فعلا کیک را نخور!
چطور می‌شود با صبر به موفقیت‌های بزرگ رسید؟!

فعلا کیک را نخور!

نویسنده : مائده کاشیان

فکر می‌کنید اگر زمانی که 4، 5 ساله بودید شما را در اتاقی می‌بردند و یک شیرینی خوشمزه و لذیذ به شما می‌دادند و بعد می‌گفتند اگر 15دقیقه صبرکنید و کیک را نخورید یکی دیگر جایزه می‌گیرید، عکس العملتان چه بود؟ خیلی زود کیک را می‌خوردید؟ کمی مقاومت می‌کردید و بعد از مدتی به همان یک کیک راضی می‌شدید؟ می‌توانستید صبرکنید و دو تا کیک گیرتان می‌آمد؟

سال‌ها پیش وقتی این تحقیق در دانشگاه استانفورد انجام شد یک گروه از بچه‌ها بلافاصله همان کیک که در لحظه داشتند را خوردند و گروهی دیگر آن را نخوردند و مقاومت کردند. چندین سال بعد وقتی این بچه‌ها بزرگ شدند، تعدادی از آن‌ها را پیدا کردند و متوجه شدند بچه‌هایی که کیک را نخورده بودند، در مدرسه بهتر بودند، با بقیه بهتر ارتباط برقرار می‌کردند، بهتر از پس استرس و فشارهای روحی‌شان برمی‌آمدند و خیلی بیشتر از گروه اول موفق بودند.

اگر وقتی هیچ چیزی مانع شما نیست، اراده کنید و خواسته‌های‌تان را دیرتر برآورده کنید یکی از نشانه‌های موفقیت است. چون گاهی به جای این‌که برای چیزی که واقعا دلمان می‌خواهد و به نفع ماست صبرکنیم، کاری را انجام می‌دهیم که در همان لحظه دوست داریم و فوری کیک‌مان را می‌خوریم.

 

|| حالا این کیک خوشمزه چیست؟

کیک می‌تواند خشمی باشد که بروزش نمی‌دهیم و باعث تاثیرگذاری مثبت می‌شویم یا می‌تواند مقداری پول باشد که خرجش نمی‌کنیم، پس انداز می‌کنیم و در زمان مناسب با برنامه ریزی درست، برای هدفی هزینه‌اش می‌کنیم. کیک می‌تواند خواسته‌های ما باشد، خواسته‌هایی کوچک و بزرگ که برای برآورده شدن آن‌ها صبر و تلاش می‌کنیم.

 

|| مقاومت در برابر زود خوردن کیک = موفقیت

فرض کنید مقداری پول دارید با دو هدف. یک هدف کوتاه مدت مثل خرید یک ماشین گران قیمت و دیگری هدف بلند مدتی مانند رفتن به دانشگاه. بهتر است به جای این‌که تمام پول را برای خرید ماشین بدهید و به دانشگاه نروید، مقداری از پول‌تان را برای یک ماشین ارزان هزینه کنید و بقیه‌اش را صرف شهریه دانشگاه کنید، در برابر کیکی مانند ماشین‌گران قیمت مقاومت کنید. بالاترین موفقیتی را که می‌خواهید از طریق مقاومت در برابر زود خوردن کیک‌های زندگیتان به دست آورید مشخص کنید و همیشه جلوی چشم یا توی جیب‌تان بگذارید. به جای این‌که یک خرج کننده درجه یک بشوید، یک پس انداز کننده درجه یک بشوید. اگر کیک‌های‌تان را ذخیره کنید به اهدافتان می‌رسید و اگر آن‌ها را بخورید، به هدف‌های‌تان نمی‌رسید. تمایل داشتن به ذخیره کیک عاملی است که شما را در ولخرجی نگه می‌دارد. موفقیت زمانی شروع می‌شود که حاضر باشید کارهایی انجام دهید که ناموفق‌ها حاضر به انجام آن‌ها نیستند.

لاری برد، ستاره بسکتبال ساعت‌ها قبل از شروع بازی به سالن می‌رفت و مدام از یک طرف زمین به طرف دیگر می‌رفت و تمام مدت سرش پایین بود. او می‌خواست سانت به سانت زمین را بررسی کند تا دقیقا بداند کدام قسمت‌های زمین بازی عیب دارد تا اگر تیمش یک امتیاز عقب یا جلو بود و او صاحب توپ می‌شد، نکند توپ را به جایی از زمین که خراب است پرتاب کند و کنترل توپ از دست تیمش خارج شود. او حتی بعد از ستاره شدنش و زمانی که تیم مقابلش ضعیف بود هم دست از این تلاش برنداشت. او به جز پرتاب توپ مهارت خارق العاده دیگری نداشت و از دیگران بهتر نبود، او حاضر بود از هرکسی بیشتر و سخت‌تر کار کند و کاری بکند که ناموفق‌ها حاضر به انجامش نیستند.

