شروع جدال بلندقامتان برای المپیکی شدن
به بهانه آغاز رقابت‌های تیم ملی والیبال در جام جهانی 2016

شروع جدال بلندقامتان برای المپیکی شدن

نویسنده : مازیار حکاک

تیم والیبال کشورمان از فردا کار خود را در جام جهانی والیبال آغاز می‌کند و دوباره تب و تاب والیبال بالا می‌گیرد. البته بیشتر بازی‌های تیم ملی به دلیل برگزاری مسابقات در کشور ژاپن در ساعات صبح است و باید بین کار روزانه نیم نگاهی به بازی داشته باشیم. تیم کشورمان در این مسابقات باید برابر 11 تیم ابر قدرت جهان مسابقه دهد که قطعا بازی‌های جذابی را رقم خواهد زد. اگر می‌خواهید راجع به این مسابقات، گروه‌بندی عجیب و غریب‌اش و اهمیت آن بدانید با ما همراه باشید.

 

چرا دو گروه داریم ولی با همه بازی می‌کنند؟!

تیم کشورمان در مسابقات جهانی با تیم‌ها‌ی لهستان، تونس، روسیه، ونزوئلا و آرژانتین هم گروه است. اساس داستان این گروه‌ها کمی عجیب است چراکه 12 تیم با هم به صورت گروهی بازی می‌کنند که در مرحله اول هر تیم در یک شهر به مصاف همگروهی‌های‌اش می‌رود و سپس در مرحله دوم و سوم در دو شهر دیگر به مصاف 6 تیم دیگر می‌‌روند. مسابقات تیم کشورمان در جام جهانی ژاپن در شهرهای هاماماتسو، اوساکا و برگزار خواهد شد. در مرحله نخست و در شهر هاماماتسو تیم ملی والیبال ایران به مصاف حریفان گروه خود می‌رود و در دو مرحله دیگر در شهرهای اوساکا و توکیو ملی‌پوشان کشورمان به مصاف دیگر حریفان خواهند رفت. نکته جالب درباره بازی‌های ایران شروع رقابت‌ها با بازی مقابل تیم آرژانتین به سرمربیگری ولاسکوست. کسی که شناخت خوبی از تیم ایران دارد و سهم زیادی در موفقیت‌های چند سال اخیر والیبال ما داشته است. تیم ولاسکو چند روز قبل از شروع جام جهانی موفق شد تیم قدرتمند لهستان را شکست دهد.

 

چرا جام جهانی مهم است؟!

بعد از شروع لیگ جهانی، جام جهانی والیبال اعتبارش را به آن مسابقات داده است. با این حال از همان ابتدای شروع لیگ جهانی مسئولان FIVB جام جهانی را به یک سال قبل از المپیک انتقال دادند تا این مسابقات به عنوان مسابقات انتخابی المپیک، دوره جدیدی از فعالیت خود را آغاز کند. در همین مسابقات ژاپن، دو تیم قهرمان و نایب قهرمان به صورت مستقیم به المپیک 2016 ریو می‌روند. این در حالی است که در دوره‌های قبلی این مسابقات 3 سهمیه صعود مستقیم به المپیک داشته است.

 

چقدر شانس داریم؟!

تیم کشورمان در بازی‌های پیش از جام جهانی به ویژه جام واگنر لهستان خوب نبوده است اما آن مسابقات تدارکاتی را نمی‌توان ملاک قرار داد. از جمله نکات مهم و نگران کننده پرواز طولانی هوایی و همین طول سفر 5 ساعته زمینی بلندقامتان والیبال به شهر محل برگزاری رقابت‌هاست که خستگی زیادی را برای آن‌ها در پی داشته است. از طرفی ژاپنی‌ها هم در میزیانی تیم کواچ را اذیت کردند و حتی تیم ملی برای برگزاری تمریناتش مشکلاتی داشته است. اما از وضع آمادگی تیم ملی که بگذریم مسئله مهم 11 تیم قدرتمندی هستند که هر کدام برای کسب سهمیه المپیک و راحت شدن خیال‌شان در اولین درگاه صعود، انگیزه بالایی دارند. به غیر از برزیل که میزبان المپیک است و از مسابقات انتخابی معاف است تمام قدرت‌های بزرگ جهانی از جمله ایتالیا، لهستان، آمریکا و حتی روسیه رقبای جدی ما در راه صعود هستند.

در واقع ما اگر بخواهیم کار را در مسابقات جام جهانی یکسره کنیم علاوه بر برد حریفان آسان و باج ندادن به تیم‌هایی نظیر ژاپن، استرالیا و حتی آرژانتین باید حداقل 2 تیم از 4 تیم ابر قدرت این مسابقات را ببریم. در این بین اگر یک تیم اوج بگیرد و  تمام تیم‌ها را ببرد حریف اصلی ما 3 تیم دیگری خواهند بود که احتمالا در کمرکش بالایی جدول پیروزی برابر آن‌ها و حوادث مسابقات می‌تواند جایگاه ما را به عنوان تیم دوم تثبیت کند، جالب این‌که تیم کشورمان سابقه پیروزی برابر هر 4 تیم را دارد. البته این طرف خوشبینانه ماجراست و باید در نظر داشته باشیم با شرایط فعلی و برگزاری 11 بازی در 16 روز  به نظر می‌رسد تیم کشورمان در این مسابقات شانس کمتری برای اولین صعود به المپیک دارد اما این مسابقات می‌تواند هماهنگی تیم ملی را برای مسابقات انتخابی که باز هم قرار است در کشور ژاپن برگزار شود، بیشتر کند.

