شرایط پرسپولیس بحرانی نیست، من به این تیم امیدوارم
گفت‌وگوی اختصاصی جیم با علی کریمی در خصوص کار خیرش در مشهد، وضعیت پرسپولیس و تیم ملی

شرایط پرسپولیس بحرانی نیست، من به این تیم امیدوارم

نویسنده : مازیار حکاک

علی کریمی کسی است که کارهای خیرش تمامی ندارد. او ورای سحر و جادویش در مستطیل سبز با همین کارهای خیر محبوبیت زیادی در بین اهالی فوتبال و تمام مردم کشورمان دارد. استقلالی یا پرسپولیسی فرقی نمی‌کند، همه و همه او را به خاطر اخلاق پهلوانی، رفتار همیشه بزرگ‌منشانه و درخشش بی‌نظیرش در لباس تیم ملی دوست دارند. جادوگر فوتبال ایران این هفته برای انجام یک کار جالب و کمک به موسسه خیریه فیاض‌بخش به مشهد آمده بود. کریمی قرار است تا چندی دیگر پیکان قرمزی را که توسط یک خیر مشهدی به او اهدا شده به نفع کودکان کودکان بی‌سرپرست و کم توان ذهنی به مزایده بگذارد. او البته در مراسم شنبه شب موسسه هم پیراهن شماره 8 پرسپولیسش و توپی با امضا خودش را به مزایده گذاشت که به پیراهن به مبلغ 34 میلیون تومان و توپ به مبلغ 35 میلیون تومان به فروش رسید.

گفت‌و‌گو با جادوگر فوتبال ایران اصلا ساده نبود. جدای از هماهنگی دشوار، علی کریمی کسی است که از حاشیه دوری می‌کند و به همین دلیل هم کمتر مصاحبه می‌کند. در هر حال گفت‌وگوی اختصاصی ما با کریمی به شکل معجزه‌آسایی هماهنگ شد و ما تاجایی که می‌توانستیم از او راجع به کار خیرش در مشهد، شرایط پرسپولیس و تیم ملی و برخی سئوال‌های بی جواب از او پرسیدیم که در ادامه می‌خوانید.

 

قرار است پیکان قرمز را برای کمک به فیاض‌بخش به مزایده بگذاریم!

 به عنوان اولین سئوال برای چه کاری به مشهد آمدید؟!

 برای انجام یک کار خیر به مشهد آمدم و خیلی خوشحالم که برای موسسه فیاض بخش این کار انجام می‌دهم. من سال گذشته هم از طریق یکی از دوستان با مجموعه آشنا شدم و در مراسم‌شان حضور داشتم و توانستم بچه‌های حاضر در این مجموعه را هم ببینم. با توجه به این که مسئولین با من در این مدت تماس زیادی داشتند امسال هم به شهر مشهد آمدم تا در این کار خیرخواهانه شرکت کنم.

 ظاهرا قرار است پیکانی قرمزی توسط شما به مزایده گذاشته شود، درست است؟

 بله. من واقعا کاري نکردم. این پیکان توسط دوست عزیز به نام هانی آماده شده است. قرار هست من از این ماشین در مشهد و تهران استفاده کنم و برنامه‌ای هم آقای فردوسی‌پور و نود برای این خودرو داشته باشند تا بعد از شناخته شدن‌اش بتوانیم آن را در مزایده‌ای به نفع موسسه فیاض‌بخش بفروشیم.

 شما در آن مراسم هم حضور دارید و دوباره به مشهد می‌آیید؟ 

 بله حتما می‌آیم امیدوارم که مسولین و مردم هم ببیند و این کار زمینه‌سازی برای کارهای خیر و کمک بیشتر به موسسه باشد.

 این پیکان قرمز برای شما خیلی هم نوستالژیک است؟

 بله. همه می‌دانند من اولین ماشینی که از راه فوتبال و در اوایل حضورم در پرسپولیس داشتم یک پیکان استیشن قرمز بود. آن ماشین که فکر می‌‌کنم تا الان اوراق شده است و آهن‌های‌اش هم وجود نداشته باشد. این دوست‌ هم بر اساس همان مصاحبه‌ها به من لطف داشتند و این ماشین را آماده کردند.

* در مراسمی که برگزار شد پیراهن اهدایی شما هم به قیمت بالایی فروش رفت؟

 به هرحال این حداقل کمکی بود که از دست من برای عوامل این مجموعه و کودکان بی سرپرست و کم توان ذهنی بر‌می‌آمد خدا را شکر مراسم خوبی بود و پیراهن هم به مبلغ خوبی به فروش رسید. انشاء‌ا... که سال‌های بعد هم زنده باشم و بتوانم در این جمع حضور پیدا کنم.

