو کوچه و خیابون برای از راه بدر نکردن آقایون نباشه 100% تو ادارات برای همینه :) وگرنه خانومی که با مانتوی آزاد بدون آرایش موهای پوشیده میره یه مکان اداری دلیلی نداره بهش بگن از فردا چادر بپوش :)
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
خانم سمیرا؛ من هنوزم سر حرفم هستم. خدا رو شاکر باشید که ذهن پرسش گری دارید؛ بازم میگم که شک ابتدای یقین هست. گفتم که قرار نیست با کوچکترین جواب همه قانع بشن. حق هم دارید. چون اسلام امروز به طور کامل در جامعه ما نیست. // حذف اکانت؟ حذف اکانت دیگه چیه؟ (مدل جناب خان!).... داریم صحبت می کنیم. ای کاش توی شماره های قبلی هم همین گفتگو شکل می گرفت. بازم ممنون که وقت می ذارید و توی مطالب شرکت می کنید :)
Cold
Cold
٩٤/٠٦/٢٣
٢
٠
انگار بعضی چیزارو هم ندونیم بهتره....
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٤
١
٠
نه عزیز اشکالی نداره؛ ولی باید منطقی بود. مثلا احکام کنیز امروزه در دنیای اسلام منسوخ شده؛ ولی طبق خیلی از جملات متن در زمان ظهور اسلام تا ده قرن بعدش کاربرد داشته. قرار نیست که یک چیز بد الی البد توی جامعه باشه. اما وقتی هست باید یک دین کامل مثل اسلام براش برنامه داشته باشه.
Cold
Cold
٩٤/٠٦/٢٤
٢
٠
آقای نادری این که اون زمان بوده و الآن نیست دلیل نمیشه....شما به همون زمان نگاه کنین....من به شخصه از اسلام که هممون اون رو به عنوان کامل ترین و درست ترین دین میشناسیم توقع یه برنامه بهترو داشتم!!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٤
١
١
یه روز یه عرب رو سوار کردم/گفت جوون کسی نمیشناسی برای ازدواج موقت و این چیزا/طرف مثلا زائر امام رضا هم بود!!!گفتم نه ندارم گفت پس شما چیکار میکنین وقتی زن ندارین یا زنتون کنارتون نیست.خلاصه مونده بودم چی بگم/تو دلم این یارو امده زیارت یا امده کارای خاکبرسری توی شهر کشور دیگه!
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
به نظر من همیشه یه چیزایی هست تو نوشته های دینی که با خوندن ما اشتباه برداشت میشه منظورش ولی با توضیح یه آدمی که عالم تره به این موضوع منظور اصلی متن فهمیده میشه ولی با این تفاوت که ما اون جوابو به نوعی توجیه میدونیم!الآن منِ نوعی هم اون فرمایش امام صادق(ع)تو رساله امام خمینیو اگه چندصدبار دیگه هم میخوندم همون منظورِ توی متن سوالو برداشت میکردم!خب درواقع یه جوریم گفته شده که فقط همین منظور برداشت میشه واز این دست مسائل کم نداریم تو جاهای مختلف که باید حتما یکی توضیح بده!بعد درمورد اون عطر واسه زن؛ما میگیم دلیل حرام بودن واسه زن رو می پذیریم ولی همون دینی که واسه زن حرام کرده و واسه مرد نه،چرا به مرد توصیه کرده که استفاده هم بکنه؟!؟!خب ما رو که نهی میکنین حداقل اونا رو هم توصیه نکنین به استفادش!این میشه تبعیض!مرد از راهای دیگه هم میتونه به آراستگیش برسه ولی اینکه یه چیزی که اصلا موضوع مهمی هم نیست دو حکم بسیار متفاوت در مورد زن ومرد داشته باشه یکم رو ذهن آدم تأثیر میذاره!!!
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
به نظر من مقایسه دو تا جنس متفاوت غلطه. اینکه ما لباس شویی رو با گاز مقایسه کنیم غلطه . شرایط نگه داری گاز با لباس شویی متفاوته. نمی شه بگی که بین لباس شویی و گاز تبعیض گذاشتیم چون باهاشون متفاوت رفتار کردیم( در مثال مناقشه نیست و برای تقریب به ذهن گفتم.) زن و مرد دو جنس متفاوت هستن و قرار نیست که شرایط و مسائلشون شبیه به هم باشه. به نظرم از اساس اینکه ما بخوایم شبیه به مردها باهامون رفتار بشه اشتباهه.