 

گام بعدی برای المپیکی شدن کجاست؟!

از 12 تیم حاضر در المپیک 2016، برزیل به عنوان میزبان و دو تیم قهرمان و نایب قهرمان جام جهانی 3 تیم حاضر در رقابت‌ها را تشکیل می‌دهند. 5 تیم از پنج قاره که به عنوان قهرمان قاره و یا تیم اول مسابقات انتخابی هر قاره (که درباره قاره آسیا کمی فرق می‌کند) و 4 تیم هم از مسابقات بین قاره‌ای 9 تیم باقی مانده را تشکیل می‌دهند. علی الحساب اگر تیم کشورمان نتواند از مسابقات جام جهانی سهمیه المپیک را به دست بیاورد، مسابقاتی که بعد از جام جهانی برای ما مهم است، مسابقات انتخابی خواهد بود که اردیبهشت ماه سال آینده (می 2016) باز هم در کشور ژاپن برگزار می‌شود. این مسابقات با حضور 4 تیم آسیایی و 4 تیم برتر قاره‌های دیگر برگزار می‌شود که از آسیا حضور تیم ملی کشورمان و استرالیا و ژاپن قطعی است و یک تیم دیگر از بین چین و کره جنوبی بر اساس رنکینگ FIVB اجازه حضور در رقابت‌ها را پیدا خواهند کرد. 4 تیم قاره‌های دیگر هم شامل تیم دوم نورسیکا (تیم‌های منطقه شمال آمریکا، آمریکا مرکزی و کارائیب)، تیم‌های دوم و سوم اروپا و تیم دوم آمریکای جنوبی هستند که از این مسابقات 3 تیم برتر به همراه برترین تیم آسیایی راهی المپیک می‌شوند و با توجه به نتایج کشورمان برابر تیم‌های آسیایی می‌توان شانس بیشتری را برای آن مسابقات متصور بود.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٦/١٧
٠
٠
سلام:امیدوارم مانندهمیشه موفق وپیروزباشند.متشکرم
محمد رضا
محمد رضا
٩٤/٠٦/١٧
٠
٠
سلام
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٦/١٧
٠
٠
من بازم مثل همیشه میگم که کواچ در حد و اندازه تیم ملی ما نیست و اون نتونست تیم رو در شرایط احساسی مدیریت کنه. نمی دونم چرا بازیکنان تیم ملی از این که مردم ولاسکو رو دوست دارند اذیت می شوند و می خواهند تلاش کنند که نقش ولاسکو در پیشرفت تیم ملی رو کمرنگ و یا حتی بی رنگ کنند! جدیدا بازیکنان بدجوری به خودشون مغرور شدند و اون هم به خاطر مربی نالایقی است که نتونسته خودش رو به عنوان بزرگ تیم مطرح کنه. فکر کنم بازیکنان به جای کواچ به حرف موسوی و معروف بیشتر توجه می کنند.
z-m
z-m
٩٤/٠٦/١٧
٠
٠
ولاسکو یه مربی بود که اومد بعدشم رفت تموم شد حالا چرا هر چی میشه همه گیر میدن به ولاسکو رفت که رفت به درک کواچم بد بخت فقط همین مسابقات قبلی رو خراب کرد دیگه وگرنه واسه بازیای پارسال که عالی بود قهرمانم شدیم بد بخت هر کاری می کنه با ولاسکو مقایسه میشه به هر حال هر تیمی بعضی وقتا میبازه بسکتبال کشتی فوتبال یا همین هندبال که معمولا خیلی خوبیم توش حالا والیبالم یه بار باخته دیگه
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٦/١٨
٠
٠
منم شدیدا با آقا مجتبی موافقم. حالا یه مطلب در مورد تمام نقاط ضعف کواچ که حتی تلاشی هم در جهت رفع کردنش نمیکنه دارم مینویسم. ایشالا اگه تموم شد با رسم نمودار بیان میکنم ضعفهاشو :))) . حیف....
هادی.قنبری
هادی.قنبری
٩٤/٠٦/١٧
٠
٠
انقدر برنامه ی این بازیا و انتخابیا پیچیدس که ما هیچ نفهمیدیم و در کَفَش ماندیم..
پربازدیدتریـــن ها
عوضی شده بود

من او را کشتم

٩٧/٠٢/٢٣
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٣
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
همیشه به آدم های احساسی می گویند

کمی منطقی باش

٩٧/٠٢/٢٣
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
این حجم ندانستن

خدایا تا کی؟

٩٧/٠٢/٢٣
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