 فکر می‌کنید پیکان هم به قیمت خوبی به فروش برسد؟

 راستش مردم به ویژه مردم مشهد خیرانی دارد که آن قدر برزگوار هستند که من باید چیزی از آن‌ها یاد بگیرم. آن‌طور که من از مسئولین شنیدم خیرین کمک‌های خیلی خوبی دارند امیدوارم این کمک‌ها ادامه داشته باشد و ماشین هم گوشه‌ايي از گرفتاري‌هاي بچه‌هاي اين مركز را پر كند.

 

بازی فیگو را دوست داشتم برای همین پیراهن‌اش را گرفتم

 شما جمعه هم در یک کار خیریه دیگر برابر ستارگان جهان حاضر شدید. آن بازی چطور بود؟

 بازی خیلی خوبی بود. در آنجا هم نفس کار یعنی کمک به بیماران MS مهم بود. ما بازی خوبی انجام دادیم اما نتیجه خوبی نگرفتیم. در این بازی چند موقعیت نصفه و نیمه هم داشتیم ولی متاسفانه نتوانستیم دروازه تیم ستارگان را باز کنیم.

 توقع می‌رفت تماشاگر بیشتری بیاید، چرا این طور نشد؟

 به هر حال نسبتا بد هم نبود. ضمن این که خیلی ترجیح می‌دهند که پای تلویزیون بازی را ببیند. بیشتر این بازیکنانی که آمده بودند در ایران طرفداران زیادی داشتند و همه ما بازی‌های‌شان را دنبال می‌کردیم باید از ستارگان جهان هم ممنون باشیم که برای این کار خیر در ایران حاضر شدند.

 چی شد پیراهن‌تان را با فیگو عوض کردید؟

 من فیگو و سبک بازی‌اش را خیلی دوست داشتم. کمتر هم پیش آمده پیراهن‌ کسی را گرفته باشم اما پیراهن فیگو را در این بازی گرفتم که ممکن است آن را هم برای کار خیر استفاده کنیم.

 بعد از بازی حواشی در خصوص برخورد دو تن از فوتبالیست‌ها در رختکن رسانه‌ای شد. داستان چه بود؟

 تیم فوتبال مثل یک خانواده می‌ماند. در یک تیم خانواده ممکن است بین پدر با پسر، مادر با دختر، خواهر با برادر و خلاصه همه، حرف و حدیثي اتفاق بیافتد. ولی متاسفانه به جای این که در فوتبال مملکت ما این چیزها در همان خانواده حل شود سریع رسانه‌ای می‌شود. ماشاءا... تمام بازیکنان ما با خبرنگاران آنلاین در ارتباطند و سریع ما هنوز ما به خانه نرسیده‌ایم این طور اخبار رسانه‌ای می‌شود. این چیزها همه‌جا اتفاق می‌افتد و چیز جدیدی نیست که بخواهیم به آن دامن بزنیم.

 

ماجرای رفتن‌ام از تیم ملی بین خودم و خدا می‌ماند

 وضعیت تیم ملی را چطور می‌بینید؟!

 وضعیت که اردوها شروع شد. بازی که پیش رو داریم روی کاغذ آسان است ولی آن قدر که فکر می‌کنیم کار راحتی نیست و نمی‌توانیم نتایج گذشته را بگیریم. نسل جدید به تیم ملی اضافه شده که فوتبال ما هم به این تغییر نسل نیاز دارد تا بتوانیم آینده خوبی را برای تیم ملی متصور باشیم.

 عملکرد کی‌روش چطور است؟

 مربی وقتی می‌ماند عملکردش مثبت بوده که مانده است. کما این که مردم‌مان به ایشان هم نظر مثبت دارند. البته این که ما بگوییم چون یک مربی خوب داریم همه چیز درست است و ما می‌توانیم موفق بشویم، درست نیست همان طور که در جام ملت‌ها در بهترین شرایط اوت شدیم. صرف این که بگوییم یک مربی خوب داریم حرف اول را در فوتبال آسیا می‌زنیم اصلا از این خبرها نیست و یک مربی برای موفقیت نیازی به یک سری فاکتورهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دارد. همه و به ویژه فدراسیون فوتبال باید کمک کنند که بتوانند آن امکاناتی را كه یک مربی برای موفقیت می‌خواهد در اختیارش قرار بدهند.