 

|| کیکی که نخوردنش آرامش می‌آورد

هدف + اشتیاق + عمل = آرامش فکری. وقتی فرد هدفی دارد و برای رسیدن به آن شور و اشتیاق داشته باشد و کاری را هم که برای رسیدن به آن لازم است انجام دهد نتیجه‌اش می‌شود داشتن آرامش فکری. مطمئن باشید عمل کردن در زندگی‌تان تحول ایجاد می‌کند و با هر قدمی هر چند کوچک که به سمت هدف برمی‌دارید بیشتر و بیشتر آرامش را احساس می‌کنید. وقتی هرکدام از کارهایی که برای رسیدن به هدف لازم است را انجام دادید، آن را علامت بزنید و از این احساس آرامش لذت ببرید.

 

|| راز موفقیت در خوردن کیک بزرگ

موفقیت در هر هدفی بستگی به این دارد که تا چه حد بتوانید از حرکت به سوی موفقیت لذت ببرید و در عین حال طوری عمل کنید که  در راستای رسیدن به هدفتان باشد. منظور این نیست که برای همیشه از خواسته‌هایتان چشم بپوشید، بلکه منظور این است که بین خواسته‌های امروز و فردای خود تعادل برقرار کنید. راز اصلی رسیدن به هدف و یا موفقیت در خوردن کیک‌های بزرگ این است که بدانید چه می‌خواهید و آن هدف را مدام در نظر داشته باشید و هرکاری لازم است انجام دهید تا آن را بدست آورید. ضمنا در طول راه رسیدن به کیک بزرگ، در برابر حرص و ولع خوردن کیک‌های کوچک مقاومت کنید.

البته خواسته و هدف باید هدفی باشد که خود شما آن را مشخص کرده‌اید و نباید فکر هیچ کسی جز شما باشد. دیرتر برآورده کردن خواسته‌ها و پشت سرگذاشتن ناکامی‌هایی که بدون شک در زندگی با آن‌ها رو به رو می‌شوید، کار آسانی نیست. انگیزه شما برای رسیدن و سپس حفظ اهداف‌تان وقتی تقویت می‌شود که با تمام وجود به آنها اعتقاد داشته باشید.

وقتی هدفتان رسیدن به یک کیک باشد، حال چه این مارشمالو یک جفت کفش باشد، چه داشتن یک زندگی عاشقانه‌تر و چه رسیدن به استقلال مالی، دیرتر برآورده کردن خواسته‌تان دیگر یک اجبار و غیرقابل تحمل نخواهد بود، بلکه قطعا تبدیل به یک مبارزه پرهیجان خواهد شد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
هادی قنبری
هادی قنبری
٩٤/٠٦/١٣
٠
٠
بهترین این است که بدانیم چه کاری و چه چیزی باید در چه وقت و چه زمانی به اجرا در بیاید؛ واین هنر زندگیست.. قنات و خرج بجای خود..
maede
maede
٩٤/٠٦/١٤
٠
٠
و صبر واسه رسیدن اون زمان مناسب مهمه که باید در خودمون تقویتش کنیم.صبر و مقاومت در برابر‌بعضی خواسته ها
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٦/١٣
٠
٠
ممنون از مطلب مفیدی که برامون نوشتی مائده جان. کیک من کو؟:)
maede
maede
٩٤/٠٦/١٤
٠
٠
اگه به کار ببریم تو زندگیمون،واقعا عالی میشه به نظرم.کیک تو؟بگرد تو زندگیت پیداش کن:)) مرسی از نظرت:*
m_soltani
m_soltani
٩٤/٠٦/١٤
٠
٠
جالب بود و مفید یادم باشه این ازمایشو رو برادرزادم پیاده کنم ؛) خیلی هم ممنون مائده جان
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/٠٦/١٤
٠
٠
من میترسم کیکمو نخورم و صبر کنم یکی دیگه بیاد بخوره!! اونوقت کی جوابگو خواهد بود؟؟؟ :)))
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