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٦/٢٤
٠
٠
منم نگفتم شبیه رفتار بشه که اگه اینطور بود علت حرام بودنشو نمی پذیرفتم؛شرایط ومسائلمون هم که حتما وقطعا فرق میکنه چون آفرینشمون با هم فرق داره!ولی منظور من به این بود که چه دلیل خاصی میتونه پشت این موضوع باشه که چیزی که به خانما حرام محسوب میشه واسه آقایون توصیه بشه؟!؟!این قضیه مثل حکم استفاده از طلاست واسه زن ومرد که واسه زن زینته ولی واسه مرد مضره وحرام ولی هیچ جا هم علنا نگفتن خانما از طلا استفاده کنین،گفتن؟!؟!
admincheh
admincheh
٩٤/٠٦/٢٤
١
٠
به نظر من اسلام و قرآن چیزی نیستن که کهنه بشن و همیشه حرف نو برای گفتن دارن .فقط نیاز به یک مفسر به روز دارن که با توجه به مسائل روز این ابعاد رو کشف کنن. به نظر من اگه بخوایم به برده داری خرده بگیریم ، برده داری جنسی که الان هم در غرب مرسومِ خیلی جای بحث بیشتری داره تا برده داری در صدر اسلام که حدود چند قرن پیش در عصری که مردم این قدر دانا نبودند ولی اسلام همیشه تو این زمینه خیلی جلوتر از زمان خودش بوده حتی وقتی دختران رو زنده به گور می کردن ولی با به دنیا اومدن حضرت فاطمه زهرا(س) سوره نازل می شه و از ایشون نسلی مثل امامان ما ،پا می گیره. به نظر من این که اسلام در اون دوران جهالت باز هم حقی رو برای زن قائل شدن و حداقل به واسطه ی اون سبب ،حق همسری رو برای زن قائل شده تا نوعی برده داری که در سال 2015 هنوز در غرب شاهدش هستیم خیلی جای حرف بیشتری داره . باز هم می گم الان سال 2015 هست و اون زمان حدود 14 قرن پیش !
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٥
٤
١
اقای نادری و خانوم پاییز اگه شما توی ایران به دنیا نمیومدین و شیعه نبودین و مثلا توی عربستان سنی میشدین یا تو آمریکا مسیحی یا تو چین و هند بودای و هندو با این طرز تفکری که از شما دیده میشه.سر همون دین کشورتون میموندن و میگفتین این بهترین دین این اسلام شیعه از همه بهتره دین مسیح کاملترین و هندو بوددا چین و چنانه چرا؟چون فقط از روی تعصب و چون شیعه زاده هستین به مذهبتون نگاه میکنین و نه از روی منطق.و آگه جای دیگه ای هم که اصلا دینی نداشتن احتمالا تحقیق نمیکردین در دین های دیگر و بی مذهب میموندن.با تعصب نگاه کردن به دین و عقل و منطق رو بخرج ندادن نتیجش همینه.شما فقط به شیعه زاده بودن متکی هستین نه هیچ دلیل و برهان دیگه ای که توی جهان هست.
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٥
٠
٠
ببخشید که من متعصبانه به پاسخ های دوستان جواب منطقی دادم
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٥
٤
٢
ببین نادری جان این سایت شماست و شما هم مس لمون پس انتظار نداشته باش در این نوع بحثا منو امثال منو دوستان همفکر من بتونن جواب شمارو بدن اگه من بخوام نظری بدم خالص و کامل و واقعی برای هر سوال شما ممکنه از تو سایت که هیچی از کشور بندازنم بیرون!خ/پس انتظار پیروزیم ما بر شما نیست .راحت باشین
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٥
٠
٠
اگر کسی نتونه یک حرفی رو منطقی و بدور از توهین بگه؛ به نظر من منطقی پشت اون حرفش نیست
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٥
١
٠
در اسلام زن نمیتونی فلان شغل داشته باشه یا قاضی بشه/آیا فکر میکنن یک زن واقعا وقتی میخواد رضته قضاوت رو بخونه و ادامهع بده نمیتونه که اون قسمت از احساساتشو که تاثیر میزاره روی کارش از بین ببره اگه اینجوری فکر میکنین باید بگم که خیلی به توانای های انسان و زنان شک دارین /کشورهای دیگه میتونن این احساسات رو سرکو ب کنن ولی مسلمونا نمیتونن؟!!!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٥