 هنوز هم نمی‌خواهید راجع به رفتن‌تان از تیم ملی و بسنده کردن به یک پست در اینستاگرام صحبت کنید؟!

 ند، در آن ماجرا هر چی هست برای خودم باقی می‌ماند. کسی هم نمی‌داند چرا و ترجیح می‌‎دهم بین خودم و خدای خودم بماند.

 

پرسپولیس از تیم‌های بالا جدولی بهتر بازی می‌کند

 به عنوان مرد شماره یک هواداران، شرایط پرسپولیس را چطور می‌بینید؟

بنینید من به پرسپولیس خیلی امیدوارم و در چند هفته اخیر با بدشانسی‌های زیادی مواجه شده است. بازیکنان موقعیت‌های زیادی را از دست دادند، در بازی‌های که این تیم بازی را واگذار کرد، امیدوارم در بازی‌های بعدی پرسپولیس شرایط بهتری را داشته باشد.

اوضاع تیم بحرانی نیست؟

من شرایط پرسپولیس را بحرانی نمی‌دانم. معلوم نیست چرا در مملکت ما با 3 تا بازی تیم را می‌برند در شرایط بحرانی! نزدیک 26-27 بازی مانده بود. بازی قبلی را هم بردند و شرایط بحرانی وجود ندارد. تیم منچستریونایتد سال گذشته آخر فصل ششم شد با آن همه ستاره و مخارج! این مسائل در فوتبال طبیعی است. این قدر زمان هست که پرسپولیس می‌تواند جبران کند کما این‌که تیم ذوب آهن سال گذشته 7-8 هفته اول جزو تیم‌های جدولی بود ولی آخر لیگ در بین 4 تیم برتر قرار گرفت و در جام حذفی هم قهرمان شد. این تیم پرسپولیس از تیم‌های بالا جدولی بهتر بازی می‌کند.

 

با برانکو مشکلی نداریم ولی رابطه هم ندارم!

خیلی‌ها دوست دارند علی کریمی را در قامت مربی پرسپولیس ببینید، در این چند روز برخی از رسانه‌ها هم در خصوص علاقه شما به این موضوع و اختلاف‌تان با آقای طاهری مسائلی را مطرح کرده‌‌اند، خودتان دوست دارید این اتفاق برای شما بیفتد؟!

در هرحال رسانه‌ها گمانه‌زنی می‌کنند. من کلا اصلا قصدی برای مربیگری ندارم و با این شرایط که الان هست به سیستم من نمی‌خورد که کار بکنم و وارد عرصه مربیگری بشوم و نیازی هم نیست! قرار نیست هر فوتبالیستی که از فوتبال کنار می‌رود سریع و بلافاصله مربی شود. بازی کردن یک مقوله جداست و مربیگری هم مقوله‌ای دیگری که نیاز به تجربه و خیلی آیتم‌های دیگری دارد. دوره‌هایی دارد که باید مربی ببینید و از آن در این حرفه استفاده کند. این طور نیست که هر کسی که بازی‌اش خوبی بود لزوما مربی خوبی هم باشد!

شما سال گذشته سر تمرین پرسپولیس می‌رفتید، چرا الان نمی‌روید؟

من آن موقع دوستانم بودند ولی الان از من کسی دعوت نکرده که در تمرینات شرکت کنم!

زمان آقای درخشان دعوت می‌شدید؟

به هرحال من با ایشان در تماس بودم و آقای درخشان اولین باری که من وارد پرسپولیس شدم مربی‌ام بودند. طبیعتا برای چنین کاری باید از آدم بخواهند که به سرتمرین برود که تا حالا این اتفاق نیافتاده است. من نمی‌توانم همین طوری وقتی یک مربی خارجی بالای سر تیم هست به تمرین تیم بروم. شاید طرف دوست نداشته باشد که من کنار تیم باشم.

شما مشکل‌تان با آقای برانکو حل شده؟

من مشکل نداشتم با ایشان.

منظور همان اتفاقات حین و بعد از جام جهانی است؟

من مشکلی ندارم ولی رابطه‌ای هم با ایشان ندارم.

چرا پرسپولیس در این چند سال حتی در زمان حضور شما در تیم نمی‌توانست و نمی‌تواند نتیجه لازم را بگیرد؟

همه می‌دانند و کسانی که فوتبال را دنبال می‌کنند، می‌دانند که عدم ثبات مدیریتی یکی از عوامل اصلي است که در چند سال اخیر به ویژه برای پرسپولیس نگذاشتند آرامش داشته باشند و کارشان را دنبال کنند. همیشه و در هر فصل حداقل دو تا مدیر عوض شده و این عدم ثبات مسئله خیلی مهمی در نتیجه نگرفتن پرسپولیس است.

قبول دارید علی کریمی اگر می‌خواست هنوز می‌توانست دو یا سه فصل دیگر بازی کند؟

طبیعتا می توانستم بازی کنم اما شرایط محیا نبود و ترجیح دادم کنار بروم.

آقای درخشان خیلی دوست داشتند شما را به تیم‌شان اضافه کنند، این همان شرایطی نبود که شما می‌خواستید؟!

به هرحال من دیگر خداحافظی کرده بودم. این خداحافظی ما هم مثل این که یکسری را اذیت می‌کرد. من خداحافظی می‌کردم یک عده ناراحت می‌شدند، دوباره بر ‌می‌گشتم یک دسته دوست نداشتند! به همین خاطر گفتم دیگر این دفعه که رفتیم برای همیشه باشد.

فکر می‌کنید به حق‌تان در فوتبال رسیدید؟

من خدا را شکر می‌کنم که هر چی تا اینجا به دست آوردم از لطف خدا بوده است.

اگر مصدومیت بایرن نبود علی کریمی شرایط بهتری نداشت؟

مصدومیت جزو زندگی یک فوتبالیست و ممکن است هر لحظه در تمرین یا مسابقه مصدوم شود ولی اصلا به این مسئله ربط نداشت. من دوسال قرادادم را در بایرن بودم و راضی‌ام.

 

از چاپ کتاب یادداشت‌ها و خاطرات منصرف شده‌ام

‌ کتابی ظاهرا قرار بود از شما منتشر شود، به کجا رسید؟

- من می‌خواستم آن کتاب را منتشر کنم ولی دیگر این کار را نمی‌کنم.

 چرا؟

- زندگی‌نامه من را همه می‌دانند دیگر ولی دلیل نداشت

 آن طور که شنیده می‌شد ظاهرا یکسری یادداشت‌های و خاطرات شخصی شما بود در سال‌های بازی‌تان، درست است؟!

- بله نوشته بودم و نوشته ها را هم هنوز دارم ولی فکر نمی کنم دیگر جذابیتی داشته باشد.

 ممکن است در آینده تصمیم‌تان عوض شود؟ 

- تصمیمم قطعی نیست! 