٠
٠
یه شرحی هم به من بدین از سوره "التحریم" که چرا پیامبر اونکار رو کرد و خداوند فرمود نگران نباش که این حق توست و ما از تو ناراحت نیستیم /واقعا کار مناسبی بوده به نظر شما؟!!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٥
٠
٠
تن فروشی در خارج شغله ولی در ایران هم شغله اما به قول دوستان زیر پوستی و زیر زمینی و با خانه های فشاه و خانه های فساد و بر عکس روسپی های ایران دخترانی در خیابان هستن که ظاهرشون صد برابر بدتر و انسان رو به گناه میندازن/پس هی نگین زن در خارج وسیله و کالاست.در کشور خودمون هم هست و گاها ویترین هم هستن اینهای که کارسون فساد نیست و خودشونو مثل ویترین در خیابان عرضه میکنن/ملیونها نفر شغل شریف دارن در خارج منظورم خانومهاست و قسمتی هم خب کارشون خلافه که این طبیعیه.مثل کشور خودمون که به نظر من بدتره چون این زنها در ایران ساماندهی نشدن
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٥
٠
٠
آیا میتونم با این ایه که اگه جز بر خدا حرام نبود به زن میگفتیم بر مرد سجده کنه/به همسرم بگم به من هم کمی سجده کنه بعد نمازش؟!!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٥
٠
٠
آیا همه مردا عقل کل هستن و همه زنها ناقص العقل که شهادت دو زن برابر یک مرده؟؟این حرف فقط اینو میگه که عقل و منطق زن از مرد و از هر مردی کمتر است/
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٥
٠
٠
قضاوت زن بده ولی همه مردا قضاوتشون بی عیب نقص /میدونین زندگی من و خاوادمو یک مرد که فقط بهش تهمت رشوه گیری نزنن با خاک یکسان کرد!!!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٥
٠
٠
در مورد ازدواج با فرزند خوانده هم که دیگه مشکل ازدواج ما در کهن سالی برطرف میشه بحمدالله!!!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٦
٠
٠
سوالات دیگر بماند برای بعد...
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٦
٠
٠
در ضمن دو تا از سوالات من سانسور شد /به همین دلیل گفتم اینجا نمیشه با شما که مسولان سایت هستین بحث کرد /دو تا از سوالات مهم من که جواب میخواست پخش نشد.
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٦/٢٦
٠
٠
سلام مجدد؛ پاسخ به تمامی این سؤالات در شماره های قبل همین مجموعه هست. می تونید اون ها رو ملاحظه کنید. با احترام
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٢٦
٠
٠
بعضیهاش سوال نبود یه جور طعنه بود!دو سوال سانسور شده هم شما میخواستم جواب بدین/که خب کلا همه چیزو حواله کردین به عقب/تشکر از راهنمایتون واقعا/میگفتین نمیتونم جواب بدم بهتر بود/خداحافظ
پربازدیدتریـــن ها
پایان تمام حسرت ها

حصار تنهایی

٩٧/٠١/٢٧
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
لطفا با گویش مشهدی بخوانید

مشتبا وارد می شود!

٩٧/٠١/٢٦
موسسه پیش گویی «نون تو ماست» پیش بینی کرد:

وضعیت سلبریتی ها در سال 97

٩٧/٠١/٢٧
آنقدر می‌خندد که از چشم‌هایش اشک می‌آید

مه لقا بانو / قسمت اول

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
شعری سروده خودم

من چه گویم

٩٧/٠١/٢٧
از خودم بدم می آید

دروغ...!

٩٧/٠١/٢٥
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
آخرین باری که لبخند زدیم

از خوشی ها بخوانیم

٩٧/٠١/٢٤
عطرت عجب ماندگار است

آن خانه

٩٧/٠١/٢٦
هدف از بعثت چه بود؟

سیاست‌زدگی تا کجا؟

٩٧/٠١/٢٦
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١