=======

پ.ن: برای دانلود بخشی از فایل صوتی این مصاحبه این‌جا کلیک کنید

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
mhv
mhv
٩٤/٠٦/١٢
١
٠
خیلی عالی بود مازیار،دمت گرم پسر:) از اون مصاحبه ها بود که همشو کامل خوندم و حال کردم:)
v-qavam
v-qavam
٩٤/٠٦/١٢
١
٠
همه چیش عالی بود مازیار خان فقط کاش چند تا عکس بیشتر میزاشتین بیشتر کیفور میشدیم:)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
منم موافقم. مخصوصا با پیکان گوجه ای!
هادی_قنبری
هادی_قنبری
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
سؤالات کاملی پرسیده شده بود.. همشو خوندم
محسن رحیمی
محسن رحیمی
٩٤/٠٦/١٢
٠
٦
ببینم جیمی جرات داری کامنت منو بذاری. آقای حکاک خالی بند این مصاحبه کجاش اختصاصیه. چند روز قبل از انتشار جیم همه خبرگزاری ها و روزنامه ها همین حرفای علی کریمی رو گذاشته بودن!!!!!!! فقط فکر کنم شما سوالاش رو تنظیم کردی :-)
m.hakkak
m.hakkak
٩٤/٠٦/١٢
٢
٠
سلام دوست عزیز... من این مصاحبه رو شنبه شب در مجموعه فیاض بخش از ایشون گرفتم.... همون شب هم عکسم با ایشون رو در اینستاگرام منتشر کردم... این که آقای کریمی ممکن این حرف ها رو جایی دیگه هم زده باشند کاملا طبیعیه... ولی شما اگه شک داری می تونی توی تلگرام به آدرس telegram.me/maziarhakkak به من یه پیام بدی تا فایل صوتی مصاحبه رو برات بفرستم...
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
خیلی کامنت خنده داری بود؛ کلی خندیدم :))
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
خخخخخ
aassak13
aassak13
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
خدایا ما را از شر این فوتبال حفظ کن
aassak13
aassak13
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
خدایا ما را از شر این فوتبال مصون بدار.
aassak13
aassak13
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
خدایا فکر این فوتبال الکی مثلا پاک را از سر جوانان ما بیانداز.
محسن رحیمی
محسن رحیمی
٩٤/٠٦/١٢
٠
٥
آقای حکاک همون شب تمام خبرگزاری ها همون حرفا رو زدن. بعدم عکس گرفتن با یک نفر که دلیل بر مصاحبه اختصاصی گرفتن نیست. فایل صوتی مصاحبه رو توی سایت جیم بذار همه ببینن. بعدشم برنامه فیاض بخش عمومی بوده. فقط اختصاصی جیم نبوده که.
m.hakkak
m.hakkak
٩٤/٠٦/١٢
٥
٠
آقای رحیمی عزیز... اون شب از جمع خبرنگاران مشهدی فقط من، آقای صبوری از خبرگزاری تسنیم و آقای شکاری از خراسان رضوی تشریف داشتند که همه این دوستان بعد از نشست خبری رفتند و من موندم برای مصاحبه اختصاصی...مصاحبه رو هم آقای جهان و رستم زاده مدیر برنامه هاشون در ایران هماهنگ کردند... خود آقای کریمی هم بعد برنامه خیلی خسته بود و اول موافق نبود جواب بده که با سماجت و درخواست من حاضر شدند.... قبل این مصاحبه هم من با آقای اسعدی و همسرشون که ماشین رو به ایشون هدیه دادند، مصاحبه گرفتم... تمام فایل های صوتی هم موجود... تمام این افراد رو هم باهاشون ارتباط دارند و می تونن شهادت بدن... سوالاتی در خصوص حاضر شدن سر تمرین درخشان، برانکو، رفتن شون از تیم ملی، کتابشون، حضورشون در بایرن و.... رو من جایی دیگه ندیدم از ایشون حتی پرسیده باشند و ما برای اولین بار ازشون پرسیدیم.... حالا شما با توهین و استفاده از الفاظ نامناسب میگین این طور نیست من به شما گفتم حاضرم با شناخت شما فایل های صوتی رو در اختیار شما قرار بدم تا شما راضی بشین... به هر حال خودتون می دونید که فایل صوتی انتشارش در سایت بار حقوق داره ولی من حتما با مدیر برنامه هاشون هماهنگ می کنم که این اتفاق هم بیفته...
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٦/١٢
١
٠
مصاحبه جامع، کامل و خیلی خوبی بود...خسته نباشین واقعا زحمت کشیدین...
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٦/١٢
٢
٠
از فوتبال وکاراشون واینا سردر نمیارم ودوسشون ندارم ولی ممنون بابت مصاحبه خوبتون واینکه کاریکاتور طفلکی خیییییییییلی داغونه دیگه:دی...جلد جیم کاغذی هم همینه وموندگار شده دیگه:)خسته نباشین آقای حکاک(^_^)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
مصاحبه خیلی خوبی بود، بَسی هم جامع بود :) با قسمتی ک گفته بودن پرسپولیس از تیم های بالای جدولی بهتر بازی میکنه کاملا مبافقم! :)) / مچکرات و موفقیات :)
m.hakkak
m.hakkak
٩٤/٠٦/١٢
١
٠
آقای رحیمی عزیز من با مدیربرنامه هاشون تماس گرفتم کلا موافق انتشار فایل صوتی نبودند... راضی شون کردم که بخشی از فایل رو براشون بفرستم و ایشون تایید کنند و بعد انتشار بدیم... الحمدالله اوکی شد.. .بخش انتهایی مصاحبه رو می تونید در آخر مطلب بشنوید.... تو بین کاربران سایت هستند کسانی که صدای من رو بشناسند وتایید کنند صدا، صدای من... سئوالات همه پینگ پنگی و مشخص که کس دیگه ای نیست! موفق باشید...
v-qavam
v-qavam
٩٤/٠٦/١٢
١
٠
ای جااااااااانممم صدای علی کریمییییی دست گلتون درد نکنه آقای حکاک خیلی عالی بود خدا قوت
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠٦/١٢
١
٠
ممنونم آقای حکاک مرسی از زحمات:)
aaasaeid
aaasaeid
٩٤/٠٦/١٢
١
٠
با اینکه از فوتبال اصلا خوشم نمیاد ولی مصاحبه رو تا آخر خوندم .بسیار عالی
هومن حقدادی
هومن حقدادی
٩٤/٠٦/١٥
٠
٠
خوشا بحالتون ک این بزرگو از نزدیک دیدین ... واقعا ممنون لذت بردم از مصاحبتون
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